Як правильно доглядати за губами: засоби та процедури

2016-05-04
Logo

Крім ознак старіння, які проявляються у зміні шкіри навколо очей, одним із значних проявів старіння шкіри було названо появу зморшок у ділянці губ. Розберемося, як правильно доглядати губи


Біргіт Хентцлер-Ліпе (Німеччина)


Чому старіє шкіра губ?

Процес старіння шкіри губ та періоральної області викликаний фізіологічними та анатомічними особливостями цієї зони. Видима поверхня губ покрита шкірою, яка перетворюється на слизовий покрив їх задньої поверхні. Товщу губ утворюють переважно круговий м'яз рота, пухка сполучна тканина, шкіра та слизова оболонка. Губи розташовані у місці переходу шкіри у слизову оболонку. Власне, червона облямівка губ – це «суха слизова», перехідний стан між слизовою оболонкою і шкірою. У зв'язку з цим На губах відсутні сальні та потові залози. Крім того, вони позбавлені захисної гідроліпідної плівки, яка призначена для підтримки здорового вигляду та еластичності ніжної шкіри, знищення збудників хвороб та регулювання теплового балансу. Губи рясно кровопостачені, завдяки цьому вони мають рожевий колір. Тут є безліч нервових закінчень, тому дана зона дуже чутлива. Під червоною облямівкою губ розташовані пухка клітковина та м'язи, основний з яких є круговий м'яз рота. Шкіра губ дуже тонка і слабо пігментована, тому вона майже не захищає губ від ультрафіолетових променів. У кожної людини губи мають свої особливості, і, крім того, доведено, що відбиток губ, так само як і відбитки пальців, у кожного індивідуальний та неповторний. Також положення і форма губ обумовлюються особливостями зубів, що знаходяться позаду них.

Губи та їх контур здійснюють до 15 000 рухів на день – і ці мімічні рухи, які виробляються протягом усього життя, природно залишають після себе слід. Як і вся наша шкіра, губи не мають імунітету проти зовнішнього впливу та процесів старіння.

Параметри ідеальних губ

· Кордони губ повинні доходити до лінії, проведеної через внутрішній край райдужної оболонки очей

· Ширина ідеального рота становить 50,9 мм.

· Ідеальний рот приблизно в півтора рази ширший за нос

· При розгляді особи у профіль спостерігається деяке виступ верхньої губи по відношенню до нижньої

· Якщо провести лінію через кінчик носа і саму виступаючу частину підборіддя, то верхня губа від неї від 4 мм, а нижня – на 2 мм (естетична лінія Ріккетса)

· Нижня губа трохи ширша за верхню

· Контур губ чітко окреслено

· Носогубні складки та складки в кутах рота у спокої практично не видно

Зовнішній вплив

Особливості губ та періоральної області визначають їх підвищену чутливість до впливу зовнішніх факторів.

Губи вважаються однією з «сонячних терас» – ділянок тіла, які найінтенсивніше зазнають опромінення сонцем. Взимку шкіра в цій зоні також схильна до постійної дії гарячого та сухого повітря перегрітих приміщень, що змінюється агресивним впливом вітру та морозу. Внаслідок фотоушкодження шкіри через посилене утворення вільних радикалів ушкоджуються клітини дерми та епідермісу, що, у свою чергу, руйнівно впливає на гідроліпідну мантію шкіри. У зв'язку з цим аутогенні механізми захисту та відновлення швидко вичерпують свої можливості. Як результат, шкіра губ стає сухою та тендітною, надмірно чутливою, легко тріскається, у куточках рота з'являються болючі тріщини. До речі, крім температурного впливу такі симптоми можуть виникати і при нестачі вітаміну В2. І тут може допомогти зміна раціону харчування. Порадьте клієнтам вживати продукти з високим вмістом вітаміну В2, наприклад, молоко, злаки або м'ясо свійської птиці. При дефіциті заліза також може спостерігатися сухість та крихкість шкіри губ, поява тріщин у куточках рота.

