Вибір препарату для пілінгу

2020-01-16
Logo

Яке місце займають пілінги у поєднанні програм із усунення проблем шкіри, що виникли у зв'язку з підвищеною інсоляцією? Розберемося, яким пілінгам надати перевагу, враховуючи вплив сонячних променів.


Марія Бут, лікар-фізіотерапевт, косметолог-тренер, науковий консультант компанії Piel Cosmetics


З одного боку, сонячне світло допомагає людині підлаштовуватися під добові ритми, вказуючи час вироблення мелатоніну, коригує сезонну депресію, стимулює вироблення вітаміну D. Але з іншого боку – пригнічує імунну систему, пробуджує активність вірусу герпесу, який здатний зробити шкіру в'ялою, зморшки причиною виникнення злоякісних новоутворень.

Всесвітня організація охорони здоров'я попереджає: «Не існує такої речі, як здорова засмага! Шкіра виробляє пігмент меланін як захисний пристрій проти подальшого пошкодження ДНК клітин ультрафіолетом. Однак це не захищає від таких довгострокових наслідків впливу ультрафіолету, як рак шкіри».

На даний момент доведено, що всі дози ультрафіолету, отримані за життям, підсумовуються. У зв'язку з чим термін «підвищена інсоляція» — по суті, умовний, оскільки немає різниці між сильним одноразовим або постійним опроміненням ультрафіолетом.

Для того щоб зрозуміти, яким пілінгам необхідно віддавати перевагу, потрібно розібратися, які зміни відбуваються у шкірі у відповідь на надмірну дію сонця.

Гіперкератоз

На тлі загального витончення шкіри відбувається потовщення її рогового шару - гіперкератоз. Кількість рогових лусочок, що збільшилася, на поверхні шкіри намагається відобразити сонячні промені подібно до фізичних фільтрів — оксиду цинку і діоксиду титану. Відповідно, чим інтенсивніший сонячний вплив, тим більше шкіра намагається захиститися. Додатково погіршує ситуацію підвищення у літній період виробництва себуму. Надлишок шкірного сала склеює рогові лусочки як на поверхні шкіри, так і у вивідних протоках сальних залоз. На тлі цих змін вивідні протоки закупорюються (фолікулярний гіперкератоз) і як наслідок – після інтенсивного сонячного впливу протягом перших двох тижнів виникають запальні елементи. Відповідно, ідеальними в цьому випадку будуть пілінги з кератолітичним та протизапальним ефектом.

До кератолітик насамперед належить саліцилова кислота, яка завдяки фенольній групі викликає денатурацію корнеодесмосом. Вона стимулює виражене відлущування рогових лусочок як на поверхні шкіри, так і у вивідних протоках, усуваючи фолікулярний гіперкератоз. Відкриває протоки, відновлює відтік себуму та зменшує його продукцію. Завдяки своїй ліпофільності саліцилова кислота усуває запалення і пригнічує мікробну флору безпосередньо в самій сальній залозі. Активізує поділ базальних кератиноцитів, прискорює процеси регенерації, має виражений протизапальний та антиоксидантний ефект.

Для програм відновлення фотоушкодженої шкіри ідеально підходять комбіновані пілінги, до складу яких входить саліцилова кислота - пілінг Джесснера, а також поєднання з АНА-кислотами, при цьому концентрація кислоти в препаратах для пілінгу становить 15-30%.

Для корекції гіперкератозу, асоційованого з фотопошкодженням, в якості кератолітика використовується також трихлороцтова кислота (ТСА) в концентрації 15-20%, яка викликає коагуляцію білкових структур, виявляючи виражений ефект, що припікає і ексфоліює. Покращує еластичність, активуючи судини мікроциркуляторного русла з подальшим підвищенням гідратації та неоколагенезу.

Курс пілінгів для корекції гіперкератозу та пов'язаного з ним запалення становить 3-4 процедури з інтервалом 14 днів. Між пілінгами для потенціювання ефекту необхідно проводити процедури зволоження, відновлення та протизапальної спрямованості.

Гіперпігментація

Намагаючись захиститися від інтенсивної сонячної дії, наша шкіра починає у більшій кількості виробляти меланін (захищає ДНК клітин, трансформуючи світло в тепло). Активізація меланогенезу у відповідь на інтенсивну сонячну дію – це не тільки рівномірна засмага, але й поява локальної UV-залежної пігментації. Звичайно, грамотне застосування засобів фотозахисту SPF 50+ зазвичай забезпечує ефективну профілактику, проте при недотриманні певних правил пігментація все-таки виникає.

Для корекції UV-залежної пігментації найбільш ефективними є комбіновані пілінги, що містять поєднання ТСА 15-20% + АНА. Така комбінація має багатосторонній вплив:

  • ТСА забезпечує активну ексфоліацію верхніх шарів епідермісу, відповідно, усуває кератиноцити, що містять найбільшу кількість меланосом;
  • АНА (гліколева, винна, лимонна кислоти) більш активно проникають у глибокі шари і надають пряму відбілюючу дію.

При виборі пілінгу для корекції гіперпігментації необхідно пам'ятати, що меланогенез може запускатися і у відповідь на локальний стрес, тому віддавати перевагу необхідно гелевій основі пілінгу. Гелеві пілінги рівномірно розподіляються і проникають, мають менший дратівливий потенціал, ніж аналогічні пілінги в розчині, зі збереженням при цьому високої ефективності.

Курс пілінгів індивідуальний, в середньому становить 6-8 процедур з інтервалом 14 днів, з обов'язковим використанням фотозахисту (SPF 50) як денний догляд і відбілюючих сироваток (містять інгредієнти, що впливають на тирозиназу, відновники, антиоксиданти і ферменти-ензими в у формі емульсії як вечірній догляд.

