Що необхідно знати про феноловий пілінг?

Logo

Отруйні речовини при певному дозуванні та правильному застосуванні можуть стати корисними для організму. Більше 100 років застосування фенолу дозволяє мінімізувати ускладнення та побічні ефекти.


Ірина Карнус,

лікар дерматолог, провідний спеціаліст клініки

естетичної медицини «Леомед»


Все є отрута, нічого не позбавлене отруйності,

одна лише доза робить отруту непомітною

(Парацельс)

Історичний екскурс

У 1865 р. англійський хірург Лістер застосував розчин карболової кислоти для боротьби з нагноєннями ран при відкритих переломах. На початку XX століття фенол був описаний у фармацевтичному виданні як анестетик та антисептик (близько 5% у водному, олійному та спиртовому розчині). Під час Першої світової війни лікар Ля Гасе відкрив для себе, що після обробки ран фенолом шкіра стає гладшою і світлішою. Його дочка привезла це відкриття - феноловий пілінг в Америку, і це стало початком косметологічного застосування фенолу.

У 30-ті роки фенол почали застосовувати в косметології для лікування вугрової висипки, крім того, було помічено, що шкіра після його застосування стає однорідною текстурою, ущільнюється та підтягується. У 40-ті роки фенол став сенсацією у косметології, і з цього моменту починається пошук «ідеальної формули». 1961 року американський лікар Літтон оприлюднить результати застосування фенолового пілінгу на 50 пацієнтах. Свою формулу пілінгу (50% фенол, гліцерин, кротонове масло) він тримав у секреті. Його приклад наслідували і багато інших дерматологів, створюючи свої формули і також тримаючи їх у секреті.

У ті ж роки американські лікарі Бейкер та Гордон, видобувши рецептуру фенолового пілінгу, опублікували її повністю. Їхня формула складалася з 3 мл 88% фенолу, 2 мл дистильованої води, 8 крапель рідкого мила «Септисол» та 3 крапель кротонової олії. Першими дослідженнями ефективності цього пілінгу були лише клінічні спостереження, але в 1985 Клігман, Бейкер і Гордон опублікували перші морфологічні дослідження про зміни шкіри після нанесення фенолового пілінгу. Формула пілінгу Бейкера-Гордона краще проникає у шкіру, ніж нерозбавлений фенол. Після процедури у шкірі жінок виявили шари «свіжого» еластину завтовшки до 3 мм. Подальші дослідження показали, що у разі відсутності оклюзійного покриття, фенол проникає глибше, зі зростанням концентрації від 50 до 88%, при цьому вираженість лущення буде відносно слабкою. Після нанесення фенолового пілінгу оклюзійну плівку залишали на місці на 24 години, плівка збільшувала пенетрацію, але при цьому сприяла гіпопігментації, від чого шкіра набувала «порцелянового» кольору.

Пошук ідеальної формули продовжувався. Аронсон розробив гліцеринову формулу фенолу, яка включала 88% фенол, розчинений у безводному гліцеролі та кількох краплях спирту. Ця формула використовувалася без оклюзії та справляла не такий глибокий ефект, як пілінг Бейкера-Гордона. Айріс отримав серединний пілінг шляхом змішування фенолу та трихлороцтової кислоти. Ці дві формули сьогодні не використовуються, адже серединний пілінг можна виконати трихлороцтовою кислотою, яка потенційно не токсична. Формула Бейкера-Гордона залишалася золотим стандартом багато років.

Основні ускладнення, з якими стикалися лікарі, застосовуючи феноловий пілінг:

  • системні - серцеві напади, аритмія, ниркова та печінкова недостатність внаслідок інтоксикації;
  • локалізовані – загострення герпесу, інфікування, патологічне рубцювання, посилення алергічних реакцій, утворення плям атипового кольору.

Дослідження та вдосконалення тривали. 1986 року дерматолог з Ізраїлю Йорам Фінтсі запропонував свій склад фенолового піліга Exoderm Lift. Формула включала рідкий фенол 91%, кристалізований фенол, резорцин, саліцилову кислоту, оливкову, гліцеринову, кунжутну, кротонову олії, дистильовану воду, септисол, етанол, лимонну кислоту, буфер. Лікар Фінтсі провів велику роботу з більш ніж 20 тисячами пацієнтів у 35 країнах, після чого інтерес науки та медицини до фенолового пілінгу вкотре збільшився.

