Пілінг: умови результативності

Основи передпілінгової підготовки та постпілінгового догляду.

Logo

Широкий спектр показань, легкість, швидкість проведення та доступність пілінгових процедур робить їх дуже популярними та поширеними. При цьому питання передпілінгової підготовки та постпілінгового догляду все ще часто викликають сумніви та питання.


Ольга Ольшанська , лікар-дерматовенеролог, косметолог


Часто пацієнти ігнорують придбання косметичних продуктів домашнього супроводу пілінгу, рекомендованих косметологом. Вони пояснюють це тим, що без додаткових коштів бачать хороший результат. Таким чином, у ряді випадків перед- та постпілінговий догляд відсутній або проводиться неналежним чином, що призводить до зростаючої кількості незадоволених пацієнтів, ускладнень та побічних реакцій, що дискредитують методику.

Терміни початку та обсяг передпілінгової підготовки та постпілінгового догляду залежить від безлічі факторів. На призначення впливають особливості шкіри пацієнта – її тип, фототип та супутня шкірна патологія, а також параметри пілінгу – глибина його впливу, концентрація кислот, рН препарату, особливості активних компонентів.

Напрямки, за якими проводиться передпілінгова підготовка, включають призначення:

  • фотозахисних засобів;
  • продуктів, що інгібують меланогенез;
  • засобів, що вирівнюють рельєф та адаптують до альфа-гідрокислот (АНА);
  • засобів для профілактики рецидиву герпетичних висипів

Покроковий постпілінговий догляд завжди залежить від характеристики пілінгів, що проводяться, тому в даному огляді розглянемо основні універсальні пункти: особливості фотозахисту і профілактики післязапальної пігментації.

Важливими заходами передпілінгової підготовки є захист від сонця, починати який рекомендується щонайменше за 2-3 тижні до першого пілінгу. Вона включає використання зовнішніх косметичних засобів і виконання режимних рекомендацій. Захист від сонця призначається з метою екранування меланоцитів від впливу ультрафіолетових променів, що призводить до зниження рівня синтезу меланіну. Ці заходи значною мірою профілактують появу постпілінгової гіперпігментації.

Проведення будь-якого пілінгу, навіть поверхневого, супроводжується витонченням рогового шару, що забезпечує захист шкіри від проникнення сонячних променів. Це призводить до зниження розсіювальної та відбивної здатності шкіри, що обумовлює збільшення сонячної пенетрації. В результаті фотопошкодження піддаються клітини, які зазвичай ховаються під товщею епідермісу. На меланоцитах це відбивається як стимуляції меланогенезу, і навіть збільшується ймовірність виникнення мутацій. З огляду на це використання фотозахисних засобів є обов'язковим у постпілінговому періоді.

З збільшенням глибини впливу пілінгу збільшується тривалість використання фотозахисного засобу та величина SPF:

  • після проведення поверхневого пілінгу рекомендується використовувати крем із SPF від 25 і вище протягом 2-3 тижнів;
  • після серединного та глибокого – з SPF 50+ на 6-12 тижнів (у процесі реабілітації крем може бути замінений на SPF 30).

Фотозахисний крем повинен застосовуватись одразу після ранкового очищення шкіри. Нанесення повторюють кожні 3 години незалежно від погодних умов (туман або хмарність) і навіть при знаходженні в приміщенні, оскільки скління приміщень блокує переважно УФ-B промені, а УФ-A промені при цьому проникають практично в повному обсязі. Галогенні лампи, фари та катодні трубки також є джерелами випромінювання, здатного індукувати гіперпігментацію. Необхідно також враховувати здатність інфрачервоного та рентгенівського випромінювання надавати аналогічну дію.

Враховуючи те, що використання фотозахисних засобів на практиці не забезпечують повний захист від ультрафіолету, доцільно сформувати режимні рекомендації для пацієнта: уникати прямих сонячних променів, триматися тіньових зон (при неможливості розташовуватися спиною до сонця).

У ряді випадків, в передпілінгову підготовку необхідно включати косметичні засоби, що містять інгібітори меланогенезу, до яких відносяться койева кислота, арбутин, азелаїнова кислота, екстракт солодки, екстракт шовковиці, вітамін С. Ця група речовин сприяє зміні метаболізму меланоцитів, його якість, і навіть комплексно впливає на шкіру.