Пошкодження ліпідного бар'єру

Результатом інтенсивного опромінення шкіри ультрафіолетом є наростання процесів фотоокислення ліпідів поряд із виснаженням антиокислювальних та антиоксидантних систем шкіри. Фотодеструкція ліпідів епідермального бар'єру (цераміди, жирні кислоти) у роговому шарі епідермісу призводить до порушення бар'єрної функції шкіри та підвищення трансепідермальної втрати води (ТЕПВ), виникає ксероз, аномальна сухість верхнього шару епідермісу.

Відповідно необхідно використовувати пілінгові препарати, які здатні, з одного боку, підвищити синтез специфічних ліпідів, а з іншого боку, вплинути на гідробаланс, підвищивши зволоженість в епідермісі. Препаратами вибору в даному випадку є пілінги, до складу яких входить молочна кислота концентрації 50-70%, рН 2-3. Молочна кислота збільшує загальну кількість церамідів, при цьому переважно за рахунок довголанцюгових церамідів типу 1, відновлюючи фотоушкоджені міжклітинні ліпідні пласти рогового шару. Будучи також одним із головних представників натурального зволожуючого фактора NMF в епідермісі, нормалізує процеси вологості, інтенсивно зволожує. Крім того, молочна кислота прискорює процеси відлущування та оновлення клітин шкіри, освітлює.

Курс пілінгів: 4-6 процедур, один раз на 10-14 днів. У комплексних програмах корекції між процедурами пілінгів необхідно проводити процедури з додатковим ефектом відновлення бар'єрних функцій шкіри та зволоження. Обов'язковим є призначення догляду препаратів з церамідами як у денному, так і у вечірньому догляді. Сучасні косметичні препарати, на додаток до церамід, містять у своєму складі також активи, що впливають на структури, що відповідають за транспортування води в мембранах клітин, — білки аквапорини.

Фотопошкодження дерми

Звичайно ж, не можна залишити поза увагою порушення у структурі дерми під впливом підвищеної інсоляції: руйнуються еластинові волокна (фрагментація, ущільнення, закручування, зменшення кількості) — це «сонячний еластоз». Він призводить до того, що нормальні колагенові волокна заміщаються волокнами з чітко пошкодженими ділянками («феномен базофільної дегенерації колагену»), такий колаген менш еластичний і погано зв'язує воду, це є однією з причин дегідратації дерми. На значне зниження вологоутримувальних здібностей дерми впливає також порушення обміну глюкозаміногліканів та гіалуронової кислоти. Під час інсоляції відбувається стійке розширення судин з подальшою появою судинних «зірочок» - телеангіектазій.

Останнім часом весь світ облетіли фотографії осіб людей з вираженими ознаками фотостаріння на одній його половині, яка постійно зазнавала впливу ультрафіолету: глибокі зморшки, землісто-жовтий відтінок шкіри, телеангіектазії. Зважаючи на те, що при фотоушкодженні задіяні всі шари шкіри, програми корекції мають бути комплексними. Такі зміни вимагають активнішого, але при цьому атравматичного впливу. Підбір пілінгових препаратів має бути суто індивідуальним, залежно від естетичних проявів на шкірі. У деяких випадках недостатньо проводити курс монопілінгів, необхідно складати індивідуальну програму корекції. За наявності вираженого гіперкератозу первинно необхідно проводити 2-3 пілінг Джесснера і тільки потім приступати до більш інтенсивної стимуляції. Препаратами вибору є інтенсивні комбіновані пілінги, що містять трихлороцтову кислоту 20% (вплив на епідерміс та опосередковано на дерму) та гліколеву 5-10% (вплив на дерму). Такі препарати мають помітний стимулюючий ефект, підвищують метаболічну активність кератиноцитів та фібробластів, активізують біосинтез глікозаміногліканів та судини мікроциркуляторного русла, при цьому не викликають нейрогенного запалення, не подразнюють вільні нервові закінчення в епідермісі.

Курс пілінгів становить від 6-8 до 10-12 процедур із інтервалами 14-21 день. Між пілінгами обов'язково проводити професійні процедури з ефектом інтенсивного зволоження, біоревіталізації та ліфтингу.

Імуносупресія у фотоушкодженій шкірі

Інтенсивна інсоляція може призводити до загибелі внутрішньоепідермальних макрофагів (клітин Лангерганса), і як наслідок – порушення імунних процесів у шкірі. Хімічні пілінги не здатні безпосередньо вплинути на ці зміни, проте з таким завданням чудово справляються постпілінгові препарати останнього покоління, що містять у складі імуномолулятори (алое віра, ехінацею, арніку) та пребіотики (бета-глюкан та інулін).

При проведенні хімічних пілінгів необхідно пам'ятати про дослідження останніх років щодо мікробіом шкіри. По суті, це шостий шар в епідермісі та пілінги частково порушують його функціонування, тому в постпілінговому догляді в даний момент найпередовішими вважаються засоби з пребіотиками (бета-глюкан та інулін), які активно відновлюють мікробіом.

Отже…

Підбір пілінгу завжди повинен проводитися індивідуально, з урахуванням усіх протипоказань і усвідомленням, на які структури необхідно спочатку впливати. Слід також пам'ятати, що вплив ультрафіолету, що ушкоджує, не обмежується тільки літнім періодом, тому засоби фотозахисту в денному догляді і стимулятори регенерації у вечірньому необхідно використовувати цілий рік.

Вперше опубліковано : Косметолог № 4, 2019

Читайте також