PRP-терапія як окрема процедура або частина аnti-age програм

Logo

Розберемося, що таке PRP-терапія та як вона працює в аnti-age програмах.

Все більш і більш поширеними стають поєднані протоколи використання – контурна пластика та PRP, хімічні пілінги та PRP, ін'єкції аутологічних фібробластів у післяопераційному періоді тощо. , PRP-терапія перетворилася на доступну маніпуляцію з появою на ринку медичних одноразових наборів, які включають усі необхідні матеріали для отримання та забору цільної крові, підготовки та ін'єкції PRP.

Нові можливості

Сучасні клітинні технології є одним із найперспективніших напрямів естетичної медицини. Науковим обґрунтуванням їх застосування стали численні відкриття, зроблені вченими протягом останніх двох десятиліть. Наводимо коротке резюме цих відкриттів.

У дермальних сосочках волосяних фолікулів дорослої людини знайдено населення стовбурових клітин, що беруть участь у відновленні шкіри після її пошкодження. За здатністю до диференціювання ці стволові клітини не відрізняються від мезенхімальних клітин кісткового мозку. Також стовбурові клітини знайдені в інших областях дерми (термінальна цибулина, ендотелій кровоносних судин та ін.).

У 1994 р. Bucala та співавт. відкрили та описали дві популяції фібробластоподібних клітин, що спрямовуються до місць ушкодження шкіри, де вони заселяють міжклітинний матрикс та беруть участь у відновленні пошкодженої тканини. Вони диференціюються в мезенхімальні клітини та заповнюють популяцію дермальних фібробластів. Ці клітини відрізняються мультипотентністю. Хоча вони становлять лише 0,5% лейкоцитів периферичної крові, в рані на їхню частку припадає 10% усіх клітин, що інфільтрують пошкоджену тканину.

Було з'ясовано, що проліферативний потенціал дермальних фібробластів дорослої людини протягом усього життя залишається високим – їх первинні культури, одержані навіть у 90-річних людей, містять 14% мітотично активних клітин. А біосинтетичні здібності фібробластів дуже великі: одна диференційована клітина здатна виробити до 3,5 млн. макромолекул проколагену на добу.

Різноманітність клітин фібробластного диферона і різноманітність функцій фібробластів дають широкі можливості для стимуляції їхньої проліферативної та синтетичної активності. Дермальні фібробласти – ключова ланка у біології шкіри. Вони підтримують сталість міжклітинного матриксу дерми, забезпечуючи його структуру та постійне оновлення. Фібробласти відіграють колосальну роль у нормалізації фізіологічного стану епідермісу та підшкірно-жирової клітковини, так як, продукуючи фактори росту, вони регулюють нормальне диференціювання епідермісу, а виробляючи колаген, глікозаміноглікани та інші білки дерми, беруть участь в утворенні. та міжклітинного матриксу. Крім того, продукуючи проангіогенні фактори зростання, вони сприяють утворенню судин та їх стабілізації.

Відкриття теломерів – кінцевих ділянок ДНК – і розуміння їх біологічної ролі дозволяє сподіватися управління апоптозом клітин – по крайнього заходу, у майбутньому.

Чим же ми можемо керувати сьогоденням? Метод інтрадермального введення збагаченої тромбоцитами плазми крові (Platalet-rich Plasma – PRP) дає нам реальний шанс вплинути на всі перераховані вище процеси. Збагачена тромбоцитами плазма (PRP) – це плазма, концентрація тромбоцитів у якій у 5 разів перевищує нормальну концентрацію. У нормі концентрація тромбоцитів 150-350 х 09/л, що в середньому становить 200 х 109/л. Стимулюючий ефект проявляється у концентрації 1000 х 109/л. Вищі концентрації не потрібні, оскільки їх збільшення до подальшого посилення регенерації не призводить.

A-PLASMA – експерт у Плазмотерапії. PRP пробірки "A-PLASMA" з боросилікатного медичного скла, яке не виділяє токсини та фталати. Антикоагулянт – чистий цитрат натрію, роздільний гель – для зручнішої роботи з технікою. PRP пробірки A-PLASMA : три етапна стерилізація, апірогенна, індивідуальна стерильна упаковка. Пробірки A-PLASMA успішно пройшли дослідження на безпеку у лабораторії інституту токсикології (Київ). Бажаєте придбати матеріали для плазмотерапії чи пройти навчання? Пишіть: https://mssg.me/aplasma

Технологія отримання PRP за допомогою стерильних наборів

З ліктьової вени проводиться забір по 8 мл крові у дві стерильні вакуумні пробірки, аналогічно звичайному забору крові для аналізів. Кров центрифугується, при цьому найважчі формені елементи (лейкоцити та еритроцити) осідають на дно пробірки, а «бідна» плазма частково сорбується спеціальним фільтром. У плазмі, що залишилася, концентрація тромбоцитів підвищується в 3-5 разів.