  • Койова кислота, що включається до препаратів у чистому вигляді або у складі екстракту Aspergillus, виявляє антитирозиназну та антиоксидантну активність, потенціює лейкоцитарний фагоцитоз.
  • Глабридин (основна складова речовина кореня солодки) попереджає появу пігментації та еритеми, яка може виникнути внаслідок впливу УФ-В променів, виявляє антитирозиназну та протизапальну активність.
  • Гліциризин та гліциризинова кислота запобігають розвитку еритеми за рахунок інгібування деградації ендогенного кортизолу.
  • Екстракт шовковиці містить арбутин і малберозид F, які є активними інгібіторами тирозинази, а останній з них — ще й антиоксидантом.
  • Вітаміни А, С, Е, як правило, також включають у подібні продукти – вони надають протизапальну та антиоксидантну активність, захищають від УФ-пошкодження та стимулюють оновлення епідермісу.

Дані препарати у протоколах передпілінгової терапії призначаються у випадках вже існуючої гіперпігментації та пігментації в анамнезі, при IV-VI фототипах, при плануванні проведення серединних та глибоких пілінгів, у випадках, коли в анамнезі виявлено ризики гіперпігментації.

Продукти цієї групи (частіше представлені у формі емульсії, але для жирної шкіри можливе використання гелевої форми), призначаються за 2-4 тижні до першого пілінгу (чим агресивніший пілінг і темніша шкіра, тим раніше необхідно зробити цю рекомендацію). Така тактика підготовки забезпечує надійну профілактику появи пігментації після пілінгу та покращує його терапевтичну ефективність при лікуванні вже існуючої пігментації.

Призначення продуктів з інгібіторами тирозинази є актуальним і в постпілінговий період при лікуванні пігментації. Обов'язково їх призначення також для запобігання післязапальній пігментації при серединних та глибоких пілінгах. Косметичні засоби, що містять інгібітори тирозинази, рекомендується наносити 2-3 рази на день безпосередньо на ділянки гіперпігментації та 1 раз на день – на обличчя.

Однією з найпоширеніших рекомендацій передпілінгової підготовки шкіри є призначення засобів для домашнього догляду, які містять АНА. Зазвичай рекомендуються продукти, концентрація кислот у яких становить 8-15%. Призначення цих коштів проводиться за 2-4 тижні до першого пілінгу, їх рекомендується використовувати щодня увечері. АНА у передпілінговій підготовці мають ряд позитивних ефектів: вони зменшують товщину рогового шару внаслідок руйнування зв'язків між кератиноцитами; вирівнюють рельєф шкіри за наявності ділянок гіперкератозу. Це сприяє глибокому та рівномірному проникненню кислот пілінгу.

Торкаючись позитивних ефектів тривалого застосування низьких концентрацій АНА, необхідно відзначити їхню стимулюючу дію на синтез епідермальних ліпідів, збільшення швидкості оновлення епідермісу, а також збільшення товщини шипуватого шару.

Але, з іншого боку, важливо зважати на те, що підготовка шкіри до пілінгів з використанням АНА не завжди актуальна. Певною мірою це залежить від складу препаратів пілінгу. При роботі пілінговими розчинами з високими концентраціями кислот, низьким рН, що містять молекули-провідники, витончення рогового шару та збільшення проникності шкіри може призвести до надмірного проникнення кислот і викликати небажані постпілінгові явища. Також особливу обережність у призначеннях продуктів з АНА необхідно виявити у випадках спочатку стоншеного епідермісу, що також призводить до надмірного проникнення розчину.

Уникнути цих явищ можна шляхом глибокого вивчення та оцінки косметологом продуктів, вибраних для роботи. Як правило, компанії-виробники пілінгів враховують нюанси «роботи» своїх препаратів і дають не лише відповідні рекомендації щодо їх використання, а й виробляють космецевтичні засоби, які необхідно призначати для передпілінгової підготовки та постпілінгового догляду. Тому домашні призначення та професійний пілінг повинні проводитися в рамках однієї косметичної марки, коли потрібно чітко дотримуватись рекомендацій виробника та інструкції з проведення пілінгу. Це допомагає уникнути помилок у роботі з кожним конкретним продуктом та зменшити кількість небажаних явищ.

Профілактика герпетичних висипів у загальному плані передпілінгової підготовки актуальна у пацієнтів, які мають їх в анамнезі (при цьому достатньо лише маніфесту захворювання). Призначення профілактичних доз противірусних препаратів необхідне при пілінгах, що торкаються сосочкового шару дерми, або пілінгах, які викликають виражену запальну реакцію.

Призначення передпілінгового догляду може допомогти косметологу налагодити контакт із пацієнтом, оцінити його готовність виконувати рекомендації лікаря. Це дуже важливий момент при плануванні серединних та глибоких пілінгів, реабілітація яких проходить переважно в домашніх умовах, та для успішного результату яких пацієнт повинен чітко виконувати призначення лікаря. Від цього залежатиме не лише ризик появи побічних ефектів, а й остаточний ефект процедури.


Вперше опубліковано: Косметолог №1, 2017

Читайте також