Причини старіння: зворотний бік світла

Logo

8-годинний робочий день перед монітором також руйнує нашу шкіру, як 20 хвилин на активному тропічному сонці. Розбираємось у впливі світла на процес старіння.


З легкої руки азіатів, до нашого лексикону входять нові поняття Urban Aging («урбаністичне старіння»), Anti-Pollution («боротьба із забруднювачами») та Digital Aging («старіння від видимого синього світла»). Не дивно, що "батьківщиною" цих понять стала Азія, яка перша на собі відчула наслідки екологічних проблем мегаполісів та захоплення людьми новими електронними "іграшками". Отже, що це за «пристрасті такі» і як із ними жити.

Частина перша. "Приберіть ваших дітей від наших блакитних екранів"

«Подумати тільки, що через якусь

речі можна так зменшитися,

що перетворитися на ніщо»
"Аліса в країні чудес"

Льюїс Керол

Коли ми дивимося на небо, то бачимо його синяву. Саме так наше око сприймає промені у видимому спектрі світла. В англомовній літературі його позначають як HEV або VIS і має довжину хвилі 380-500 нм. Особливих проблем він не становить для нас, оскільки «розбавлений» променями іншого спектру (UVA/UVB, інфрачервоними тощо).

Але все різко змінюється тоді, коли він впливає на нас у чистому вигляді. Ми з ним зіштовхуємось, включаючи електронні гаджети (смартфони та планшети), LED-екрани та світлодіодні лампочки. Саме в цій постійності, сфокусованості та всюдисущості синього ховаються його «темні сторони».

Характеристика світла . Активність синього спектру світла значно вища, ніж зеленого чи червоного. Крім цього, HEV-промені проникають набагато глибше за UVA-промені (рис. 1, 2). Це дозволило його активно використовувати для лікування акне та стимуляції процесів відновлення шкіри. Але у HEV-променів є й більш спеціальні властивості: вони використовуються для лікування старечого кератозу і навіть є розробки його застосування у лікуванні раку [1].

Мал. 1, 2. Глибина проникнення різного виду променів

Зворотний бік світла. І ось тут нам час «перевернути медаль зворотним боком» і поговорити про негативні сторони видимого синього світла. Вченим давно відомо, що те, що вкрай активно та корисно, — у певних умовах чи дозах стає отрутою. Ці параметри активно вивчають останнім часом.

Основні "страшилки" щодо видимого синього світла завжди торкалися очей. Проблема в тому, що він руйнує око. Для боротьби із цим радять знижувати інтенсивність синього на моніторах, носити спеціальні окуляри-фільтри та кліти плівки на смартфони.

Але дослідження шкіри відкрили нові великі проблеми. HEV-світло запускає вироблення вільних радикалів мітохондріями клітин. У шкірі це викликає хронічний окислювальний стрес, який запускає механізм ушкодження ДНК та запального старіння шкіри. Виходить, що руйнується одна з найважливіших систем клітин, і це відбувається на глибинних рівнях — глибше, ніж рівень дії UVA-променів. Як показали нові дослідження японців [2], за своєю здатністю прискорювати старіння HEV-промені можна порівняти з UVA-променями. Крім цього, в їх роботі показано, що мітохондрії так реагують саме на видимий синій діапазон світла, але не чутливі до зеленого, червоного та інфрачервоного випромінювання.

Перекладаючи наукові дані в доступні нам категорії, можна сказати, що 8-годинний робочий день перед монітором так само руйнує нашу шкіру, як 20 хвилин на тропічному сонці опівдні. Шкіра тьмяніє (знижується енергетичний потенціал), утворюються тонка сіточка зморшок, нерівномірна пігментація та підвищується чутливість шкіри.

Формули захисту. Вона складається класично із трьох параметрів: компоненти, які працюють «екранами» (це світлофільтри), зброя нейтралізації (антиоксиданти) та спеціальні відновники (активні добавки).

Світлофільтри. На сьогодні немає спеціальних світлофільтрів, які б 100% захищали шкіру. Але кілька сучасних UV-фільтрів показують захисний ефект, нехай не «тотальний», але все ж таки, тому їх можна шукати на етикетці. Це Tinosorb M (INCI: Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol) і Tinosorb S (INCI: Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine).

Антиоксиданти. Вони також вважаються універсальним рецептом захисту (вітамін С та його похідні, вітамін Е, СОД, карнозин).

Спеціальні засоби. Спеціально для захисту шкіри в синьому діапазоні хвилі зараз пропонується низка активних інгредієнтів. Ферментовані пептиди какао під торговою маркою Blumilight (INCI: Water/Aqua (і) Butylene Glycol (і) Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Extract) пропонують буквально «обнулити» негативну дію синьої хвилі випромінювання на шкіру. Вони не тільки пригнічують вироблення вільних радикалів, а й стимулюють синтез молодих білків сполучної тканини (колаген-1, фібрелін-1) та білка, який відповідає за зволоження (синдекан-4) (рис. 3).



