Принципи активного впливу на целюліт
Класифікація методів лікування
Целюліт є одним із найпоширеніших косметичних дефектів, щодо яких клієнти звертаються до клініки краси. На сьогодні розроблено багато методів лікування целюліту.
Ліполіз
Жирова тканина – це місце, де зберігаються жирові клітини організму. Руйнування жирів регулюється ферментом ліпазою, яка при активації трансформує ліпіди в жирні кислоти й гліцерол. Певні речовини, такі як кофеїн, теофілін, амінофілін, теобромін (перебувають у чаї, кава, какао), стимулюють активність ліпази. Солі йоду та морський планктон, що містять сполуки йоду, також стимулюють фермент ліпазу. Йод зазвичай використовується в сполуках для захисту від гідролізуючих ферментів з низькою молекулярною масою для поліпшення пенетрації. Певні біохімічні медіатори, такі як коензим А, використовуються для перетворення жирних кислот, вивільнених ліпазою, на енергію.
Протинабрякове лікування. Під час процесу формування целюліту набряк з'являється через затримку рідини в порожнинах між клітинами. Деякі активні речовини, отримані з рослин, такі як сапоніни, впливають на розлад системи кровообігу, зменшуючи набухання та запалення, які призводять до набряку. Сапонін – це комплексна молекула, що складається з цукрової фракції та сапогеніну (кора білого дуба, солодка береза, пажитник).
Плазматичне лікування. Деякі натуральні речовини, що спричиняють еритему, такі як перець, касія, часник і евкаліпт, ментол і камфара, створюють відчуття псевдотепла або псевдохолоду на шкірі. Відбувається пульсація між пластиковим (синтетичним) матеріалом для обгортання з низькою пористістю та епідермісом, тобто жирову клітину «вдаряє» теплом/холодом, що призводить до її гідролізації.
Ущільнений жир, майже як олія в гарячій духовці, розм'якшується і змінює свій фізичний стан – рідкий. Стимуляція капілярів виводить токсини з місця жирової клітини, і шкіра набуває оновленого вигляду – більш гладкого та підтягнутого.
Крім того, були створені формули у вигляді лосьйонів тривалої дії та кремів на основі трав і рослинних сполук, таких як колфорсин та екстракт йохімбе, що підтримують вищеперелічені ефекти набагато довше.
Апаратна корекція фігури
Більш ніж 30-річний досвід застосування апаратних методик у Європі говорить про те, що окремо взятий метод не може гарантувати помітне поліпшення зовнішнього вигляду тіла, оскільки має певні можливості й не здатний вирішити весь комплекс проблем корекції фігури.
Запорука ефективності – вибір правильної тактики лікування та обґрунтування того чи іншого фізіотерапевтичного методу з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. При цьому фахівець має знати сучасні фізіотерапевтичні методики, основи дієтології, ендокринології та прикладної психології.
Ефективність естетичних методів досить висока лише за варіанту екзогенно-конституційного (аліментарного, первинного, спонтанного) ожиріння, не обумовленого наявністю серйозних відхилень і захворювань.
Класифікація методів лікування
Електротерапевтична дія на м'язову тканину – електроміостимуляція, яка забезпечує ізометричне ізотонічне тренування м'язів. Скорочення і розслаблення м'язових волокон, що відбувається, перешкоджає зниженню тонусу м'язів, у м'язових клітинах зростає вміст АТФ, креатинфосфату тощо, посилюється активність ферментів, підвищується швидкість утилізації кисню і зменшуються енерговитрати на стимульоване скорочення порівняно з довільним. Активізація кровопостачання та лімфовідтоку призводить до покращення трофоенергетичних процесів.
Розрізняють класичну (постійний струм), зміннострумову та мікрострумову стимуляцію.
Класична міостимуляція незначно впливає на жирову тканину, і спричинене нею зменшення обсягів є результатом укорочення певних м'язів.
Зміннострумова міостимуляція ефективно стимулює локальний ліполіз. Вона дає хороші результати в разі нерізкого зниження тонусу м'язів, початкових стадій целюліту й ожиріння.