Процес отримання PRP повністю автоматизований, займає близько 10 хвилин та практично виключає контакт лікаря з кров'ю пацієнта. З отриманого розчину за допомогою шприца забирається PRP в обсязі 3-3,5 мл з кожної пробірки, додається активатор тромбоцитів, що сприяє лізису альфа-гранул та щільних гранул. Потім препарат ін'єктується методом підшкірного або внутрішньошкірного введення голкою 30-32G завдовжки 4-6 мм.

Крім того, існують модифіковані набори, де крім двох пробірок для отримання PRP, є ємність для отримання сироватки тромбіну, яка використовується для заповнення зморшок і складок.

Показання для застосування PRP

Показання для застосування даного методу можна розділити на дві групи:

  • захворювання шкіри, сполучної тканини, у патогенезі яких провідним фактором є імунне запалення – acne vulgaris, acne rosacea, фолікуліти, імпетиго, абсцеси, деякі форми алопеції;
  • інволютивні процеси (фото- та хроностаріння, старечий еластоз, помірно виражений гравітаційний птоз, зморшки (у тому числі мімічні), сухість шкіри, зниження тургору, реабілітація після пілінгів, лазерних впливів (як абляційних, так і неабляційних термінів), профілів реабілітації).

Механізм терапевтичної ефективності обох груп пацієнтів очевидний. Підвищуючи в 3-5 разів концентрацію тромбоцитів у плазмі, ми підвищуємо концентрацію біологічно активних речовин у тій самій пропорції. Для другої групи клієнтів це означає активацію всього фібробластного диферона – від мезенхімальних стовбурових клітин дерми до зрілих фібробластів та мігруючих фіброцитів. Одні з цих клітин продукуватимуть нові молоді клітини – попередники фібробластів, інші посилюватимуть синтетичну активність уже існуючих. Все це в комплексі з неоангіогенезом і запобігання апоптозу дасть картину молодшої, еластичнішої шкіри.

Плазма крові
  • вода – 90–92%
  • неорганічні солі
  • вітаміни
  • мікроелементи
  • продукти метаболізму
Щільні гранули тромбоцитів
  • допамін
  • серотонін
  • гістамін
  • катехоламіни
  • АДФ
  • АТФ
Альфа-гранули тромбоцитівТромбоцитарні фактори зростання А та В (PDGF A і B)стимуляція поділу та диференціювання стовбурових клітин, секреція факторів росту, синтез компонентів міжклітинного матриксу, неоангіогенез
Трансформуючий фактор росту β1 (TGF-β1)стимуляція синтезу колагену, пригнічення апоптозу клітин
Епідермальний фактор росту (PD-EGF)стимуляція росту та диференціювання, репарація, секреція цитокінів
Інсулінозалежний фактор росту I та II (IGF – I, II)стимуляція росту, міграції клітин, синтез колагену
Чинник росту фібробластів b (bFGF)стимуляція поділу, міграції, диференціювання клітин, неоангіогенез

Табл. 1. Склад збагаченої тромбоцитами плазми

Процес цей починається з 3-5 днів (первинна відповідь) і триває протягом 3-5 місяців після курсу процедур (зазвичай 3-6 процедур з інтервалом в 3-4 тижні 1 раз на рік).

Клінічне одужання пацієнтів першої групи обумовлено збільшенням міграції моноцитів і макрофагів у зону впливу, підвищенням активності клітин Лангерганса, стимуляцією всіх клітин фібробластного диферона, що в результаті призводить до нормалізації імунного та тканинного гомеостазу ураженої шкіри, вирішення запальних елементів, зменшення атрофічних та гіпер поліпшення стану шкіри та її придатків.

Залежно від того, який механізм переважає, клінічні прояви хронологічного старіння будуть різними. Тому виділяють 4 морфотипи старіння особи (OC Панова, 2010 р.):

  • зморшкуватий;
  • деформаційно-набряковий;
  • втомлений;
  • м'язовий.

