Холістичний підхід у косметології
Історія холістичного підходу та сучасний догляд за шкірою
У чому полягає сутність холістичного підходу до догляду і чи можна його застосувати в індустрії краси сьогодні?
«Людина є частиною цілого, що називається нами Всесвітом, частиною, обмеженою у часі та просторі. Вона сприймає себе, свої думки й почуття як щось відокремлене від решти, це певна оптична ілюзія свідомості. Ця ілюзія є свого роду в’язницею для нас, обмежуючи нас нашими особистими бажаннями і прихильністю до кількох найближчих до нас людей» (Альберт Ейнштейн)
Слово «холістичний» стало модним: холістичне спа, холістична косметика, холістичний масаж і, зрештою, холістичний догляд за шкірою й естетична медицина. Але що це насправді? У чому полягає сутність холістичного підходу до догляду і чи можна його застосувати в індустрії краси сьогодні?
Якщо ви запитаєте людей, як вони розуміють холістичний підхід, вони, швидше за все, скажуть щось про органічну косметику з натуральними інгредієнтами, традиційні трав’яні засоби, застосування масажних технік або персоналізований підхід до клієнтів. Але якщо ви хочете зрозуміти краще та побачити ширше – читайте про захопливу історію та давню філософію холізму.
Історія холістичної філософії
Слово «холістичний» походить від слова «холізм» (від грецького holos, що означає цілий, повний). Холізм був однією з найдавніших філософських течій, яка домінувала в європейській думці від античності до новітніх часів.
Холізм почав втрачати популярність лише в XVIII столітті. Великий філософ Аристотель був холістом, а філософія Гіппократа відбивала холістичний погляд. Він розглядав людське тіло у взаємозв’язку з його середовищем. Пізніше мислителі описали це бачення людини як «мікрокосм у макрокосмі».
Холізм розглядав весь світ як результат творчої еволюції, керованої деяким ідеальним фактором цілісності, що підтримує світ у гармонії. Тіло людини, на думку холістичних філософів, є відображенням світу, яке має перебувати в стані гомеостазу – динамічної рівноваги, в якій мільйони факторів змінюються, підтримуючи стабільність і благополуччя системи.
У часи Гіппократа усвідомлення безкінечної мінливості світу при зовнішній незмінності навколишнього життя мало лише одне пояснення – щось прагне зберегти життя і керувати природою та людьми. Світ являє собою нескінченну цілісність, а його частини мають сенс лише як необхідні елементи загального. Як людське око має сенс лише як частина тіла людини, так і людина в цілому має сенс лише як частина природи світу.
Штайнер, Вальдорфська система і холістичний догляд за шкірою
Розвиток науки зменшив романтизм філософів, поезія і захоплення порядком світу були дещо забуті, а нові вчення і напрями замінили ідеалістичний холізм. Тим не менш, він не був повністю забутий. Наприкінці XIX століття з’явилися нові філософські течії, які взяли холізм за основу. Найбільший інтерес для нас сьогодні являє антропософське вчення Рудольфа Штайнера, яке змінило розвиток європейської педагогіки і вплинуло на багато сфер життя в Європі – від сільського господарства до мистецтва й економіки.
Сучасники вважали Штайнера генієм. Ще в дитинстві він виявляв незвичайні здібності в науці – у 14 років прочитав філософські дослідження Іммануїла Канта, а в 22 роки став редактором зібрання творів Гете.
Штайнер опублікував багато статей і книг з мистецтва, економіки, літератури і, нарешті, представив роботу «Філософія свободи», яка згодом визначила розвиток усього напряму теософії й антропософії в Європі. Яке відношення має цей суперечливий філософ та містик до індустрії краси або підходу до догляду за шкірою XXI століття?
На перший погляд, важко уявити зв’язок між такими далекими явищами, як Вальдорфська педагогіка і догляд за шкірою. Але, як стверджували холістичні філософи, всі явища є частинами загального цілісного, оскільки все в світі тісно взаємопов’язано.
Принципи холістичного догляду за шкірою
Традиційний догляд за шкірою пропонує чітке визначення станів шкіри, називаючи деякі з них «естетичними проблемами», тоді як холістична косметологія пропонує розглядати відхилення від ідеального стану шкіри як прояви дисбалансу в організмі й порушення гомеостазу.
