Масаж для вагітних: відмінні риси техніки

2019-09-17
Logo

Традиційні техніки масажу не підходять вагітним, у цьому випадку потрібний особливий індивідуальний підхід

Вагітність – особливий час у житті жінки. Цей період пов'язаний не тільки з радістю очікування дитини, але і з цілою низкою можливих невеликих проблем — як фізично, так і психоемоційно. Всі вони, безумовно, є наслідком гормональних та фізичних змін в організмі майбутньої мами та виникають навіть при нормальному перебігу вагітності.


Євгенія Радіонова, директор та викладач Міжнародної школи масажу


Наведемо деякі з них: болі в області спини, шиї, попереково-крижової області, крижово-клубових суглобів, нижніх кінцівок, судоми литкових м'язів; загальна втома, запаморочення, безсоння, біль голови; психоемоційна та фізична перенапруга.

Одним із засобів вирішення цих проблем та підготовки до пологів є масаж. Слід зазначити, що традиційні техніки масажу не підходять вагітним, в цьому випадку потрібен особливий індивідуальний підхід, масажист повинен мати необхідні знання і кваліфікацію. Також бажано, щоб пацієнтка перед проходженням курсу масажу отримала консультацію свого лікаря.

Існує ціла низка протипоказань до застосування масажу при вагітності:

  • гострі запалення кровоносних судин та лімфатичних вузлів, венозні тромбози та тромбофлебіт, явно виражене варикозне розширення вен;
  • гестаційний діабет;
  • висока температура;
  • блювання;
  • прееклампсія або еклампсія (еклампсія - захворювання, що виникає під час вагітності в післяпологовий період, при якому артеріальний тиск досягає такого високого рівня, що з'являється загроза життю матері та дитини; форма пізнього токсикозу вагітності - прим. ред. );
  • розлад кишечника;
  • загроза переривання вагітності;
  • плацентарні дисфункції;
  • інфекційні захворювання;
  • захворювання волосся, нігтів, шкіри;
  • пухлини та ін.

Основні завдання при виконанні масажу для вагітних - це розслаблення, зняття больового синдрому, активізація кровообігу та лімфотоку, усунення застійних явищ у малому тазі та нижніх кінцівках; зміцнення м'язів, зняття навантаження на суглоби; покращення загального обміну речовин, підготовка до пологів.

Дослідження, які проводили Університет Майями (США) протягом 10 років, показали, що при застосуванні масажу двічі на тиждень протягом п'яти тижнів в організмі жінки суттєво знижується рівень кортизолу («гормон стресу») та норадреналіну, водночас рівень дофаміну. та серотоніну зростає. Ці зміни в кінцевому підсумку призводять до зменшення числа ускладнень під час пологів та зменшення ускладнень у новонароджених, наприклад, таких як низька вага.

Масаж при нормальному перебігу вагітності може тривати від 10 до 60 хвилин. Оптимальна кількість процедур загального масажу – 1-2 на тиждень.

Положення пацієнтки під час масажу слід приділити особливу увагу. Положення тіла має бути максимально комфортним та забезпечувати повне розслаблення.


Положення тема при масажі

Існує три варіанти положення вагітної при виконанні масажу: лежачи/лежачи на боці; сидячи напівсидячи.

Положення лежачи/лежачи на боці. У перший триместр жінки можуть лежати на животі. Однак багато фахівців не рекомендують виконувати масаж у перший триместр взагалі, що пов'язують із високим ризиком зриву вагітності. Якщо небезпека викидня відсутня, то при проведенні масажу в положенні на животі можна підкласти невеликі подушечки під підключичну ділянку, щоб усунути можливі болі в молочних залозах.

Під час другого та третього триместрів пацієнтка може лежати на спеціально обладнаній кушетці з отворами для грудей та живота. Але якщо ваш кабінет не має такого обладнання, то пацієнтка може лежати на боці. Хоча слід зауважити, що експерти розходяться у думках щодо безпеки спеціальних кушеток для вагітних. Такі кушетки часто не повністю забезпечують комфорт пацієнтки. Дуже часто живіт не вміщується в отвір, що створює додатковий тиск на нього або живіт провалюється, що створює додаткову напругу для матки.