Незначні пошкодження шкіри, часто спричинені нервовим покусуванням губ, створюють сприятливі умови для забруднення та проникнення в шкіру мікробів, що може призвести до виникнення запалень та деяких захворювань. Якщо людина постійно облизує губи, то на їхній поверхні утворюється ефект випаровування, який ще більше висушує тонку шкіру.

Шкідливі звички, особливості способу життя – куріння, незбалансоване харчування, стреси – негативно впливають на якість шкіри губ та періоральної області загалом, прискорюють процес утворення вільних радикалів, викликаючи порушення трофічних процесів. Шкіра губ стає більш в'ялою, контур розпливається. Косметологічні чинники, тобто неправильний догляд або застосування декоративної косметики, до складу якої входять неякісні компоненти, що надають дратівливу, дегідратуючу дію, застосування фотосенсибілізуючих засобів, також згубно позначаються на стані та зовнішньому вигляді губ та періоральної області.

Внутрішні фактори

Важливу роль процес старіння губ і періоральної зони грають внутрішні процеси. Хронологічне (біологічне) старіння призводить до зменшення об'єму губ, стирання контурів, сухості шкіри, появи зморшок. Знижується тонус м'яза, розташованого навколо рота, особливо це помітно на верхній губі. Губи стають тонкими, спостерігається западіння губ, особливо верхньої. З'являються зморшки навколо рота («кисетні») та у куточках рота («зморшки маріонетки»). На естетичне сприйняття губ впливає стан шкіри нижньої частини обличчя. Вікові зміни у цій зоні характеризуються витонченням шкіри, зниженням тонусу м'язів; відбувається зміщення жирових тканин вниз, формуються «брили», друге підборіддя, порушується овал обличчя, змінюється пігментація. У зв'язку з цими змінами стають більш вираженими носогубна складка та складки у куточках губ («складки гіркоти»).


Оскільки область губ можна віднести до естрогензалежних зон, процес старіння може початися тут значно раніше, ніж в інших лицьових областях. Після 40 років, а особливо з початком менопаузи, вміст колагену в шкірі ротової ділянки зменшується з кожним роком на один відсоток. Гормональне (менопаузальне) старіння зумовлює формування дрібної сітки зморшок навколо губ, подовження та посилення носогубних складок, збільшення кількості видимих волосків над верхньою губою, стоншення, сплощення та збліднення самих губ. Шкіра губ також стає більш чутливою через посилене слиновиділення, яке може бути спричинене неправильним розташуванням брекетів або зубних протезів. Шкіра в куточках рота набухає, природна захисна оболонка шкіри перестає функціонувати, може початися запалення. Проблема загострюється за додаткового перекислення шлункового соку. Порадьте клієнту пройти обстеження у стоматолога чи терапевта. Крім того, на зовнішній вигляд губ впливають і вікові зміни в зубощелепній системі.

Широкі можливості

Затребуваність косметичних процедур у цій галузі постійно зростає. На сьогоднішній день спектр послуг із догляду за губами та періоральною областю включає безліч процедур.

Для омолодження зони навколо рота (поліпшення якості шкіри, усунення дрібних зморшок, вирівнювання рельєфу шкіри, зменшення гіперпігментації) застосовуються насамперед пілінги. Залежно від показань використовують поверхневі, серединні пілінги (фруктові кислоти, ретиноїди, трихлороцтовою кислотою) і навіть глибокий пілінг (фенолом). Механічний або ензимний пілінг для губ надає їм м'якості та ніжності, стимулює кровопостачання, видаляє ороговілі клітини шкіри з поверхні губ і є оптимальною підготовкою до проведення спеціальних процедур для контуру губ. До речі, процедури догляду за шкірою губ добре комбінуються за часом з процедурами догляду за шкірою в області очей. Причому деякі компанії-виробники випускають кошти на догляд за типом «два в одному» – для обох зон. У подібних засобах широко використовуються активні інгредієнти: вітамінні комплекси, антиоксиданти у вигляді рослинних екстрактів (зелений чай, гінгко білоба), олія виноградних кісточок та інші олії, колаген та еластин.

