Можливості редермалізації у корекції постакне

Logo

Проблема постакне турбує більшість хворих не менше, ніж прояви власне акне. Наслідки вугрової хвороби складно коригуються, вимагають дорогого лікування та часто залишаються довічно.


Юлія Качук, к. м. н., доцент кафедри дерматовенерології Харківської медичної академії післядипломної освіти (Україна)


У цій статті представлені результати власного практичного досвіду корекції постакне у пацієнтів віком від 16 до 25 років за допомогою нової методики редермалізації та застосування комбінованого препарату гіалуронової кислоти 1,1 та 1,6% натрієвої солі бурштинової кислоти (сукцинату). Показано клінічну ефективність редермалізації та перспективність її застосування в лікуванні постакне.

Акне – одне з найпоширеніших захворювань шкіри (сальних залоз та волосяних фолікулів), яким у тій чи іншій формі протягом життя страждає до 95% населення цивілізованих країн. Зустрічається у 80-85% осіб пубертатного та активного репродуктивного віку. Після періоду акне настає стан післязапальних змін шкіри - постакне:

  • розширення пір;
  • стійка еритема та розширення капілярів;
  • застійні плями;
  • гіпер- та депігментація;
  • рубці;
  • нерівномірні текстури шкіри.

Ступінь тяжкості проявів постакне залежить від багатьох факторів, таких як вік пацієнта, своєчасність лікування, важкі форми запальних елементів та тривалість перебігу патологічного процесу. Післязапальні зміни шкіри турбують більшість хворих не менше, ніж прояви акне, складно коригуються, вимагають дорогого лікування та часто залишаються назавжди, що також знижує якість життя пацієнтів.

Методи лікування

Метою лікування постакне є не лише закріплення результатів консервативного лікування, а й покращення зовнішнього вигляду пацієнта. Жоден з існуючих методів системної терапії акне і постакне не усуває достатньо вже наявні дефекти.

Дерматокосметологи для корекції цього стану застосовують різні апаратні методики (лазери, фототерапію, мікродермабразію), хімічні пілінги, малоінвазивні ін'єкційні методи, що вдаються до допомоги пластичних хірургів. Хімічні пілінги на основі гліколевої або трихлороцтової кислот використовуються переважно при акні легкої та помірної течії і у разі післяугрівних рубців. Методи глибокої дії (механічна дермабразія, лазерне шліфування, глибокий пілінг фенолом) застосовуються тільки після повного регресу запального процесу, коли процес рубцювання повністю завершений та можливості корекції обмежені. Методика лікування підбирається індивідуально, залежно від типу та вираженості постакне. Оптимізація терапії, спрямована на запобігання побічним ефектам та профілактику формування виражених дефектів шкіри, суттєво зменшить психосоціальні наслідки захворювання, підвищить якість життя пацієнта.

Редермалізація

Редермалізація – відновлення дерми шляхом інтрадермальних ін'єкцій. Оскільки запальний процес при акне та постакне зачіпає сальні залози та простір навколо них, то саме дермальний шар ушкоджується найбільше. Відновлення повноцінної функції дерми є запорукою успішної корекції постакне.

Поєднаний вплив

Хронічний запальний процес виснажує життєвий ресурс клітинних елементів дерми, дезорганізує обмінні процеси. Завдяки поєднаному синергічному ефекту впливу гіалуронової кислоти та сукцинату на шкіру з постакне можна отримати виражений ефект.

Сукцинат має потужні відновлювальні та антиоксидантні властивості, активно блокує вільні радикали, покращує метаболічні процеси в шкірі, посилює мікроциркуляцію та стимулює проліферацію фібробластів.

Гіалуронова кислота підтримує міжклітинний та клітинний гомеостаз, зволожує шкіру за рахунок поповнення дефіциту гіалуронової кислоти у тканинах, бере участь у освіті міжклітинного матриксу.

Ефективність редермалізації

Методика редермалізації та її застосування для корекції еритеми ґрунтується на здатності посилення мікроциркуляції шкіри. Внаслідок застосування препарату для редермалізації нормалізується просвіт капілярів шкіри, стінка судин стає еластичнішою, зникає запалення судин та їх парез. Відновлення мікроциркуляції веде до зменшення ділянки еритеми, яка є результатом запалення, і надалі – повного зникнення. Корекція застійних плям, гіперпігментації здійснюється за рахунок відновлення та посилення регенеративної функції шкіри. Посилення проліферації фібробластів сприяє утворенню колагену та збільшує вироблення власної гіалуронової кислоти, що призводить до покращення текстури шкіри та її зовнішнього вигляду.


Клінічний досвід

Нижче представлені дані власного практичного досвіду корекції постакне у 20 пацієнток віком від 16 до 27 років за допомогою нової методики редермалізації та застосування комбінованого препарату, до складу якого входить 1,1% гіалуронова кислота та 1,6% натрієва сіль янтарної кислоти (сукцинат) .

Проведення процедури

Препарат вводили внутрішньодермальними ін'єкціями папульно (діаметр папул – 2 мм, відстань між папулами ⎼ 0,5 см) масажними лініями. Дно рубців постакне спочатку відсепарували кінцем голки напівлінійною трасуючою технікою, потім вводили препарат. Після закінчення процедури поверхня оброблялася дезінфікуючим розчином, потім крем наносився з антисептичною дією. Курс лікування склав у середньому 46 сеансів з інтервалом 1 раз на 2 тижні.

Результат

Клінічна ефективність редермалізації в корекції постакне виявлялася зменшенням вираженості суб'єктивних симптомів у всіх пацієнток, при цьому вже після другої процедури спостерігалося зниження дискомфорту, зменшення еритеми, лущення, помірне звуження пір.

Зміни об'єктивних ознак захворювання після курсу характеризувалися:

  • зменшення жирності шкіри;
  • зниженням вираженості післязапальної гіперпігментації;
  • значним вирівнюванням рельєфу шкіри;
  • відсутністю плям застійної гіперемії;
  • поліпшенням стану рубцевих змін постакне.

Динаміка стану шкіри через 3 місяці після закінчення курсу редермалізації характеризувалася практично повним зникненням проявів постакне, за винятком сколотих атрофічних рубцевих змін.

Таким чином, застосування редермалізації (відновлення дерми шляхом інтрадермальних ін'єкцій гіалуронової кислоти у поєднанні з сукцинатом) для корекції постакне дозволяє:

  • покращити естетичний вигляд шкіри;
  • контролювати еволюційні процеси у зоні запалення;
  • перешкоджати патологічному рубцюванню;
  • мінімізувати призначення інших методів корекції;
  • скоротити термін реабілітації після перенесеної хвороби.

Вперше опубліковано в Les Nouvelles Esthetiques 2016/ №6

Читайте також