Апаратні методи лікування проблемної шкіри

Logo

У лікуванні акне фахівці вдаються до різних стратегій та тактик, використовуючи різноманітні лікарські засоби. Розглянемо апаратні методи лікування акне.


Ольга Павлова, лікар-дерматокосметолог, викладач навчального центру ДК "СпортМедІмпорт" (Росія, Санкт-Петербург).


Акне (вульгарні вугри) – це хронічне рецидивне захворювання шкіри переважно осіб молодого віку, що є результатом гіперпродукції шкірного сала та закупорки гіперплазованих сальних залоз з подальшим їх запаленням.

В даний час встановлено чотири основні механізми формування даного захворювання:

  • гіперпродукція секрету сальними залозами;
  • фолікулярний гіперкератоз;
  • діяльність бактерій (Propionibacterium acnes);
  • запалення.

Гіперпродукція сального секрету

Діяльність сальних залоз регулюється переважно гормональними механізмами, тому саме ендокринні порушення (органічні чи функціональні) є частою причиною розвитку акне. Під час статевого дозрівання для формування індивідуального гормонального статусу нерідко з'являється підвищена жирність шкіри. Акне страждають до 80% підлітків та осіб молодого віку, і лише до 24 років цей показник знижується до 10%. Відомо, що вугри можуть виникати і після статевого дозрівання - на тлі різних захворювань статевої сфери: порушень менструального циклу, полікістозу яєчників, раку яєчників та ін. У таких пацієнтів найчастіше виявляють гіперандрогенемію у поєднанні з гіпоестрогенемією. У чоловіків гіперандрогенемія виникає при ендокринних дисфункціях, андрогенпродукуючих пухлинах та ін. Гіперпродукція шкірного сала може виникати і на тлі тривалого прийому глюкокортикоїдів, прогестерону, анаболічних гормонів.

Фолікулярний гіперкератоз

При тривалому перебігу себореї поступово розвивається компенсаторний гіперкератоз усть волосяних фолікулів. Відбувається порушення нормальних процесів ороговіння, підвищене ороговіння у верхній частині лійки фолікула призводить до накопичення секрету сальної залози в нижній частині лійки внаслідок звуження вузької частини та порушення відтоку шкірного сала з фолікула. Гістологічно на ранніх стадіях можна побачити дрібні сально-рогові проби - мікрокомедони, які клінічно ніяк не виявляються. Однак подальше скупчення секрету та тиск його на стінку фолікула веде до утворення кістозної порожнини та появи клінічних ознак хвороби у вигляді закритих комедонів. Збільшення кількості шкірного сала у фолікулі призводить до видавлювання його з протоки волосяного фолікула. Так формуються відкриті комедони (чорно-крапкові вугри), які можуть тривалий час зберігатися на шкірі.

Рropionibacterium acnes

Відомо, що на поверхні шкіри є різні сапрофітні мікроорганізми.

Найбільш важливу роль у патогенезі розвитку акне відіграють саме Propionibacterium acnes, які є безпосередньою причиною захворювання, але при цьому сприяють розвитку місцевих запальних процесів.

Propionibacterium acnes є факультативними анаеробами, тому скупчення шкірного сала всередині фолікула веде до колонізації цих мікроорганізмів. Життєдіяльність даних бактерій супроводжується метаболічними процесами з виділенням протеолітичних ферментів, які надають шкідливу дію на епітелій фолікула. Крім цього, Propionibacterium acnes виділяють ліпази, що розщеплюють тригліцериди шкірного сала на вільні жирні кислоти, які також подразнюють стінку волосяного фолікула і призводять до розвитку запальної реакції.

Запалення

Пошкодження епітелію бактеріальними ензимами викликає запалення довкола сальних залоз. На ранньому етапі виникає міграція лімфоцитів у осередок запалення, надалі до них приєднуються лімфоцити, нейтрофіли та макрофаги. Внаслідок запальної реакції в дермі накопичуються вільні радикали, гідроксильні групи, супероксиди перекису водню. Зазначені речовини ще більше ушкоджують клітини та підтримують запалення. Крім цього, вміст сально-волосяного фолікула через порушену проникність епітелію проникає в дерму і там також викликає запальну реакцію.

