Догляд за шкірою в залежності від віку

2016-08-10
Logo

Механізми старіння досить складні та різноманітні. Сучасна біологія приділяє проблемі старіння велику увагу, і з кожним роком з'являються нові факти, що дають змогу глибше вивчити механізм догляду за шкірою обличчя.


Бернар Ейо, доктор медицини (Париж)


У 2010 році відомий французький фахівець естетичної медицини Бернард Ейо (Bernard Hayot) опублікував свою книгу "Новий погляд на омолодження обличчя" (Un nouveau regard sur le rajeunissement du visage). У виданні систематизовано багаторічний досвід автора в галузі естетичної медицини, наведено вичерпний перелік та виконано огляд нехірургічних методів омолодження особи. Особливу увагу приділено добору методів омолодження залежно від віку пацієнта. Отже, давайте подивимося, як вибудовує Бернард Ейо програми корекції для пацієнтів різних вікових груп – 20, 30, 40, 50 років та старше.


На сьогоднішній день існує кілька альтернативних теорій, які частково суперечать одна одній, а частково доповнюють (молекулярно-генетичні теорії – теломірна, елеваційна, адаптаційно-регуляторна; і ймовірнісні теорії – вільнорадикальна, теорія апоптозу…). Гіпотеза, згідно з якою причиною старіння є зміни генетичного апарату клітини, є однією з найбільш визнаних у сучасній геронтології. Однак у процесі старіння важливу роль грає як генетичний механізм, а й його взаємодію Космосу зі шкідливими чинниками довкілля. І поява «відміток», які залишають час на органах і системах людського тіла, відбувається поступово, але невідворотно.

20 років: молодість у всій красі

Обличчя у 20 років ідеальне. Його обсяг досконалий, контури – чіткі, чоло – гладке, навколо очей ще не сформувалися перші мімічні зморшки і не з'явилися темні кола. Вилиці – високі, овал обличчя добре промальований, шия – бездоганна завдяки гарному м'язовому тонусу. Шкірний покрив гладкий, без гіперпігментацій, пори шкіри тонкі та стягнуті.

Однак сучасні 20-річні дівчата рідко бувають задоволені своєю зовнішністю. Ймовірно, винне в цьому суспільство, яке програмує всіх нас на тотальне омолодження. Старим сьогодні бути немодно. Ось і приходять на прийом до фахівця з омолодження дівчини, що ледь переступили поріг повноліття, з проханням прибрати неіснуючі зморшки і усунути дефекти, які вони тільки самі видимі.

Що в такому разі має робити фахівець? Відправити таку клієнтку додому, сказавши, що їй нема про що турбуватися, не вихід - адже хтось із конкурентів, до яких вона звернеться після вас, виявиться не таким акуратним і зробить усе, що вона просить, не особливо замислюючись, завдає він тим найбільш шкода чи користь. Тому, на мій погляд, розумніше розробитиме для такої клієнтки довгострокову попереджувальну програму, щоб зберегти її природну красу та молодість і не дати шансу появі передчасних ознак старіння.

Основний упор у такій програмі має бути зроблено на захисті від негативного впливу ультрафіолету, головного ворога молодості шкіри. Пілінг фруктовими кислотами та регулярне чищення шкіри – чудові методи профілактики старіння для жирної, себорейної чи проблемної шкіри. Також у віці можна запропонувати клієнтці гаму доглядів, вкладених у підтримку гідробалансу, захист від впливу вільних радикалів тощо.

У деяких випадках за показаннями (наприклад, для сухої та зневодненої шкіри) я рекомендую своїм 20-річним клієнткам курс мезотерапії, при цьому до складу коктейлів зазвичай включаю гіалуронову кислоту і вітамінний комплекс.

Окрема проблема, яка може турбувати пацієнтів цієї вікової категорії, - об'єктивні недоліки (наприклад, занадто тонкі губи, що надають вигляду зайву стриманість і затисненість, або плоскі вилиці), які можна вирішити за допомогою ін'єкційної контурної пластики. В даному випадку робота фахівця полягає не у випередженні, а у покращенні фактури. У таких випадках можна дозволити собі кілька ін'єкцій гіалуронової кислоти, щоб додати об'єму рис обличчя. Однак не піддавайтеся на провокації – пам'ятайте, що гіпокорекція, на відміну від гіперкорекції, не є лікарською помилкою, тому краще почати з мінімальних доз препарату, щоб не отримати поганого результату.

30 років: перші ознаки часу

Після 30 років проявляються перші ознаки старіння. Перші мімічні зморшки утворюються на лобі, між бровами та очима. Верхня повіка і хвостик брови починають злегка осідати. Шкіра втрачає свій тонус, починає «танути» обсяг на рівні скронь та вилиць. Таким чином, початок гравітаційного птозу покладено, проте овал обличчя поки що чистий. Носогубні складки заглиблюються, легкі зморшки з'являються верхній губі. Можливе утворення перших темних кіл під очима, пов'язане із формуванням нососльозної борозни.

У цьому віці випередження також є найкращим засобом уповільнення старіння клітин та появи зморшок. Необхідно по можливості уникати надто тривалого перебування на сонці. Тим клієнтам, які ще не позбулися шкідливої звички куріння, порадьте, нарешті, з нею покінчити, а також скоригувати свій раціон харчування, наголосивши на здоровій їжі.

Не можна забувати також про зволоження. Щоб уповільнити надто швидку появу зморшок, рекомендую регулярний косметичний догляд за допомогою препаратів, що містять великі дози активних речовин (вітаміни, гіалуронова кислота, антиоксиданти і т. д.).

