Logo

Ін’єкційні методики: ускладнення при контурній пластиці

До чого фахівцю слід бути готовим?

Logo

Помилки при проведенні контурної пластики можуть бути пов’язані з характеристиками використовуваних препаратів і власне процедурою.

Застосування стабільних біополімерів, які не розсмоктуються у шкірі, передбачає досить високий професійний рівень виконання контурної пластики, оскільки скоригувати помилку можна буде лише у разі недостатнього обсягу введеного препарату. При отриманні гіперкорекції або вираженої асиметрії досить складно досягти оптимального результату. Біополімери здатні до міграції, можуть спровокувати значні набряки у місці введення під час вагітності, формувати гранульоми або провокувати ішемічні явища у шкірі та на слизових. Видалення біополімерів шляхом внутрішньотканинного введення гормональних препаратів не зовсім виправдане: при цьому відбувається дезорганізація й атрофія власних здорових тканин, а не біополімеру. Корекція надмірного введення таких препаратів можлива хірургічним шляхом, але це не гарантує досягнення ідеального результату та має свої хірургічні ступені ризику.

Біодеградовані препарати, насамперед, мають бути біологічно безпечними, тобто перевагу слід віддавати препаратам, синтезованим у лабораторії, а не отриманим від тварин. Чим менше організм людини реагує на введений препарат, тим довше він перебуває у шкірі. Час «стояння» препаратів ГК у шкірі залежить від фізико-хімічних характеристик молекули ДК, кількості та якості зшивок – чим довші і більш скріплені молекули, тим більше термін їх біодеградації. Розвиток алергічних та запальних реакцій на введення біодеградованих препаратів можливий у разі обтяженого алергологічного анамнезу (про що пацієнт може і не знати), а також у разі порушення протоколу процедури або післяпроцедурного періоду.

Введення препарату певної щільності (концентрації ГК) має відповідати типу шкіри, зоні та глибині введення. Чим тонша шкіра і менша глибина зморшки, тим більш «легкий» препарат має застосовуватися, при цьому введення проводиться досить поверхово (але все-таки внутрішньошкірно). Відповідно, при щільній шкірі, глибоких зморшках та в зонах депресії застосовуються щільні препарати на достатній глибині.

Занадто поверхневе введення ГК призводить до утворення джгутів та здуття – у такому разі можна спробувати вивести надлишки препарату з місця вколу або ретельно розім’яти. Введення філерів в області повік може спричинити тривалі набряки.

Часте проведення контурної пластики губ, особливо голкою 27G, може спровокувати рубцеві зміни в шкірі червоної облямівки.

Гіпокорекція в будь-якій зоні не є помилкою і легко усувається додатковим введенням препарату через 2 тижні.

Гіперкорекція може вимагати введення гіалуронідази (але не гормональних препаратів) у місце надлишкового введення ГК, але у будь-якому випадку через певний час внаслідок спонтанного розпаду молекули ГК це ускладнення буде нівельовано.

Недостатньо глибоке введення препарату гідроксиапатиту кальцію може проявитися білими смужками в місці введення – у такому випадку залишається лише очікувати його біодеградацію.

Дуже важливу роль у профілактиці ускладнень при проведенні контурної пластики відіграє ретельний аналіз рельєфу обличчя й оцінка якості шкіри та м’яких тканин.

Дуже поширена помилка – оцінка ізольованої зони (наприклад, носогубні зморшки), а не всього обличчя загалом. Також важливою є встановлення правильного діагнозу та пояснення пацієнту, які у нього існують проблеми рельєфу шкіри. Якщо спостерігаються носогубні складки, градієнт висоти між верхньою губою та щокою, виражені зони депресії в кутах рота, недостатньо лише проведення контурної пластики – необхідне проведення великої та тривалої роботи із самою шкірою обличчя, а в деяких випадках і направлення на консультацію до пластичного хірурга.

Ще однією проблемою для фахівця естетичної медицини сьогодні стає робота з пацієнтами після інших спеціалістів, які проводять контурну пластику невідомими препаратами. Пацієнт розповідає, що йому вводили філер, але він не знає який, і марку з назвою препарату йому не давали. У такій ситуації варто з’ясувати, що при цьому говорили та обіцяли – препарат введений назавжди і на якийсь час, якого він був кольору тощо. Відомо, що за наявності біополімерів запровадження інших препаратів у цій зоні не показано. У разі введення біодеградованого препарату слід дочекатися його повного розсмоктування.

Післяпроцедурний період при контурній пластиці мало відрізняється від інших ін’єкційних методик, і порушення його пацієнтами може призвести до запальних ускладнень.

Висновки

Застосування у своїй роботі таких високоефективних та сучасних технологій, як мезотерапія, контурна пластика й ін’єкції БТА, передбачає високий професійний рівень фахівця, причому не просто колись отриманий під час навчання, а постійно вдосконалений своїм практичним досвідом та вивченням науково-практичних даних. Система підготовки нових спеціалістів та робота вже практикуючих мають бути строго регламентовані в рамках законодавства країни. Ведення медичної документації, дотримання протоколів консультування та лікування є як організаційно-методичними заходами, так і засобами юридичного захисту. Грамотне інформування пацієнтів, робота із сертифікованими препаратами, чітке визначення показань і протипоказань для ін’єкційних методик дозволять значно зменшити ризик виникнення ускладнень під час їх проведення.

Читайте також