Корекція вікових змін шкіри обличчя: можливості плазмоліфтингу
Які критерії повинен мати ідеальний ін’єкційний продукт?

Сучасні ін’єкційні препарати, що сприяють омолодженню шкіри обличчя, становлять підвищений інтерес для косметологів. Серед найбільш відомих засобів – різні коктейлі вітамінів та мікроелементів, амінокислоти, колаген, гіалуронова кислота. Вони мають широке застосування та зайняли свою нішу у профілактиці старіння шкіри, проте вимагають обережного призначення з урахуванням протипоказань і побічних дій.
Косметологія як наука прагне створення ідеального ін’єкційного продукту. Які ж критерії повинен мати такий продукт? Відповідно до стандартів, розроблених фармацевтичною промисловістю Європейського співтовариства, висуваються високі вимоги:
- якість і безпека лікарських засобів;
- стабільність препаратів під час зберігання;
- біодоступність і біоеквівалентність (ці критерії пов’язані зі швидкістю засвоєння організмом препарату – його діючої речовини або активної частини молекули);
- порівняно низька собівартість.
Що таке плазмоліфтинг?
Плазмоліфтинг – це ін’єкційний метод омолодження шкіри внаслідок введення збагаченої тромбоцитами плазми у її проблемні ділянки з метою відновлення об’єму та клітинного складу дерми, а також ревоскуляризації тканин, заснований на використанні прихованих резервів організму.
Процедура плазмоліфтингу є безпечною, не спричиняє алергії, токсичної дії та побічних ефектів, оскільки ми використовуємо власну плазму пацієнта для виготовлення препарату, тобто виключена можливість зараження, відторгнення. Теоретично можлива алергія, але практично цього ніколи не відбувалося. Ми допускаємо можливість інфекційного дерматиту в разі недотримання правил асептики й антисептики. Результати процедури спостерігаються вже на першому тижні. Плазмоліфтинг простий у технічному виконанні, має низьку собівартість, що дуже важливо і для лікаря, і для клієнта.
Давно відомо, що тромбоцити, або кров’яні пластинки, – це плоскі клітини неправильної округлої форми діаметром 2-5 мкм, які не мають ядер та відповідають в організмі за активацію згортання крові при пошкодженні тканин. Однак у 1980-х роках минулого століття було встановлено, що тромбоцити, крім їхньої головної функції, відіграють найважливішу роль у загоєнні та регенерації пошкоджених тканин. В разі тканинного пошкодження вони вивільняють із себе специфічні біологічно активні поліпептидні молекули, так звані чинники зростання, які є біохімічними сигналами до відновлення тканин і сприймаються рецепторами клітин, як сигнал до поділу.
Основними факторами зростання є:
- трансформуючий фактор зростання β (TGF-β);
- тромбоцитарний фактор зростання (PDGF);
- фактор зростання епітелію (EGF);
- інсуліноподібний фактор зростання (IGF-I, IGF-II);
- фактор зростання фібробластів (FGF);
- фактор зростання ендотелію судин (VEGF).
Ці цитокіни відіграють важливу роль у процесах клітинної проліферації, хемотаксису, диференціації й ангіогенезу.
В разі збільшення кількості тромбоцитів у зоні лікування прискорюється виробництво нових стволових клітин і, як наслідок, відбувається відновлення тканин. Шкіра стає пружнішою, з’являється здоровий колір, відновлюються обмінні процеси, клітини шкіри починають активно ділитися і нормально функціонувати.
Але не лише внаслідок концентрації тромбоцитів спостерігається такий результат. Плазма крові – це розчин, що на 90-92% складається з води, і сухий залишок (10-8%), що складається з органічних і неорганічних речовин. У самій плазмі міститься ціла низка розчинених речовин:
- білки – альбуміни, глобуліни та фібриноген;
- неорганічні солі – наявні розчиненими у вигляді аніонів (іони хлору, бікарбонат, фосфат, сульфат) та катіонів (натрій, калій, кальцій і магній);
- транспортні речовини – похідні від травлення (глюкоза, амінокислоти) або дихання (азот, кисень), продукти обміну (двоокис вуглецю, сечовина, сечова кислота) або ж речовини, що всмоктуються шкірою, слизовою оболонкою, легкими тощо;
- вітаміни, мікроелементи, проміжні продукти метаболізму (молочна та піровиноградна кислоти).
Завдяки такому складу ми спостерігаємо у пацієнтів результати від процедури плазмоліфтингу, вже починаючи з першого тижня. Дія чинників зростання тромбоцитів починає проявлятися лише з 3–4 тижня.
