Догляд за тілом у період менопаузи: рекомендації щодо збереження фігури
Сучасній медицині по силі пом’якшити симптоми клімаксу
Період менопаузи – природній в житті кожної жінки, але часто вважається завершальним етапом розквіту. Цей етап життя важко переноситься не так фізично, як психологічно. Ваші клієнтки, вступаючи у цей період, потребують особливої уваги.
Клімакс, або клімактерій, менопауза (від грец. сходи, крок, етап) – це перехідний період у житті жінки. Певний вік настання менопаузи назвати неможливо, переважно цей процес відбувається між 40 і 50 роками. Оскільки клімактеричний період (КП) є тривалим, його визначають ретроспективно.
КП проходить три стадії: пременопауза, власне менопауза і постменопауза.
Пременопауза – період вікового зниження функції яєчників, її настання залежить від генетичних особливостей жінки, стресових ситуацій і супутніх захворювань.
Симптоми: періодичні раптові «припливи», головний біль, серцебиття, можливі складнощі із концентрацією уваги, депресія. Нерідко спостерігаються напади слабкості, сонливості, дратівливості та занепокоєння.
Власне менопауза і постменопауза (тривалість етапу – від 3 до 10 років) характеризуються остаточним припиненням вироблення жіночих статевих гормонів, можуть з’явитися більш загрозливі симптоми, як то обмінні порушення, що можуть призвести до таких ускладнень, як остеопороз, атеросклерозу, гіпертонія, інфаркт міокарда.
Проблеми, з якими може стикнутись жінка з наближенням критичного віку:
- психічні та вегетативні симптоми;
- розлади сечовидільної системи;
- гінекологічні та сексуальні порушення;
- розвиток і прогресування АГ;
- небажані зміни зовнішності, такі як надмірний ріст волосся на тілі, сальне тьмяне волосся на голові, прогресування зморшок, проблемна шкіра, збільшення маси тіла аж до ожиріння, зміни фігури;
- порушення вуглеводного та жирового обміну.
Чи можна загальмувати цей фізіологічний і неминучий процес менопаузи? Так, за умови своєчасної психологічної та фізичної підготовки жінки.
Сучасній медицині по силі продовжити час нормального активного життя і пом’якшити симптоми клімаксу, а косметологу варто враховувати характерні симптоми менопаузи та допомогти в догляді за фігурою та шкірою обличчя пацієнток.
Збереження фігури
Тип фігури більшості жінок змінюється під впливом віку, а з початком менопаузи цей процес лише пришвидшується. Певною мірою це залежить від зменшення вироблення яєчниками гормону естрогену і надмірного впливу чоловічих статевих гормонів (андрогенів), які сприяють перерозподілу жирових відкладень за чоловічим типом.
Крім того, швидкість обміну речовин знижується на 5-10% кожні 10 років. А це означає, що без обмеження звичного щоденного споживання калорій вага буде неухильно зростати.
Приблизно в 20% жінок зрілого віку відбувається зниження функцій щитоподібної залози, яка значною мірою відповідальна за метаболізм. Вона починає виробляти менше гормонів, ще більше сповільнюючи обмін речовин. Загальмувати набирання ваги в цьому випадку допомагає гормональна терапія.
До зростання маси тіла призводить також малорухомий спосіб життя – і не стільки недостатня активність, скільки відсутність силових тренувань. Відомо, що після 25 років людина втрачає щорічно біля 200 г м’язової маси, яка, на жаль, заміняється жиром. А якщо м’язи інтенсивно не працюють, вони атрофуються. Це виражається в зменшенні щоденного спалювання калорій, що, своєю чергою, призводить до збільшення ваги.
Омолодження тіла
Тіло потребує омолодження так само, як і обличчя. Ба більше, стрункий, як у молодості, силует, справлятиме краще візуальне враження, ніж підтяжка обличчя в поєднанні з передчасно постарілим тілом. Тож гарне тіло, безперечно, сприятиме психологічному комфорту жінки, пов’язаному зі споконвічним бажанням виглядати привабливо та спокусливо.
