Digital Aging або цифрове старіння

Logo

Чим більше наука придивляється до навколишнього світу, тим більше з'являється приводів, якщо не для паніки, то для побоювання. Розберемося, що у світі шкідливо для шкіри обличчя.


Юлія Гагаріна , хімік-технолог, розробник марки натуральної косметики OrganicLife


Чим більше наука придивляється до навколишнього світу, тим більше з'являється приводів, якщо не для паніки, то для побоювання. Ми вже звикли до того, що сидіти поруч із принтером – шкідливо і для здоров'я, і для краси. Щодня наша шкіра ушкоджується екологічними забруднювачами (зміг, важкі метали), сигаретним димом, УФ-променями. Але в моєму особистому рейтингу «найпідлішого руйнівника краси та здоров'я» лідирує синє світло.

Якщо ви думаєте, що синє світло - це щось спеціальне у вигляді освітлення нічних клубів і чогось подібного, що в житті звичайної людини не зустрічається, сильно помиляєтеся. Це звичайнісіньке видиме світло, яке ми сприймаємо очима як блакитний колір неба. Але суть «засідки» над розгляданні неба – там інтенсивність його незначна і сильно «розбавлена» іншими променями (UVA/UVB/инфрачервоными). Синє світло високої інтенсивності та спрямованої «чистоти» нас оточує у сучасних речах. Усі власники смартфонів та планшетів стикаються з ним при включенні екрана гаджета. Ми з ним стикаємося щоразу, коли вмикаємо LED-екрани, світлодіодні лампочки. Саме в цій постійності, сфокусованості та всюдисущості синього ховаються його «темні сторони».

Характеристика світла

Видиме синє світло (в англомовній літературі його позначають як HEV або VIS) має довжину хвилі 380-500 нм і проникає набагато глибше за UVA-промені (рис.1 і рис.2).

Активність синього спектру світла значно вища, ніж зеленого чи червоного, що дозволило його активно використовувати для лікування акне та стимуляції процесів відновлення шкіри. Але у HEV-променів є й більш спеціальні властивості: вони використовуються для лікування старечого кератозу і навіть є розробки їх застосування у лікуванні раку [1].

І ось тут нам час «перевернути медаль зворотним боком» і поговорити про негативні сторони видимого синього світла. Вченим давно відомо: те, що вкрай активно та корисно, у певних умовах чи дозах стає отрутою. Ці параметри активно вивчають останнім часом.

Історія переляку

Основні "страшилки" щодо видимого синього світла завжди торкалися очей. Проблема в тому, що він руйнує око. Для боротьби з цим радять знижувати інтенсивність синього на моніторах, носити спеціальні окуляри-фільтри та клеїти плівки на смартфони.

Але дослідження шкіри відкрили нові великі проблеми. HEV-світло запускає вироблення вільних радикалів мітохондріями клітин (це їх енергетичні станції). У шкірі це викликає хронічний окислювальний стрес, який запускає механізм ушкодження ДНК та запального старіння шкіри (так-так, є таке). Виходить, що руйнується одна з найважливіших систем клітин і відбувається на глибинних рівнях – глибше, ніж рівень дії UVA-променів. Як показали нові дослідження японців [2], за своєю здатністю прискорювати старіння HEV-промені можна порівняти з UVA-променями. Крім цього, в їх роботі показано, що мітохондрії так реагують саме на видимий синій діапазон світла, але не чутливі до зеленого, червоного та інфрачервоного випромінювання.

Перекладаючи наукові дані в доступні нам категорії, можна сказати, що 8-годинний робочий день перед монітором також руйнує нашу шкіру, як 20 хвилин на тропічному сонці опівдні. Шкіра тьмяніє (знижується енергетичний потенціал), утворюється тонка сіточка зморшок, нерівномірна пігментація та підвищується чутливість шкіри.

Формула захисту

Поки що немає спеціальних світлофільтрів, які б повністю захищали шкіру. Але кілька сучасних UV-фільтрів показують захисний ефект - нехай не "тотальний", але все-таки. Тому їх можна шукати на етикетці. Це TINOSORB M (INCI: Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol) і TINOSORB S (INCI: Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine).

Також універсальним рецептом захисту вважаються антиоксиданти (вітамін С та його похідні, вітамін Е, СОД, карнозин).

Спеціально для захисту шкіри в синьому діапазоні хвилі зараз пропонується низка активних інгредієнтів.

Ферментовані пептиди какао під торговою маркою BLUMILIGHT (INCI: Water/Aqua (і) Butylene Glycol (і) Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Extract) пропонують буквально «обнулити» негативну дію синьої хвилі випромінювання на шкіру. Вони не тільки пригнічують вироблення вільних радикалів, а й стимулюють синтез молодих білків сполучної тканини (колаген-1, фібрелін-1) та білка, який відповідає за зволоження (синдекан-4) (рис.3).

SOLIBERINE® NAT (INCI: Aqua (і) Propanediol (і) Buddleja Officinalis Flower Extract). Це екстракт з квітів будлеї, який здатний знижувати на 43% вироблення мітохондріями вільних радикалів. В результаті - шкіра відчуває менший стрес і набагато краще справляється з процесами омолоджування.

Вже почали з'являтися спеціальні косметичні продукти, які захищають від HEV-променів. Найбільш популярні – це Moonlight Primer, який захищає від HEV та інфрачервоних променів, Dr. Zein Obagi's Oclipse Sunscreen +Primer SPF30 та Murad City Skin Age Defense Broad Spectrum SPF 50 PA++++.

Багато потрібного непотрібного

Але не всі вважають за краще захищатися від видимого синього світла. Деякі компанії воліють на ньому заробляти. Наприкінці 2016-го американська компанія The Institute of Skinovation реалізувала всю красу LED-світлотерапії в ліжку. Презентується новинка в кращих традиціях wow-маркетингу: технології NASA, ефект, що омолоджує, підтвердили зірки Голлівуду. Участь їх у виставці Luxury Technology Show 2017, що проходила на Манхеттені, зібрала величезну кількість глядачів, які мріють випробувати у дії ліжко вартістю «всього» $65 000 (у клініці процедура коштує $300 за 40 хвилин). При цьому обіцялося, що вона не тільки «лікує акне, зморшки, відновлює шкіру», але й усуває біль у м'язах та суглобах, сприяє мікроциркуляції крові, захищає від інфарктів та інсультів і що особливо важливо – покращує ефект від прийому «віагри».

Замість ув'язнення

У цьому місці було б добре навісити ярлички на світлові промені та затаврувати «хто хороший/хто поганий». Але ми цього не робитимемо. Тому що в цій історії всі герої мають як позитивну, так і негативну функції. І вони змінюються від людини до людини, посилюються або зменшуються від багатьох факторів. Якщо коротко, то працює горезвісне: «Все – отрута і всі – ліки. Питання у дозі». Отже, прості заходи безпеки у вигляді зменшення яскравості екранів гаджетів, використання спеціальних фільтрів в окулярах та антиоксидантів/захисних добавок у косметиці можуть убезпечити нас доти, доки наука не розібралася глибше з проблемою.

Літературні джерела

1. Oh PS, Kim HS, Kim EM, Hwang H, Ryu HH, Lim S, Sohn MH, Jeong HJ. Inhibitory ефект blue light emitting diode on migration and invasion of cancer cells. J Cell Physiol. 2017 Jan 18.
2. Nakashima Y, Ohta S, Wolf AM. Blue light-induced oxidative stress in live skin. Free Radic Biol Med. 2017 Mar 15;108:300-310

Читайте також