7 причин, або Чому ламаються лазери для видалення ПМ?
На замітку майстрам перманентного макіяжу
Купуючи собі в кабінет лазерне обладнання для видалення перманентного макіяжу - пам'ятайте, що, як і будь-яка інша техніка, лазери вимагають вмілого та дбайливого поводження. Чому ламаються лазери і як цього уникнути - читайте у статті
Денис Тихорук, директор ТОВ «Медікалазер»
Наявність лазерного апарату у гарному салоні краси чи клініці стає нормою для ринку України. Все більше косметологів та майстрів з видалення ПМ воліють проводити процедури з цим сучасним та високоефективним обладнанням. Але, як і будь-яка інша техніка, лазерні косметологічні апарати вимагають вмілого та дбайливого поводження. Тільки при технічно грамотній експлуатації апарати будуть служити довго і радувати хорошими результатами процедур.
Не всі користувачі лазерних косметологічних апаратів виконують технічні вимоги, які заявляє виробник, що призводить до поломок апаратів та їх передчасного зносу. І жодні форми навчання, товсті інструкції та інші заходи не можуть виправити це положення, і завжди є якась кількість користувачів, які ігнорують технічні норми. Для того, щоб підвищити технічну грамотність користувачів та мінімізувати випадки виходу апаратів з ладу з їхньої вини – опишемо найпоширеніші причини поломок апаратів, які були спровоковані самими споживачами. При цьому розташуємо їх у порядку зменшення частоти та величини негативних наслідків. Хочеться сподіватися, що цей матеріал дозволить зберегти цінну техніку в салонах краси та забезпечить її тривалу, комерційно вигідну експлуатацію.
Причина №1. «Неправильна» вода
Використання в системах охолодження води з характеристиками, відмінними від характеристик дистильованої води – найчастіша помилка майстрів.
Системи охолодження лазерних апаратів у багатьох моделях використовують як охолоджувач дистильовану воду. Дистильованою вважається вода, характеристики якої відповідають прийнятому ще у 1974 році ГОСТу 6709-72 «Вода дистильована». Стандартом передбачено, що однією з важливих характеристик дистильованої води є мала кількість кристалічного залишку після випаровування. Його масова концентрація повинна становити трохи більше 5 мг/дм куб. За такої низької масової концентрації в каналах системи охолодження не відбувається значного випадання кристалічних опадів, що засмічують систему охолодження. Затока води з іншими характеристиками призводить до випадання осаду та засмічення систем охолодження. Особливо чутливі до якості води діодні лазери із мікроканальним охолодженням діодного складання.
Фото 1 . Відкладення осаду в баку для води лазерного апарату
Крім того, деякі власники апаратів додають у воду будь-які хімічні речовини, які взагалі не передбачені виробниками. Наприклад, один із користувачів апарату додавав хлоргексидин. Він щиро вважав, що така добавка дозволить запобігти розмноженню мікрофлори. При цьому він не враховував, що розчин хлоргексидину може взаємодіяти з металевими частинами апарату і негативно впливати на них.
Причина № 2. Перегрівання апаратів при засміченнях системи охолодження
Засмічення систем охолодження призводить до поступового перегріву елементів генерації лазерного або світлового випромінювання, зміни параметрів їх роботи та в кінцевому підсумку поломки. Крім того, до моменту повного виходу з ладу некоректна робота елементів, що генерують, може призводити до поступового виходу з ладу радіоелектронних елементів на платах управління апарату - наприклад, польових транзисторів. Перегрів елементів генерації лазерного випромінювання може призводити до руйнування стрижнів з ітрій-алюмінієвого гранату в неодимових лазерах або перегорання діодів у збірках діодних лазерів.
Фото 2. Відкладення кристалічного осаду з неякісної води на лампі, що призвело до поступового виходу з ладу лампи.
Причина №3. Неправильна консервація апаратів
Неправильна консервація апаратів без зливу рідин. Деякі з власників апаратів не використовують апарати якийсь період часу (від двох і більше місяців) або через ремонт у приміщенні, або з інших причин. При цьому власники ігнорують процедуру консервації апарату - не зливають рідину (воду), що охолоджує, і не поміщають апарат в упаковку для запобігання запиленню.
Фото 3. Бактеріальні забруднення в патрубках апарату, який був законсервований з порушенням: не злита вода
При цьому не враховується технічна особливість систем охолодження апаратів, що вони негерметичні. Крізь технічні отвори у воду, нехай і дуже незначних кількостях, проникають пил і бактерії. І з часом у баках охолодження та водоводних каналах може початися розмноження мікрофлори, що надалі призводить до засмічення системи охолодження.
Причина № 4. Робота апаратів та його частин у непередбачених режимах
До цієї категорії випадків можна віднести:
- використання кнопок аварійного відключення для щоденного знеструмлення апарату з подальшою поломкою кнопок;
- напрям лазерного променя на екран дисплея керування з подальшим пошкодженням дисплея;
- скручування докупи кількох насадок для маніпули – з погіршенням результатів процедур та прогоранням насадок – та багато інших порушень, які відбуваються через погане засвоєння матеріалу користувачами апаратів під час навчання.
Фото 4. Прогорання насадки (темна пляма на склі) через попадання забруднювача на поверхню та невчасне її очищення
Не завжди порушення режимів роботи призводять до повного виходу апарату з ладу, якщо вдається швидко виявити і припинити. Все може обмежитися лише тимчасовим погіршенням якості процедур. Наприклад, був випадок, коли користувач апарату намагався виконувати процедуру карбонового пілінгу, скрутивши воєдино кілька насадок і маючи маніпулу так, що від насадки до шкіри пацієнта була відстань до 25 см. У цьому випадку поломки апарата не відбулося, але користувач скаржився на неефективність процедур.
Далі буде…