Гігієна рук: антисептика для майстрів перманентного макіяжу
Практичні рекомендації
Здоров'я людини багато в чому визначається чистотою її рук. Але нам щодня, кожну мить доводиться стикатися з навколишнім світом мікробів. Майже 80% цих контактів припадають на шкіру рук.
Валентина Малюга, директор ТОВ «Дана Медікал», лікар-епідеміолог
Оскільки руки - основний інструмент роботи будь-якого фахівця індустрії краси, питання антисептики - чи не найважливіший як лікаря (майстра), так пацієнта (клієнта). Але чи всі знають, як потрібно правильно підходити до очищення та знезараження шкіри рук, щоб убезпечити і себе, і тих, хто йде до вас на процедуру? На жаль, немає: багато хто вважає, що руки досить просто мити. Насправді все набагато серйозніше.
Продовжуючи тему профілактики інфекцій , поговоримо про чистоту рук – головного інструменту в роботі косметолога, майстра перманентного макіяжу чи манікюру.
Здоров'я людини багато в чому визначається чистотою її рук. Але нам щодня, щомиті, кожну мить доводиться стикатися з навколишнім світом мікробів. Причому дуже часто – агресивним. Адже вони також виборюють своє життя. Майже 80% цих контактів посідає шкіру рук. І величезна кількість інфекційних хвороб може передаватися, поширюватися саме через руки.
Але є категорії людей, від чистоти рук яких залежить не лише їхнє власне здоров'я, а й добробут їхніх близьких, пацієнтів, клієнтів. Фахівці, зайняті в промисловості краси, якраз і належать до цієї групи. Адже руки косметолога, майстра перманентного макіяжу чи манікюру – головний інструмент у їхній роботі.
Чистота: важливо
Руки мають бути чистими. Причому не лише візуально. Навіть на ретельно вимитій шкірі залишаються мікроби. У медицині вже доведено, що до 50–85% (цифри залежать від рівня розвитку у різних країнах) внутрішньолікарняних інфекцій виникали внаслідок неадекватного, неправильного знезараження рук медперсоналом. Але багато косметологічних, перукарських послуг і процедур за ступенем інфекційної небезпеки, відповідно до вимог дотримання запобіжних заходів при виконанні, прирівнюються до медичних маніпуляцій. Поміркуйте, під час процедур від мікротравм не застрахований ні косметолог чи майстер, ні пацієнт чи клієнт. Внаслідок незначних подряпин або ранок можна отримати такі небезпечні захворювання, як:
- бактеріальні інфекції, у тому числі спричинені дуже стійкими до ліків стафілококами, стрептококами, синьогнійною паличкою та іншими мікроорганізмами;
- вірусні інфекції (включаючи вірусні гепатити В та С, СНІД);
- Грибкові ураження (дерматомікози, кандидози).
Однією з найважливіших заходів профілактики, дозволяють перервати ланцюг передачі інфекційних захворювань, є гігієна рук персоналу установ індустрії краси. Догляд за шкірою долонь та передпліч – професійний обов'язок. Шкіра людини населена безліччю мікроорганізмів. Мікротравми, дрібні порізи, тріщини – потенційний резервуар збудників. Мікрофлору шкіри можна розділити на дві великі групи: резидентну та транзиторну флору.
Увага на мікроорганізми
Резидентна мікрофлора - це мікроорганізми, які постійно живуть і розмножуються на шкірі. Як правило, вони не патогенні, але за певних умов (наприклад, потрапивши в ранку під час процедури) можуть призвести до інфікування та хвороби. Тобто в більшості випадків резидентна мікрофлора не викликає патологічних процесів у пацієнтів при непошкодженій шкірі, але може викликати інфекційний процес при попаданні в стерильні порожнини організму людини або в рани, порізи, подряпини тощо. Резидентну мікрофлору неможливо знищити за допомогою миття рук. або навіть антисептичних процедур, хоча чисельність мікроорганізмів у своїй значно знижується. Стерилізація шкіри рук не тільки неможлива, а й небажана, тому що нормальна мікрофлора перешкоджає колонізації шкіри іншими набагато більш небезпечними мікроорганізмами. Транзиторна мікрофлора – це мікроорганізми (зокрема і збудники захворювань), які перебувають у шкірі рук тимчасово – зберігаються короткий час (рідко, зазвичай, понад 24 годин). Така мікрофлора легко видаляється за допомогою гігієнічного миття за допомогою мила, мила з бактерицидними добавками або знищується за допомогою антисептиків. Поки ці мікроби зберігаються на шкірі, вони можуть передаватися клієнтам, пацієнтам при контакті та забруднювати різні об'єкти. Ця обставина робить руки персоналу найважливішим чинником передачі інфекцій.
