Комплексний підхід до корекції та профілактики вікових змін

2019-11-11
Logo

На підставі клінічного та практичного досвіду висвітлено основні механізми гормонального старіння, гравітаційного птозу шкіри та м'яких тканин обличчя у пременопаузальному періоді.


Анна Огурцова, лікар-дерматовенеролог вищої категорії, к. м. н., сертифікований спеціаліст з ниткових технологій, чинний член Української асоціації лікарів дерматовенерологів та косметологів, автор двох авторських свідоцтв на винахід у галузі діагностики та лікування шкірних хвороб, автор понад 30 наукових праць , речник міжнародних конгресів (Україна)


Поговоримо про жінку після сорока. Як відомо, «життя у 40 років тільки починається…», і це я тепер уже точно знаю.

Так, на вік жінки 40–45 років припадає найактивніший та емоційно наповнений період її життя, коли вона цілком самодостатня, досягла певних особистісних та фінансових висот, завоювала повагу та соціальне становище у суспільстві. Не приховуватимемо: на цьому етапі зовнішність та стан шкіри жінки є атрибутом її статусу та «візитною карткою» її успішності.

При цьому, поряд зі своїм світанком, фізіологічно жінка вступає в перехідний період неухильного зниження продукції естрогенів у яєчниках, який називається пременопаузою і характеризується цілою низкою неприємних симптомів.

Першими клінічними проявами, які найбільше привертають увагу жінок і змушують їх замислитися про профілактику фізіологічних порушень в організмі, є ознаки в'янення шкіри, вегетосудинна та психоемоційна лабільність. Надалі гормональний дисбаланс спричиняє дегенеративні зміни практично у всіх органах – мішенях естрогенів і завершується періодом менопаузи.

ЯК ЕСТРОГЕНИ ВПЛИВАЮТЬ НА ШКІРУ?

Шкіра – важливий орган – мета для статевих стероїдів, рецептори яких представлені в кератиноцитах, фібробластах, меланоцитах, клітинах Лангерганса, себоцитах, клітинах ендотелію судин і волосяних фолікулів. Статеві гормони істотно впливають на розвиток шкіри та її композиційний склад, тому їх адекватні рівні необхідні для підтримки її структурної цілісності та функціональних можливостей. Естрогени впливають на товщину, еластичність шкіри, її гігроскопічні властивості і т. д. Багато жінок починають відзначати сухість, зниження пружності та еластичності шкіри та млявість ще задовго до настання менопаузи.

Дефіцит естрогенів та соматотропного гормону на тлі відносної переважання тестостерону поступово призводить до розвитку неприємних соматичних та обмінних змін в організмі та шкірі, які й формують основні клінічні ознаки старіння.

Естроген-асоційовані вікові проблеми в шкірі на патофізіологічному рівні зумовлені нейровегетативною та мікроциркуляторною дистонією, що призводить до гіпоксії та вільнорадикального пошкодження волокон та клітин шкіри, активацією процесів глікації, виснаженням шкіри та її ліпідної мантії.

Гормональне старіння шкіри виражається її якісним виснаженням, розшаруванням жирових компартментів, розтягуванням сполучних септів між ними та гравітаційним птозом м'яких тканин обличчя.

Патофізіологічні інволюційні зміни в шкірі після 40 років залежно від ступеня тяжкості та характеру вираженості формують головні та другорядні вікові ознаки. Це зниження привабливості та пружності шкіри, пастозність, дисхромія, сухість, зморшкуватість, слабкість та виснаження м'язового каркасу, а також зміна пропорцій обличчя з переважанням поперечного розміру нижньої третини обличчя та гравітаційний птоз тканин щечно-вилицьової та ментальної зон.

ЗАЛЕЖНІСТЬ СТАРЕННЯ ВІД КОНСТИТУЦІОНАЛЬНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ

Фахівцями помічена певна закономірність у переважанні тих чи інших вікових ознак залежно від типу статури жінки.

Необхідно зауважити, що від конституційного типу будови тіла, особливостей комплекції та структури тканин обличчя пацієнток надалі залежатиме і стратегія естетичної корекції наявних зовнішніх недоліків.

В осіб нормо- та гіпостенічної статури першими, як правило, з'являються зміни, які можна охарактеризувати як «втомлений» морфотип старіння:

  • збереження обрисів овалу обличчя або незначний птоз нижньої третини обличчя та шкіри шиї;
  • незначне сплощення щочно-вилицьової області особи;
  • посилення та поглиблення виразності нососльозної борозни;
  • носогубні складки та «зморшки маріонетки» трохи або не надто виражені;
  • зниження тонусу та тургору шкіри;
  • деяка пастозність м'яких тканин на тлі дерматопорозу шкіри.

