Акне: нове в терапії 2020

Logo

Здавалося б, що нового можна дізнатися про акне? Проте останнє десятиліття принесло повну зміну парадигми у сфері як терапії, а й самого розуміння причин і механізму розвитку акне.


Тійна Орасмяе-Медер (Великобританія), лікар, косметолог, розробник косметичних формул і протоколів, автор б'юті-бестселерів Бьюті-Міфи та Наука Краси, президент та розробник професійної космецевтичної марки Meder Beauty Science, викладач міжнародних шкіл косметології коштів.


Багато років у дерматології було прийнято концепцію акне як запального захворювання шкіри, що з розвитком бактеріального запалення і натомість підвищеної жирності шкіри. Що ж зараз змінилося?

1. Встановлено генетичні особливості, що сприяють розвитку акне: генетики виявили, що до патогенезу акне залучено декілька груп генів, серед яких ген лейкоцитарного антигену, гени цитохрому р450, а також деяких глікопротеїнів.
2. Крім підвищеного рівня андрогенів (гіперандрогенії), як з'ясувалося, відіграють роль та інші ендокринні фактори, зокрема гіперактивність імуноглобуліну IGF-1, особливо у пацієнтів з діабетом 1 типу.
3. Дуже важливим фактором виявилася гіперреактивність імунної системи - саме вона є тлом, на якому акне дебютує та розвивається.

 

Звичайно, період статевого дозрівання – це вік, коли акне з'являється найчастіше. Це пов'язано з тим, що в цей момент відбуваються драматичні гормональні зміни в організмі, рівень статевих гормонів зростає в десятки разів і ензими сально-волосяних фолікулів до цього не готові. Попередники тестостерону трансформуються в активну форму DHT (dihydrotestosterone), яка набуває здатності зв'язуватися з деякими внутрішньоклітинними рецепторами, чутливими до андрогенів.

Читай також:

Типове та нетипове акне: пубертат та зрілість

Ці ж рецептори, як з'ясувалося, може активувати інсулін поряд з певними імуноглобулінами. Внаслідок «пробудження» рецепторів не тільки відбувається швидке посилення синтезу себуму, але й розвивається гіперкератоз як наслідок порушень у динаміці рогового шару шкіри.

Устя сальних залоз переповнюються себумом, їх вміст проривається в навколишні тканини та розвивається місцева імунна реакція, запалення, що супроводжується гіперемією та розвитком пустули.

В цілому ці процеси були відомі і раніше, але, на жаль, ми неправильно оцінювали роль мікроорганізмів – багато років вважалося, що Propionibacterium acnes є основним патогеном у розвитку захворювання, а отже, терапія акне має бути антибактеріальною.

Даний погляд виявився помилковим, оскільки Propionibacterium acnes (до речі, перейменований зараз у Cutibacterium) не є патогеном – це сапрофіти, тобто бактерії, які потрібні для підтримки здоров'я шкіри.

Чому виникає акне?

За наявності сприятливих факторів, найважливішим з яких є підвищення активності синтезу себуму на тлі гіперреактивної імунної системи, Cutibacterium починає надмірно розмножуватися, при цьому розмножуються ті підтипи бактерії, які майже не присутні на шкірі у здорових людей. Одночасно посилюється зростання деяких інших бактерій, а також грибка Malassezia, які починають витісняти здорову мікрофлору.

Взагалі Cutibacterium приносить велику користь шкірі - саме він руйнує тригліцериди себуму, вивільняючи вільні жирні кислоти, які мають антибактеріальні властивості, і навіть підтримує здоровий рН шкіри, що допомагає пригнічувати розвиток патогенної флори. Крім того, Cutibacterium секретує дуже потужний антиоксидант, активність якого перевищує сумарну активність вітаміну С і Е, завдяки чому ліпіди захищені від окислення, а шкіра отримує захист від вільних радикалів, у тому числі частково від ультрафіолету.

Безперечно, такого корисного мікродруга не можна знищувати. Проблема в тому, що коли корисних бактерій стає занадто багато, продукти їхньої життєдіяльності починають дратувати шкіру та активізувати запальні процеси. Сам по собі мікроорганізм не викликає розвитку акне, але його гіперактивність призводить до посиленого синтезу ензимів, що ушкоджують сально-волосяний фолікул, і як наслідок посилюється гіперкератоз і відбувається окислення себуму.

Дуже схоже діє грибок Malassezia, при цьому у молодих пацієнтів з акне переважають стійкі до антибактеріальної терапії та зміни рН форми грибка. Це, як легко здогадатися, не полегшує лікування.

 

Що ж нового в підході до терапії акне?

Найважливішою зміною у підході до терапії акне є відмова від антибактеріальної терапії на користь мікробіом-дружнього підходу. Враховуючи проблему бактеріальної резистентності до антибіотиків, використання зовнішніх антибіотиків пропонується серйозно обмежити та відмовитися від зовнішньої антибіотикотерапії як основний метод.

Серед багатьох методів вирішення проблеми акне одну з лідируючих позицій зайняв швейцарський космецевтичний бренд Meder Beauty Science . Космецевтика цього бренду цінується фахівцями за найвищу ефективність. Професійна програма терапії акне Еу-Себ від Meder Beauty Science побудована на принципах мікробіом-дружньої корекції – найсучаснішого підходу до терапії проблемної шкіри. Вивірений дерматологічний протокол доповнює домашній догляд. Тисячі блискучих кейсів терапії Еу-Себ у всьому світі підтверджують: цей метод працює навіть там, де не справляється «важка артилерія» антибіотиків та кислот.

Крім виключення з лікування антибактеріальної терапії, сучасні методи обмежують у використанні антисептики та дезінфікуючі зовнішні засоби, а основний акцент пропонується робити на зовнішній та системній терапії, яка пригнічує надлишковий синтез себуму.

На тлі придушення саловиділення можливо використовувати пребіотики та пробіотики для відновлення балансу мікробіоми шкіри, а також, по можливості, застосовувати апаратні методи – зокрема, лазерну терапію та LED-терапію як частину комплексного підходу.

Основна зміна парадигми терапії акне полягає в тому, що замість знищення «патологічних» бактерій та грибків рекомендується використовувати засоби та методи, що обмежують їх зростання та відновлюють баланс здорової мікрофлори шкіри.

Ця стаття є частиною спецпроекту "АКНЕ" .

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЕКТ . АКНЕ


Читайте також