Експрес-процедури для шкіри з акне

2021-04-20
Logo

Напевно, немає пацієнта більш складного та розчарованого, ніж пацієнт із вугровою хворобою.

Напевно, немає пацієнта більш складного та розчарованого, ніж пацієнт із вугровою хворобою. Це, мабуть, найбільш обстежена і пролікована від багатьох інших захворювань категорія населення. Наче більярдна куля, ці нещасні відскакують від дерматолога до гастроентеролога, від гінеколога до ендокринолога і назад. А час іде, зростає рівень депресії, соціальної дезадаптації, з'являються рубці та почуття безвиході. А найголовніше колеги: ці пацієнти втрачають віру в нас, фахівців естетичної медицини.

Зробимо невеликий огляд самого поняття захворювання та його ознак, сучасних базових засобів та процедур для лікування вугрової хвороби (УБ), а також виділимо основні показання та протипоказання для них, а також визначимо рамки косметологічних втручань.

Ми глибоко переконані, що оптимальним варіантом для пацієнтів з акне буде спостереження саме у дерматокосметолога, який має достатній досвід для проведення диференціальної діагностики та спектр косметологічних послуг для боротьби з естетичними недоліками шкіри. Безперечно, корисною буде продуктивна взаємодія з косметологом-естетистом, здатним брати участь у підтримці досягнутої ремісії та здійснювати професійний догляд за проблемною шкірою.

Ми не розглядатимемо різні синдроми та захворювання, одним із проявів яких є акне, і виключимо всі варіанти акне як вторинного стану внаслідок використання акнеіндукуючих та комедоногенних продуктів.

Отже, аcne vulgaris - це хронічне, запальне, рецидивне захворювання сально-фолікулярного апарату на тлі себореї та зміни хімічних властивостей шкірного сала з локалізацією в ділянці обличчя, спини, грудей, рідко - сідниць. Основними причинами розвитку захворювання є: генетична схильність, фолікулярний гіперкератоз, гіперпродукція шкірного сала, підвищення рівня андрогенів у крові та колонізація сальних залоз Propionibacterium acne.

Ступені тяжкості вугрової хвороби

Згадаймо, які ж прояви УБ зустрічаються на шкірі, і відразу відокремимо тих пацієнтів, кому не місце в косметологічному кабінеті.

Незапальні (комедональні) акне представлені відкритими та закритими комедонами - міліумами і виникають на гладкій шкірі в сальних залозах пушкового волосся.

Запальні акне можуть бути представлені пустулами, папулами, вузлами та їх комбінаціями, виникають на гладкій шкірі та волосистій частині голови і завжди пов'язані з волосяним фолікулом.

Розрізняють легкий, середній та тяжкий ступінь тяжкості вугрової хвороби.

Безумовно, всі пацієнти з тяжкими та середньоважкими формами, з великими площами ураження (обличчя – груди – спина), з тенденцією до раннього та вираженого рубцювання, повинні перебувати на лікуванні виключно у дерматолога, який має досвід загального дерматовенерологічного прийому, а не лише косметологічну практику.

Пріоритетною терапією у цих випадках, згідно з міжнародними стандартами, буде призначення системних ретиноїдів курсом не менше 16 тижнів, можливо, у поєднанні із системною антибактеріальною терапією. Поява ізотретиноїну у похмурому світі акне (та й багатьох інших шкірних захворювань) стала справжнім проривом та революцією. Ретельний підбір ефективної дози (0,5-1,0 мг/кг/добу), лабораторний контроль печінкових показників та жирового обміну, психологічна підтримка протягом курсу лікування дозволяють досягти стійкого результату, попередження рубцювання та кардинально підвищити якість життя пацієнта та його самооцінку. Слід пам'ятати, що системні ретиноїди абсолютно протипоказані при вагітності та годуванні груддю.

За наявності легкої та середньої тяжкості захворювання слід використовувати базову терапію та підкріплювати її кабінетними процедурами, що сприяють розсмоктуванню запальних елементів, придушенню бактеріальної колонізації волосяного фолікула та нормалізації складу шкірного сала.

Основні групи препаратів, що застосовуються в терапії акне

Топічні засоби:

  • саліцилова кислота у безспиртових формах;
  • гліколева кислота;
  • бензоїл пероксид 2,5%, 5%, 10%;
  • азелаїнова кислота;
  • еритроміцин, кліндаміцин;
  • ретиноїди: третиноїн, адапален, тазаротен.

Системні антибіотики:

  • доксициклін;
  • азитроміцин.

Кліндаміцин у терапії УБ системно в даний час не застосовують у зв'язку з високим ризиком розвитку псевдомембранозного коліту, але він, як і раніше, дуже актуальний при місцевому застосуванні.

Антиандрогени:

  • оральні контрацептиви;
  • спіронолактон;
  • флутамід.

Важливою частиною успішного лікування вугрової хвороби є правильний догляд та очищення шкіри. Для щоденного дворазового вмивання можуть бути рекомендовані синтетичні ПАР, що зберігають слабокислий рівень рН шкіри, обмеження тривалого використання триклозансодержащих засобів - до 2 місяців, виключення абразивних і спиртових засобів і щоденне використання SPF.

Кабінетні процедури

Крім базового щоденного лікування, що здійснюється щодня самим пацієнтом з акне під контролем лікаря-дерматокосметолога, існує низка нескладних професійних процедур, що значно вкорочують шлях до ремісії та дають можливість взяти захворювання під контроль, що, власне, є нашою основною метою.

Насамперед, це поверхневі та поверхнево-серединні пілінги. Давайте розглянемо їх у порядку застосування при загостренні, нестійкій ремісії та ремісії з одиничними запальними елементами та постакне.

  • У період загострення найрезультативнішим буде використання 15% трихлороцтового пілінгу, втіленого у «золотому стандарті» Easy TCA Classic та Easy TCA Pain Control від Skin Tech Pharma Group. Протокол при лікуванні УБ із переважно запальними елементами включає 4 процедури з інтервалом у 7 днів. Після відлущування та відновлення шкіри пацієнт продовжує застосовувати раніше рекомендований набір препаратів. Найчастіше значне покращення стану шкіри спостерігається вже після першого ТСА-пілінгу.
  • У стані нестійкої ремісії, при вираженому гіперкератозі, наявності запальних та незапальних елементів та постакне може бути рекомендовано проведення 4-6 процедур 1 раз на тиждень поверхневого пілінгу Light Peel, що містить 23% саліцилової та 12% мигдальної кислот, рН 2,0. Цей пілінг відрізняється гарною переносимістю, відсутністю вираженого лущення, тим самим не вибиває наших пацієнтів із робочого ритму.
  • У період ремісії, коли основною проблемою є післязапальна гіперпігментація (постакне) і незапальні елементи, оптимальним рішенням буде проведення 4-6 процедур Easy Phytic, що самонейтралізується. Його унікальна депо-формула з рівнем рН 0,5 дозволяє повністю уникнути лущення та працювати навіть на таких великих зонах, як груди та спина.

Фото 1-3. До лікування, через 2,5 місяці та через 5 місяців лікування

Таким чином, використання стандартних схем терапії вугрової хвороби у поєднанні з унікальними властивостями кислот, що використовуються в косметології, дозволяє нам швидко досягти позитивної динаміки в лікуванні, позбутися чи зменшити прояви естетичних дефектів та досягти максимального комплаєнсу з нашими пацієнтами.

Література:

  • Яна Гончаренко, лікар дерматокосметолог, член УАДВ
  • Косметолог №1, 2017

Читайте також