Положення «на боці» є найчастіше застосовуваним та максимально комфортним. Нога, що знаходиться зверху, зігнута в колінному та кульшовому суглобах. Нижня – пряма. Під зігнуте коліно та під живіт необхідно підкласти м'які подушки. У цьому положенні можна виконувати масаж у ділянці шиї, спини, попереку, сідниць, а також робити масаж кінцівок. Не рекомендується лежати на спині та після 20-го тижня.

Положення сидячи. Найбільш комфортне положення - сидячи, коли пацієнтка сидить верхи на стільці, руки складені на спинку, між спинкою і пацієнткою можна покласти подушку. У такому положенні можна масажувати зону сідниць, поперек, спину, шию, плечі, волосисту частину голови.

Положення напівсидячи. Пацієнтка знаходиться в цьому положенні, спершись на напівзігнуту спинку кушетки; ноги трохи зігнуті та розсунуті. Можна покласти під них подушку. Таке положення знижує внутрішньочеревний тиск, особливо останній триместр. Це положення зручне для виконання масажу ніг, рук, живота, голови.


Цілі масажу

При проведенні масажу для полегшення ковзання рук краще використовувати базові масла або нейтральний крем. Використовувати ароматичні або ефірні олії не рекомендується через можливу підвищену індивідуальну чутливість пацієнтки.

Техніка виконання масажу в перший триместр (за відсутності протипоказань) має бути, в основному, націлена на загальне зміцнення організму, підготовку організму до другого та третього триместру.

У другій і третій триместри масаж повинен мати більш конкретну спрямованість, таку як усунення болів у спині, зниження набряку кінцівок і т. д. При набряках, судомах литкових м'язів і м'язів внутрішньої поверхні стегон буде ефективним застосування масажу та статичних розтяжок.

Протягом усіх сорока тижнів можна вільно виконувати масаж рефлекторних точок та зон кистей та стоп. Але слід особливо наголосити, що існує ціла низка зон і точок акупресури (рефлексології), які абсолютно протипоказані для впливу в період вагітності. Вплив на них може призвести до стимуляції матки та м'язів тазу і, як наслідок, до викидня або передчасних пологів. У той же час, вплив на багато «заборонених» у перший триместр рефлекторних точок і зон, у пізні терміни і в післяпологовий період цілком виправданий. За допомогою впливу на ці точки можна знижувати нервову напругу, знімати болі, усувати набряки, післяпологовий період — покращувати функцію молочних залоз.


Етапи виконання масажу

Масаж починають зі спини. Спочатку виробляють поверхневі та глибокі погладжування. Техніка виконання така сама, як і в класичному загальному масажі. Тиснути на живіт, звичайно, забороняється.

Потім слідують розтирання, мета яких - посилення циркуляції крові, розігрів тіла. Під час розминання довгих м'язів спини можливі деякі болючі відчуття м'язів. У такому разі необхідно зробити легкі заспокійливі погладжування і перейти до більш м'яких прийомів розминання. Впливати на область попереку у перший триместр забороняється. Область лопаток та комірцеву зону слід опрацьовувати ретельніше, саме в цих зонах, як правило, є найбільша м'язова напруженість.

Після цього переходимо до масажу ніг. Він просто незамінний для зняття втоми та набряклості. Всі рухи – від периферії до центру. Не слід впливати на внутрішню верхню поверхню стегон, а також на нижню третину внутрішньої поверхні гомілки, оскільки тут зосереджено багато біологічно активних точок, пов'язаних з маткою та тазовими м'язами. У той же час добре опрацьовуємо литковий м'яз.

Масаж рук також проводиться від периферії до центру, з опрацюванням кожного пальця, долоні, передпліччя та плеча.

Що стосується масажу передньої поверхні , то тут необхідно застосовувати виключно погладжування, причому рухи повинні бути дуже м'якими, плавними та ритмічними. Особливо це стосується зони живота. Багато фахівців абсолютно виключають і не рекомендують будь-яких впливів на живіт з боку фахівця, надаючи цю турботу майбутнім батькам.

В останній триместр вагітності, а також у післяпологовий період можливий масаж молочних залоз. Для профілактики розтяжок у цій галузі, на стегнах та на животі рекомендується застосовувати креми, що містять вітамін Е (за відсутності індивідуальної чутливості до компонентів крему).


