Ліполітична терапія: корекція целюліту

Logo

Мезотерапевтична корекція фігури, що включає послідовне використання багатокомпонентних коктейлів, дозволяє досягти виражених і пролонгованих результатів і може бути рекомендована для широкого застосування в естетичній медицині.

Les Nouvelles Esthétiques


Олена Румянцева , к. м. н., лікар-дерматокосметолог Клініки превентивної медицини «Валлекс М», науковий консультант з естетичної медицини (Москва)


Кожен фахівець, який працює в галузі естетичної медицини, стикається з проблемою корекції фігури. Целюліт, локальні жирові відкладення, зниження тонусу шкіри на тлі втрати ваги, під час менопаузи або післяпологового стану хвилюють кожну пацієнтку в різні періоди її життя. Більше того, малоінвазивні способи усунення локальних жирових відкладень стають все більш затребуваними серед чоловіків. Вирішення зазначених естетичних проблем є комплексним завданням, підхід до якого має бути індивідуальним, поєднувати в собі як різні методи терапії (масаж, апаратний вплив, ін'єкції, хірургічну корекцію), так і за необхідності консультації лікарів суміжних спеціальностей (дієтологів, ендокринологів, гінекологів, мануальних) терапевтів і т. д.).

Необхідні властивості препаратів

Величезна кількість виробників пропонують спеціалістам індустрії краси готові мезококтейлі різного ступеня ефективності та безпеки. Це може бути як монопрепарати, і багатокомпонентні коктейлі. І вибираючи лінію мезококтейлів для роботи з пацієнтами, лікар зобов'язаний чітко пам'ятати, що вони повинні відповідати вимогам клінічної безпеки та ефективності, мати збалансований склад і включати активні компоненти в максимальних концентраціях.

Багатокомпонентні коктейлі мають бути розроблені з урахуванням фармакологічної сумісності інгредієнтів за показниками рН та осмолярності. Перевагою комплексних препаратів може бути зручна упаковка (наприклад, флакони 10, 25 і 50 мл), що особливо актуально при проведенні процедур для тіла.

Не секрет, що часто при самостійному приготуванні коктейлів фахівці відступають від рекомендованих виробником дозувань, замінюють одні препарати на інші з аналогічною дією або використовують різні розчини різних виробників в одному шприці. У цьому випадку практично неможливо правильно оцінити та забезпечити фізико-хімічну та фармакологічну сумісність складових частин. В результаті в приготовленому коктейлі з'являється осад або опалесценція, може змінитися колір і т.д.

Використовувати у клінічній практиці подібні суміші, безумовно, не можна. Крім того, залишки препаратів з ампул можуть зберігатися в неналежному вигляді протягом більшого часу, ніж це дозволено виробником, що також негативно впливає на якість препарату. Саме тому наявність готових збалансованих формул є вигідним як з клінічної, так і з економічної точки зору.

Поліпшення мікроциркуляції та лімфодренажу

Для отримання найкращого результату на даному етапі слід використовувати препарат, що містить екстракти буркуну та артишоку, рутин та кремній, що сприятиме покращенню мікроциркуляції та лімфовідтоку. З іншого боку, органічний кремній, надаючи дефиброзирующее дію і відновлюючи структуру сполучної тканини, вже цьому етапі корекції здатний зменшити прояви «апельсинової кірки».

Мезококтейль запроваджується інтрадермально, класичною (мультипунктурною) технікою на глибину 2–4 мм. Допускається застосування дотичної техніки, використання мезоролу, а також методів безін'єкційної мезотерапії.

Терапевтичний курс включає 4-6 сеансів з періодичністю раз на тиждень, 4 сеанси з інтервалом 2 тижні та 3-4 сеанси 1 раз на місяць. Підтримуючі процедури проводяться двічі на рік. У пацієнтів з початковими проявами целюліту, вираженим судинним компонентом, особливо у поєднанні з масажем, даної терапії може бути достатньо для отримання гарного та стійкого ефекту. При більш виражених змінах підшкірної жирової клітковини необхідне підключення до ліполітичної терапії.

Ліполітична терапія: корекція целюліту

Залежно від дії мезотерапевтичні препарати, що забезпечують ліполітичний ефект, можна розділити на дві групи:

  • прямі ліполітики (або ліподеструктивні речовини, що руйнують мембрану адипоциту);
  • непрямі ліполітики (активізуючі процеси ліполізу без пошкодження клітини).