Тому слід наголосити, що запалення може протікати в різних шарах шкіри, обумовлюючи різноманіття клінічних проявів .

Комплекс місцевих процедур

Акне - проблема, що складається з безлічі патогенетичних ланок, нерозривно пов'язаних між собою, а значить, лікування вугрової хвороби має бути комплексним, що включає дієту, лікарську терапію (зовнішню та внутрішню), домашній догляд за шкірою, а також використання засобів традиційної та апаратної косметології.

Апаратна фізіотерапія в даний час має у своєму розпорядженні цілий арсенал методів, які можуть суттєво покращити результати лікування та сприяти стійкій ремісії хвороби. Вибір методу терапії вугрової хвороби повинен ґрунтуватись на адекватній клінічній оцінці ступеня тяжкості, а також на типі шкірних висипів. Призначаючи фізіотерапевтичні процедури, слід чітко уявляти завдання лікування, ґрунтуючись на знанні патогенезу даної хвороби.

Таким чином, комплекс місцевих процедур для лікування акне має виглядати так:

  • корекція гіперпродукції шкірного сала;
  • боротьба з гіперкератоз;
  • корекція патогенної флори;
  • лікування запалення;
  • зменшення проявів постакне.

ПДРНNucena при фракційному лазерному шліфуванні шкіри обличчя

Nucena - біоревіталізант та репарант нового покоління, що складається з ПДРН 20мг/мл, що працює на рівні відновлення ДНК та активізації всіх механізмів регенерації клітини. Nucena вдвічі скорочує період реабілітації, швидко повертає пацієнта до активного соціального життя та знижує ризик ускладнень після фракційного лазерного шліфування шкіри обличчя. В результаті покращується колір та еластичність шкіри, знижується ризик появи пігментних плям, згладжуються рубці, вирівнюється рельєф обличчя, усуваються дрібні зморшки. Ефект від процедури буває тривалішим і зберігається протягом 6 місяців.

Корекція гіперпродукції шкірного сала

Поряд з лікарською терапією та методами терапевтичної косметології, нормалізувати себопродукцію дозволяють апаратні методики, які включають:

  • ультразвуковий пілінг;
  • фонофорез, іонофорез;
  • мікрострумову терапію;
  • біоокситерапію у поєднанні з лікувальною косметикою.

Ультразвуковий пілінг – очищення шкіри обличчя за допомогою ультразвуку. Під дією ультразвукової хвилі високої інтенсивності відбувається «закипання» нанесеного на шкіру контактного середовища, що викликає розрив міжмолекулярних зв'язків, руйнування десмосом ороговілих кератиноцитів та їх відлущування. Крім цього, ультразвук підвищує проникність клітинних мембран, покращує обмінні процеси, стимулює процеси реепітелізації епідермісу.

Основною перевагою ультразвукового пілінгу є мінімальна травматизація та відсутність подразнення шкіри після процедури, а також отримання практично моментального результату. Процедура безболісна, не потребує реабілітаційного періоду та може бути рекомендована пацієнтам будь-якого віку. Проводити процедуру можна як на шкірі, так і на тілі. Для досягнення позитивного результату необхідно провести як мінімум 6 процедур, для закріплення отриманого результату рекомендується пройти повний курс, який включає 12–15 процедур по 2–3 рази на тиждень. Як правило, ультразвукова терапія дозволяє досягти довгострокового ефекту, курс процедур необхідно повторювати через 5-6 місяців.

Фонофорез . Це метод, при якому вплив на тканини ультразвуком поєднується із введенням у глибокі шари шкіри активних речовин (медичних та косметичних препаратів). Під дією ультразвуку підвищується проникність епідермісу, клітинних мембран та стінок судин – для речовин із невеликою молекулярною масою.

Переваги фонофорезу:

  • при введенні ультразвуком активна речовина не руйнується;
  • забезпечується синергізм дії ультразвуку та активної речовини;
  • за допомогою ультразвукового фонофорезу здійснюється безболісне введення лікувальних та косметичних препаратів у глибокі шари шкіри, одночасно відбувається мікромасаж, прогрів та насичення тканин киснем.

