Целюліт і методи об’єктивного аналізу: на чому зупинитися?
Основний принцип вибору методу діагностики – його адекватність поставленим завданням
Професійна косметологія використовує принципи доказовості як щодо визначення проблем шкіри, так й оцінки ефективності проведених процедур і програм догляду. Поговоримо про методи діагностики целюліту.
Одним із популярних та поширених методів діагностики целюліту є термографія. Принцип дії – реєстрація інфрачервоного випромінювання після дотику датчика. Цей метод застосовується як для дослідження мікроциркуляції шкіри, так і стану підшкірно-жирової клітковини.
Метод є неспецифічним. Мікроциркуляція шкіри залежить від низки зовнішніх (погодні умови) та внутрішніх (захворювання, що супроводжуються порушенням мікроциркуляції) факторів, не пов’язаних із проявами целюліту. Абсолютні значення температури шкіри відбивають індивідуальні особливості терморегуляції шкіри. Вимірювання важливо проводити в однакових умовах (температури та вологості у приміщенні, після 30 хвилин спокою).
Професійне наукове обладнання має точність вимірів до 0,1°С, обладнання для практичної роботи косметолога – до 1°С. Порівнювати значення, отримані в різних зовнішніх умовах, у спокої або після фізичного навантаження, м’яко кажучи, некоректно.
Чи означає це, що метод поганий? Зовсім ні, ми можемо порівнювати значення, отримані в однакових умовах, і відстежувати їхню динаміку, а також порівнювати значення різниці температур ділянок з наявністю та відсутністю целюліту. Така різниця може становити від 2°С до 7°С. Як правило, після антицелюлітних процедур ця різниця температур стає меншою.
Є цікаві дослідження, що показують пряму кореляцію між підвищенням температури та рівнем вологості шкіри після ефективних антицелюлітних програм. Для якісної оцінки вимірювання можна використовувати спеціальні датчики термометрії або термоплівку. Датчик термометрії показує значення температури на вимірюваній ділянці шкіри у вигляді кольору, а на термоплівці значення температури відбиваються на палітрі кольору більш теплими (де температура вище) і більш холодними відтінками.
Таким чином, термографія є простим і недорогим методом оцінки ефективності антицелюлітних заходів. Однак необхідно враховувати фактори, які можуть впливати на результати вимірювань.
Фотографія до і після проведення процедури також може бути достатньою демонстративною ілюстрацією стану проблемних зон та їх змін у динаміці. Основною умовою є дотримання принципів фотодокументування: достатнє освітлення, однаковий масштаб, ракурс, умови фотографування, які бажано проводити на спеціальному професійному обладнанні. Такі установки дуже допомагають фіксувати позитивну динаміку у процесі моделювання фігури.
Також певний інтерес становлять оптичні методи візуалізації, що вивчають топографічний рельєф шкіри.
Ці методи дозволяють отримувати тривимірні зображення, які можна кодувати кольором за висотою зображення та профілю зрізу. При порівнянні в динаміці дуже важливо правильно поєднати дані до і після, оскільки ділянки, що вивчаються, можуть не мати чітких орієнтирів для суміщення.
Не можна не сказати про відомий здавна (але рідко застосовуваний сьогодні через трудомісткість) метод реплік. Вивчаючи стародавні статуї, вчені за вираженим целюлітним візерунком на сідницях жіночих фігур висловили припущення, що ці скульптури створювалися шляхом виготовлення зліпків. Сьогодні зліпок рельєфу шкіри можна отримати, використовуючи метод силіконових реплік.
Для дослідження підшкірно-жирової клітковини можна використовувати методи оптичної когерентної томографії, ультразвукової томографії, конфокальної мікроскопії. Всі ці методи можуть дати інформацію про будову глибоких структур шкіри та з різним ступенем точності, залежно від специфічності методу, оцінити більш розташування волокон еластину та колагену. Обладнання для проведення таких досліджень є досить дорогим, може застосовуватися для наукових досліджень з метою оцінки ефективності антицелюлітних програм, але для діагностики целюліту в умовах косметологічних салонів використовується вкрай рідко.
На чому зупинитись?
Одним із основних принципів вибору методу діагностики є його адекватність поставленим завданням. Тому для ранньої діагностики злоякісних змін на шкірі виправдано застосування таких прогресивних методів діагностики, як конфокальна мікроскопія або оптична когерентна томографія.
Чи є сенс доводити клієнту наявність або відсутність целюліту? Пацієнти, які бажають позбавитися зазначеного косметичного дефекту, як правило, не потребують постановки такого діагнозу. Бажання жінки виглядати, як модель на глянцевій обкладинці, змушує її починати невтомну боротьбу за ідеальну фігуру та рівну шкіру. Результат не змушує себе чекати – активний спосіб життя й комплекс апаратних і ручних антицелюлітних процедур значно покращують зовнішній вигляд клієнтів.
Що ж до бездоганних рельєфів, отриманих не без допомоги графічних комп’ютерних програм, то іноді самим моделям далеко від створеного за їх участю ідеалу. Але на нелегкому шляху
до вдосконалення свого тіла, коли позитивний результат може бути настільки очевидним, клієнту дуже важливо бути впевненим у наявності навіть незначної позитивної динаміки. У цьому випадку можуть бути показовими і термометрія, й аналіз фотографії, і тривимірні моделі рельєфу шкіри.
Важко переоцінити психологічний аспект таких досліджень. Конституційна особливість будови підшкірно-жирової клітковини жінок створена природою як енергетичне депо, і наявність цих самих злощасних нерівностей, особливо при пильному розгляді, є скоріше правилом, ніж винятком. Драматизація цієї проблеми є потужним стимулом для ранньої профілактики та початку активної боротьби за красу та молодість.
Целюліт не є клінічною патологією, проте він може бути присутнім і у клієнтів із супутньою патологією (гінекологічною, ендокринною, судинною тощо). В останньому випадку досягти успіху без комплексного підходу до оздоровлення клієнта неможливо.
Що стосується доказової бази, то довіра косметологів до сертифікованих процедур гарантуватиме їх впевненість у правильно вибраній програмі догляду, а наочна демонстрація позитивних ефектів клієнтам салону забезпечить лояльність призначеним процедурам і зміцнить намір продовжити дотримуватися рекомендацій косметолога.
Читайте також
- Целюліт: що необхідно враховувати при виборі тактики лікування?
- Корекція целюліту: чому монометодики є малоефективними
- Гіноїдна ліподистрофія: косметична та психологічна проблема
- Озонотерапія в дерматології та естетичній медицині
- Целюліт: діагностика та причини виникнення
- Принципи активного впливу на целюліт