Зморшкуватий тип старіння

Характеризується зневодненням тканин, руйнуванням еластичних та колагенових волокон, ослабленням тонусу та склерозуванням мімічних м'язів, зниженням синтезу білкових структур, зменшенням обсягу жирової тканини.

Клінічно - сухість шкіри, стоншення, множинні дрібні зморшки. Шкіра обличчя нагадує "печене яблуко".

Деформаційний тип старіння

Характеризується затримкою рідини у тканинах, пастозністю, провисанням м'яких тканин, зниженням тонусу мімічної мускулатури, порушенням вуглеводного та жирового обмінів.

Клінічно — деформація контурів обличчя, наявність подвійного підборіддя, періорбітальної набряклості, надлишку м'яких тканин («бульдожі щічки», «вдовий горбок»). Грубі зморшки, великі складки.

Втомлений тип старіння

Супроводжується порушенням мікроциркуляції, утрудненням венозного відтоку, зниженням тургору м'яких тканин в області обличчя та шиї, явищами гіпоксії.

Клінічно - тьмяний, нерівний колір обличчя, опущення куточків рота, поява зморшок "маріонетки", носогубних складок. Обличчя надвечір виглядає втомленим, на ранок після сну — свіжішим і відпочившим.

М'язовий тип старіння

Виявляється дефіцитом підшкірно-жирової клітковини, добре розвиненими мімічними м'язами.

Клінічно — опущення куточків рота, зморшки «маріонетки», пігментні плями, складки в області верхньої та нижньої повіки, формування носогубних та губопідборідних складок.

Варіанти корекції

Сучасна антивікова та естетична медицина пропонує широкі можливості для омолодження та профілактики старіння шкіри. До них відносяться:

  • методи пластичної хірургії;
  • ін'єкційні препарати (гіалуронова кислота, мезопрепарати);
  • регенеративно-клітинні технології;
  • апаратні методики;
  • зовнішні косметологічні засоби.

Регенеративно-клітинні технології — найперспективніший напрямок в аntі-аge медицині. Їх застосування дозволяє: відновити рівень кровотоку, роботу клітинних ферментів, збільшити синтез колагену, еластину, гіалуронової кислоти, нормалізувати процеси оксигенації тканин – тобто, наблизити біохімічні показники органів і тканин до стану, який зазначалося 10-15 років тому.

Крім того, ефективне поліпшення якості шкіри в області обличчя, шиї, декольте вимагає впровадження методик, що нормалізують метаболічні процеси на різних рівнях: в епідермісі, дермі, м'язах, зв'язках, підшкірно-жировій клітковині. Всім цим вимогам відповідає плазмотерапія.

Згідно з літературними даними та власними клінічними спостереженнями, плазмотерапія з успіхом використовується в протоколах корекції різних морфотипів старіння шкіри обличчя.

Протокол «Зморшкуватий тип старіння»

PRP - 8,0-10,0 мл інтрадермально, папульно. Область корекції – обличчя, шия. Голка - 30G, 32G.

PRP-плазмопунктура за біологічно активними точками (БАТ, рис. 2) - 0,1-0,3 мл в/м на одну ін'єкцію. Об'єм - 2,0-4,0 мл (8 крапок). Область корекції – особа. Голка - 30G.

Комплекс амінокислот у L-формі – 5,0-10,0 мл інтрадермально, папульно. Область корекції – обличчя, шия. Голка - 30G, 32G. Інтервал - 7-14 днів. Курс - 2-4 процедури.

Схема протоколу «Зморшкуватий тип старіння»

123456789PRP+++++Комплекс амінокислот в L-формі++++

Основний курс: 4-6 процедур, інтервал між процедурами – 2 тижні.

Підтримуюча процедура: 1 раз на 1,5-2 місяці.

Протокол «Деформаційний тип»

PRP - 8,0-10,0 мл інтрадермально, папульно. Область корекції – обличчя, шия. Голка - 30G, 32G.

PRP-плазмопунктура за біологічно активними точками (БАТ) - 0,1-0,3 мл внутрішньом'язово на одну ін'єкцію. Об'єм - 2,0-4,0 мл (8 крапок). Область корекції – особа. Голка - 30G.

Судинні препарати з дренажним ефектом, що містять активні компоненти (артишок, голка шипувата, центелла азіатська) – інтрадермально, підшкірно – 0,1 мл. Об'єм - 5,0 мл. Область корекції – обличчя, шия. Голка - 30G, 32G.