Для корекції гіперпродукції шкірного сала найчастіше застосовуються сірковмісні препарати, що мають виражену себорегулюючу, протизапальну дію.

Іонофорез поєднана дія на організм постійного електричного струму та введеної з його допомогою іонізованої лікарської речовини. Лікарські речовини в розчині дисоціюють переважно на іони та заряджені гідрофільні комплекси. При поміщенні таких розчинів в електричне поле іони, що містяться в них, переміщаються у напрямку до протилежних полюсів, проникають вглиб тканин і надають свій виражений лікувальний вплив.

Для лікування себореї за допомогою іонофорезу вводяться препарати сірки, цинку, вітамінів групи В та ін.

Мікрострумова терапія – один із електротерапевтичних методів впливу на організм людини, в якому використовується слабкий імпульсний електричний струм у діапазоні від 10 до 600 мкА із частотою 0,1–300 Гц.

Відомо, що будь-який патологічний процес (фотостаріння, ушкодження, запалення та ін.) супроводжується зміною мембранного потенціалу клітин у зоні ушкодження, порушується цілісність заряду мембрани, фазовість її роботи. Струм невеликої величини здатний проникати в патологічне вогнище, відновлюючи поляризацію клітинної мембрани та правильне співвідношення фаз «потенціалу спокою»/«потенціалу дії» та нормалізуючи таким чином роботу клітин.

Відновлюючи функціональну активність тканини на клітинному рівні, мікрострумова терапія одночасно діє на епідерміс, дерму, підшкірну жирову клітковину, мускулатуру обличчя та судини.

Мікрострумова терапія має широкий спектр застосування в дерматокосметології. Крім процедур, що омолоджують, дана методика, безсумнівно, використовується і для апаратного лікування акне. Використовуючи ті чи інші режими апарату мікрострумової терапії, косметолог має можливість попрацювати з позитивним та негативним електродом, провести іонофорез, дезінкрустацію, запровадити біполярно заряджені лікувальні засоби. Також можна впливати на окремі запальні елементи, прискорюючи їх дозвіл та зменшуючи післязапальні прояви.

Процедури мікрострумової терапії проводяться курсами по 6-10 процедур, 2-3 рази на тиждень. Рекомендується 2-3 курси на рік, з підтримуючими щомісячними процедурами.

Біоокситерапія , або киснева терапія, відома також як «киснева мезотерапія» та «мезотерапія без голок». Дія цієї процедури заснована на тому, що клітини епідермісу отримують кисень не з кров'ю, як решта всіх органів, а безпосередньо з повітря. Як відомо, швидкість проникнення газу через мембрани клітин пропорційна його концентрації. Повітря містить близько 20% кисню. Якщо збільшити концентрацію кисню та його тиск, швидкість кисневого обміну у клітинах епідермісу також збільшиться. Це дає безліч позитивних результатів, але головне прискорює проникнення активних косметичних препаратів і видалення продуктів клітинного метаболізму.

Як відомо, Propionibacterium acnes є факультативним анаеробом, тому підвищення концентрації кисню в шкірі згубно позначатиметься на зростанні її популяції. Таким чином, киснева терапія знайшла своє застосування у корекції проблемної шкіри. Поєднання висококонцентрованого кисню з лікувальною косметикою дає виражене поліпшення протягом цього захворювання, що виявляється у зменшенні кількості запальних елементів, розсмоктуванні післязапальних проявів, поліпшенні кольору обличчя.

Боротьба з гіперкератоз

Методики, що дозволяють боротися з гіперкератозом, витончуючи роговий шар і вирівнюючи текстуру та колір шкіри, включають:

  • пілінги (механічні, хімічні, фізичні);
  • дезінкрустацію (мікрострумову, класичну).

Броссаж (механічний пілінг) - механічне відлущування поверхневих шарів шкіри за допомогою насадок, що обертаються. Такі насадки механічно видаляють ороговілий шар епідермісу, відкривають пори, активують мікроциркуляцію. В результаті шкіра стає гладкою, рівною, підготовленою на краще проникнення активних косметичних засобів.