Останні сприяють стимуляції ферментних систем, що розщеплюють тригліцериди, активізують кровообіг, коригують стан сполучної тканини. До цієї групи належать препарати, що містять:

  • кофеїн - інгібує фосфодіестеразу, що перешкоджає накопиченню цАМФ;
  • L-карнітин – сприяє перенесенню вільних жирних кислот у мітохондрії, де вони піддаються розщепленню;
  • рутин і кремній – покращують кровообіг у проблемній ділянці, надають дефіброзуючу дію.

Під час ліполітичної терапії мезопрепарат вводять на глибину 2–4 мм за допомогою класичної (мультипунктурної) техніки або мезоролу, а також методом мезодисолюції. Останній застосовується для терапії локальних жирових відкладень і ґрунтується на осмотичному транспорті розчинника через напівпроникну мембрану із зони з більш високою концентрацією речовин в область з нижчою. У результаті відбувається осмотичний транспорт розчинника в адипоцит, його набухання та розрив мембрани. При цьому застосовуються гіпоосмолярні ліполітичні коктейлі у кількості 10–20 мл на одну проблемну зону. Готується такий коктейль змішуванням 1 частини ліполітичного препарату та 2,5 частин води для ін'єкцій. На вкол використовується трохи більше 0,3–0,5 мл приготовленого розчину. Глибина вкола – не менше 10–13 мм, відстань між ін'єкціями – 1,5–2,0 см.

Ліполітична терапія: локальні жирові відкладення

Ліподеструктивним методом, який застосовується лише для лікування локальних жирових відкладень, є використання препаратів на основі фосфатидилхоліну у поєднанні з дезоксихолатом. Такий коктейль є повністю збалансованою композицією, що не вимагає додавання інших ліполітиків. Цей препарат забезпечує руйнування адипоциту за рахунок зміни поверхневого натягу та дезорганізації мембранних ліпідів дезоксихолатом та подальшого емульгування тригліцеридів під дією фосфатидної кислоти з утворенням емульсії типу олія у воді. Надалі вона піддається фагоцитозу за участю гігантських багатоядерних клітин та макрофагів.

Після проведення процедури з'являється запальна реакція, що триває від кількох годин до 10-14 днів. У цей період повторювати подібні ін'єкції, відвідувати лазню, сауну, басейн, солярій, вживати спиртне не рекомендується. З 3-4 днів дозволяється застосування лімфодренажного масажу.

Протипоказаннями до цієї процедури крім загальних протипоказань до проведення мезотерапії будуть також алергія на сою (оскільки фостатидилхолін отримують з цієї рослини) та наявність захворювань печінки та нирок.

Препарати на основі фосфатидилхоліну у поєднанні з дезоксихолатом повинні вводитися строго в підшкірну жирову клітковину на глибину не менше 10–13 мм у разовій дозі 0,1–0,3 мл, відстань між точками ін'єкцій – 1,5–2,0 см. Активний курс включає 4-6 процедур з інтервалом щонайменше 14 днів.

Після введення препарату в зоні терапії вже через 20-30 хвилин можуть виявитися клінічні ознаки запального процесу – почервоніння, набряклість, ущільнення тканини та болючість. Суб'єктивні відчуття проходять досить швидко (максимум протягом кількох годин). Фахівця слід попередити пацієнта до проведення процедури перебігу постін'єкційного періоду.

За наявності алергічних реакцій в анамнезі (наприклад, на компоненти застосовуваного коктейлю), а також у пацієнтів з початковими ознаками целюліту як ліполітичний препарат рекомендується використовувати комплексні гомеопатичні препарати, які стимулюють ліполіз за рахунок ендогенних механізмів підвищення концентрації цАМФ, АТФ і жирору. Такі препарати здатні надавати виражену протинабрякову дію завдяки деполімеризації глікозаміногліканів, нормалізують обмін ліпідів в організмі, сприяють підвищенню тургору шкіри. Частота та кількість ін'єкцій залежать від ступеня тяжкості целюліту та індивідуальних особливостей пацієнта. У середньому проводиться 10–12 процедур із частотою 1 раз на 7–10 днів. Кількість препарату однією зону становить 8–10 мл. Підтримуючі сеанси (1 раз на місяць протягом півроку) допоможуть зберегти результати.