Різниця в терапевтичному підході, де традиційний косметолог виправляє і лікує основну проблему, холістичний фахівець шукає баланс і намагається відновити рівновагу систем.
Біодинамічний підхід до рослинних інгредієнтів у косметичних продуктах (таких як цільнозернові, листові зелені овочі, ефірні олії) і використання чистих технологій для мінімізації шкоди для довкілля.
Немає поняття «клієнтів» або «пацієнтів»; фахівець і клієнт – це партнери у біоритмічній взаємодії один з одним, світом і природою.
Циркадний підхід до загального здоров’я шкіри з різною рутиною для дня й ночі.
Фокус на спосіб життя, регулярні фізичні вправи, харчування і дієту, рівень стресу та психічний стан поряд із використанням засобів догляду за шкірою.
Жодні болючі, агресивні або потенційно шкідливі процедури, продукти або інгредієнти не можуть використовуватися в холістичному догляді за шкірою. Якщо інгредієнт потенційно шкідливий для одного типу шкіри або категорії людей, він вважається шкідливим для всіх.
Фахівці мають проявляти емпатію і співчуття. Холістичний догляд за шкірою має створювати взаємне відчуття щастя для фахівців і користувачів догляду.
Здорова шкіра завжди прекрасна
Основний принцип холістичного догляду за шкірою полягає в тому, що здорова шкіра здатна до самовідновлення, самоочищення та підтримки здорового рівня зволоженості й вироблення колагену.
Завдання терапевта – відновити втрачений баланс шкіри, впливаючи на організм у цілому і надаючи шкірі лише те, що їй потрібно, уникаючи надмірної стимуляції та втручання в природні процеси. Основою холістичного догляду за шкірою є заспокійливі та відновлювальні програми, які можуть бути спрямовані на зменшення реактивності шкіри, оптимізацію вироблення шкірного сала, відновлення циркадних ритмів тощо.
Екологічний підхід до інгредієнтів у холістичному догляді за шкірою
Холістичний догляд за шкірою використовує рослинну сировину та екстракти рослин, зібраних не тільки в екологічно чистих районах, але й вирощених у природних умовах, таких як біодинамічні плантації або сади. Основи біодинамічного підходу в сільському господарстві були закладені Рудольфом Штайнером, який 1924 року прочитав серію лекцій про біодинаміку в сільському господарстві.
Біодинамічний сад – це єдиний організм, який поєднує в собі багато видів рослин, дерев і кущів в єдину систему. Обов’язковою умовою для біодинамічної плантації є так званий живий ґрунт, який не є простою сукупністю хімічних речовин, а живим організмом у складній рівновазі та взаємодії з рослинами.
Щоб підтримувати «живий ґрунт», фермери використовують спеціальні методи посадки, органічні добрива та поживні речовини, а також обов’язкове дотримання природних життєвих циклів рослин. На біодинамічних плантаціях не використовуються неорганічні добрива або продукти хімічної промисловості.
Збирання врожаю та посадка здійснюються виключно вручну, у спеціальний час доби для кожної рослини, який найкраще відповідає природному ритму її зростання. Тепер ми називаємо це стійким джерелом рослинних інгредієнтів. Екологічно свідомі бренди, як Meder, обирають цей шлях розвитку, попри його вищу вартість.
Холістичний догляд за шкірою є природно циркадним
Ритми природи є основою холістичного підходу до догляду за шкірою. У природі весна слідує за зимою, а людське тіло також підкоряється складним циклам, місячним і земним.
Важливим аспектом холістичної косметології є концепція «день-ніч» або врахування циркадних ритмів, що останнім часом стає все більш популярним у догляді за шкірою. Традиційний догляд базується на необхідності стимулювати шкіру вночі, коли ми спимо, і захищати її вдень.
Холістичний підхід пропонує імітувати здоровий сон для шкіри вночі, щоб природні процеси відновлення могли перебігати відповідно до нічних циркадних ритмів. Денний догляд передбачає також активний захист шкіри від агресивного середовища, в якому живуть сучасні люди.
Також можливо використовувати світлотерапію, аби допомогти шкірі краще адаптуватися до циркадних ритмів у ситуаціях, коли ви не можете підтримувати здорові моделі сну.