Мал. 3. Вплив світлового випромінювання через 72 години на білки сполучної тканини у клітинних культурах: а) контроль (в темряві); б) після опромінення синім світлом; в) після опромінення синім світлом та використання 1% Blumilight

Soliberine® NAT (INCI: Aqua (and) Propanediol (and) Buddleja Officinalis Flower Extract) - це екстракт з квітів будлеї, який здатний знижувати на 43% вироблення мітохондріями вільних радикалів. В результаті шкіра відчуває менший стрес і краще справляється з процесами омолоджування.

Частина друга: "Х'юстон, у нас проблеми"

— Не сумуй, — сказала Алісa. -

Рано чи пізно все стане зрозуміло,

все стане на свої місця

і вишикується в єдину гарну

схему, як мережива.

Стане зрозуміло, навіщо все було потрібно,

тому що все буде правильно»
"Аліса в країні чудес"

Льюїс Керол

У 2016 році словосполучення anti-pollution прогриміло по всіх спеціалізованих європейських та американських виставках краси і погрожує стати найпотужнішим трендом майбутніх років.

«PM2.5 та PM10: Бруд, який не лікує». Жертвами урбаністичного старіння (Urban Aging) стають не лише мешканці азіатських мегаполісів. Скрізь, де є забруднення повітря дрібним пилом від вихлопних газів машин (наприклад, поблизу доріг), сільськогосподарські горіння (гарячі торфовища), сигаретний дим, коксопереробні та інші металургійні заводи — скрізь є те, що називається «міським смогом». Його складові - це дрібні і тверді частинки, які, залежно від розміру, називають PM2.5 і PM10. Вони небезпечні як для вдихання, так і для осадження на шкірі та волоссі за рахунок того, що як магніт, на собі везуть інші забруднювачі (наприклад, бензопірени (B[a]P) та поліциклічні ароматичні гідрокарбони (PAHs)) (рис. 4 ). Контактируя з живими клітинами нашого організму, частки смогу з токсинами, що прилипли на них, викликають стресовий каскад реакцій. За рахунок свого маленького розміру (дивіться рис. 5, порівняння з волоссям та піщинкою), вони здатні при вдиханні проникати навіть у кровоносне русло. В результаті людський організм швидко зношується, хворіє та вмирає. За статистикою, у Китаї 17% смертей пов'язані з дією смогу.



Мал. 4. Частинки смогу РМ2.5




Мал. 5. Частинки смогу в порівнянні з волоссям та піщинкою

У деяких країнах, наприклад, у Росії та Китаї, забруднення повітря вважається основною причиною проблем зі шкірою та волоссям, причому навіть більшою, ніж перебування на сонці. Найбільшу чутливість шкіри по відношенню до змогу виявляють споживачі у Бразилії, Мексиці, Пакистані та Індії, і лише потім – у Росії та Китаї [3].

Зовнішні ознаки дії PM2.5 та PM10 зараз виділяють наступні:

  • пігментація, індукована не УФ-променями;
  • окислювальний стрес, що призводить до прискореного старіння;
  • розширення вікових кордонів акне (різко «молодшає» та «старіє»);
  • підвищення чутливості шкіри у поєднанні з її сухістю;
  • тьмяний колір обличчя;
  • свербіж та «косметична лупа» шкіри голови;
  • надмірне виділення шкірного сала;
  • швидко забруднюється волосся з втратою об'єму;
  • випадання волосся цілий рік.

«Anti-pollution: охоронець та генеральне прибирання в одному флаконі». Щоб від смогу захиститися, останніми роками розробники косметики почали шукати компоненти «антизабруднювачі» (англійською anti-pollution). Адже вважається, що якщо у догляді немає «антизабруднювачів», то який би активний омолоджуючий, відбілюючий, антиакне тощо препарат не використовували — його «сила» буде майже вся спрямована саме на боротьбу зі смогом, а не на свою пряму дію .

В Азії з'явився цілий культ косметичних препаратів-захисників: цілі лінії покликані захищати від смогу як дорослих, так і немовлят. Вважається, що такі лінії – ідеальний вибір для людей із чутливою шкірою.

Дуже мало азіатських відбілюючих засобів обходиться без захисту від смогу. А все тому, що останні наукові дослідження показали: епідермальні кератиноцити людини під впливом PM2.5 викликають активацію рецепторного білка (AhR), який активує гени, відповідальні за передчасне старіння шкіри та утворення пігментних плям.