У 1996 році іспанський доктор Філіп Дюпре представив свою формулу фенолового пілінгу Lip&Eyelid formula (концентрація фенолу 63%, комплекс масел, що покращують пенетрацію) і запропонував можливість проведення процедури в кабінеті дерматолога, за умови локального нанесення його складу або на періор. оклюзією чи без. Надалі були розроблені пілінгові склади для нанесення на всю особу з концентрацією фенолу менше 40%, призначені для серединно-глибинного та серединного впливу, що дозволяє їх використання не в стаціонарі, а в кабінеті дерматолога.

Доказове дослідження

У 2000 році американськими лікарями (в т. ч. Майкл Яремчук), була опублікована стаття на тему: «Кількісна та якісна ефективність хімічних пілінгів при фотостарінні шкіри. Експериментальне дослідження». Дослідження проводилося in vivo на лисих лабораторних мишах, яких піддали ультрафіолетовому опроміненню протягом 14 тижнів, потім розподілили тварин на п'ять груп:

1 група - контрольна;
2 група - 50% гліколієва кислота;
3 група - 30% трихлороцтовий пілінг;
4 група - 50% трихлороцтовий пілінг;
5 група – феноловий пілінг (формула Бейкера-Гордона).
Пілінгові склади наносилися на дорсальну зону (спина), потім кілька разів брали зразки біопсії із цієї зони для гістологічного та біохімічного аналізу. Рівень глікозаміногліканів вимірювався на 14-й, 28-й та 60-й дні (рис. 1), рівень колагену - на 3-й, 7-й та 28-й день (фото 2). Значне його підвищення спостерігалося групи 30% TCA, 50% TCA і фенолу (р менше 0,04). Значне підвищення глікозаміногліканів спостерігалося у групі 50% TCA та фенолу (р менше 0,02). Під поляризованим світлом на 60-й день усі досліджувані групи, крім контрольної, показали реорганізацію колагену у ретикулярній та папілярній дермі. Ознаки еластозу в контрольній групі були очевидні, а в групах пілінгу спостерігалася реорганізація волокон еластину в дермі. Цей ефект був глибшим і більш вираженим у групах 50% TCA та фенолу, у цих групах також спостерігалося значне потовщення дермального матриксу.

Мал. 1. Вплив хімічних пілінгів на кількісний вміст глікозаміногліканів у шкірі. Вимірювання на 7-й, 14-й, 28-й та 60-й дні

Мал. 2. Вплив хімічних пілінгів на кількісний вміст колагену у дермі. Вимірювання на 3-й, 7-й, 14-й, 28-й та 60-й дні

Омолоджуюча дія фенолу на шкіру дуже ефективна, і цей механізм доводимо (рис. 3, 4). Дослідження та великий досвід (понад 100 років) застосування дозволяє мінімізувати кількість ускладнень та побічних ефектів.

Мал. 3. Гістологічне дослідження. Зразки біопсій пофарбовані гематоксиліном та еозином, досліджені під поляризованим світлом, демонструють реорганізацію колагенових волокон. А - фенол, В - 50% ТСА, С - 30% ТСА, D - 50% гліколевий пілінг, Е - контрольна група

Мал. 4. Забарвлення досліджуваних зразків біопсії за Верхоєвим демонструє реорганізацію волокон еластину після впливу хімічних пілінгів. А – феноловий пілінг Бейкера-Гордона, В – 50% ТСА, С – 30% ТСА, D – 50% гліколевий пілінг, Е – контрольна група

Механізм дії фенолового пілінгу

Фармакологічною дією розчину карболової кислоти є згортання білка і, як наслідок, антисептична та відлущувальна дія. Після просочування нею сполучних тканин, у них відчувається оніміння протягом кількох годин. Ця властивість використовується у терапевтичних цілях для знеболювання. Також воно виявилося корисним для модифікації інших пілінгових складів: фенол у складі TCA пілінгу купує болючі відчуття під час нанесення (наприклад, Skin Tech Pain Control).

При нанесенні концентрованого розчину на шкіру відбувається розрив дисульфідних зв'язків між кератином та корнеодесмосомом – ці білки руйнуються. Комплекс, що складається з денатурованого білка з карболовою кислотою, через свій великий розмір гірше проникає через роговий шар і гірше розчиняється в ліпідах міжклітинного простору. Це пояснює той факт, що розведений фенол, надаючи меншу денатуруючу дію, краще проникає через шкіру, ніж концентрований фенол.

Кожен компонент у формулах пілінгових складах також служить певним цілям. Септисол викликає кератолізис та сприяє проникненню. Кротонова олія посилює проникнення фенолу, викликаючи епідермоліз, при цьому покращуючи загоєння шкіри. Оливкова або інші олії покращують і уповільнюють пенетрацію.

