Корекція вікових змін за допомогою ботулотоксину

2019-01-06
Logo

Ботулінотерапія - одна з найбільш часто застосовуваних процедур лікарем-дерматокосметолог при роботі з періоральною областю. Розберемося яка перевага прийняття ботулінотерапії у роботі фахівця.


Євген Шагов , кандидат медичних наук, головний лікар Shagov Aesthetic Medicine, науковий керівник Aesthetic Consilium Group, медичний директор Avantique Synergy, науковий керівник e3-summit (Київ), Тбіліського міжнародного науково-освітнього форуму «Колхіда 2015», член міжнародних , міжнародний тренер з ботулінотерапії компанії Ipsen Pharma


Зморшки мають бути
тільки слідами колишніх
посмішка.
Марк Твен, 1897

Понад 30 років минуло з появи в арсеналі клінічної медицини препаратів ботулінічного нейротоксину. У 1987 р. Jean та Alastair Carruthers зазначили, що у хворих, яким вводили ботулотоксин з приводу блефароспазму, згладжувалися зморшки у міжбрівній ділянці. У 1992 р. вони опублікували першу роботу щодо застосування ботулінічного нейротоксину типу А для корекції поперечних зморшок у міжбрівній ділянці. Так почалася епоха мінімально-інвазивної косметичної хірургії. Як сказав англійський професор Д. Лоу, токсин ботулізму відкрив нову еру нехірургічного управління м'язами обличчя.

Безумовно, у своїй практичній діяльності слід застосовувати ефективні та максимально безпечні методи естетичної корекції. Щодо роботи з періоральною областю, то арсенал методик на сьогоднішній день різноманітний. До найефективніших, на наш погляд, можна віднести такі:

  • ін'єкційні процедури,
  • апаратні методики,
  • серединні та глибокі хімічні пілінги, дермабразію фрезою.

При цьому жоден із зазначених методів при ізольованому застосуванні не досягає бажаного терапевтичного ефекту. Варто також пам'ятати про ту важливу роль, яку по праву займає в корекції даної галузі пластична хірургія та стоматологія.

Естетична корекція періоральної області не входить до офіційно затверджених свідчень у лідерів даного ринку – ні для Dysport, ні для Botox. Іншими словами, ботулінотерапія в даній галузі – це техніка off label use (тобто застосування оригінального препарату за показаннями, у лікарській формі, режимі дозування, для популяції (наприклад, вікової групи) або за іншими параметрами застосування, не згаданими у затвердженій інструкції ). Головною, а найчастіше єдиною причиною наступу таких ускладнень є недостатня кваліфікація лікаря. Насамперед – у галузі знання топографічної анатомії та технік проведення ботулінотерапії.

Двадцять років естетичної ботулінотерапії – великий термін, протягом якого підходи до тактики ін'єкцій ботулінічного нейротоксину типу А значно модифікувалися. Дані зміни торкнулися не тільки і не стільки знань топографічної анатомії (анатомія, по суті, незмінна), скільки розуміння ролі цих знань лікарем практикуючим і, як наслідок, методології подачі матеріалу. І друге: за останні роки відбулися суттєві зміни щодо техніки ін'єкцій ботулінічного нейротоксину (дозування, ступінь розведення препарату, крапки та глибина його введення). Все це дозволило значно підвищити не тільки безпечність ботулінотерапії при роботі з нижньою третиною особи, а й її результативність у цій анатомічній галузі.

Техніки виконання ін'єкцій ботулінічного нейротоксину

Нижче наведені сучасні рекомендації експертів з естетичної корекції показань, що найчастіше зустрічаються для ботулінотерапії періоральної області, в т.ч. дані «Консенсусу міжнародної експертної ради».

Радіальні зморшки навколо рота («кисетні» зморшки)

Радіальні зморшки навколо губ дуже старять обличчя. Ін'єкції препаратів ботулінічного токсину дають змогу провести досить ефективну корекцію цих зморшок. Однак оптимальні результати досягаються при комбінуванні ботулотоксину з введенням філерів по межі червоної облямівки та в області колон фільтруму, відновленням об'єму губ та/або корекцій прикусу (при необхідності).

Найбільш важлива роль у питанні корекції статичних зморшок, глибоких заломів шкіри в цій галузі належить методам поліпшення безпосередньо стану шкіри в періоральній ділянці (біоревіталізація, хімічні пілінги, дермабразія, лазерні шліфування, фракційне лазерне ремоделювання).