Стимуляція активних зон та точок обличчя

Крім проведення загальної класичної схеми масажу, можна також, за бажанням пацієнтки, виконати нетривалий масаж, що стимулює активні зони та точки обличчя, які мають безпосередній вплив на нервову систему. Активізація цих точок, безумовно, зніме нервову напругу та стабілізує емоційний стан.

Впливом на них можна досягти стану більшої релаксації. Робота виконується рухами з натисканням, рухами циркулярного плану чи специфічними рухами, безпосередньо впливаючи на нервову систему.

Ці зони можна розділити на дві групи: зони та точки на обличчі та зони та точки, що співвідносяться з особою.

Зони та точки на обличчі .

  • Губи: основний рух – орбікулярне розтягування зони губ.
  • Мастоїдний виступ: рухи циркулярного натискання або подушечками пальців, або тенарною зоною руки.
  • Ніс-перенісся: рухи у вигляді розминання по переніссі трьома пальцями, решта двох пальців кожної руки йдуть по лагримальній лінії, рухом фрикції спускаємося до крилець носа. Такі маніпуляції сприятимуть зниженню м'язової напруги, седативно впливаючи на нервову систему та повідомляючи м'язовій системі обличчя релаксацію, що благотворно позначиться на загальному стані.
  • Брови: в області брови йде розтяг бровної дуги, зачіпаючи також орбікулярними рухами область очей.
  • Очі: в ділянці очей можемо застосовувати невеликі кругові рухи з несильним натисканням. Крім іншого, ця маніпуляція знижує кров'яний тиск за допомогою зменшення частоти скорочень серцевого м'яза.
  • Віскі: в області скроні здійснюємо кругові рухи подушечками пальців та рухи фрикції гіпотенаром.
  • Нижня щелепа: необхідно брати до уваги, що це єдина рухлива частина особи, тому тут необхідно застосовувати рухи з натисканням, проводячи їх проти напрямку руху, до скроні та захоплюючи скроню.

Зони та точки, що співвідносяться з обличчям. Робота за цими зонами та точками значно сприяє розслабленню, хоча вони й не знаходяться на обличчі. А стан ригідності та затвердіння в цих зонах сприяє виникненню напруги на обличчі.

Плече-лопатка: при масажі обличчя рекомендується захоплювати мобілізаційними рухами цю зону. Крім того, треба пам'ятати, що зона плечо-лопатка пов'язана з цервікальною зоною.

Шийно-потилична (цервікальна) зона: робота з цервікальної зони та м'язів шиї дуже важлива для досягнення максимальної релаксації. Для цього можна використовувати цервікальні розтягування та мобілізаційні рухи по верхній частині хребта та по шийному відділу. Сюди можна додати легкі натискання на хребці, комбіную ці рухи з роботою по плечу.

Зона черепа: тут можна використовувати легкі натискання по склепенню черепа і комбінувати їх з рухами цервікальною зоною у вигляді циркундукції.

Скроневі частки: у цій зоні можна застосовувати кругові альтернативні рухи з натисканням, одночасно комбінуючи їх із мобілізаційними рухами по голові. Ці рухи також можна комбінувати з мобілізаційними рухами по хребту (голова позиції флексії).

Закінчити масаж можна розслаблюючим масажем волосистої частини голови.


Основні висновки

Підбиваючи підсумки цієї статті, хочемо ще раз виділити найважливіші пункти:

  • перед виконанням масажу зверніть увагу на відсутність протипоказань;
  • рухи при виконанні масажу вагітним – більш плавні, повільні, ритмічні;
  • не використовуйте прийоми переривчастої вібрації;
  • не впливайте на рефлекторні точки та зони, які пов'язані з м'язами тазу та маткою;
  • при масажі не повинно виникати жодних больових відчуттів, вся спрямованість - виключно на розслаблення, зняття стресу та болю;
  • жінка, яка чекає на дитину, перебуває в стані підвищеної емоційної чутливості, тому всі ваші рухи повинні бути м'якими, думки — чистими, а серце — відкритим.

Статтю взято з журналу Косметолог

Читайте також