Вікові деформації тканин обличчя: як аналізувати старіння?

Яке воно – молоде обличчя?

Logo

Розглянемо тему, з якою спеціалістам естетичної медицини часто доводиться стикатися у своїй роботі – старіння обличчя, а конкретніше – аналіз старіння обличчя. Від того, як ви проаналізуєте вікові зміни свого пацієнта, залежатиме якість вашого догляду, а отже, і його результат.

Щоб забезпечити медичний підхід до проблеми старіння обличчя, для фахівця естетичної медицини важливо насамперед правильно побачити, потім проаналізувати обличчя, при цьому уважно вислухавши потреби пацієнта.

Перш ніж розпочати якісь дії, дуже важливо правильно зрозуміти, чого хоче ваш пацієнт, – це найголовніше. І лише після з’ясування його потреб проведіть свій аналіз. Ну, а на основі грамотно проведеного аналізу ви завжди зможете підібрати потрібну вашому пацієнту процедуру з величезного переліку доступних сьогодні методик.

Людина схильна до впливу фізіологічного явища, неминучого для будь-якої живої матерії, поступово прогресуючого і незворотного, – старіння, яке найбільш очевидним чином проявляється на шкірі обличчя.

Так, сьогодні старість настає значно пізніше, ніж, скажімо, сто років тому. За останнє століття тривалість життя збільшилася приблизно на 35 років. І цей факт не лише змінює наше ставлення до віку, а й має соціально-економічні наслідки для суспільства.

Продовження активного інтелектуального, суспільного життя й молодості душі призводить до необхідності продовження фізичної молодості та краси. Й обличчя – найкраще поле битви за задоволення цієї обґрунтованої амбіції, адже отримані результати будуть якнайкраще видно всім без винятку.

Медичні методи корекції вікових змін обличчя протягом останніх кількох десятиліть продемонстрували величезний прогрес. З’явилися нові технології, удосконалилися численні техніки, які добре зарекомендували себе раніше. При цьому основною рушійною силою стало прагнення і фахівців, і їх пацієнтів до застосування дедалі більш щадних методів омолодження.

Яке воно – молоде обличчя?

Наймолодше обличчя, звичайно ж, – це обличчя немовляти. При аналізі обличчя дитини можна виділити лише один блок, що починається в суборбітальній ділянці й опускається до нижньої щелепи.

Обличчя підлітка досі залишається по-дитячому округлим – у принципі, округлість зберігається в середній частині обличчя (вилиць) до 30 років. Овал обличчя та щелепна лінія чітко позначені. Між вилицями і кінчиком підборіддя утворюється рівносторонній трикутник – так званий золотий трикутник, або трикутник краси.

Згодом овал обличчя подовжується. Птоз, опущення тканин, стосується насамперед очей, вилиць і щік, які старіють першими.

Вікові деформації тканин обличчя

Старіння обличчя – це результат атрофії чотирьох його анатомічних рівнів: шкіри, жирової, м’язової та кісткової тканин.

Старіння шкіри проявляється сухістю, втратою еластичності, появою зморшок, атрофією, стоншенням дерми, появою жовтуватого відтінку, шорсткості, пігментацій. Коригуванням цих проявів ви щодня займаєтеся на своєму робочому місці.

Старіння жирової тканини відбувається двома шляхами: кількість глибокої жирової тканини під м’язовим шаром з часом зменшується, тоді як малярний жир поступово опускається, у результаті утворюються «відвислі щоки».

Наукові роботи вчених Інституту мікробіологічних досліджень значно збагатили наші знання в галузі старіння м’язів. Молодий м’яз – це увігнутий м’яз. Жирова тканина, вдавлюючись у м’яз, утворює у ньому поглиблення. Постійне скорочення м’яза призводить до того, що жир поступово зникає, тому що м’яз живиться жиром, – отже, ця увігнутість зменшується, внаслідок чого м’яз розпрямляється й обличчя витягується.

Старіння кісткової тканини також відіграє значну роль у загальній структурі вікових змін обличчя. Починаючи з 50 років, кісткова маса відчутно зменшується, особливо маса виличної кістки.

Використовуючи цю інформацію та впливаючи на всі чотири рівні старіння, ви можете досягати відмінних результатів корекції деформаційних ознак старіння – за умови адекватного аналізу механізму старіння вашого пацієнта.

Як аналізувати вираз обличчя?

Щоб провести грамотний аналіз обличчя, необхідно спиратися на три фактори:

  • знання: принципи старіння обличчя, етіопатогенетичні механізми, що лежать в основі старіння тощо;
  • спостереження: потрібно дуже уважно спостерігати за обличчям, щоб уміти його аналізувати; спостереження – дуже важлива складова професії косметолога;
  • аналіз виразу обличчя – це відносно нове поняття у сфері догляду обличчя, але, як побачимо далі, дуже важливе і перспективне.