Слід пам'ятати, що при значних та тривало існуючих локальних жирових відкладеннях може виникнути необхідність корекції фіброзних змін, що ускладнюють ефективний вплив на адипоцити. Для цього використовуються апаратні методики (ультразвукова або ударно-хвильова терапія), а також ін'єкції гіалуронідази, що містить 1500 ОД ферменту в сухому порошку. Перед введенням препарат слід розвести 4-5 мл 0,9% розчину NaCl (фізіологічний розчин). У розчиненому стані гіалуронідаза не повинна зберігатися більше 24 годин. Важливо пам'ятати, що цей фермент має тваринне походження, тому перед його застосуванням необхідно ретельно зібрати аллергоанамнез та провести аллергопробу. Препарат вводиться строго у підшкірно-жирову клітковину на глибину не менше 10–13 мм у разовій дозі 0,1–0,3 мл, відстань між точками ін'єкцій – 1,5–2,0 см. Активний курс включає не більше 4–5 процедур з інтервалом щонайменше 14 днів. Попередньо проведена лімфодренажна терапія значно покращує дефіброзуючий ефект гіалуронідази. Після закінчення курсу введення препарату на основі цього ферменту слід продовжити лікування целюліту ліполітичними коктейлями непрямої дії.

Підвищення тонусу шкіри

Завершальним етапом антицелюлітної терапії, особливо при активному ліполітичному впливі та зменшенні обсягу жирових відкладень, є підвищення тургору шкіри за допомогою мультикомпонентних коктейлів на основі диметиламіноетанолу (ДМАЕ). Їх використання покращує клінічну картину, суб'єктивні відчуття пацієнта та зовнішній вигляд зони терапії. Відомо, що ДМАЕ при інтрадермальному введенні має досить широкий спектр дій:

  • має антирадикальну та антиліпофусцидну дію;
  • забезпечує виражений ліфтинговий ефект завдяки дії на холінергічні рецептори фібробластів (що стимулює скорочення міофіламентів цитозолю);
  • стимулює обмінні процеси у шкірі;
  • відновлюючи її тургор, регулює процеси репарації шкіри за рахунок впливу на холінергічні рецептори, що знаходяться на багатьох клітинах епідермісу та дерми;
  • збільшує пружність шкіри завдяки відновленню поперечних зв'язків між білками дерми.

Існують як моно-, і комплексні препарати з урахуванням ДМАЭ. Для отримання вираженого ефекту рекомендується використовувати збалансовані по рН та осмолярності коктейлі, куди крім ДМАЕ входять ще два компоненти:

  • ліпоєва кислота, що активізує метаболізм і клітинне дихання;
  • органічний кремній, який індукує синтез еластину, колагену, протеогліканів та глікопротеїнів дерми, стимулює та контролює проліферацію фібробластів, перешкоджає перекисному окисленню ліпідів, а також має дефіброзуючий та ліполітичний ефект.

Препарат вводиться інтрадермально мультипунктурною технікою на глибину 2-4 мм або за допомогою мезоролу. За один сеанс рекомендується вводити 5-7 мл препарату. Курс включає 6-8 сеансів з періодичністю раз на тиждень, потім можна провести ін'єкції один раз на місяць для підтримки отриманого ефекту. За необхідності в ході лікувального курсу можна чергувати процедури, спрямовані на підвищення тонусу шкіри із запровадженням липолитиков.

Якщо у пацієнта зі зниженим тургором шкірного покриву є розтяжки, рекомендується додаткове застосування препаратів, що містять збалансований комплекс вітамінів та мікроелементів (аскорбінова кислота, органічний кремній, цинку глюконат, магнію глюконат, ліпоєва кислота). Вони стимулюють синтетичну активність фібробластів, сприяють відновленню міжклітинного матриксу дерми, запобігають дегенеративним процесам, забезпечують оптимальну гідратацію та регенерацію шкіри. Цей коктейль також рекомендується застосовувати у жінок із післяпологовою атонією шкіри живота (після закінчення періоду лактації). Препарат призначається в дозі 5 мл на проблемну зону, інтенсивний курс включає 8–10 сеансів щотижня, потім – 4 сеанси кожні 2 тижні та далі 4 сеанси щомісяця. Проведення підтримуючих курсів рекомендовано 2 рази на рік і дозволяє досягти виражених та пролонгованих результатів.

При необхідності мезотерапевтична програма може бути комбінована з дієтотерапією, ручними або апаратним масажем, а також іншими апаратними засобами.

Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques 2012/№2

Читайте також