Дбайте про шкіру, зважайте на загальне здоров’я
Холістичний підхід до зцілення заснований на цілісності організму, розглядаючи вплив на людський організм як на єдине ціле, заради відновлення природної рівноваги і краси. Він розвивається паралельно з науковим прогресом, як це відбувається в лікуванні акне. Традиційний підхід заснований на використанні дезінфекційних і регулюючих шкірне сало засобів для зменшення запалення і кількості елементів акне та очищення шкіри, ураженої ними.
Холістичний догляд пропонує новий підхід, орієнтований на розумінні мікробіому, для відновлення цілісності захисного бар'єру шкіри. Спосіб життя, вживання достатньої кількості води, увага до психічного здоров’я, а також натуральне, різноманітне та здорове харчування мають бути частиною лікування акне.
Холістичний підхід заснований на ідеї взаємозв’язку та синергії з усім світом і кожною людиною. Цей підхід виключає використання будь-яких потенційно шкідливих інгредієнтів або продуктів. Якщо інгредієнт може бути потенційно шкідливим, як ретинол і його похідні для вагітних жінок, він вважається шкідливим для всіх людей. Оскільки гідрохінон може бути особливо шкідливим для людей з темнішими типами шкіри, його не можна використовувати в холістичному догляді за шкірою.
Важливою частиною холістичного підходу до зцілення є емпатія, симпатія і співчуття між фахівцем і клієнтом, спільне прагнення до здоров’я і краси, спільний вибір засобів і впливів, які забезпечують максимальне задоволення і комфорт, відчуття щастя під час процедури або використання доглядових засобів.
Всесвіт, відбитий у нашому тілі
Принцип антропософії полягає в тому, що всі природні явища відбиті в тілі людини. Відомо, що тривалість місячного циклу дорівнює середньому менструальному циклу у жінок. Але навколо нас є ще більше дивовижних явищ:
- Спіраль ДНК є мініатюрною копією галактики.
- Кількість років обертання Сонця навколо кола сузір’їв дорівнює середній кількості дихальних рухів людини протягом доби.
- Кількість функціональних одиниць в епідермісі здорової шкіри пропорційна числу Фі, відомому як Золотий перетин, який можна побачити в мушлях, рослинах, квітах і тваринах.
Антропософи вважають усе це підтвердженням ідеї єдності людини та Всесвіту. Холістичний підхід у догляді за шкірою не визначається природним декором і певними ароматами в спа чи музикою New Age у салоні краси. Насамперед це частина стародавньої світової філософії, у яку вірили мільйони людей, ще не знаючи про зв’язки та закономірності, які розкрила сучасна наука, але сподівалися, що все у світі має певний сенс і значення.
Залишаймося збалансованими і щасливими
Холістичний підхід пропонує новий погляд на красу і здоров’я, однак важливо зберігати збалансований підхід. Як і будь-яка філософія, холізм має свої сильні сторони й обмеження.
Традиційний догляд за шкірою та медичні підходи, зосереджені на конкретних проблемах і цільових рішеннях, досягли значних успіхів у лікуванні різних шкірних захворювань та проблем зі здоров’ям. Ідеальний підхід може полягати в пошуку золотої середини, де холістичні принципи доповнюють практики, засновані на доказах.
Наприклад, вирішення загальних проблем зі здоров’ям і способу життя (як це пропонує холістична філософія) разом із цільовими процедурами догляду за шкірою може призвести до найкращих результатів. Варто також зазначити, що, хоча холістичні методи часто роблять акцент на натуральних і традиційних засобах, це не обов’язково означає, що вони є кращими або безпечнішими, ніж сучасні, науково розроблені інгредієнти, такі як пептиди чи пребіотики та пробіотики. Найефективніше рішення часто залежить від індивідуальних потреб і обставин людини.
Холістичний підхід у Meder Skincare
Ми дотримувалися холістичних підходів від самого початку, оскільки доктор Тійна Медер завжди вважала їх важливою частиною своєї практики й досліджень. Взаємозв’язок шкіри та всіх органів нашого тіла і важливість підтримання здоров’я шкіри є основами для активного довголіття як довгострокової мети та тривалої молодості шкіри.
Мікробіом відіграє вирішальну роль у здоров’ї шкіри; саме тому ми використовуємо пробіотики та пребіотики з 2009 року.