Щоб фігура клієнтки, яка досягла періоду менопаузи, залишалася гарною, необхідно діяти за трьома основними напрямами:
- корекція форм;
- збалансоване харчування;
- зміцнення м’язів.
Корекція форм
Навіть найсуворіша дієта не дає змогу отримати гарну фігуру. Дотримання дієти здатне вплинути на об’єм тіла і жодним чином – на форми. Зайви кілограми, накопичені внаслідок змін гормонального циклу, можна прибрати за допомогою ліпосакції, але проводити її слід обережно, з урахуванням зменшення еластичності шкіри. За потреби ліпосакцію можна поєднувати з ін’єкцією жиру в ділянку таза, щоб відтворити втрачений вигин.
Збалансоване харчування
Під час відновлення гормональної рівноваги, щоб створити найкращі умови і забезпечити комфорт для організму, харчування слід адаптувати, орієнтуючись не на дієту, а на вироблення нових звичок у харчуванні. Післяопераційний період створює сприятливі передумови для переходу до здорового способу життя:
- віднаходження ідеальних форм позитивно впливає на психологічний настрій, вселяючи бадьорість та оптимізм;
- вилучення жирових клітин, які слугували на зразок «депо», сповільнює накопичення жирових запасів в організмі;
- посилення основного метаболізму в результаті процесу загоєння сприяє оптимальному співвідношенню між калоріями, що надходять в організм і витрачаються, реально прискорюючи схуднення.
При внесенні змін у харчування необхідно враховувати фізіологічні особливості періоду менопаузи. Рекомендується знизити кількість вуглеводів; збільшити кількість білків; ввести в раціон більше фруктів й овочів (вони є не лише джерелом вітамінів та мікроелементів, а й володіють антиоксидантними властивостями, а тому здатні протидіяти старінню; крім того, поліпшують травлення і дозволяють зменшити абсорбцію вуглеводів); вживати з їжею достатню кількість ненасичених жирних кислот; виключити з раціону молочні продукти; вводити у харчування фітоестрогени (серед продуктів, елементи яких здатні трансформуватися в речовину, подібну до естрогену, – соя, арахіс, нут (турецький горох), сочевиця).
Зміцнення м’язів
М’язи активно працюють лише тоді, коли скелет перебуває в правильному положенні, тому варто звернути увагу на поставу клієнтки. Зміцнення м’язів спрямоване на боротьбу з атрофією тіла. Фізичні вправи мають виконуватися регулярно протягом тижня, даруючи задоволення та гарне самопочуття. Вплив тиску на скелет є чинником зміцнення кісток. Плавання в басейні, навпаки, не створює подібного ефекту через невагомість. Регулярні тривалі прогулянки вважаються найкориснішим для організму різновидом фізичної активності.
Підтримання правильної постави відіграє першочергову роль у тому, щоб тіло виглядало молодим. Для цього необхідно зміцнювати м’язи та підвищувати загальний тонус організму.
Висновок
Отже, щоб зробити ще один крок у своєму житті з найменшими втратами, жінка має подбати про себе вже напередодні наближення клімактеричного періоду. Треба завчасно обрати спосіб життя, який передбачає оптимальний режим фізичної активності, застосування загальнозміцнювальних методів. Адже здоровому організму легше впоратися з тим навантаженнями, які йому доводиться долати в складний час перебудови.
Читайте також
- Перименопауза: корекція змін шкіри та волосся
- Що таке біохакінг і як ми можемо використовувати його в догляді за шкірою?
- Період менопаузи: фізіологічні зміни та їх характерні прояви
- Онлайн-конференція «Етика догляду, або Ефективний вплив ззовні»
- Естетичні вади тіла: причини
- Прямий ефір: «Шкіра та менопауза. Як виглядати гарно, не зважаючи на вікові зміни»