Проведення процедури ботулінотерапії

2019-11-27
Logo

Ботулінотерапія займає особливе місце у арсеналі естетичних процедур. Протоколи, які застосовуються в кабінеті, прописані у відповідних консенсусах. Розгляньмо клінічні випадки застосування ботулотоксину А.

Les Nouvelles Esthétiques


Яна Юцковська, д. м. н., професор, лікар вищої категорії, власниця групи компаній Yu System, засновник проекту «Школа професора Юцківської», президент Євро-Азіатської асоціації фахівців естетичної медицини, член ради директорів НАДК, позаштатний експерт Росздравнагляду МОЗ РФ, головний редактор журналу «Косметика та медицина», член редакційної колегії журналу MJDR (Росія)



У цій статті ми розглянемо два клінічні випадки, поділимося нашим досвідом, результатами та способами вирішення ситуацій, пов'язаних із виникненням небажаних моментів після проведення ботулінотерапії.
Запит сучасного пацієнта щодо ботулінотерапії – це жива міміка без надмірної активності, так звана жива особа, або all moving face. Грамотна робота спеціаліста полягає в індивідуальному підході до пацієнта – з урахуванням анатомічних особливостей особи, віку та морфотипу старіння.
Зараз у світі існує кілька різних зареєстрованих препаратів ботулінічних токсинів, кожен із яких доводить свою ефективність у застосуванні. Щороку проводиться величезна кількість досліджень, що показують високий профіль безпеки проведення ботулінотерапії для естетичної корекції мімічних зморшок, вікових змін обличчя та шиї.
Розглянемо три клінічні випадки, коли проведена процедура ботулінотерапії призвела до розвитку небажаних явищ і розповімо, як ми в «Клініці професора Юцковської» з ними боролися.

Клінічний випадок №1
Пацієнтка, 29 років. Звернулася зі скаргами на мімічні зморшки обличчя в області чола, міжбров'я, поява «гусячих лапок» навколо очей, а також нерівний рельєф підборіддя, зумовлений гіперактивністю волокон підборіддя.
Пацієнтка регулярно робить ботулінотерапію протягом 5 років (1 раз на 6 місяців). Результат від раніше проведених процедур корекції мімічних зморшок пацієнтку задовольняв.
Перед ін'єктуванням БТА було проведено попередню оцінку мімічної активності, під час якої було виявлено необхідність проведення ботулінотерапії в області всіх мімічних патернів, також ми приділили увагу рухливості кінчика носа при посмішці та активній артикуляції. Ботулінотерапія була проведена у техніці all moving face.
На 14-й день після процедури пацієнтка відзначила набряклість періорбітальної області, «тяжкість» брів, особливо медіальної частини, та похмурий вираз обличчя, а також невелику асиметрію брів. При огляді було виявлено напругу під медіальною частиною брів у зв'язку із збереженням тонусу м'яза, що опускає брову (m. depressor superciliae). Крім того, піднято латеральну частину правої брови.
Виходячи з наявної клінічної картини, було проведено другий етап ботулінотерапії в зоні нижньої порції лобового черевця над правою бровою та в області m. depressor superciliae. В результаті, на 28-й день після проведення першого етапу процедури БТА, ми спостерігали стан абсолютної симетрії у спокої та при активній міміці, відсутність відчуття тяжкості брів у пацієнтки.

Клінічний випадок №2
Пацієнтка, 35 років. Звернулася зі скаргами на мімічні зморшки обличчя в області чола, міжбров'я, періорбітальної зони. Раніше ботулінотерапія була проведена до «Клініки професора Юцківської» єдиний раз – за 11 місяців до візиту. Результат першої корекції мімічних зморшок пацієнтку задовольнив.
При оцінці активності міміки пацієнтки ми побачили асиметрію при морганні з лівого боку, тобто менш виражену активність кругового м'яза ока зліва, а також асиметрію нижньої третини обличчя при напрузі поверхневого м'яза шиї. Ботулінотерапія була проведена у техніці all moving face.
На 14-й день після ботулінотерапії основною скаргою пацієнтки була напруга м'язів нижньої третини обличчя праворуч при опусканні кутів рота. Також пацієнтка зазначила, що ліва верхня повіка «запізнюється» при моргані (слід врахувати, що невеликий міастеноподібний синдром лівої верхньої повіки був спочатку). У стані спокою спостерігалася візуальна симетрія в періорбітальній ділянці з двох сторін. При міміці виникало «відставання» активності лівої верхньої повіки при морганні. В області нижньої третини особи ми бачили нерівномірний розподіл активності м'язів у проекції кута рота праворуч (це пов'язано із збереженням активності DAO та медіальних волокон платизму, що було виявлено і до корекції).
Пацієнтці було призначено другий етап ботулінотерапії у зв'язку з вихідною динамічною асиметрією в область DAO праворуч. У підсумку, на 28-й день ми досягли стану абсолютної симетрії у спокої та при активній міміці, міастеноподібний синдром лівої верхньої повіки не спостерігався.

Висновки
При правильній оцінці всіх мімічних патернів можна спрогнозувати результати від проведення ботулінотерапії, доступно пояснити пацієнтові, у зв'язку з чим потрібен додатковий етап корекції ботулотоксином типу А. Такі ситуації важко назвати небажаними явищами за професійного підходу лікаря-косметолога до процедури. Правильніше назвати це персоніфікованим підходом до пацієнта, враховуючи при цьому всі його індивідуальні особливості.

Важливо підкреслити, що лікар та пацієнт повинні бути на зв'язку після проведених ін'єкцій, щоб відстежувати зміни та результат від процедур. Це дозволить мінімізувати небажані ефекти та за необхідності вчасно провести додаткові етапи корекції для отримання бажаного ефекту.

Повну версію статті читайте у журналі «Les Nouvelles Esthetiques Україна» №2 (108) / 2018, стор. 30.

Читайте також