«Ми – мікробіом для планети, і ми – планети для нашого мікробіому», – каже доктор Тійна Медер, впроваджуючи цей принцип у всі формули Meder.
Як отримати максимум від засобів Meder Skincare?
Створіть свою холістичну рутину догляду за шкірою на основі циркадних ритмів та індивідуальних проблем і потреб шкіри.
Чутлива шкіра
Регуляція чутливості шкіри є основою холістичного підходу, і якщо у вас чутлива шкіра або ви страждаєте від таких проблем, як атопічний дерматит, розацеа, псоріаз тощо, ми рекомендуємо використовувати нашу лінійку для чутливої шкіри:
- Net-Apax Prebiotic Cleansing Mask
- Soin-Apax Antioxidant Serum
- Red-Apax Active Care Serum
- Red-Apax Active Care Sheet Mask
- Salva-Derm Prebiotic Moisturizer
Лікування акне
Лікування акне Meder Eu-Seb базується на холістичних принципах, включаючи ключову роль мікробіому в здоров’ї шкіри. Усі наші рішення містять пребіотики, пробіотики, екстракти та стовбурові клітини рослин.
Для найкращих результатів рекомендуємо не змішувати холістичний догляд із традиційними формулами, що містять ретинол або гідроксикислоти, оскільки вони можуть бути потенційно шкідливими для здоров’я шкіри.
Щоденний догляд при акне:
- Net-Apax Prebiotic Cleansing Mask
- Soin-Apax Antioxidant Serum
- Eu-Seb Anti-acne Active Serum
- Eu-Skin Anti-acne Cream
Додатковий щотижневий догляд при акне:
- Enzy-Peel Double-action Exfoliating Probiotic Mask
- Eu-Seb Anti-acne Active Sheet Mask
Ці засоби допоможуть відновити баланс шкіри та підтримати її здоров’я.
Зріла шкіра
Холістичний підхід до старіння не базується на страху перед віком, оскільки вікові зміни є природною частиною життя. Здорова шкіра може залишатися молодою та повноцінно функціонувати протягом багатьох років за допомогою догляду, заснованого на розумінні старіння клітин шкіри та її функцій.
Ми використовуємо рослинні стовбурові клітини, біоферментовані рослинні екстракти, пептиди, пребіотики та пробіотики для підтримки активного довголіття шкіри й запобігання утворенню зморшок чи втраті еластичності шкіри.
Щоденна рутина для догляду за зрілою шкірою:
- Energy-Net Probiotic Cleansing Mask
- Energy-Soin Antioxidant Serum
- Arma-Lift Active Age Well Serum
- Arma-Derm Probiotic Dry Skin Moisturizer
- Circa-Night Probiotic Restorative Night Moisturizer
- Blepharo-Rich Probiotic Eye Cream
- Arma-Neck Cream
Щотижневий догляд для зрілої шкіри:
- Enzy-Peel Double-action Exfoliating Probiotic Mask
- Arma-Lift Age Well Active Mask
Холістичні цінності можуть здаватися наївними й містичними в сучасному світі, орієнтованому на швидкі результати та стандарти краси. Проте такі цінності у догляді за шкірою, безумовно, приносять безпеку і глибоке відчуття щастя людині, яка прагне повернути молодість і життєву силу, досягти сяйливої шкіри, а також відчуття радості від отримання допомоги від фахівця, який щиро любить свою роль у цьому процесі.
Читайте також
- Базовий догляд за шкірою при псоріазі: якою має бути косметика?
- Малоінвазивний ліфтинг: методи оцінки старіння обличчя
- Косметологія нового покоління: як наука змінює догляд за шкірою
- Жирна шкіра: від підлітків до дорослих
- Косметологія й токсикологія: про природу токсичного впливу на шкіру
- Гіперпігментації шкіри: види та причини їх виникнення
- Корекція периорбітальної зони: методи покращення якості шкіри
- Чоловічий догляд: дійсна потреба або маркетинговий хід?
- Плазмоліфтинг: теорія і практика застосування
- Розацеа
- Купероз
- Ангіоневроз
- Пелоїдотерапія
- Віски для депіляції
- Гранули Фордайса
- Богомолець Ольга
- Мікроголкова терапія
- Ацидотерапія