У сфері естетичної медицини настає час перших ін'єкцій:

  • ін'єкції ботулотоксину для ефективного усунення мімічних зморшок;
  • контурна пластика для заповнення втраченого об'єму тканин в області вилиць, нососльозної борозни за наявності темних кіл під очима.

Незамінними помічниками у збереженні молодості та пружності шкіри є пілінги з AHA-кислотами, спрямовані на регенерацію клітин, повернення тонусу шкіри, покращення кольору обличчя, стягування пор шкіри. Пілінги гліколевою кислотою допоможуть для усунення невеликих пігментних плям, зморшок, рубців постакне.

40 років: зменшення обсягів та ослаблення каркасу

У віці 40 років починає проявлятися втрата шкірою еластичності, часто посилена надмірним перебуванням на сонці або нікотинової залежності. Поглиблюються носогубні складки та складки між бровами, з'являються чіткі зморшки навколо рота.

Що стосується втрати обсягу, іноді посиленою втратою ваги, вона особливо помітна на наступних зонах:

  • зменшення щічного об'єму (вилиці), внаслідок чого з'являються подвійні кола під очима та поглиблюється носогубна складка;
  • зменшення скроневого обсягу, внаслідок чого «падає» хвостик брови;
  • овал обличчя починає «плисти».

Також з'являються перші ознаки фотостаріння. Як наслідок – млява шкіра, пігментні плями, судинні зірочки.

40 років – це вік, коли першу скрипку в оркестрі омолодження починають грати апаратні технології (наприклад, фототерапія, RF-ліфтинг, лазерна дія тощо). Різні види лазерів відмінно справляються з видаленням гіпер-і гіпопігментації, рубців, куперозу, фракційний вплив сприяє швидкій регенерації та відновленню якості шкіри, фото- та RF-апарати забезпечують ліфтинг-ефект.

Однак ін'єкційні методи корекції також показані та доцільні. Ін'єкції ботулотоксину ефективно борються зі зморшками верхньої третини особи. Нівелювати глибину носогубних складок, провести волюметричну корекцію, виконати процедуру біоармування чудово допомагають філери на основі гіалуронової кислоти. Поліпшити якість шкіри, простимулювати фібробласти дерми на вироблення колагену покликані курси біоревіталізації.

Звичайно, при цьому ми не забуваємо і про регулярний косметичний догляд.

50 років: поява хірургічних показань

До п'ятдесяти років стає помітним значне зменшення обсягів жирової клітковини (особливо лише на рівні носослезной борозни). Вилиця також втрачає свої жирові тканини і не підтримує більше носогубну складку, яка все більше проявляється. Паралельно старіння починає також переходити до нижньої третини особи, яка досі була у більш привілейованому положенні порівняно з двома верхніми третинами.

Менопауза спричиняє стрімке зниження рівня жіночих гормонів – естрогену та прогестерону. Внаслідок цього зменшується вироблення структурних білків шкіри – колагену та еластину, внаслідок чого овал обличчя стає менш чистим, маленькі відвислі щічки оточують та обтяжують підборіддя, «зморшки усмішки» посилюються в куточках рота. Губи стають тонкими, зморшки «промінчиками» розходяться по верхній, а іноді і нижній губі.

50 років – це делікатний вік, оскільки всі раніше названі причини старіння поєднуються і посилюються. Шкіра посіюється пігментними плямами. Інтенсифікація появи мімічних зморшок, втрата еластичності шкіри, «розпливання» рис, зменшення обсягів вилиць і скронь ще більше посилюються під впливом гормонального дисбалансу.

Шкіра верхньої повіки розтягується і опускається. Мішки під очима збільшуються і стають тим видимішими, чим більше заглиблюються кола під очима. Вилиця продовжує осідати і з кожним роком все сильніше відзначає валик носогубної складки.

Якою буде стратегія корекції у цьому віці? Своїм пацієнтам я пропоную поєднання лазерної блефаропластики та мікроліпоструктури, що дозволяє оптимальним чином усунути старіння погляду, відновити втрачені обсяги (віскі, вилиці, носогубні складки), запобігти подальшому опусканню верхніх повік та утворенню гриж у ділянці нижніх повік. Необхідно також посилити догляд, рекомендований вище – пілінги, біоревіталізація та мезотерапія, застосування фракційного лазера або фототерапії. Якщо ознаки ослаблення шкіри прогресують, може розглядатися хірургічне втручання.

Крім того, пери-і постменопаузальний гормональний дефіцит змушує дотримуватись відповідного раціону харчування.

Після 60 років: загальне старіння

Після 60 років старіння приймається за всі анатомічні елементи: м'язи атрофуються, жирова клітковина тане, шкіра обвисає. Кістковий рельєф стає дуже помітним, особливо на рівні скронь. Овал обличчя втрачає пружність, щоки обвисають, часто з'являється подвійне підборіддя, слабшають м'язові тяжі на шиї. Згодом обсяги зовсім зникають, а кісткова структура погіршується під впливом демінералізації. Старіння особливо помітне на рівні шиї, оточеної великими горизонтальними зморшками та дуже ослабленими вертикальними м'язовими тяжами, що надає дуже неестетичного вигляду «індичій шиї».

Тим часом зовнішній вигляд обличчя в цьому віці у різних жінок може бути дуже різним залежно від гігієни життя, коливань ваги в попередні десятиліття, індивідуальної сприйнятливості.

У Франції 60 років – це година хірургічного втручання, коли поєднують блефаропластику, мікроліпоструктури та ендоліфтингу овалу обличчя, які у поєднанні з методами естетичної медицини та медичної косметології пройдуть швидше за все непомітно і дозволять отримати природне, гармонійне омолодження.


Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №6 (70), 2011-2012

Читайте також