Дезінкрустація – застосування постійного електричного струму у поєднанні із лужним розчином. При даній процедурі використовується негативно заряджений електрод (катод), який взаємодіє з негативно іонізованим розчином-дезінкрустантом, що сприяє омиленню шкірного сала як на поверхні шкіри, так і в глибших її шарах, а також призводить до розкриття пор, розпушення рогового шару, підвищення інтенсивності кровопостачання та клітинного обміну. Як правило, дезінкрустація є етапом механічного, ультразвукового чи комбінованого чищення обличчя. Існує чотири етапи чищення особи:

  1. Робота з негативним електродом гальванічного струму: розм'якшення жирових пробок, розкриття пор, омилення комедонів на глибині близько 0,5 мм, знежирення, олужнення шкіри.
  2. Очищення шкіри від продуктів омилення (водою чи тоніком). Екстракція комедонів механічним чи ультразвуковим способом.
  3. Нанесення лікувального концентрату, сироватки та маски.
  4. Робота з позитивним електродом гальванічного струму: закриття пір, відновлення кислотно-лужного балансу, нормалізація мікроциркуляції.

Нормалізація сапрофітної флори

До апаратних методик, що впливають на патогенну флору, належать:

  • фототерапія, світлотеплова терапія;
  • ультрафіолетове опромінення;
  • лазеротерапія (Nd:YAG-лазер);
  • біоокситерапія;
  • дарсонвалізація.

Широкосмугове імпульсне світло. На сьогоднішній день немає методу, здатного претендувати на універсальність. Фізиотерапевтичні методи, що вважалися допоміжними в умовах клінічної медицини, стали одними з основних в естетичній. Одна з найефективніших сучасних технологій – LHE, розроблена та захищена патентом компанії Radiancy.

LHE-технологія використовує в лампі-випромінювачі спеціально підібраний склад інертних газів, що дозволяє створювати світловий діапазон від зеленого до інфрачервоного (від 600 до 900 нм). При цьому жовта та зелена частини спектра проникають на глибину залягання сальної залози та поглинаються хромофором порфірином. У ході цієї хімічної реакції виділяється атомарний кисень, що викликає перекисне окиснення стінок бактерій. Випромінювання інфрачервоної області спектра має протизапальну дію, а також сприяє розкриттю пір, поліпшенню мікроциркуляції, активізації фагоцитозу.

Курс терапії становить 4-8 тижнів. У звичайному режимі пацієнти отримують на тиждень 2 сеанси середньою тривалістю 20-30 хвилин. Процедури дуже добре переносяться пацієнтами, практично не відривають їх від повсякденних занять, що у поєднанні з ефективністю методу суттєво підвищує їхню якість життя.

Побічні ефекти на практиці були зафіксовані взагалі. Відразу після процедури спостерігається розвиток слабовираженої транзиторної еритеми. Рідко після перших 2-3 процедури можлива реакція загострення, пов'язана з масивним руйнуванням бактерій і прискоренням еволюціонування морфологічних елементів. Суб'єктивні відчуття практично відсутні або обмежуються слабовираженим печінням в області висипів, які дуже швидко минають.

Клінічне поліпшення протягом захворювання спостерігається у 40-50% пацієнтів вже на другій-третій процедурі, а дозвіл більшості папуло-пустульозних елементів реєструється, переважно, до 3-4 тижні лікування. Ефективність курсу терапії оцінюється до 90%.

LHE-терапія акне не виключає використання комбінованого лікування та застосування зовнішніх засобів.

Таким чином, метод LHE-терапії є сучасним, безпечним та високоефективним, що дозволяє рекомендувати його широке використання для лікування акне.

Лазерна терапія. В даний час існують різні типи лазерів, які використовуються для лікування акне. Ці лазери розрізняються як вихідними характеристиками, і взаємодією їх випромінювання з тканинами.

Одним з принципів, що сприяють успіху лікування вугрової хвороби, можна вважати вплив на патологічно змінені судини, що дозволяє кардинально вплинути на морфофункціональний стан мікроциркуляції у запалених ділянках шкіри та сприяє поглинанню лазерної енергії, що передається білковими структурами оболонки мікроорганізмів.

