Реабілітація шкіри після інсоляції та профілактика фотостаріння

Що передбачають профілактичні й реабілітаційні заходи

Logo

На жаль, косметологам сьогодні найчастіше доводиться займатися не профілактикою фотопошкодження, а корекцією вже наявних змін шкіри. Поговоримо про процедури та косметичні засоби, котрі використовуються для корекції наслідків фотопошкоджень.

Пілінги й ексфоліанти застосовуються для усунення гіперкератозу та вирівнювання поверхні шкіри. Найбільш вираженою дією при фотостарінні відзначаються комбіновані препарати, які містять компоненти, що відлущують і відновлюють епідерміс. У такому випадку за рахунок зменшення товщини рогового шару підсилюється проникнення інгредієнтів з регенеруючою, протизапальною та відбілювальною дією. 

Зверніть увагу: пілінг проводиться не з метою додаткового пошкодження епідермісу, а для видалення вже пошкоджених клітин, що полегшує процес відновлення шкіри. Тому вибирати варто добре знайомі препарати, нетоксичні та з низькою пошкоджувальною здатністю. Найчастіше косметологи використовують у своїй практиці гліколеву кислоту, оскільки вона впливає на ключові механізми патогенезу фотопошкодження: гіперкератоз, дискератоз, порушення бар’єрної функції. При адекватному сонячному захисті та за умови дотримання запобіжних заходів проведення пілінгу в літній період цілком припустиме.

Для корекції наслідків фотостаріння компонентами першого вибору в космецевтичних засобах є вітамін А (ретинол), його похідні (ретинолу пальмітат, ретиноєва кислота), а також його попередник бета-каротин. Ретиноїди регулюють кератинізацію, зменшуючи гіперкератоз і прискорюючи відновлення кератиноцитів, стимулюють ангіогенез, поліпшуючи мікроциркуляцію, а також підсилюють синтез колагену. Для досягнення помітного ефекту ретиноїди необхідно застосовувати протягом 1–2 років і більше. Ці сполуки вводяться як до складу засобів для щоденного догляду за шкірою, так і до складу пілінгів. У випадку розвитку ретиноєвого дерматиту (почервоніння та лущення шкіри) показане використання комплексних препаратів, до складу яких входить також пом’якшувальні, заспокоювальні та зволожувальні інгредієнти.

Вітамін С (аскорбінова кислота та її похідні – аскорбіл пальмітат, аскорбіл фосфат магнію) відзначається вираженою протизапальною і фотопротективною дією, стимулює синтез колагену, сприяє відновленню стінок капілярів, уповільнює синтез меланіну. Завдяки цьому підвищується пружність та еластичність шкіри, зменшується еритема і пігментація. Найбільш ефективна L-аскорбінова кислота, яка має дуже широкий спектр біологічної активності. Професійні препарати з L-аскорбіновою кислотою успішно долають проблему сонячних опіків та фотостаріння шкіри.

Поєднане застосування вітамінів А і С є дуже ефективним, оскільки вони потенціюють дію один одного. Це необхідно враховувати при складанні програми догляду, прогнозуючи як посилення позитивного ефекту, так і можливі побічні реакції. Негативні явища можна легко попередити й усунути, регулюючи частоту застосування активних препаратів.

Враховуючи роль вільних радикалів у механізмі розвитку фотостаріння, у період відновлення шкіри бажано застосовувати антиоксиданти. Введення до рецептури косметичних засобів ліпоєвої кислоти, убіхінону, рослинних екстрактів, багатих на флавоноїди (гінгко білоба, зелена година тощо), дозволяє захистити від окиснення інші активні інгредієнти та інгібувати реакції вільно-радикального окиснення в шкірі.

Вітамін К сприяє зміцненню стінок капілярів і перешкоджає прогресуванню куперозу. Для підвищення ефективності він використовується в комбінації з вітамінами А, С та флавоноїдами з Р-вітамінною активністю.

До складу косметичних засобів, котрі використовуються при корекції фотопошкоджень, повинні входити також інгредієнти, які стимулюють синтез колагену. Крім вітамінів А, С та альфагідроксикислот, синтетичну активність фібробластів стимулюють фітоестрогени, біомінерали (мідь, кремній), пальмітоїл пентапептид (матриксил) та деякі інші сполуки. Для отримання помітного ефекту необхідне тривале (протягом багатьох місяців і років) застосування препаратів, які містять кілька компонентів односпрямованої дії. Для посилення їх дії бажано регулярно проводити процедури комбінованих пілінгів, що містять α- і β-гідроксильні кислоти, ретинол, аскорбінову кислоту.

У програмах глибокого зволоження й відновлення ліпідного бар’єру шкіри (корнеотерапія) головним продуктом є гіалуронова кислота – «мама шкіри». Це природній компонент дермального матриксу, здатний зв’язувати воду, а також стимулювати мітотичну активність епідермісу й синтез колагену фібробластами.

Фактори росту й синтетичні чи природні пептиди (сучасні технології) зараз дуже часто використовуються в косметології при вирішенні багатьох естетичних проблем. Їхнім завданням є пробудження власних відновлювальних і захисних сил шкіри способом, найбільш близьким до природної системи регуляції.

Висновок

Таким чином, заходи щодо профілактики фотостаріння шкіри передбачають дотримання режиму UV-опромінення, адекватну фотопротекцію, своєчасне лікування сонячних опіків, а також профілактичні й реабілітаційні заходи. На жаль, косметологам сьогодні найчастіше доводиться займатися не профілактикою фотопошкодження, а корекцією вже наявних змін шкіри. Фахівці створюють програму, виходячи з можливостей відомих їм препаратів. Періодичність проведення процедур визначається індивідуально. Втішає одне: при тривалому курсі відновлювальної терапії та обмеженні перебування на відкритому сонці, а також при відмові від соляріїв клініко-морфологічні ознаки фотостаріння є значною мірою виліковними.

Читайте також