Види обробки рук
Розрізняють такі способи обробки рук персоналу:
- гігієнічне миття рук: обробка рук миттям після забруднення з використанням рідкого мила, миючого засобу для рук з антимікробними добавками (бактерицидне мило), спрямована проти транзиторних мікроорганізмів. У випадку з милом використовуються два способи усунення забруднень – хімічний та фізичний. Лужне середовище мила здатне згубно діяти на мікроорганізми, а за допомогою води та піни механічно усуваються частинки бруду разом із мікробами. Зрозуміло також, що протимікробна дія мила з бактерицидними добавками порівняно сильніша.
Широке поширення цього знезараження рук, звичка ним користуватися, відносна дешевизна – позитивні моменти застосування мила. Але при невпевненості в чистоті застосовуваної води та її нестачі ні про яку ефективність знезараження рук не може бути й мови. Неможливо забезпечити кожне робоче місце підведенням гарячої та холодної води для того, щоб фахівець у всіх необхідних випадках зміг знезаразити свої руки, використовуючи мило. Та й часу ця процедура займає чимало (враховуючи необхідну частоту підтримки гігієни рук та інтенсивність виконання роботи). Також після миття рук милом потрібно обов'язково висушити. Відразу виникає питання з приводу рушників. Використання багаторазових - реальна загроза повторної контамінації рук мікробами (патогенна мікрофлора дуже непогано не тільки виживає і зберігається на тканині, але ще й розмножується!). Електрорушники, в силу особливостей їх дії, створюють повітряні вихори, в потоки яких з навколишнього простору піднімається величезна армія патогенів і при сушінні рук потрапляє прямо на них. І який результат проведеного знезараження? Щоб уникнути повторної мікробної контамінації після гігієнічного миття руки, необхідно висушувати одноразовими рушниками.
Важливо не забувати і про умивальників, особливо крани - улюблене місце мікробів. Після миття рук рідким милом (у медицині, а аналогічно і в косметології використання твердих миючих засобів для рук забороняється) та їх висушування паперовим рушником (серветкою) кран закривають, користуючись цим же рушником (серветкою). При виконанні гігієнічного миття рук необхідно використовувати лише теплу воду (не гарячу і холодну!).
Крім цього, доведено, що мило руйнує захисний ліпідний шар шкіри та викликає її пересушування. Наслідком цього може бути подразнення шкірних покривів, тріщини, які часто заселяються патогенними мікроорганізмами, дерматити.
Тому і рекомендується застосування методу гігієнічного миття рук з використанням мила в основному тільки після відвідин туалету та при видимих забрудненнях.
На практиці, з урахуванням численних результатів наукових досліджень, ефективніша обробка рук антисептиком. Для цього руки протирають достатньою кількістю антисептичного засобу, шкіра має бути вологою протягом усього періоду необхідної експозиції. Звертають особливу увагу на «критичні» ділянки рук, які через фізіологічні особливості недостатньо змочуються засобами: великі пальці, кінчики пальців, міжпальцеві зони, нігті, навколонігтьові валики та піднігтьові ділянки.
Розрізняють гігієнічну та хірургічну антисептику рук. Вони відрізняються широтою обробки, часом виконання процедури та, відповідно, експозицією (необхідний час для знищення мікроорганізмів). Список антисептиків, які можна використовувати для гігієнічної або хірургічної антисептики, не відрізняється.
Гігієнічна антисептика рук: обробка рук методом втирання спеціального антимікробного засобу (антисептика), спрямована проти транзиторних мікроорганізмів. Найпоширеніший спосіб знезараження рук у закладах індустрії краси. Відмінна властивість антисептиків полягає в тому, що, наприклад, при гігієнічній обробці рук сама антисептична речовина не всмоктується і не проникає в організм, але при цьому може довго зберігатися на місці його втирання і не має (або практично не має) побічних ефектів.