Неодимовий лазер – найбільш глибокопроникний лазер: при діаметрі плями 8 мм проникнення тканини становить 6 мм. Лазерний промінь пропорційно поглинається п'ятьма хромофорами: дезоксигемоглобіном, оксигемоглобіном, білком, водою (15% поглинання) та меланіном (10% поглинання).

Методика проведення процедур лікування акне при застосуванні Nd:YAG-лазера ґрунтується на використанні явища гомогенного фототермолізу на глибині до 4 мм. Лікування вогнищ акне за допомогою Nd:YAG-лазера є патогенетичним, зважаючи на пряму стерилізацію вогнищ запалення, нормалізацію мікроциркуляції шляхом коагуляції судин у зоні запалення та стимуляцію трофічних процесів за рахунок посилення реваскуляризації.

Процедура проводиться амбулаторно, без застосування засобів, що анестезують, з використанням рекомендованих параметрів:

Параметри лазера Nd:YAG для лікування акне
Розмір плями (мм) Щільність потоку (Дж/см2) Довжина імпульсу (мс) Кількість проходів
6–8 20-50 (на межі больового порога) 50 4

Внаслідок патогенетичності методики, лазерні процедури проводяться щодня протягом 3 днів на межі індивідуальної переносимості пацієнта, оскільки чим більший розмір має формений елемент, тим більша енергія буде потрібна для його прогрівання та стерилізації. Оцінка ефективності лікування проводиться наступного дня щодо зменшення вираженості ознак запалення.

Після регресу формених елементів процедури припиняються. При важких формах акне проводиться повторний курс із 3 процедур через 3–5 днів.

Протизапальна терапія

Безперечно, першорядне значення у боротьбі із запаленням несе внутрішня та зовнішня лікарська терапія, але й апаратні методики дозволяють м'яко та делікатно зняти негативні прояви запального процесу, значно покращивши зовнішній вигляд пацієнтів. До таких методик відносяться:

  • фототерапія, світлотеплова терапія;
  • лазеротерапія (Nd:YAG-лазер);
  • мікрострумова терапія, форез, лімфодренаж;
  • біоокситерапія у поєднанні з лікувальною косметикою;
  • дарсонвалізація.

Дарсонвалізація - це вплив імпульсними змінними струмами високої частоти та високої напруги, але малої сили. Цей метод електротерапії названо на ім'я французького фізіолога д'Арсонваля, який вперше вивчив це явище і запропонував застосовувати його в лікувальній практиці. Струми д'Арсонваля в основному впливають на периферичні нервові закінчення, центральну нервову систему, підвищуючи тонус шкіри, посилюючи лімфо-і кровообіг. Виходячи з цього, дарсонвалізація широко застосовується під час лікування різних косметичних дефектів шкіри. Дарсонвалізація проводиться з метою покращення функціонального стану шкіри, підвищення її еластичності, трофіки, а також викликає гальмування діяльності потових та сальних залоз, що проявляється зниженням секреції та зменшенням виділення поту та шкірного сала.

Інші методики, одним із ефектів яких є протизапальна дія, були описані вище.

На закінчення хотілося б відзначити, що в даний час ще не все до кінця ясно в етіології та патогенезі акне, і ніхто не може гарантувати рецидив після найуспішнішого лікування. Однак знання сучасних засобів дерматології, класичної та апаратної косметології, лікування акне та корекції постакне, їх адекватний вибір дозволяють тримати захворювання під контролем, запобігати появі стійких дефектів шкіри та забезпечувати пацієнту презентабельний зовнішній вигляд. Безумовно, лікування проблемної шкіри – аж ніяк не легке завдання, але радість від свідомості того, що можна принести реальну користь пацієнту, вартує витрачених зусиль.

Ця стаття є частиною спецпроекту АПАРАТНА МЕДИЦИНА

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЕКТ. АПАРАТНА МЕДИЦИНА

Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №4 (46), 2011, стор. 80-84

Читайте також