Естетичні свідчення

1. Фотостаріння.

Хірургічна операція не здатна вплинути на якість, колір та текстуру шкіри. Це впливає фенол, сприяючи повної реструктуризації дерми до ретикулярного шару. Суха, зморшкувата та атонічна шкіра відповідає на глибинний пілінг значною ретракцією, підвищенням еластичності за рахунок стимуляції неокологенезу, зволоженням за рахунок підвищення рівня глікозаміногліканів, і в деяких випадках навіть зменшенням прояву куперозу, оскільки фенол зміцнює судинні стінки лізису.

Ефективність застосування фенолового пілінгу залежить від типу шкіри та типу старіння.

Фітцпатрік виділив 6 фототипів шкіри:

  • I фототип (0-6 пунктів) - бліда шкіра, світле або руде волосся, блакитні очі, ластовиння. Така шкіра швидко обгорає на сонці, зате не схильна до утворення пігментних плям;
  • II фототип (7-13 пунктів) - біла, світла шкіра, світле або руде волосся, блакитне, зелене або світло-коричневе очі. Люди з такою шкірою зазвичай обгорають на сонці, при цьому у них виникає мінімальна засмага;
  • III фототип (14-20 пунктів) - світло-кремова шкіра, з будь-яким кольором волосся та очей, поширений тип. Такий тип шкіри рідко сильно обгорає, засмага виходить рівномірною;
  • IV фототип (21-27 пунктів) – помірно коричнева шкіра, типовий середземноморський тип. Рідко обгорає, завжди добре засмагає;
  • V фототип (28-34 пунктів) – темно-коричнева шкіра, середньо-східний тип шкіри. Дуже рідко обгорає, засмагає дуже легко.
  • VI фототип (35+ пунктів) – глибоко пігментована коричнева чи чорна шкіра. Ніколи не обгорає, засмагає дуже легко.

Застосування глибокого фенолового пілінгу не рекомендоване для омолодження III, IV та V фототипів через ризик порушення в роботі меланоцитів та, як наслідок, виникнення дисхромій.

Типи старіння шкіри за Глогау:

  • тип старіння 1 - до 30 років, зморшки відсутні, дисхромії мінімальні або відсутні, гіперкератоз немає, макіяжу не вимагає;
  • тип старіння 2 - 30-40 років, зморшки помітні при мімічних рухах (ішемічні зморшки), локальні гіперпігментації (ранні «шильні лентиго), видимий гіперкератоз відсутній, але може відчуватися пальпаторно, симптоми фотостаріння - від малопомітних до помірно виражених, використовується;
  • тип старіння 3 - 40-60 років, гіперкінетичні зморшки, гіперпігментації та телеангіектату, кератоми та інші доброякісні новоутворення, виражені симптоми фотостаріння, виражений гіперкератоз, потрібний рясний макіяж;
  • тип старіння 4 - після 60 років, глибокі численні зморшки та термоскладки. жовтуватий або сіруватий відтінок шкіри, виражені симптоми фотостаріння – плями дисхромій, кератоми, можливі новоутворення, серед них малігнізовані, макіяж підкреслює вікові зміни.

Омолодження за допомогою глибокого фенолового пілінгу рекомендовано для 3 та 4 типів старіння, оскільки застосовувати таку процедуру у разі легких вікових змін немає сенсу.

2. Гіперпігментація.

Фенол виводить з ладу меланоцити, навіть не завжди повністю їх руйнуючи, таким чином, його дія на дисхромію є дуже ефективною. Терапевтичні показання: лентиго, злоякісний лентиго, обидва захворювання гістологічно характеризуються збільшенням кількості меланоцитів (у разі злоякісного лентиго вони є атиповими), в основному, на базальному шарі. Оскільки проліферація меланоцитів відбувається на інтрадермальному рівні, терапія феноловим пілінгом дуже виправдана.

Мелазма, хлоазма : при цих захворюваннях, якщо пігмент залягає інтрадермально (діагностика за допомогою лампи Вуда), то одним із терапевтичних показань буде нанесення фенолового пілінгу.

Пігментна форма кератозу : проявляється множинними обмеженими щільними осередками гіперкератозу, від інших форм кератозу диференціюється коричневими кератотичними плямами.

Рубці та шрами : за рахунок своєї коагулюючої дії феноловий пілінг допомагає покращити зовнішній вигляд та стан рубцевих змін шкіри.