В ідеалі потрібно вміти порівняти пацієнта, який сидить перед вами, з його зображенням на фотографії, скажімо, двадцятирічної давності. Це дозволить вам не тільки кардинально змінити зовнішній вигляд пацієнта, але й зробити це гармонійно, наблизити його до того, як він виглядав років десять тому.

Насправді пацієнт, який прийшов до вас, себе не бачить – він дивиться на себе, вивчає себе, але не бачить. Він розглядає якусь частину свого обличчя, але не може побачити власне обличчя повністю. Тому часто переживає через окремі частини своєї обличчя, не помічаючи гармонії загалом. Тому головне завдання лікаря естетичної медицини – вловити вираз обличчя.

Звичайно, вираз обличчя як ключовий параметр аналізу старіння не так легко відразу вписати в наш науковий і терапевтичний підхід. Традиційно ми коригуємо зморшки, западини, об’єми, залишаючи поза увагою саму суть людського обличчя – його вираз. Адже вираз обличчя – це засіб передачі емоції, отже, і людської природи. Тому аналізу цього процесу потрібно постійно вчитися, удосконалюючи свої знання та навички.

Не розглядайте свого пацієнта, як під збільшувальним склом, кожну ділянку його обличчя окремо. Дивіться на його обличчя як на єдине ціле. Спостерігайте за мімікою, виразами обличчя пацієнта. Подивіться на обличчя трохи здалеку, як художник, який відходить від картини, щоб побачити її цілком. Яке почуття викликає у вас це обличчя? Про що воно говорить? Вловіть негативні аспекти виразу обличчя пацієнта у спокійному стані. Поспостерігайте за позитивною мімікою (усмішка, сміх, увага тощо).

Коли визначено базову характеристику виразу обличчя (втомлений вигляд, сумний, здивований, злий, зневажливий, змарнілий тощо), проведіть клінічний аналіз анатомічних та шкірних наслідків старіння.

Як дивитися? Необхідно дивитися з різних ракурсів (фас, профіль, зверху та знизу, розділивши та проаналізувавши кожну третину обличчя, у стані спокою, під час розмови тощо) та при хорошому освітленні – це дуже важливо.

Дивіться, як художник. Насамперед необхідно проаналізувати загальну форму обличчя, його вираз, обсяг і його складові. Пошукайте ушкодження шкіри, зморшки, зони збільшення об’єму (не особливо характерні для нижньої області щік, із втратою колишнього овалу обличчя).

Пошукайте також зменшення обсягу – найчастіше, на жаль, це вилиці, які з часом втрачають об’єм та форму. Чим нижче вилиці, тим нижче вони опустяться. Потрібно зазначити, що у жінок слов’янського походження є перевага: у них дуже високі вилиці – отже, у них не відбувається опущення жиру в нижню частину щік, оскільки він утримується дуже високою вилицею.

Об’єм обличчя: старіння по зонах

Старіння верхньої третини обличчя

На рівні верхньої частини обличчя – це, звичайно, старіння чола (зморшки, дисхромії) та області навколо очей. Прояви старіння у верхній третині обличчя:

  • опущення брови;
  • скелетонізація очниці (стають видно кістки орбіти);
  • зморшки біля куточків очей – «гусячі лапки» (часто вони з’являються дуже рано, вже до 20 років);
  • надлишок шкіри в області верхньої повіки;
  • опущення нижньої повіки (оголення склери);
  • жирові мішки в області нижньої повіки (жирові грижі);
  • темні кола під очима.

Старіння середньої третини обличчя

Середня частина обличчя відіграє ключову роль у розвитку фізіологічного процесу старіння обличчя. У цій області воно проявляється переважно через старіння вилиць, а отже, виличної кістки. Вилиці втрачають об’єм, внаслідок чого щоки западають (як ми вже говорили, високі вилиці менше зазнають старіння). Вилиці – це опора обличчя, вони відповідальні за його молодий вигляд. Коли каркас молодості втрачає міцність і пружність, вплив часу стає очевидним.

Ознаки старіння середньої частини обличчя:

  • ніс збільшується в обсязі й опускається;
  • обличчя подовжується (це не тільки ознака схуднення, а й старіння);
  • рельєф виличної кістки стає більш вираженим;
  • западання орбіто-пальпебральної борозни;
  • формування жирової складки на вилицю носогубної складки внаслідок опущення виличного жиру;
  • опускання комісур губ.

Старіння нижньої третини обличчя

Це старіння губ із м’язовою атрофією та знебарвленням. Атрофія губ проходить три стадії:

  • спочатку губи вкриваються сіточкою дрібних зморшок;
  • потім збільшується крихкість облямівки губ;
  • в результаті приходимо до значної дегідратації губ, зменшення висоти облямівки губ, утворення навколоротових зморшок.

Нижня щелепа втрачає чіткість контурів, формуються відвислі щоки. На людях із квадратною щелепою менше позначаються прожиті роки, ніж на тих, хто не має такої кісткової підтримки м’яких тканин.

Навколоротова область вкривається зморшками, гірше виконує свою роль підтримки зубів. Низ підборіддя потовщується й опускається.

 

Читайте також