Мікрострумова стимуляція дає швидкі та стабільні результати при підтяжці середніх і дрібних м'язів. Вона ефективна для покращення стану шкіри – дозволяє попередити її обвисання при швидкій втраті ваги й покращити зовнішній вигляд у процесі лікування целюліту.
Інші види електростимуляції малоефективні й можуть застосовуватися як доповнення.
Послідовний лімфодренаж – необхідна складова програми, що передбачає зменшення обсягу жирової клітковини та лікування целюліту. Він забезпечує виведення продуктів розщеплення жирової тканини, видалення токсинів, зняття набряку й нормалізацію транспортних процесів у зоні впливу.
Таким чином, лімфодренажна апаратура є абсолютно необхідною для досягнення повноцінних результатів при корекції фігури.
Фахівці рекомендують починати практично будь-який курс корекції фігури з 5-10 сеансів лімфатичного дренажу, за яким йдуть інші процедури.
Деякі лімфодренажні апарати – електростимулятори – передбачають чергування лімфодренажних та стимуляційних програм, що дозволяє досягти стабільного зменшення об'ємів тіла.
Для лімфодренажу можуть застосовуватись й інші методи впливу: пресомасаж, мікрострумова активація лімфатичних колекторів, вакуумний дренаж. Найкращий ефект забезпечує міостимуляційний дренаж і пресомасаж. А мікрострумовий дренаж дає пролонгований ефект до 24 годин.
Активацію ліполітичних процесів у жировій тканині забезпечує електроліполіз, у якому застосовується імпульсний електричний струм низької частоти. Він проводиться з використанням голок-електродів, введених у жирову тканину.
Дефіброзуючу дію на сполучнотканинні структури підшкірно-жирової клітковини має ультразвук. Його використання необхідне при лікуванні IV стадії целюліту (фіброзний целюліт), що супроводжується утворенням макровузлів, розділених щільною сполучною тканиною. Ультразвук, що застосовується в естетиці тіла, має частоту 1,8–3 МГц і при тривалому впливі може спричинити перегрів тканин. Тому рекомендується або імпульсний режим зі стаціонарними електродами, або постійний режим з переміщенням наконечника поверхнею тіла. УЗТ стимулює кровотік і може застосовуватися для введення різних препаратів у шкіру (фонофорез).
Величезне значення для корекції фігури та лікування целюліту має ендермологія – метод комбінованого впливу на жирову тканину роликовим масажем та дозованим вакуумом. Метод забезпечує ефективний лімфатичний дренаж та обробку сполучної тканини.
Особливості поєднаного застосування різних методів
Наприклад, при надмірній масі тіла та фіброзом, набряками доцільно призначати такі процедури:
- електроліполіз для зменшення обсягів підшкірної жирової клітковини;
- лімфодренаж для зменшення набряків для активізації виведення токсинів та продуктів ліполізу;
- ультразвук зменшення фіброзу;
- ендермологія для покращення еластичності й пружності шкіри.
Що має знати пацієнт
- Важливою є не пряма втрата маси тіла, а зменшення об'єму підшкірно-жирової клітковини.
- Видимий стабільний результат може з'явитися не раніше, ніж через 2-3 тижні.
- Значне поліпшення контурів тіла вимагатиме лікування протягом 2–3 місяців.
- Від пацієнта потрібне максимальне сприяння, точне дотримання запропонованої дієти, питного режиму, відмови від куріння й алкоголю.
Ця стаття є частиною спецпроєкту: "ЦЕЛЮЛІТ"
Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:
Стаття вперше була опублікована на сайті 10 березня 2021 року
Читайте також
- Целюліт і методи об’єктивного аналізу: на чому зупинитися?
- Целюліт: що необхідно враховувати при виборі тактики лікування?
- Корекція целюліту: чому монометодики є малоефективними
- Гіноїдна ліподистрофія: косметична та психологічна проблема
- Целюліт: діагностика та причини виникнення
- Методи корекції целюліту