Протипоказання

Протипоказання до проведення фенолового пілінгу – це серцева недостатність, аритмії, ниркова та печінкова недостатність, інфекційні захворювання, загострення герпесу, схильність до келоїдних рубців, загострення шкірних захворювань, тяжкі захворювання ЦНС, цукровий діабет, вагітність та лактація, вік до 18 років. Інтенсивно засмагати, використовувати засоби на основі ретиноїдів, робити лазерні процедури потрібно припиняти за півроку до проведення процедури.

Проведення процедури

Треба відзначити різницю між «великим фенолом» і існуючими на сьогоднішній день модифікованими складами, в яких концентрація фенолу не більше 40% або вони призначені для локального нанесення на періорбітальну та періоральну зону. Коли йдеться про «великий фенол» (концентрація більше 60% і нанесення на все обличчя), його проведення можливе лише досвідченими лікарями в умовах стаціонару. Пацієнт при цьому підключений до судинного та серцевого моніторингу та знаходиться під внутрішньовенним наркозом або місцевою анестезією. Обличчя ретельно знежирюється сумішшю ацетону та спирту, ділиться на п'ять зон, склад наноситься по зонах з інтервалом щонайменше п'ять хвилин – за цей час фенол, досягаючи капілярів у глибокій ретикулярній дермі та потрапляючи в кровотік, встигає нейтралізуватися печінкою. Таким чином, нанесення одного шару відбувається протягом 25-30 хвилин. Як пацієнт, так і лікар, який проводить процедуру, повинні бути захищені від вдихання випаровування фенолу.

Нанесення модифікованих складів: оскільки ці склади адаптовані для роботи в кабінеті дерматолога, наносяться вони лише на періорбітальну та періоральну зони (наприклад, Lip&Eyelid Formula Skin Tech) або на всю особу, при цьому концентрація складу – не більше 35%. Така кількість фенолу не є токсичною для пацієнта. Нанесення відбувається також по зонах, з інтервалами, печіння відчувається лише протягом 12 секунд, далі фенол виявляє свої знеболювальні властивості.

Фенол наноситься не більше ніж двома шарами, третє нанесення може бути локально по особливо глибоких зморшок. Потім, залежно від технології проведення пілінгу, лікар може покласти оклюзійну плівку на 24 години або нанести спеціальні засоби для захисту і зняття відчуття стягнутості.

Рекомендовано також застосування порошку вісмуту субгалату як захисту та антисептика протягом усього періоду, до зняття кірок. Можливе також призначення знеболювальних препаратів у перші три дні після процедури, рекомендується щедро пити. Усі наступні сім днів пацієнт перебуває під контролем лікаря. Якщо процедура проводилася з оклюзією, наступного дня вона видаляється. На третій день лікар проводить контрольний огляд на наявність інфекції чи герпесу у зоні пілінгу. При необхідності призначаються антибіотики чи антибактеріальні препарати. Подальша реабілітація проходить значно легше, больові відчуття та набряк йдуть. На 7-8-му добу, як правило, відбувається відторгнення кірки - лікар рясно наносить вазелін на зону пілінгу, і протягом наступної доби кірки відходять.

Побічні ефекти та ускладнення

Після процедури фенолового пілінгу можливі побічні ефекти та ускладнення:

  • герпес та бактеріальна інфекція в зоні пілінгу – з ними дозволяє впоратися превентивне призначення противірусних препаратів та своєчасне призначення антибіотиків;
  • тривала еритема - як правило, еритема після глибокого пілінгу може зберігатися до шести місяців, і її вирішення слід сприяти спеціальними засобами (крему, маски);
  • гіперпігментація – для профілактики пацієнтам слід призначати відбілюючі засоби (із вмістом гідрохінону, ретинолу, коєвої кислоти та ін.). Обов'язково слід пояснювати пацієнтові важливість постійного використання захисту SPF.

До ускладнень, що рідко зустрічаються, і побічних ефектів відносяться:

  • виникнення демаркаційної лінії - чіткої межі між обробленою та необробленою пілінгом шкірою;
  • ектопіон - деформація нижньої повіки;
  • освіта рубців.

Усі вони виникають при недотриманні лікарем техніки нанесення та технології пілінгу, або при недотриманні пацієнтами призначень та рекомендацій лікаря у реабілітаційному періоді.

Мал. 5-6. До та після застосування фенолового пілінгу

Мал. 7-8. До та після застосування фенолового пілінгу

Лікарі повинні пройти спеціальне навчання та максимально відповідально та професійно ставиться до проведення процедури глибокого піліга. І тоді разючі результати омолодження шкіри радуватимуть пацієнтів протягом багатьох років (рис. 5-8).

Ця стаття є частиною спецпроекту "ПІЛІНГИ"

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЕКТ.ПІЛІНГИ.

Читайте також