Застосування кріотерапії у дерматокосметології

Logo

Термін "кріотерапія" відомий кожному. Можливості цього методу лікування настільки широкі та безпечні, що він вартий особливої уваги з боку «творців краси».


Наталія Сачук – керівник клініки відновної медицини «Фармоза», лікар-дерматокосметолог, трихолог, член Всеукраїнської асоціації трихологів, Асоціації превентивної та антиейджинг медицини, Української академії дерматовенерології (Україна, Вінниця);

Марина Єрохіна – головний лікар клініки відновної медицини «Формоза», лікар-дерматолог, трихолог, член Української академії дерматовенерології, Українського товариства естетичної медицини, Всеукраїнської асоціації псоріазу (Україна, Вінниця).


Здатність холоду зменшувати біль та запалення, знімати набряки та покращувати трофіку тканин відома з давніх-давен. Ще Гіппократ, Гален та Авіценна використовували властивості холоду у своїй медичній діяльності. З появою сучасних технологій, що дозволяють використовувати гази наднизьких температур, розвинувся новий напрямок у медицині – екстремальна аерокріотерапія.

Її родоначальником вважається японський вчений Тосімо Ямаучі, який наприкінці 70-х років отримав чудові результати у лікуванні ревматичного артриту за допомогою наднизьких температур. А далі німецькі та російські вчені розвинули досвід застосування екстремального холоду у різних галузях, у тому числі в дерматології та регенераційній медицині.

Практичне застосування кріотерапії в дерматокосметології передбачає використання рідкого азоту як «сухий» холод. Рідкий азот є безбарвною рідиною, що димить, не має запаху, яку зберігають у спеціальних судинах Дюара. Цей інертний газ абсолютно безпечний: він не горить і вибухає. Традиційно застосовувані в кріотерапії холодові агенти у вигляді холодної води, льоду, сольових та гелевих кріопакетів, хлоретилу, вуглекислоти, парорідкісних кріогенних струменів не дають об'єктивних можливостей контролю під час процедури.

Тому чітко контрольований рідкий азот дає найкращі прогнозовані результати.

Залежно від часу впливу рідкий азот може спричинити загибель тканини при глибокому заморожуванні або, навпаки, сильну регенерацію та живлення пошкоджених тканин.

За останні десятиліття напрямок загальної аерокріотерапії в естетичній медицині та дерматології став дуже актуальним та затребуваним. По-перше, накопичено величезну базу позитивних результатів. По-друге, пацієнти, отримуючи процедури у медичних закладах та санаторіях для загального оздоровлення, готові продовжувати ці процедури та у клініках – з метою естетичних.

Вплив на клітинному рівні

Важливо розрізняти місцеву кріотерапію (кріомасаж, кріопілінг, кріодеструкція тощо) та загальну аерокріотерапію (кріосауна, кріобасейн), що впливає на організм загалом.

Кріотерапія, що проводиться перед багатьма косметичними процедурами (масками, пілінгом, ін'єкціями), посилює їхню дію. Загальна аерокріотерапія (АКТ) благотворно впливає на загальний стан, виявляючи антидепресантну, судинорозширювальну, імуномоделюючу дію, і, до всього, після процедури пацієнти втрачають у вазі. Дію екстремальної аерокріотерапії можна охарактеризувати в такий спосіб.

Достовірно покращуються біохімічні показники обмінно-ендокринних процесів, нейровегетативний стан. Але найпереконливішою є закономірна та характерна динаміка показників імунної системи. Відбувається не лише просте кількісне регулювання пулів Т-лімфоцитів та В-лімфоцитів, а й модуляція функцій імунокомпетентних клітин, гуморального та клітинного імунітету, а також неспецифічного захисту на рівні маркерів та цитокінів. У процесі лікування зареєстрований у хворих на аутоімунні захворювання високий рівень циркулюючих імунних комплексів і специфічних антигенів має закономірну тенденцію до зниження до фізіологічних величин. Тому екстремальна аерокріотерапія особливо актуальна для пацієнтів з атопічним дерматитом, псоріазом та гніздною алопецією – для отримання стійкої ремісії.

