Поєднання лазеро- та плазмотерапії: яких ефектів можна очікувати?
Про комбінацію процедур, які не лише надають бажаний ефект самостійно, а й потенціюють дію одна одної
Для боротьби з процесами старіння та пошкодження шкіри було розроблено безліч препаратів та процедур, що впливають на окремі процеси або симптоми зівʼялості та ушкодження шкіри.
Поліпшення якості життя й можливостей сучасної цивілізації, у тому числі у сфері косметології, стикається з погіршенням показників довкілля та посилюваним впливом факторів стресу. УФ-опромінення, забруднення довкілля, гормональні зміни... На жаль, список можна продовжувати ще довго. У результаті навіть наймолодша і сяйлива шкіра під впливом комплексу зовнішніх і внутрішніх факторів може в’янути, зазнавати запальних процесів, ушкоджень і втрачати привабливий зовнішній вигляд.
Людська шкіра – це найбільший і максимально відкритий орган тіла. Шкіра є одночасно і бар’єром перед навколишнім середовищем, й індикатором внутрішнього здоров’я всього організму.
Так, безсумнівно, шкіра є структурою, що самовідновлюється і найчастіше успішно справляється з більшою частиною агресивних факторів, але на жаль, ресурси шкіри, як і організму в цілому, не нескінченні, і з певного етапу компенсаторні можливості клітин і волокон шкіри виявляються не в силах підтримувати боротьбу «на два фронти». Виснаження клітин дерми, наростаючий дефіцит глюкозаміногліканів і протеогліканів, втрата вологи, запальні процеси, зменшення кількості і якості волокон колагену й еластину, утворення стрій та акне – ось лише основні процеси, що погіршують зовнішній вигляд та функціональні характеристики шкіри. Зовні ці процеси можуть проявлятися появою зморшок, зменшенням тургору й еластичності шкіри, атрофією й пігментацією, рубцями постакне та іншими неприємними наслідками.
Для боротьби з процесами старіння й пошкодження шкіри було розроблено безліч препаратів і процедур, що впливають на окремі процеси або симптоми в’янення й пошкодження шкіри. На жаль, всі ми розуміємо, що в низці випадків застосування монотерапії, спрямованої лише на одну з ланок всього багатогранного комплексу змін, має невеликі шанси на успіх. У зв’язку з цим перед лікарями-косметологами постає завдання підібрати такий комплекс або комбінацію процедур, які не тільки матимуть бажаний ефект самостійно, а в ідеалі зможуть потенціювати дію один одного. Однією з таких комбінацій є поєднання лазеротерапії й терапії аутологічною плазмою, збагаченою факторами росту.
Лазеротерапія
Лазеротерапія має стимулюючий підтягувальний ефект на колагеновий та еластиновий каркас шкіри, дозволяє значно зменшити глибину й розміри ритид і заломів, усувати різні шрами й рубці, пігментації, судинні сіточки та дрібні папіломи. Існують різні варіанти лазерів з варіативністю в довжинах хвилі, активному середовищі, проникній здатності й матеріалі робочої головки. Загалом ми можемо розділити лазери на чотири великі групи: абляційні, неабляційні, фракційні та нефракційні. Абляційні лазери випаровують тканину і таким чином забезпечують агресивніший, але водночас і більш виражений ефект, підходять пацієнтам з вираженими зморшками, рубцями та новоутвореннями шкіри. Для пацієнтів з менш вираженими змінами шкіри й тих, чия шкіра потребує більш ніжної дії, підійдуть неабляційні лазери, що мають омолоджувальний ефект, не руйнуючи епідерміс. Відмінність між фракційними та нефракційними лазерами полягає у вибірковості впливу за площею. Нефракційні лазери забезпечують вплив по всій площі опромінення, у той час як пізніше покоління фракційних лазерів має вибірковий вплив і, відповідно, більш щадну і прицільну дію.
На чому ґрунтується ефект лазеротерапії?
Всі лазери, незалежно від зміни, впливають на молекули води в шкірі, розігріваючи її та провокуючи контрольоване термальне пошкодження виснажених і дисфункціональних клітин. Усунення дефектних клітин необхідне для стимуляції клітинного неогенезу. Сам по собі організм з великим небажанням займається природним омолодженням клітинного й білкового профілю шкіри, віддаючи перевагу розподілу корисних ресурсів на більш життєво, а не естетично важливі частини. Ба більше, колагенові й еластинові волокна мають досить довгий період самооновлення, і забезпечити підтяжку контурів шкіри без попереднього позбавлення від застарілої перерозтягнутої колагенової сітки надзвичайно складно та довго за часом. Залежно від довжини хвилі, форми променю і часу імпульсу лазер впливає на різних рівнях, досягаючи цим різних ефектів.