Застосовується: перед початком робочої зміни, перед проведенням процедур, перед та після роботи з клієнтом, перед контактом та використанням стерильних інструментів, матеріалів, виробів, після роботи із забрудненим матеріалом (наприклад, кров'ю після порізів).
Послідовність дій при гігієнічній антисептиці рук
Стандартна методика обробки кистей рук антисептиком
- Стадія 1: а нтисептик у кількості не менше 3 мл наливають у поглиблення сухої долоні та протягом 30 секунд енергійно втирають у шкіру рук та зап'ясть.
- Стадія 2: права долоня на – ліву тильну сторону пензля, ліва долоня – на праву тильну сторону кисті.
- Стадія 3: долоня до долоні – з перехрещеними пальцями.
- Стадія 4: Зовнішній бік пальців (пальці зігнуті) на протилежній долоні.
- Стадія 5: кільцеподібне втирання великого лівого пальця в закритій долоні правої руки і навпаки.
- Стадія 6: кільцеподібне втирання зімкнутими кінчиками пальців правої руки на лівій долоні та навпаки.
Гігієнічна антисептика сучасними препаратами займає дуже мало часу, тривалість її – лише 30 секунд. Але саме ці секунди:
- Захищають вас, зберігають ваше здоров'я.
- Захищають клієнтів.
- Зберігають здоров'я ваших близьких (ви не принесете додому на руках інфекцію).
Хірургічна антисептика рук: обробка рук персоналу перед хірургічними (або прирівняними до них косметичними процедурами та маніпуляціями) втручаннями з використанням швидкодіючого антисептика, спрямована на знищення транзиторної та зниження кількості резидентної мікрофлори.
Перед проведенням маніпуляцій, які за технікою виконання прирівнюються до хірургічних втручань (розрізи шкіри, слизових, пірсинг, нанесення татуажу і т. д.).
- наносити та втирати засіб слід тільки в суху шкіру;
- Використовувати кількість антисептика, необхідне для обробки;
- використовувати дозуючий пристрій (при хірургічній антисептиці – ліктьові дозатори);
- не використовувати серветки, мочалки, тампони, інші предмети для нанесення коштів (за винятком випадків, коли потрібно усунути видимі органічні забруднення, для чого використовуються серветки, змочені антисептиком);
- ретельно дотримуватись техніки проведення обробки;
- дотримуватись послідовності дій, дозування коштів та час експозиції на кожному етапі.
Вибираючи антисептичні засоби, необхідно обов'язково враховувати деякі критерії, яким вони мають відповідати:
- широкий спектр та високий рівень протимікробної дії (знищення бактерій, вірусів та грибів);
- швидкість настання знезаражувального ефекту (гігієнічна антисептика – від 30 секунд до хвилини; хірургічна антисептика – до 5 хвилин);
- відсутність шкірно-подразнюючої дії, алергенного, загальнотоксичного ефекту;
- пролонгована у часі протимікробна дія.
Чому антисептики потрібно втирати лише у суху шкіру? Відповідь дуже проста. Для досягнення ефективної протимікробної дії необхідно дотримуватись режиму знезараження. А це – концентрація та експозиція (час, за який антимікробний засіб інактивує збудника інфекції). Антисептики застосовують у нерозведеному вигляді, і є їх ефективна концентрація. Антисептика необхідно всього 3 мл, але в вологих руках відбувається його розведення. І вже не буде необхідної концентрації, надійність знезараження рук при цьому дуже сумнівна.
Потрібно також враховувати, що мікроорганізмами заселені шкіра, слизові. І звичайно, якщо проводити процедури на необеззараженной поверхні, ризикуємо занести інфекцію. Якщо антисептика шкіри не проведена або проведена недостатньо, клієнта можна інфікувати навіть стерильним інструментом. Особливо ретельно і довго (до 10 хвилин) необхідно обробляти шкіру, багату на сальні залози (обличчя, грудна клітка, хребет, пахвові западини, пахові області). Багато антисептики, які застосовуються для обробки рук, можуть використовувати і клієнти, але це має бути викладено у методичних вказівках щодо застосування засобу.
