Юнацьке акне: вибір тактики лікування
Небезпечні міфи про акне та практичні поради пацієнтам
У першій частині статті ми розглянули, як проявляється вугрова хвороба та які форми вона може набувати, висвітлили патофізіологію та клінічні прояви. У продовженні матеріалу характеризуємо висипи та даємо рекомендації щодо лікування
Характеристика висипів
Всі морфологічні елементи вугрового висипу поділяють на три типи:
- незапальні (відкриті та закриті комедони, міліуми);
- запальні (фолікулярні папули, пустули, вузли);
- постзапальні (кісти, рубці, плями).
Комедони утворюються в результаті розширення проток сальних залоз та/або фолікулярного каналу надлишком шкірного сала нижче місця утруднення його виходу на поверхню.
Міліуми (білі вугрі) – поодинокі або множинні дрібні білуваті, молочно-білі або білувато-жовті напівкулясті вузлики розміром із шпилькову головку або просяне зерно. Вони виникають у результаті скупчення сального секрету в гирлах фолікулів або протоках сальних залоз і практично не відрізняються від закритих комедонів.
Папула є невеликим вузликом конічної форми рожевого або яскраво-червоного кольору розміром 1-3 мм без чітких меж, трохи піднімається над рівнем шкіри, із запальним інфільтратом біля основи.
Пустули виникають на місці попередньої папули, у зв’язку з цим перехідні варіанти часто позначають терміном «папуло-пустула». У результаті розвитку пустули з папули запальний інфільтрат збільшується, у центрі вузлика формується порожнина з гнійним вмістом білого чи жовтуватого кольору. Згодом покришка пустули розривається, вміст вивільняється, загоєння відбувається з формуванням тимчасового потовщення епідермісу. Рубців зазвичай не виникає, проте часто залишаються синюшні плями, особливо якщо шкіру травмують видавлюванням, до чого часто вдаються підлітки.
Вузол – глибокий запальний елемент, що виникає в результаті руйнування стінки сально-волосяного фолікула, частіше як наслідок розвитку відразу кількох розташованих поруч комедонів у пустули. Гостре запалення може тривати кілька тижнів, навіть місяців.
Досі живий міф про те, що сонце допомагає боротися з вугровою хворобою. Це хибне твердження ґрунтується на тому, що ушкодження шкіри стають менш помітними, коли під впливом сонячного світла шкіра засмагає та потовщується. Але насправді це потовщення збільшує утворення ушкоджень углибині шкіри, які виходять на поверхню і рубцюються, коли вплив сонця закінчується. Важливо рекомендувати пацієнтові використовувати некомедогенний сонцезахисний крем, регулярно чистити і зволожувати шкіру.
Також хибно і твердження, що причиною спалахів та рецидивів акне є споживання великої кількості шоколаду. Жодне дослідження не встановило стовідсотково достовірний зв’язок між харчуванням та виникненням висипу вугрів. При цьому не слід забувати, що збалансована дієта і правильне харчування будуть тільки корисні для здоров’я ваших пацієнтів.
А ось рекомендації видавлювати вугрі лише погіршать ситуацію, оскільки їхнє механічне пошкодження спричиняє запалення та підвищує ризик утворення рубців. Категорично забороняйте своїм пацієнтам видавлювати чи дряпати вугри, оскільки це сприяє появі нових вогнищ.
Вибір тактики лікування
Вибір тактики лікування залежить від тяжкості захворювання шкіри (табл. 1). Легкий та середній ступені тяжкості акне коригуються переважно топічними препаратами. За більш тяжких форм акне можливе призначення пероральних антибіотиків у поєднанні з місцевими засобами. У більшості випадків після лікування симптоми зникають, але є ризик рецидиву після припинення лікування.
Типи вугрів | Легкий ступінь тяжкості | Середній ступінь тяжкості | Тяжкий ступінь тяжкості | Дуже тяжкий ступінь тяжкості |
Комедон | Мало | Багато | Багато | Багато |
Папули / пустули | Немає або мало | Від одиничних до численних | Дуже багато | Дуже багато |
Вузли / кісти | Немає | Немає або мало | Багато | Багато |
Вузли | Немає | Немає | Немає або мало | Від одиничних до численних і глибоких |
Запалення | Немає | Помірне | Сильне | Дуже сильне |
Рубці | Немає | Немає | Наявні | Наявні |
Таблиця 1. Ступені тяжкості захворювання шкіри
Підбір групи препаратів для терапії акне має проводитися з урахуванням анамнестичних даних, тривалості й ефективності попереднього лікування, віку хворого, особливостей розвитку та перебігу рецидивів, їх тривалості, факторів, що провокують загострення, наявність супутніх захворювань внутрішніх органів.
Для зменшення продукції шкірного сала доцільно використовувати ретиноїди (особливо 13-цис-ретиноєву кислоту – ізотретиноїн), гормональні препарати (естрогени, гестагени, антиандрогени).
Для зменшення запалення застосовуються антибіотики (тетрацикліни, макроліди, лінкозаміни) та місцеві протизапальні засоби, що покращують мікроциркуляцію (окис цинку, сірка, дьоготь, іхтіол, резорцин).