В осіб гіперстенічної статури, через надмірну масу тіла та посилення тяжкості жирових пакетів, на тлі їх розшарування та зменшення зв'язку з фасціями, у пременопаузальному періоді ми бачимо:

  • переважання на обличчі явищ гравітації над ознаками виснаження шкіри;
  • лінія овалу обличчя хвиляста та наближається до квадратної;
  • помірно виражений птоз шкіри та м'яких тканин щечно-вилицьової та ментальної зон обличчя;
  • поглиблення «зморшок маріонетки» та носогубних складок;
  • спостерігається тенденція до збільшення обсягу та зміщення вниз підочноямкового жиру;
  • зниження якості шкіри та дерматопороз незначні.

НАТУРОПАТИЧНІ МЕТОДИ У КОМПЛЕКСНІЙ КОРЕКЦІЇ

При складанні стратегічного підходу до естетичної корекції ранніх вікових проявів важливо пам'ятати, що шкіра не є самостійним органом, що функціонує: зовнішні прояви її старіння – результат цілого каскаду інволюційних змін в організмі. Тому підхід до поліпшення якості шкіри та омолодження овалу обличчя має бути комплексним.

Насамперед, дерматокосметолог повинен переконати жінку обмежити вплив основних тригерних факторів старіння:

  • відрегулювати адекватний режим сну та фізичних навантажень;
  • звести до мінімуму психоемоційні навантаження (під час стресу підвищується рівень тестостерону – антагоніста естрогенів);
  • збалансувати режим та характер харчування, збільшити в їжі обсяг поліненасичених жирних кислот та продуктів, що містять фітоестрогени;
  • випивати за добу чистої води з розрахунку не менше 30 мл/кг маси тіла;
  • займатися фізичною культурою та позитивно мислити.

В останні роки намітилася тенденція до застосування натуропатичних методів покращення якості шкіри у жінок пременопаузального періоду. Особливий інтерес представляє клас рослинних біофлавоноїдів, які проявляють гормоноподібну активність – фітоестрогени . Фітоестрогени сигнально регулюють і нормалізують функцію клітин-мішеней у шкірі, не втручаючись в обмін гормонів і не взаємодіючи конкурентно із поза- та внутрішньоклітинними естрогенними рецепторами. Вони широко представлені у складі їжі, але у кількостях, не достатніх для профілактики старіння. Серед відомих нам біофлавоноїдів фітоестрогени представлені фітоекстрактами для вживання, мають статус БАД і не вимагають рецептурного призначення.

У своїй клінічній практиці в комплексній естетичній корекції ранніх вікових змін шкіри я застосовую натуропатичний фітоекстракт (Клімапін, Україна) зі специфічною фітоестрогенною активністю. До його складу входять найвідоміші та найактивніші флавоноїдні глікозили та фітоестрини: плоди глоду, суцвіття хмелю, листя кропиви. Вони доповнені травами, що містять вітаміни, органічними кислотами, мікроелементами, тритерпеновими алкалоїдами та сапонінами. Всі ці речовини патогенетично впливають на основні ланки гормонального старіння шкіри, а також покращують мікроциркуляцію, зменшують застій у шкірі, дають мембаностабілізуючий, імуностимулюючий, протизапальний ефект, врівноважують психоемоційний стан жінки.

Через 3 тижні застосування по 1/2 чайної ложки 3 рази на день відзначаються помітні поліпшення кольору та якості шкіри, зменшення пастозності та набряків у ділянці очей, у пацієнток покращувалася якість сну та загальний настрій. Даний курс необхідно повторювати 2 рази на рік, поряд із прийомом препаратів омега-3, вітамінів груп В та С, фолієвої кислоти.

Оскільки натуропатичні екстракти фітоестрогенів уповільнюють та пом'якшують прояви закономірних вікових ознак шкіри, вони, на мій погляд, безперечно, повинні зайняти гідне місце у практиці дерматокосметології при здійсненні комплексної стратегії омолодження шкіри.

НИТЕВИЙ ЛІФТИНГ

Для естетичної корекції вікових змін шкіри, усунення та профілактики проявів гравітаційного птозу в осіб із «втомленим» та «гравітаційним» морфотипами старіння локально дерматокосметологами застосовувався широкий спектр методів мезотерапії, контурної пластики та апаратної косметології (табл. 1). На жаль, у моновиді всі вони мають досить обмежені можливості в ліфтингу тканин, що провисли, і не здатні ефективно змістити і надійно зафіксувати птозовану шкіру.

Для естетичної роботи з пацієнтками у віці після 40 років та ліквідації у них інволюційного птозу шкіри та м'яких тканин обличчя я застосовую ниткові методи омолодження із зональною імплантацією ниток, що саморозсмоктуються, на основі полімолочної та капролактонової кислоти з мікровиступами по всій довжині. Спеціальна безпечна та малотравматична система їх введення в м'які тканини, а також різні модифікації ниток дозволяють диференційовано, залежно від ступеня виразності та зони обличчя, не тільки підтягнути та зафіксувати провислі тканини, а й армувати виснажену шкіру.