В Україні зареєстровано та дозволено для застосування понад 50 антисептичних засобів, які застосовуються для гігієнічної та хірургічної антисептики рук.
Вибираємо антисептик
Сьогодні серед антисептиків найбільш актуальними небезпідставно вважають спиртовмісні засоби. Найчастіше як активні речовини для спиртових антисептиків використовують етиловий, пропіловий і ізопропіловий спирти. Знезаражуючий ефект зазначених спиртів настає дуже швидко і відповідає вимогам, що висуваються. Для посилення протимікробного ефекту застосовують композиційні антисептики. Наприклад, комбінацію різних спиртів, спирти з іншими речовинами, що активно діють (четвертинними амонійними сполуками, бігуанідинами, полігуанідинами). "Аніосгель", "Аніосраб", "БактеріоСол", "Дезодерм", "Дермалонг", "Інол", "Квікцид", "Люмакс-Профі Максі", "Сенсива", "Септодерм", "Стериліум класик пур", " Еміталь-Протект Максі» – ось тільки деякі з офіційно дозволених спиртових антисептиків. Спиртові антисептики можна і потрібно використовувати для знезараження шкіри пацієнтів перед різними косметичними маніпуляціями і процедурами і т.п.
В Україні вже досить довго і успішно застосовують ряд антисептиків безспиртових, на основі четвертинних амонійних сполук (ГОДи), гуанідинів і бігуанідинів (хлоргексидину біглюконат, октенідинадігідрохлорид), полігуанідинів (полігексаметиленгуанідину хлорид, полігекса . Серед них "Біопагдез тонік антисептичний", "ДезОР", "Мірамістин", "Октенісепт", "Цитеал" та інші антисептики такого ряду. Небезпідставно вважаються перспективними антисептики на основі полігуанідинів, які застосовуються і для гігієнічної, і хірургічної обробки рук, а також шкірних покривів та слизових оболонок пацієнтів та клієнтів. На відміну від спиртових їм не властиво дубильний вплив на шкіру та слизові оболонки. А через особливості впливу на мікробну клітину такі антисептики мають досить тривалу протимікробну дію, що сприяє довгостроковому захисту від патогенних агентів. Вони не сушать шкіру та стабілізують водно-ліпідний баланс, що дає можливість використовувати такі препарати тривалий час. Знезаражують зазначеними антисептиками шкірні покриви та слизові оболонки, а антисептики на основі полігуанідинів використовуються ще й для обробки рук. Вони прискорюють процеси загоєння в оброблюваних тканинах.
До комплексу гігієнічних заходів обов'язково повинні входити заходи для догляду за руками. Зазначимо, що антисептик для рук складається не тільки з речовин, що активно діють, але і з інших компонентів. До рецептури обов'язково включені складові, що забезпечують догляд та захист від хімічних впливів. Такі речовини – дорога частина антисептика. Але і після найякісніших хороших антисептиків необхідно вдаватися до додаткового використання захисних кремів, емульсій, що збереже шкіру працюючого персоналу, запобігатиме небажаним можливим ефектам після застосування засобів знезараження.
Антисептика рук – найефективніший та найекономічніший спосіб попередження інфекційних хвороб. А застосування якісних, простих у використанні та дієвих сучасних антисептиків зрештою збереже здоров'я персоналу, клієнтам та пацієнтам, допоможе створити позитивний імідж установи.
Матеріал вперше був опублікований у журналі Permanent №3/2016
Читайте також
- Жирна шкіра та перманентний макіяж: допустимі техніки
- Комплексний перманентний макіяж: складності майстра та побоювання клієнта
- 7 причин, або Чому ламаються лазери для видалення ПМ?
- Робота на жирній шкірі: фактори, що впливають на якість перманентного макіяжу
- Тату-пігменти у процедурі перманентного макіяжу: наслідки використання
- Дерматологія для майстрів ПМ: тату-асоційовані реакції
- Можливості перманентного макіяжу: камуфляж
- Стрілка з розтушовкою у перманентному макіяжі.
- Перманентний макіяж