Схема протоколу "Деформаційний тип старіння"

Назва123456789PRP+++++Судинний мезопрепарат+++++

Основний курс: 4-6 процедур, інтервал між процедурами – 2 тижні.

Підтримуюча процедура: 1 раз на 1,5-2 місяці.

Протокол «Стомлений тип»

PRP - 8,0-10,0 мл інтрадермально, папульно. Область корекції – обличчя, шия. Голка - 30G, 32G.

PRP-плазмопунктура за біологічно активними точками (БАТ) - 0,1-0,3 мл внутрішньом'язово на одну ін'єкцію. Об'єм - 2,0-4,0 мл (8 крапок). Область корекції – особа. Голка - 30G.

Судинні препарати з дренажним ефектом, що містять активні компоненти (артишок, голка шипувата, центелла азіатська) – інтрадермально, підшкірно – 0,1 мл. Об'єм - 5,0 мл. Область корекції – обличчя, шия. Голка - 30G, 32G.

Схема протоколу «Стомлений тип старіння»

Назва

1

2

3

4

5

6

7

PRP

+

 

+

 

+

 

+

Судинний мезопрепарат

+

+

+

+

+

  

Основний курс: 3-4 процедури, інтервал між процедурами – 2 тижні.

Підтримуюча процедура 1 раз на 1,5-2 місяці.

Протокол «Мускульний тип»

PRP - 8,0-10,0 мл інтрадермально, папульно. Область корекції – обличчя, шия. Голка - 30G, 32G.

PRP-плазмопунктура за біологічно активними точками (БАТ) - 0,1-0,3 мл внутрішньом'язово на одну ін'єкцію. Об'єм - 2,0-4,0 мл (8 крапок). Область корекції – особа. Голка - 30G.

PRP-поверхневий наппаж у галузі гіперпігментацій. Голка - 30G, 32G.

Схема протоколу «М'язовий тип»

Назва123456789PRP+++++

Основний курс: 4-6 процедур, інтервал між процедурами – 2 тижні.

Підтримуюча процедура 1 раз на 1,5-2 місяці.

Протипоказаннями до даної методики є: захворювання крові, онкологічні, ендокринні системи, ВІЛ, гепатити, бактеріальні інфекції, вагітність та лактація. Треба задуматися про можливість призначення даної процедури курцям, особам, які страждають від алкогольної залежності та пацієнтам із надмірною вагою, оскільки у них змінено склад крові.

У деяких випадках необхідно диференціювати пацієнтів, яким можна проводити процедуру PRP після метаболічної корекції (призначення вітамінних препаратів, дієти), щоб підвищити її ефективність.

На сьогоднішній день методика PRP-терапії є однією з дуже перспективних та обговорюваних не тільки для естетичної медицини, а й для пластичної хірургії та стоматології. На цю тему продовжують проводити гістологічні, біохімічні та клінічні дослідження. Техніки поєднання інших методик, що застосовуються в естетичній медицині з PRP, також заслуговують на увагу. Обговорення цих досліджень допомагає нам правильно та ефективно застосовувати плазмоліфтинг.

***

Процедура введення збагаченої тромбоцитами плазми (PRP-терапія) ефективна та безпечна. Її можна віднести до методів позитивної стимуляції – фізіологічних та мають мінімальні протипоказання. Вона не вимагає особливих умов для проведення (достатньо маніпуляційного кабінету), дорогого обладнання та значних зусиль персоналу, що робить її доступною для клієнтів клінік та салонів краси, які мають ліцензію на проведення ін'єкційних методик.

Ця стаття є частиною спецпроекту Ін'єкційний anti-aging

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЕКТ. І н'єкційний anti-aging

Література:

1. Наталія Чуйко, лікар-дерматолог вищої категорії, академік АТН України, головний лікар Центру безопераційного моделювання фігури та особи «Люкс-С» (Київ)

Les Nouvelles Esthetiques Україна, №1 (71), 2012

2. Володимир Іванищев, дерматолог найвищої категорії, лікар-геронтолог, науковий співробітник ДУ «Інститут геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова» НАМН України

Косметолог № 6, 2018

3. Ірина Карнус, лікар дерматолог, провідний спеціаліст клініки естетичної медицини "Леомед", лікар методист компанії "Академія Наукової Краси"

Косметолог №3, 2016

 

Читайте також