Полімолочна кислота у складі ниток активує створення навколо себе капсули з фібробластів і колагену, що повторює силует насічок, що створює оптимальні умови для омолодження та армування млявої шкіри.

Ліфтинговий і армуючий ефект ниток на основі капролаку для корекції ранніх вікових проявів у своїй практиці, поряд із застосуванням методик системного поліпшення якості шкіри, дуже затребуваний.

Для армування з ефектом легкого ліфтингу «засунувшого» овалу обличчя у жінок нормо- та астенічної статури я застосовую нитки Aptos Light lift Excellence Visage в малотравматичних канюлях з однієї або двох точок реперних доступу для гіподермального введення. Завдяки багаторівневості методик Aptos армування та ревіталізацію в області поверхневих зморшок «скорботи» та носогубних заломів я проводжу нитками Aptos Light lift Nano vitis та Nano spring у дерматогіподермальному шарі (рис. 1–2).

Мал. 1

Рис.2

У корекції ранньої інволюційної гравітації овалу обличчя у жінок гіперстенічної статури має бути врахована більша тяжкість тканин ментальної та щечно-вилицевої зон, ніж у осіб із «втомленим» морфотипом старіння. В даному випадку повинні бути створені умови для сильнішої ретракції та надійної фіксації підтягнутих зон, тому найбільш раціонально застосування ниток Aptos Light Lift Thread 2G на ментальній або субментальній зоні в поєднанні з армуючою ретракцією щічної зони нитками Light lift Excellence Visage і прошиванням поверхневих прошарків Lift Nano Vitis та Nano Spring. Особливість модифікації Thread 2G забезпечує фіксацію петлі даних ниток у тканинах на кшталт «сідла», більш надійну ретракцію та профілактику просідання підтягнутих тканин.

На підставі результатів власного досвіду проведення ниткового ліфтингу у поєднанні із системними методами покращення якості шкіри у 47 пацієнтів та порівняння їх із результатами монометодик естетичної корекції інволюційних вікових змін сформовано концепцію комплексного підходу до ниткової корекції птозу м'яких тканин у пременопаузальному періоді.

Табл. 1. Методи омолодження особи

Протокол процедури

1 етап. Нормалізація нейровегетативних процесів в організмі, усунення естроген-асоційованих мікроциркуляторних порушень, посилення антиоксидантного захисту шкіри, мембранопротекція та створення сприятливих умов для активації фібробластів та синтезу структурних білків:

  • фітоестрогени та біофлавоноїди («Клімапін», Україна): 1/2 чайної ложки 2 рази на день 2 тижні;
  • омега-3, -6: 1 капсула 1 раз на день 2 тижні;
  • вітамін С 500 мг на день 10 днів (за 3 дні перед тредліфтинг відмінити);
  • препарати біотину («Волвіт»): 1 таблетка на день протягом 2 тижнів.

2 етап. Ниткова підтяжка та армування шкіри та м'яких тканин обличчя.

3 етап. Потужна реабілітація. Усунення болю, асептичного запалення, набряку та нормалізація гемодинаміки, мікроциркуляції, створення навколо ниток оптимальних умов для антиоксидантного захисту та проліферації фібробластів, синтезу колагену:

  • фітоестрогени продовжуємо ще 2 тижні;
  • омега-3, -6 продовжуємо ще 2 тижні;
  • "Німесіл" по 1 пакету 2 рази на день 5 днів;
  • препарати біотину продовжуємо ще 2 тижні;
  • фітоекстракт з вираженою протинабряковою, ангіопротекторною, протизапальною та імуностимулюючою дією («Венотон», Україна) по 1 чайній ложці 3 рази на день 3 тижні.

Було наголошено, що такий комплексний підхід до терапії вікових враховує основні патогенетичні аспекти вікових змін раннього пременопаузального періоду, покращує результативність ниткового ліфтингу в'ялих тканин та скорочує реабілітаційний період. Системне покращення якості та оздоровлення шкіри у складі естетичної корекції полегшує сам процес імплантації ниток та прискорює відновлення рельєфу шкіри в області підтяжки після ліфтингу. Запропонована комплексна методика може бути рекомендована до застосування у практиці лікаря-дерматокосметолога (Фото 1-2).

Фото 1. Пацієнтка А., 43 роки, до корекції та через 1 місяць після корекції Aptos Light lift Thread 2G,
Excellence Visage, Nano spring

Фото 2. Пацієнтка М., 42 роки, до корекції та через 1 місяць після корекції Aptos Light lift Thread 2G,
Nano vitis

Також дуже важливо пам'ятати, що профілактика передчасної інволюції шкіри є важливим аспектом у збереженні високої якості соціального та емоційного життя жінки. Сучасні жінки «відмовляються» старіти, хочуть виглядати молодше якомога довше, і сучасна дерматокосметологія відкриває перед ними великі можливості у омолодженні та профілактиці старіння у різні вікові періоди.

Вперше опубліковано у Les Nouvelles Esthetiques 2015/№1

Читайте також