Особи INSTAGRAM

2019-06-10
Logo

Людина – істота, звичайно, горда, але ніколи ще самолюбування не досягало таких висот та масштабів, як з появою соцмереж та смартфонів, які подарували нам селфі. Педагог-психолог Лук'янова Ю.М.

Ніна КОЛОТ, лікар-дерматолог, косметолог (Україна)


Натхнена новими можливостями своїх дорогих і не дуже смартфонів молодь кинулася фотографувати себе у всіх можливих ракурсах та декораціях. А психологи, у свою чергу, не могли обійти увагою новомодні тенденції в суспільстві і почали вивчати, хто, навіщо і чому знімає себе на тлі рушників банних або наполегливо викладає соте зображення себе в дзеркалі то вдома, то в ліфті. І результати, треба сказати, поки що невтішні. Минулого року, наприклад, виявилося, що зловживання селфі-знімками може свідчити про наявність у автора таких психічних розладів, як тілесна дисморфія (дисморфофобія)1 та обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)2. В інших експериментах з'ясувалося, що любов до самофотографування тісно пов'язана з нарцисизмом та ізольованістю, а нерідко говорить і про суїцидальні нахили людини.

Ще одне дослідження нещодавно було опубліковано у журналі Computers in Human Behaviour. В експерименті китайських учених з Наньянського технологічного університету в Сінгапурі брали участь постійні користувачі популярної країни платформи для ведення мікроблогів Sina Weibo. На цей раз психологи вивчали не кількісні, а якісні уподобання селферів, щоб подивитися, як риси характеру людини впливають на те, які саме фото вона робить.

Враховувалися кілька показових аспектів: чи стискав губи, що фотографується, чи складав їх «качечкою» (duckface), чи висловлював позитивні емоції, тримав камеру зверху або осторонь, чи показував повністю обличчя або тіло, чи демонстрував на фото обстановку навколо (приватне приміщення чи громадське місце) ) і чи редагував фотографію перед публікацією (фільтри, рамки тощо).

З'ясувалося, наприклад, що власники м'якого характеру частіше випромінюють оптимізм і воліють розташовувати камеру трохи знизу. Анонімність більше властива сумлінним людям – вони намагаються не «світити» місцезнаходження, зберігаючи приватність. Ну а «качечки», як і слід було очікувати, здебільшого емоційно нестабільні особистості, схильні до невротизму.

Саме про такі «качечки» і йтиметься далі.

Якщо проаналізувати кількість передплатників різних профілів Instagram, то найбільша їх кількість у дівчат, що виблискують неймовірною ляльковою зовнішністю та картинками дорогих курортів, речей та статусних заходів. Хто ці дівчата, судити не будемо. Однозначним залишається той факт, що вони справді дуже гарні, добре складені та підтягнуті. Вони затребувані, купаються у постійній увазі чоловіків, які їм цікаві, і беруть від життя те, що хочуть. Ну чим не приклад для наслідування?

Не секрет, що «підглядання» за яскравим життям гарних людей – це набагато приємніше, ніж звичайні фото обляпаних дам на тлі радянських килимів (не приховую, сама, підписуюся не тільки на профілі друзів та колег, а й моделей, фотографів та туристичних блогерів) по-перше, для мотивації, по-друге – це інформаційний аспект. Очевидним залишається той факт, що будувати своє життя навколо інтернет-трендів і йти на поводу у повального захоплення самолюбуванням не можна, проте соціальні мережі – це один із найпоширеніших і найдоступніших засобів масової інформації, і ігнорувати його точно не варто.

ТРЕНДОВА ЗОВНІШНІСТЬ

Давайте розберемося, про який тип зовнішності ми говоримо. Не втомлююся повторювати, що зразки краси – річ досить мінлива, і зараз ми спостерігаємо стереотип ідеальної дівчини, що чітко склався, – з овальним обличчям і ідеально доглянутою, злегка засмаглою шкірою, з гармонійно відповідними один одному висотно-широтними пропорціями верхньої, середньої виразними очима (колір райдужної оболонки не має великого значення, бо сучасні візажисти навчилися чудово обігравати кожен), ідеальними бровами, рівним носиком і точеними, соковитими, виразними губами. З фігурою все абсолютно логічно: стрункий, підтягнуте тіло, пишні груди, тонка талія і круглі стегна. Словом, ті ознаки, які в процесі еволюції сигналізували представникам протилежної статі про те, що його візаві здоровий, витривалий і може дати плідне потомство. У цьому аспекті і товщина губ, і розріз очей, і висота вилиць мали і мають свою інформаційну цінність, яку аналізувала підсвідомість людини.