Застосування у косметології
Починаючи з 90-х років минулого століття, плазма крові з великим успіхом застосовується у клінічній практиці. Спочатку її використовували для прискорення загоєння ран у щелепно-лицевій хірургії. Незабаром вона стала популярна в таких областях, як серцево-судинна, ортопедична хірургія, гінекологія та дерматологія, а потім аутологічну плазму також стали застосовувати в косметичних цілях.
У косметології плазмоліфтинг ефективно усуває видимі та приховані ознаки старіння шкіри. Видимий ефект омолодження настає після першої процедури і триває до двох років. Результат залежить від вихідної якості шкіри, віку та загального стану здоров’я пацієнта. Під впливом різних зовнішніх і внутрішніх факторів (стреси, захворювання, погана екологія) процеси регенерації та метаболізму клітин шкіри суттєво уповільнюються, клітини ніби засинають. Зростання та розподіл відбуваються повільніше, продукти життєдіяльності не виводяться з клітин у повному обсязі, харчування та кисню стає недостатньо. Здебільшого цим і спричиняються всі видимі ознаки в’янення шкіри. Ін’єкції багатої тромбоцитами плазми здатні активувати механізм міжклітинного метаболізму (обміну речовин) та синтез речовин, що відповідають за свіжість, пружність і зволоженість: колагену, еластину та гіалуронової кислоти. Тромбоцити, що містяться в плазмі, ніби «будять» клітини, і вони знову починають функціонувати нормально. Тому методика плазмоліфтингу особливо ефективно бореться з першими зморшками, сухістю і лущенням і здатна суттєво продовжити період молодості шкіри. Крім того, ін’єкційна форма плазмоліфтингу зарекомендувала себе як один із найефективніших засобів від алопеції (облисіння) та випадання волосся з усіх відомих на сьогодні у медицині.
Процедура плазмоліфтингу є безпечною, не спричиняє алергії, токсичної дії та побічних ефектів, оскільки ми використовуємо власну плазму пацієнта для виготовлення препарату, тобто виключена можливість зараження, відторгнення. Результати процедури спостерігаються вже на першому тижні. Плазмоліфтинг простий у технічному виконанні, має низьку собівартість, що дуже важливо і для лікаря, і для клієнта.
Техніка виконання процедури
Спочатку поверхня шкіри обробляється антисептичним розчином. З передпліччя пацієнта стерильним шприцем проводиться забір венозної крові обсягом 20–40 мл. Забір крові не травматичний для пацієнта і порівняний із взяттям звичайних аналізів крові з вени.
Під час центрифугування від плазми відокремлюються найбільш важкі формені елементи (еритроцити та лейкоцити), після чого кількість тромбоцитів у плазмі збільшується у 2–5 разів порівняно з їхньою концентрацією у вихідному зразку крові. Процес отримання аутоплазми повністю автоматизований, займає трохи більше десяти хвилин, не потребує навчання персоналу.
Перед ін’єкцією проводиться анестезія у вигляді аплікації крему протягом 40 хвилин. Під час процедури використовується метод підшкірного та внутрішньошкірного введення аутоплазми, збагаченої тромбоцитами, із частотою один раз на 10–14 днів. Кількість процедур залежить від стану шкіри та віку пацієнта (від 3 до 5 разів). Загальний обсяг введення плазми становить 3–7 мл, залежно від кількості оброблюваних зон.
Показання до застосування
Рекомендується пацієнтам, у яких спостерігалися такі інволютивні зміни шкіри:
- мімічні та статичні зморшки середнього ступеня виразності, початкові зміни текстури шкіри (клас ІІА);
- глибокі мімічні, статичні зморшки середнього ступеня виразності й натомість зміни текстури шкіри (IIВ);
- глибокі мімічні, статичні, середні та глибокі зморшки, виражені зміни текстури шкіри (III).
Таким чином, процедура плазмоліфтингу є ефективною та безпечною, легко переноситься пацієнтами, не супроводжується значними негативними проявами в разі дотримання гігієнічного режиму. Фахівці, які практикують цю методику, зазначають високу суб’єктивну оцінку ефективності процедури з боку пацієнтів. Позитивний результат плазмоліфтингу підтверджено даними динамічного контролю вологості, сальності, електропровідності й УЗД шкіри. Тим не менш, для широкого впровадження плазмоліфтингу у практику дерматокосметолога потрібні подальші дослідження щодо застосування цієї процедури у клінічній практиці.
Читайте також
- Методи омолодження обличчя: кожному віку – своє рішення
- Плазмоліфтинг: все, що потрібно знати про використання PRP
- Тренд на «скляну шкіру»: 5 порад з догляду
- Плазмоліфтинг: теорія і практика застосування
- Протоколи перепрограмування шкіри: коли? як? чим?
- Базовий догляд за чутливою шкірою
- Поєднання лазеро- та плазмотерапії: яких ефектів можна очікувати?
- Плазмотерапія: міфи і реальність