Підготовка до проведення процедури хімічного пілінгу
Чого не має пропустити спеціаліст при роботі з кислотами
Процедуру пілінгу проводить практично кожен спеціаліст. Розглянемо, як правильно готувати пацієнта до проведення процедури пілінгу.
Передпілінгова оцінка
Анамнез має передбачати загальний медичний анамнез, рівень сонячної експозиції, дані про професію, щоб судити про сонячну експозицію, анамнез herpes simplex, нещодавнє лікування ізотретиноїном за останні 6 місяців (для серединних і глибоких пілінгів), тенденцію до келоїдоутворення, поточний прийом медикаментів, попереднє хірургічне лікування, імунодефіцитні стани, куріння (може уповільнювати загоєння при глибоких пілінгах, не має значення при поверхневих пілінгах).
У пацієнтів, яким планується феноловий пілінг, необхідно зібрати анамнез про системні захворювання, особливо серцево-судинні.
Детальне медичне обстеження має передбачати соматичне обстеження, шкірне обстеження, зокрема визначення фототипу шкіри, ступеня фотопошкодження, активності сальних залоз, наявності запоїчних гіперпігментацій, келоїдів або гіпертрофічних рубців, інфекцій, що передують запаленням.
Дослідження
- Біопсія шкіри проводиться за показаннями у разі потреби уточнення діагнозу, визначення ступеня пігментації, наприклад, змішана або дермальна мелазма, пігментований плоский лишай. Жодних спеціальних методів дослідження у разі поверхневих пілінгів не потрібно.
- Для пацієнтів, яким планується феноловий пілінг, проводять гемограму, аналіз сечі, дослідження функції печінки та нирок, електрокардіограму з огляду на можливі кардіальні ускладнення, а саме небезпечну для життя аритмію.
Документація
- Інформаційна згода після попередньої консультації.
- Фотодокументування.
Консультація
Належна консультація є вкрай важливою і має передбачати таке:
- Оцінка психологічного аспекту для визначення мотивації й очікувань пацієнта.
- Пояснення пацієнту реальних результатів. Це особливо важливо для медіазалежних клієнтів із нереалістичними очікуваннями.
- Інформування про час, потрібний для відновлення нормальної шкіри, та важливість дотримання режиму.
- Роз'яснення про сутність лікування, його наслідки. Доцільно применшувати рівень очікуваного поліпшення.
- Дискусія про побічні ефекти, ймовірні та малоймовірні ускладнення, особливо пігментні зміни.
Рекомендації щодо передпроцедурного лікування
Підготовку до пілінгу необхідно розпочинати мінімум за 2-4 тижні до процедури.
Примірювання допомагає зменшити час загоєння рани, полегшує уніфікацію пенетрації пілінгового агента, виявляє непереносимість деяких агентів, змушує пацієнта дотримуватись рекомендацій та знижує ризик ускладнень.
- Контроль будь-яких інфекцій чи доклінічних стадій дерматозів.
- Фотопротектори широкого спектра.
- Гідрохінон 2-4% для пацієнтів, схильних до післязапальних гіперпігментацій.
Пацієнтам можуть бути рекомендовані домашні пілінги, що містять третиноїн 0,025%, адапален 0,1%, гліколеву кислоту 6-12%, коєву кислоту, азелаїнову кислоту тощо (агенти можуть бути використані і в післяпілінговому догляді). Третиноїн відомий і тим, що може зменшувати час загоєння після шліфування. Вибір вихідного агента залежить від переваг лікаря та індивідуальних вимог пацієнта.
У пацієнтів з обтяженим анамнезом herpes simplex з серединно-глибоким і глибоким пілінгом антивірусна терапія ацикловіром або фамцикловіром рекомендована за 2 дні до початку процедури протягом 7-10 днів до повної реепітелізації.
Передпілінгова підготовка при акне
У передпілінговій підготовці можуть бути використані препарати, що містять 2% гідрохінон, 0,25% ретинол або 0,1% адапален, азелаїнову кислоту 15-25%.
Тривалість передпілінгової підготовки становить 2-3 тижні, при цьому сонцезахисний фактор залишається обов'язковим для використання протягом усього терміну.
Застосування ретиноїдів слід припинити за 2-3 дні до запланованої процедури, щоб уникнути подразнення.
За тиждень до проведення пілінгів необхідно виключити інвазивні процедури (у тому числі чистки), також слід застерегти пацієнта від самостійних дій травматичного характеру (колупання шкіри, натискання, подряпування тощо).
Що таке рН?
Це водневий потенціал, який вказує на рівень кислотності (лужності) речовин і позначається цифрами від 0 до 14. Чим менше значення рН, тим вище кислотність:
- речовина з рН від 7,1 та вище є лугом;
- речовина із рН 7,0 нейтрально;
- речовина з рН від 7,0 донизу за шкалою до «0» – кислота.
Природна кислотність нормальної здорової шкіри коливається не більше ніж 4,1-6,1.
Науково доведено, що між рН гліколевої кислоти, її впливом на швидкість оновлення епідермісу та ступенем подразнення шкіри існує найтісніший зв'язок. При рН нижче 3,0 кислота має більш помітний стимулюючий ефект, але водночас і досить високий рівень подразнення шкіри. Останнє легко усувається правильно підібраним післяпілінговим препаратом.
Ця стаття є частиною спецпроєкту ПІЛІНГИ
Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:
Читайте також
- Хімічні пілінги влітку: обираємо препарат
- Топ-процедура: хімічні пілінги
- Ази дерматокосметології: проводимо процедуру хімічного пілінгу
- Поверхневий хімічний пілінг: рішення естетичних і терапевтичних проблем
- Комбінації пілінгів з іншими процедурами: як уникнути ускладнень
- Хімічне «шліфування»: комплексний підход для досягнення максимального результату
- Хімічні пілінги та окислювальний стрес. Профілактика ускладнень
- Пілінг: умови результативності
- Можливості хімічного пілінгу