Спостерігається також явний лімфодренажний ефект, тобто покращення відтоку лімфи з тканин та, отже, ліквідація набряків лімфатичного походження.

Максимально покращується мікроциркуляція крові та трофіка в тканинах, збільшується артеріальний кровотік та, значною мірою, венозний відтік, що є важливим для вікових пацієнтів у програмах anti-age.

Справа в тому, що вплив холоду у вигляді АКТ призводить до виражених фазових змін діяльності периферичних судин, що проявляється спазмом дрібних артерій та артеріол, уповільненням швидкості кровотоку, що є першою захисною фазою судинної реакції на екстремальне охолодження. Потім розвивається друга захисна фаза судинної реакції - у вигляді вираженого розширення периферичних артеріальних судин, що призводить до активної артеріальної гіперемії і проявляється різким почервонінням шкірних покривів, підвищенням температури шкіри до +35 °С (нормальна середня температура шкіри - +32,5 °С) . Візуально наслідки кріотерапії проявляються зміною забарвлення шкірних покривів після процедури – у вигляді розлитої, яскравої та стійкої еритеми. Системне розширення покривних судин стимулює роботу апарату кровообігу, покращує харчування та оксигенацію всіх тканин організму, знижує гемодинамічний навантаження на серцевий м'яз. Поряд із змінами артеріального та капілярного кровообігу АКТ дає помірне покращення венозного відтоку.

На боротьбу з екстремальним холодом під час процедури на отеплення охолоджених тканин до норми (+36,6 °С) та стабілізацію термодинамічних процесів людина в деяких випадках може витратити до 1 000 ккал. Ці клінічні ефекти чудово проявляють себе у лікуванні целюліту та стабілізації ваги у пацієнтів.

Суть методу

Схематично кріопроцедура має такий вигляд. Тривалість впливу, достатня у розвиток лікувального ефекту, – 60-180 секунд. Людина повністю на 30-180 секунд поміщається у процедурну вертикальну кабіну з повітряним середовищем, температура якої коливається від –120 до –180 °С. Голова при цьому знаходиться поза повітряним потоком. На тілі залишається тільки бавовняна спідня білизна, одягаються теплі шкарпетки, а кисті затискаються в пахвових западинах. Пацієнт активно рухаючись навколо своєї осі, профілактує локальні обмороження. Упродовж цього терміну великий обсяг поверхневих тканин охолоджується до температури від –2 до + 4 °З.

Необхідно розуміти, що кріотерапія ефективна тільки в тому випадку, якщо на поверхні шкіри температура опуститься нижче за 0 °С.

Для зовнішнього шару шкіри таке короткочасне переохолодження безпечне, проте холодові шкірні рецептори надсилають у головний мозок сигнал такої сили, що запускаються вищеописані клітинні реакції. Для того щоб правильно охолодити шкіру, температура газу не повинна бути вищою за -180 °С, а час контакту з ним – не менше двох хвилин.

Для отримання максимального результату існує низка принципів та правил кріомедицини:

  1. Поступове збільшення інтенсивності заходів.
  2. Системність. Чітке дотримання методики (час дії, температура, кількість сеансів). Курсове проведення процедур кріотерапії ефективніше, ніж рідкісні сеанси.
  3. При терапії потрібно обов'язково враховувати індивідуальні особливості організму.

Протипоказання

Дуже важливо розуміти, що холод – це не панацея від усіх хвороб, і при цьому враховувати важливість та серйозність методики кріовпливу. Тому її має проводити знаючий фахівець.

Призначення курсу лікування загальної аерокріотерапії передує клініко-лабораторний та функціональний моніторинг (анамнез, ЕКГ, АТ, аналіз крові та сечі тощо). Безпосередньо перед кожною процедурою хворий проходить огляд, проводиться пульсова діагностика та визначення артеріального тиску.