Як «свіжий» косметичний засіб або натуральну альтернативу косметичним препаратам тривалої дії можна використовувати мед – ефективний бальзам для шорстких губ. Щедро нанесіть на губи та їх контур мед у чистому вигляді або змішаний із йогуртом, залиште на 10 хвилин. Потім видаліть за допомогою вологого компресу. Мед має приємний смак і запах, надає губам відчуття бархатистості і м'якості, позитивно впливає на загальний стан і загоює невеликі пошкодження шкіри.

Можливості естетичної медицини у цій галузі також широкі. Для відновлення тонусу шкіри навколо губ, усунення «кисетних» зморшок, поліпшення кольору, підвищення еластичності та пружності шкіри застосовується мезотерапія та контурна пластика. Також для згладжування "кисетних" зморшок, підняття куточків губ використовуються препарати ботулотоксину. Так як область навколо губ відноситься до зони ризикованої корекції ботулотоксином через можливість порушення функцій посмішки, застосовувати препарати на його основі необхідно вкрай обережно. За допомогою спеціальних філерів можна усунути зморшки навколо губ та у куточках, а також скоригувати носогубні складки та складки у куточках губ. Крім того, у старшому віці корекція губ за допомогою контурної пластики дозволяє відновити їх контур, заповнити об'єм, що бракує, а при бажанні і збільшити губи.

Подібними методами корекції рідко можна відновити чіткий контур, замаскувати рубці, посилити яскравість губ, виправити невелику асиметрію. У цьому випадку краще вдатися до мікропігментування. В ідеалі найбільш успішним є варіант, коли проблему естетики губ вирішують два фахівці – лікар та спеціаліст з мікропігментації. При цьому краще спочатку виконати татуаж губ, щоб зробити контур чіткішим і надати губам бажаного відтінку, а потім ввести невелику кількість препарату для надання рельєфу та опуклості.

Ефективними косметологічними процедурами, спрямованими проти видимих ознак старіння шкіри навколо губ, є мікродермабразія, вакуумний масаж, ультразвукова терапія, мікрострумова терапія, світлова та лазерна терапія – такі апаратні методики можуть значно покращити якість та вид періоральної області.

Запорукою успіху, як і раніше, залишається грамотне поєднання технологій та індивідуальний комплексний підхід до усунення кожної конкретної проблеми.

Всебічний підхід

Не слід забувати про послідовний системний догляд за шкірою клієнта як ще одну сферу діяльності косметолога, і зокрема про продаж косметичних засобів для домашнього догляду. Порекомендуйте клієнтам препарати, що містять захисні компоненти проти ультрафіолетового випромінювання, щоб ніжна шкіра губ залишалася захищеною від УФ-променів як улітку, так і взимку. У сучасних препаратах anti-age містяться речовини, які заповнюють весь вільний простір та покращують зволоження губ. Критично необхідно ставитися до засобів із надто високою концентрацією синтетичних речовин, що містять продукти нафтопереробки – мінеральну олію, вазелін. Ці речовини утворюють на поверхні губ плівку, ефект зволоження досягається лише за рахунок оклюзії (утворення плівки на поверхні шкіри). На короткий час зменшується відчуття натягнутості, проте шкіра все одно залишається сухою. Крім того, через утворення плівки може бути заблокований процес природного випаровування вологи: пори склеюються, шкіра ороговіла набухає і вже через короткий період часу виникає потреба в повторному нанесенні крему на губи.

Догляд за шкірою губ повинен бути спрямований на запобігання ознакам природного процесу старіння навіть більше, ніж догляд за шкірою на інших ділянках тіла. Правильний догляд за губами не лише є гарантією гарного зовнішнього вигляду, а й виступає у ролі профілактичного заходу щодо зміцнення здоров'я. Якщо ви зможете пояснити це клієнтці, то вона із задоволенням звернеться до вас за консультацією щодо вибору відповідних косметичних засобів.


Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №3(37), 2009

Читайте також