При виконанні ін'єкцій БТА в періоральній ділянці слід пам'ятати, що м'язи, розташовані навколо губ, беруть участь у реалізації важливих фізіологічних функцій. Тому корекцію цієї зони потрібно проводити дуже акуратно.

Питання безпеки: у разі введення занадто великої дози БТА може виникнути функціональне послаблення губ, що призведе до порушення функції мови, їди та рідини. Оскільки повне видалення зморшок не є метою процедури, необхідно вводити БТА неглибоко і в мінімальній дозі. Для забезпечення безпеки ін'єкції слід починати з використанням невеликих доз, поступово збільшуючи до досягнення бажаного результату. Латеральні точки розташовують якнайдалі від куточків рота, щоб уникнути можливої ​​асиметрії, опущення куточків рота і слинотечі. Пацієнтам, професійна діяльність яких пов'язана з активною роботою кругового м'яза рота, цю процедуру проводити не рекомендується. Корекція зморшок нижньої губи за допомогою ін'єкцій БТА є досить ризикованою, тому за відсутності необхідності від неї слід відмовитись.

Зморшки «маріонетки» або «складки гіркоти»

Опущені кути рота роблять обличчя сумним чи незадоволеним. У цьому випадку рекомендується призначати комплексну терапію з використанням БТА та філерів, які заповнюють депресію тканин у ділянці комісур губ і дозволяють розгладити зморшки «маріонетки», що йдуть від кутів рота до підборіддя.

Питання безпеки: Якщо використовувати занадто велику дозу БТА та/або проводити ін'єкції близько до кутів рота, токсин може поширитися на м'язи-леватори. В результаті можливі такі несприятливі явища, як слинотеча, порушення мови або асиметрія рота. Тому починати терапію необхідно з неглибокого введення невеликих доз препарату, маючи точки ін'єкцій на достатній відстані від куточків рота.

Деснева посмішка

У літературі посмішка, що оголює ясна, визначається як надмірна (більш ніж на 2 мм) візуалізація ясна при посмішці. Це досить поширена проблема.

Деякі експерти вважають, що ясна посмішка обумовлена ​​спільною роботою кількох лицьових м'язів: м'язи, що піднімає верхню губу і крило носа, з м'язом, що піднімає верхню губу і малим вилиць. Інші автори вважають, що в процесі формування гінгівальної посмішки залучені круговий м'яз рота та м'яз, що опускає перегородку носа. І нарешті, деякі фахівці прив'язують ясенну посмішку до діяльності м'яза, що піднімає верхню губу і крило носа, підкреслюючи при цьому, що цей м'яз є єдиним, на який слід впливати.

Крім ботулінотерапії існують альтернативні методи корекції, що забезпечують перманентний результат, але є інвазивнішими. Так, наприклад, міотомія м'яза, що піднімає верхню губу, переслідує репозицію верхньої губи, френектомія – видалення вуздечки верхньої губи. Субперіостальне розсічення слизової оболонки ясна в області верхньої щелепи у поєднанні з ортогнатичною хірургією та підшкірне розсічення також відносяться до хірургічних методів корекції ясенної посмішки.

Що стосується нехірургічних методів корекції даного типу неестетичної посмішки, введення ботулінічного токсину в м'яз, що піднімає верхню губу і крило носа, який вважається її головним винуватцем, довело свою ефективність. За умови суворого дотримання техніки ін'єкцій результати цього простого методу чудові, а ризик ускладнень невеликий.

Питання безпеки: точки ін'єкцій у м'яз, що піднімає верхню губу та крило носа, не повинні розташовуватись надто низько. Інакше існує ризик появи асиметричної посмішки внаслідок дифузії ботулінічного токсину у м'яз рота. Дифузія дає позитивний ефект, коли м'яз перебуває у спокої, але також призводить до асиметричної посмішки.

Бугристе підборіддя (ефект «апельсинової кірки»)

Ямочки на підборідді утворюються внаслідок скорочення підборіддя. Ін'єкції Dysport дозволяють зробити підборіддя гладкішим. Однак оптимальні результати досягаються під час проведення комбінованої терапії, що включає ін'єкційну пластику.

Питання безпеки: введення дози, що перевищує рекомендовану, або проведення ін'єкції надто близько до нижньої губи можуть призвести до порушення функції м'яза, що опускає нижню губу, та кругового м'яза рота, що спричинить слинотечу, порушення артикуляції, асиметрію рота та птозу нижньої губи. Щоб уникнути небажаних явищ, слід дотримуватись рекомендованих доз та точок введення.

*Редакція не рекомендує повторювати процедури без участі професіонала та не несе відповідальності за результат.

Читайте також