Протипоказанням до проведення кріотерапії є, по-перше, досконала непереносимість холоду (за статистикою, на неї страждає 1-2% населення), а також деякі захворювання та особливості пацієнтів. Зокрема, не рекомендується використовувати загальну кріотерапію у таких випадках:

  • інфаркт міокарда; період реабілітації після інфаркту;
  • гіпертонічна хвороба ІІ ступеня;
  • серцева недостатність;
  • тяжкі захворювання дихальних органів та нервової системи;
  • деякі захворювання крові;
  • патології артеріальних судин (васкуліти, артеріїти тощо);
  • лихоманка, підвищена температура;
  • туберкульоз легень;
  • гострі запальні процеси, пов'язані з дихальними шляхами;
  • онкологічне захворювання;
  • індивідуальна нестерпність наднизьких температур.

Показання в естетичній медицині та дерматології

Кріотерапія в косметології застосовується не один десяток років, але зараз існують результати фундаментальних досліджень та клінічних випробувань, отримані патенти на лікування деяких дерматологічних захворювань. Омолоджуючий ефект для шкіри обличчя та тіла за допомогою даного методу ефективний та безпечний, не має побічних ефектів.

Показання до застосування кріотерапії пов'язані з віковими змінами організму (зморшками, пігментними плямами, порушеннями крово- та лімфовідтоку).

Кріотерапія в дерматокосметології застосовується для вирішення таких проблем:

  • целюліт;
  • зайва вага;
  • розтяжки, післяопераційні рубці та шрами;
  • загальне старіння шкіри;
  • зморшки, анемічна шкіра з недостатнім кровопостачанням;
  • псоріаз, атопічний дерматит, нейродерміт, екзема;
  • гнізна алопеція, дифузне випадання волосся;
  • вугровий висип (акне), демодекс;
  • вірусні бородавки, папіломи;
  • себорея;
  • мікози.

Крім цього, кріотерапія використовується для підготовки до деяких косметологічних процедур (масаж, пілінги, мезотерапія тощо), а також під час реабілітації після естетичних процедур – для посилення регенерації.

АКТ у лікуванні надлишкової маси тіла, целюліту

Одним із ефективних засобів боротьби із зайвою вагою є загальна кріотерапія.

Зниження ваги внаслідок цього способу обумовлено нормалізацією метаболічних процесів.

Для отримання максимального результату (до 5 кг зниження ваги) рекомендується курс із 20 процедур, які проводяться через день, при температурі –180 °С. Дуже важливим моментом є утримання від їжі протягом двох годин до і після процедури. Всі перелічені клітинні процеси максимально сприяють підтяжці шкіри і надають дефіброзуючий ефект при целюліті 3-4 стадії.

АКТ при псоріазі, атопічному дерматиті

Загальна кріотерапія успішно застосовується й у дерматології.

Нейродерміт, псоріаз, атопічний дерматит – практично всі патології, пов'язані зі шкірними захворюваннями, є прямими показаннями для кріотерапії.

Тривалість інтенсивного курсу лікування залежить від форми псоріазу та від ступеня тяжкості атопічного дерматиту. В середньому інтенсивний курс становить близько півтора місяця і може коливатися від 2 тижнів до 3-4 місяців. Лікування проводиться спочатку щодня протягом 7-10 днів, надалі кратність процедур підбирається для кожного хворого індивідуально.

При дерматологічних захворюваннях використовують локальну та загальну аерокріотерапію. Локальна кріотерапія пов'язана з впливом низькотемпературним газовим потоком, що отримується при випаровуванні рідкого азоту і направляється безпосередньо на уражену захворюванням ділянку тіла.

Загальна АКТ спрямована головним чином гомеостазомодуляцію. Тобто завдання загальної АКТ – змінити характер перебігу захворювання. На першому етапі – зменшити кількість висипів під час рецидивів, подовжити терміни первинної ремісії. На другому етапі – досягти стійкого клінічного та косметичного комфорту.

Сучасне обладнання для кріотерапії забезпечує зручне використання методики з лікувальною та косметичною метою з максимальною ефективністю. Екстремальна аерокріотерапія – унікальний та ефективний метод у дерматології та естетичній медицині та перспективний напрямок, що допомагає, крім лікування, зберегти красу шкіри, повернути їй молодість та позбутися деяких косметичних недоліків.

Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №3 (49), 2012, стор. 68-71

Читайте також