Зараз, коли кордони між країнами стираються та табу на шлюби між представниками різних рас та народностей залишилися в далекому минулому, ми можемо спостерігати пухкі негроїдні губи, азіатські вилиці та європейський розріз очей на обличчі однієї людини. Якщо порівнювати дівчат з таких відкритих культур із їхніми ровесницями із замкнутих світів, перших з погляду привабливості ви вважаєте набагато цікавіше. Згадаймо міжнародні конкурси краси: дівчата змішаних національностей – найкрасивіші. Та й завжди мулати та метиси різних народностей були здоровішими та витривалішими, ніж діти «чистих» національностей. Це логічно пояснюється з погляду генетики і знаходить свій відбиток у фенотипі. І він, судячи з фото в Instagram, зараз у тренді.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Я працюю однаково багато і з інстаграмні красуні, і з дівчатами, наділеними менш яскравою зовнішністю. Спочатку про перші. Багатьох я знала ще до того, як вони скористалися послугами ін'єкціоністів, і вони мали всі ті риси, про які ми говорили вище. Ін'єкційна косметологія лише зробила їх яскравішим.

Скажу чесно, це дуже приємна та легка робота – робити гарних дівчат ще красивішими . Якщо говорити про тенденції в ін'єкційній косметології, такі пацієнтки справді підвладні моді.

Загальна тенденція збереження максимально натурального зовнішнього вигляду торкнулася й Instagram. Якщо раніше першочерговим запитом була зміна розміру та форми губ, то сьогодні на перший план виходить робота з асиметрією та пропорціями, дівчата перестали боятися гармонізувати нижню третину (мандібулокорекція, робота з якістю шкіри періоральної зони).

Тепер ми більше працюємо з проблемами або проводимо корегувальну естетичну волюмізацію середньої третини. Це і корекція нососльозної борозни, яка проявляється вже у 20-річному віці, та робота з інфраорбітальною зоною (зона депресії глибокого медіального жирового щічного пакету). Загалом, запит із стандартного "хочу губи" плавно перейшов у "що мені потрібно, щоб було красиво?" Це і данина моді, і водночас довіра до лікаря, до якого звернулася пацієнтка.

В інтернеті та соцмережах зараз особливо яскраво описують ускладнення, що виникають після введення в область перманентних рідких імплантатів, низькоякісних продуктів для ін'єкцій, роботи в нестерильних умовах. Тому, чітко розуміючи, чим і як лікар працює і який у нього рівень знань, пацієнтки повністю довіряються йому, не диктують умови та не намагаються впливати на перебіг процедури.

Інший підхід – до пацієнток із посередньою зовнішністю , які хочуть висловитись за допомогою ін'єкцій краси. Як правило, саме вони приходять із фотографіями інстаграмних красунь із проханням «хочу, як у неї». Робота доктора-дерматокосметолога в таких випадках особливо філігранна і починається з тонкого та ненав'язливого визначення психологічного стану пацієнтки, а потім і правильної підготовки до результатів процедури, щоб уникнути розчарування.

Неможливо дівчині з природи тонкими і маленькими губами зробити посмішку Анжеліни Джолі, а круглолицею слов'янці сформувати монголоїдні вилиці з максимально красивим, натуральним ефектом. З такими дівчатами я починаю працювати акуратно: спочатку це робота з якістю шкіри, а потім контурна корекція. Звичайно, це буде м'яка робота з обличчям у 3D-проекції для загальної гармонізації: корекція губ та носогубних заломів, волюмізація середньої третини, що дасть клієнтці максимально комфортні відчуття та усвідомлення своєї привабливості.

ІНСТРУМЕНТИ І ЦІЛІ КОСМЕТОЛОГІЇ

А тепер про найголовніше: що відрізняє роботу косметолога зараз і 5–7 років тому? Це створення та масове активне використання матеріалів, які дозволяють вирішувати тепер уже повний спектр проблем жіночої зовнішності та моделювати її.

Мета якісної ін'єкційної косметології – грамотне вирішення естетичних проблем пацієнтів та створення здорового, без гіпербалізацій, гарного образу пацієнтки. Ми гармонійно коригуємо те, чим нагородила природа, зберігаючи індивідуальність, адже в руках косметологів зараз знаходяться потужні інструменти б'ютифікації, правильно використовуючи які ми практично можемо досягати результатів пластичної хірургії. Оцініть: зараз є ліполітичні препарати, які вирішують проблеми надлишку жирових пасток обличчя і тіла («брили», друге підборіддя, «вдовий горб», проблеми фігури тощо), ниткові техніки дозволяють оформити, підтягнути або перерозподілити обсяги середньої третини особи без хірургічного втручання, ферменти вирішують різноманіття рубцевих посттравматичних дефектів, препарати на основі гідроксиапатиту кальцію зміцнюють зв'язковий апарат і без набряку волюмізують тканини і т.д.

Косметологія – це не мода та сліпе копіювання трендів, а естетична медицина, яка враховує стандарти краси, але створює здоровий, індивідуальний образ, з яким пацієнт не захоче розлучатися ніколи.


Вперше опубліковано у "Les Nouvelles Esthétiques Україна" №3 (109) /2018

Читайте також