Запобігти появі й усунути вже наявні комедони допоможуть ретиноїди (ізотретиноїн), саліцилова кислота.
Для запобігання утворенню рубців постакне необхідно передусім ранній початок лікування, використання ретиноїдів, цинку гіалуронату, виключення травмування висипів.
При початкових проявах вугрів у юнацькому віці, коли в клінічній картині переважають підвищена жирність шкіри та комедони, а запальних елементів не так багато, застосовують зовнішньо препарати ретиноєвої та саліцилової кислот. Обидві кислоти мають властивість розчиняти комедони, причому саліцилова кислота в цьому відношенні діє слабше.
Ретиноїди застосовуються зовнішньо один раз на день, сприяють видаленню шкірного сала та комедонів. Місцеве подразнення є звичайним явищем за такого лікування, тому рекомендується додаткове використання зволожувального засобу.
Перекис бензоїлу – слабко очищає, але є потужним антибактеріальним засобом, який діє, борючись із зростанням бактерій у волосяних фолікулах. Ефективний за наявності запальних елементів. Перекис світлочутливий, тому необхідно захистити шкіру від сонця під час застосування препарату. NB! Перекис бензоїлу знебарвлює одяг, тому поводитися з препаратом потрібно обережно.
Антибіотики місцевого застосування використовують у разі недієвості попередніх методів. Вони, як правило, використовуються в комбінації з ретиноїдами або перекисом бензоїлу. Зменшують кількість вугрів завдяки зменшенню зростання пропіонібактерій. Їх використання можливе за умови перебування на сонці.
При папуло-пустульозних вуграх доцільно застосовувати антибіотики, ретиноїди, перекис бензоїлу (бензоїл пероксид), традиційні зовнішні засоби, переважно в комбінації.
Тяжкі форми вугрів вимагають системного лікування (зазвичай ретиноїдами), і лише за наявності протипоказань застосовують інші методи (антибіотики, імуномодулятори). Одночасно проводять зовнішнє лікування. Як і при папуло-пустульозних вуграх, краще застосовувати комбінацію різних препаратів.
Антибіотики. Основою препаратів, що призначаються для лікування акне, є тетрациклін. Він діє як антибактеріальний та протизапальний засіб у волосяних фолікулах.
Ізотретиноїн впливає на сальні залози. У більшості пацієнтів спостерігається повне загоєння вугрів, що досягається після одноразового лікування. Це важливо, тому що чим довше не лікуються вугри, тим більший ризик утворення рубців. Лікування ізотретиноїном обмежене трьома місяцями та супроводжується застосуванням антибактеріальних та противугрових зовнішніх засобів. Ізотретиноїн має тератогенну дію, тому для дівчат під час лікування обов’язковою є ефективна контрацепція та щомісячний тест на вагітність під час лікування цим препаратом.
Ізотретиноїн у різний час спричиняв безліч суперечок у засобах масової інформації. Є думка, що він провокує депресію. Однак численні дослідження не встановили причинно-наслідкового зв’язку між виникненням депресивних розладів та місцевим застосуванням ізотретиноїну.
Поради пацієнтам
- Наносити зовнішні засоби проти висипу вугрів необхідно на ніч перед сном на чисту, суху шкіру. Прокинувшись, очистіть шкіру, щоб видалити відмерлі клітини та шкірний жир, потім нанесіть зволожувальний крем.
- Не очищуйте шкіру засобами, що мають дуже «очищувальні» властивості. Вони агресивно діють на шкіру та провокують себорею як реакцію на очищення.
- Уникайте використання жирних косметичних засобів, які сприяють формуванню вугрів та рубцюванню шкіри.
- Юнакам з локалізацією висипу на підборідді рекомендується використовувати електричну бритву, що не ріже і не травмує шкіру.
- Дівчата можуть використовувати косметику, щоб приховати дефекти на обличчі (тональні креми), але потрібно вибирати косметику з антикомедогенною дією.
- Лікування ізотретиноїном спричиняє сухість шкіри та слизових оболонок. Тому дуже важливо щодня застосовувати зволожувальні креми з ліпідами.
Необхідно звернути увагу ще на два пункти:
- Недоречно поєднувати антибіотики місцеві та пероральні. Це збільшує ризик виникнення побічних ефектів та резистентності бактерій без збільшення терапевтичної ефективності.
- На початку лікування деякі препарати мають протилежний ефект, посилюючи прояви акне. Це нормально, ознаки зникнуть за кілька днів. Звичайно, у цей час лікування не має перериватись.
Читайте також
- Акне та депресія як взаємопов’язані явища
- Комплексний підхід до лікування акне. Поєднання косметичних процедур із дерматологічним лікуванням
- Косметологічний догляд при вугровій хворобі
- Альтернативи ретинолу
- Чистка обличчя при акне: класика vs сучасні методи
- Профілактика та лікування рубцювання при акне: теоретичний аспект
- Типове та нетипове акне: пубертат і зрілість
- Особливості проведення пілінгів у дітей та підлітків
- Акне