Абляційний СО2-лазер
Абляційний вуглекислотний лазер використовується для шліфування шкіри, виражених рубців і зморшок, видалення таких новоутворень, як папіломи та бородавки. Це найпотужніший вид лазерної терапії з довжиною хвилі 10 600 нм, який застосовується не тільки в косметології, а й у хірургії. Вуглекислотний лазер спричиняє негайне скорочення оброблених ділянок, денатуруючи старий колаген та стимулюючи вироблення нових волокон. Така дія здатна позбавити пацієнта зморшок, особливо навколо очей і рота, ефективна при усуненні глибоких рубців постакне й атрофічних шрамів. Сучасна система вуглекислотного лазера, на відміну від більш ранніх моделей, використовує не безперервне перенесення енергії, яке призводило до перегрівання та термічних травм, а короткі імпульси з високими піками потужності. Це значно знижує можливість отримання побічних ефектів у вигляді масштабних опіків і термічної травми глибоких тканин. Тим не менш, терапія абляційним СО2-лазером все ж таки вимагає певного реабілітаційного періоду і може супроводжуватися такими побічними ефектами, як свербіж, кровотечі й утворенням кірочок.
Неабляційний фракційний лазер
На відміну від абляційного лазера, не випаровує поверхню шкіри і вимагає тривалого відновлювального періоду. Ця система використовується для максимально щадної фототерапії шкіри обличчя, шиї та зони декольте. За допомогою цього виду лазерної терапії усуваються дрібні зморшки навколо очей, кисетні зморшки на обличчі, післяопераційні й посттравматичні рубці, неглибокі рубці постакне. Важливою якістю є те, що для досягнення ефекту потрібна лише одна проходка.
Плазмотерапія-PRGF
Плазмотерапія – це локальне застосування аутологічної плазми, збагаченої факторами росту, що виділяються тромбоцитами. Технологія плазмотерапії передбачає виготовлення плазми з оптимальною концентрацією тромбоцитів (х2,5) та відсутністю лейкоцитів, що елімінує прозапальні ефекти. Використання нейтрального консерванту цитрату натрію забезпечує безпеку пацієнтів, а зовнішня активація факторів іонами Са2+ забезпечує високу біодоступність. Відмінною особливістю терапії PRGF є стимуляція власних біологічних функцій шкіри, на відміну від замісної терапії, коли подібні біоактивні речовини вводяться ззовні. Плазмотерапія є універсальною процедурою для багатьох досить поширених проблем шкіри та волосся: акне, постакне, розтяжки, телогенове випадання волосся, наприклад, післяродове або стресове. Терапія аутологічною збагаченою плазмою впливає як на клітинному, так і на тканинному рівні, спричиняючи проліферацію фібробластів, прискорення синтезу глюкозаміногліканів і волокон сполучної тканини, бактеріостатичну та бактерицидну дію і сприяє нормалізації локального імунітету. Всі ці ефекти обумовлені цілим пулом активних факторів росту, з яких найбільш важливими є проколаген I типу, фактор росту ендотелію судин (VEGF), гіалуронова кислота, фактор росту нервової тканини (NGF). Численні дослідження як in vitro, так і in vivo доводять ефективність застосування плазмотерапії для відновлення різних тканин: шкіри, сухожиль, хрящів, ендометрію, кон’юнктиви ока й інших сполучних тканин. Також доведено інгібування трансформуючого фактора TGF-β1 під дією PRGF, що сприяє своєчасному апоптозу міофібробластів і профілактиці утворення гіпертрофованих шрамів та келоїдів.
Яких ефектів можна очікувати від поєднання лазеротерапії та плазмотерапії?
Здавалося б, обидві процедури мають схожі ефекти, сприяючи проліферації фібробластів і стимуляції їх функції, проте кожна з процедур домагається цих ефектів по-своєму і, поєднуючись один з одним, значно потенціює ефект. Річ у тім, що сама по собі плазмотерапія з величезним набором факторів росту може виявитися недостатньо ефективною через те, що організм людини з великим небажанням замінює старі, але досі функціонуючі клітини і тканини на нові. Ба більше, вже наявні шрами і волюметричні зміни шкіри мають знижену здатність до повернення до початкового стану. Таким чином, для створення нового необхідно позбутися старого, і тут на допомогу приходить лазеротерапія, що має здатність за допомогою нагрівання молекул води в тканинах випаровувати виснажені клітини й пошкоджені тканини, домагаючись максимально рівномірного оновлення тканин. Але і лазеротерапія має певні недоліки, наприклад, необхідність у відновлювальному періоді, який значно прискориться під впливом збагаченої факторами росту плазмою. Тобто тут ми маємо взаємне посилення та прискорення настання ефектів кожної з процедур.
Поєднання цих двох процедур має кумулятивний і потенційний ефект. Плазмотерапія є бустером, що прискорює відновлення й омолодження після усунення дефектів лазером.
Статтю вперше було опубліковано в Les Nouvelles Esthetiques Україна, №1 (119), 2020
Читайте також
- Корекція зморшок: ефективність і безпека різних методик
- Зміна трендів і запитів пацієнтів: як залишатися актуальним і не ризикувати результатом?
- Комбінації пілінгів з іншими процедурами: як уникнути ускладнень
- Плазмотерапія: міфи і реальність
- «Різдвяний ЛЕВ»: докладна програма заходу
- «Ідеальна пропорція: наука, медицина, краса»: прекурс в рамках конгреса «Ряздвяний ЛЕВ»
- Комбіновані протоколи: ризики та вигоди – що нам відомо про це?
- Поєднані протоколи: коли «плюс на мінус» дає «мінус»