Окремо треба сказати про акне. В Азії це величезна проблема. Причому вона стосується не лише підлітків, а й дорослих. Особливістю є не лише вік, а й стійка постакне пігментація та наявність більшої кількості келоїдних рубців (у порівнянні з іншими етнічними групами), що потребує особливого підходу у створенні косметичних засобів. Треба сказати, що зараз нові продукти для боротьби з акне містять компоненти, які борються зі смогом і мають спеціальні очищувальні засоби глибокої дії.

Формула захисту

  1. Антиоксиданти. Але це не має бути один єдиний вітамін Е або щось подібне. Для ефективної роботи це мають бути системи антиоксидантів – не менше 2-3 в одному складі.

  2. Рослинні олії та лецитин (для волосся). Компоненти олії створюють на поверхні волосся бар'єрну плівку, а лецитин проникає вглиб, що заважає ушкоджувати волосся частинкам смогу, металам та хімічним компонентам. [4].

  3. Екстракти рослин, що виконують бар'єрну функцію: морінга (Moringa Oleifera Seed Extract), чіа (Salvia Hispanica Seed Oil), гриб тремелла (Tremella Fuciformis Extract), шандру (Marrubium Vulgare Extract).

  4. Патентовані комплекси, які нормалізують реакцію шкіри на стресовий вплив, детоксикацію та бар'єрну дію:

  • Полушель (INCI: Aqua (і) Propanediol (і) Diisopropyl Adipate (і) Lecithin (і) Acrylic Acid/Acrylamidomethyl Propane Sulfonic Acid Copolymer (і) Dimethylmethoxy Chromanol (і) Glyceryl Caprylate (і)
  • IBR-Pristinizer (INCI: Aqua (and) AsteriscusGraveolens Flower/Fruit/Leaf/Stem Extract);
  • 28Extremoin (INCI: Ectoin, Hydroxyectoin);
  • EXO-P (INCI: Aqua (і) Butylene Glycol (і) Alteromonas Ferment) (рис. 6);
  • SymUrban (INCI: Benzylidene Dimethoxydimethylindanone).


Мал. 6. Патентований комплекс EXO-P, який нормалізує реакцію шкіри на стресовий вплив, детоксикацію, бар'єрну дію

  1. Спеціальні біополімерні плівки: Biosaccharide Gum-4, Chitin, Chitosan.

  2. Ніацинамід (Niacinamide).

  3. Потрібно намагатися не порушувати захисний бар'єр шкіри захопленням пілінгами та скрабами, оскільки це робить шкіру «голою та чутливою» перед дією смогу. В якості альтернативи розглядається м'яке очищення за рахунок використання ферментів та лазатів бактерій.

  4. Необхідно підтримувати бар'єрні функції за рахунок застосування пробіотиків та пребіотиків – саме вони мобілізують нормофлору на шкірі, яка бореться з негативним впливом забруднювачів.

  5. Окрім зовнішнього догляду, активно просуваються концепції внутрішнього захисту. До неї входить дієта, багата на продукти-антиоксиданти: чорний шоколад, зелений чай, мате, ягоди гранату, обліпихи, чорниці, асаї, горіхи аргану, квасолю, зелень, броколі та інші фрукти та овочі.

«Замість ув'язнення»

У цьому місці було б добре навісити ярлички на світлові промені та затаврувати «хто хороший/хто поганий». Але ми цього не робитимемо. Тому що в цій історії всі герої мають як позитивну, так і негативну функцію. І вона змінюється від людини до людини, посилюється або зменшується від багатьох факторів. Якщо коротко, то працює горезвісне: «Все отрута — і всі ліки. Питання у дозі». Отже, прості заходи безпеки у вигляді зменшення яскравості екранів гаджетів, використання спеціальних фільтрів у окулярах та антиоксидантів/захисних добавок у косметиці можуть нас убезпечити доти, доки наука не розібралася глибше з проблемою.

Ця стаття є частиною спецпроекту Глобальний anti-aging

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЕКТ. Глобальний anti-aging

Література

  1. Oh PS, Kim HS, Kim EM, Hwang H, Ryu HH, Lim S, Sohn MH, Jeong HJ. Inhibitory ефект blue light emitting diode on migration and invasion of cancer cells. J Cell Physiol. 2017 Jan 18.

  2. Nakashima Y, Ohta S, Wolf AM. Blue light-induced oxidative stress in live skin. Free Radic Biol Med. 2017 Mar 15;108:300-310

  3. Consumer Market Insight Data Source, Symrise Cosmetic Ingredients Consumer Study database (2012, 2013, 2014)

  4. Keis K, Persaud D, Kamath YK, Rele AS (2005).

  5. Юлія Гагаріна, хімік, розробник косметичних засобів

  6. Косметолог №3, 2017

Читайте також