Пептиди: модний чи ефективний компонент у косметиці?

Logo

Пептидна косметика сьогодні на слуху набуває все більшої популярності. З'явився термін "пептид", як і інгредієнт не вчора. Але, мабуть, настав час стати йому «модним». Розберемося в ефективності пептидотерапії.

Старіння шкіри та її патологічні вікові зміни пов'язані зі старінням всього організму загалом. При цьому в епідермісі спостерігаються найбільш виражені та послідовні гістологічні зміни, згладжування дермоепідермального переходу зі стиранням як дермальних сосочків, так і епідермальних виростів. У жінок між 30 та 90 роками більш ніж на 50% зменшується кількість виростів, що впливає на трофіку шкіри. Встановлено, що у віці 30-80 років рівень епідермального обміну знижується приблизно на 30-50%, також зменшується швидкість лінійного росту волосся та нігтів.

Відчутні та важливі зміни відбуваються і в дермі. У людей похилого віку товщина дерми зменшується приблизно на 20%, хоча на захищених від сонця ділянках шкіри суттєве витончення відбувається тільки після 80 років. У цьому значно скорочується клітинний склад дерми, зникають судини. Кожне десятиліття життя і у чоловіків, і у жінок еластичність та розтяжність шкіри знижуються приблизно на 25%. При біологічному старінні поступово відбувається стоншення дерми за рахунок зменшення об'єму основної речовини, колагенових та еластинових волокон. Основною віковою зміною сполучної тканини є зменшення води та співвідношення «основна речовина – волокна». Зменшення цього співвідношення пов'язане зі зниженням концентрації глікозаміногліканів (ГАГ). Відомо, що перші вікові зміни асоційовані зі зниженням вмісту гіалуронової кислоти. Пов'язані з віком суттєві зміни ГАГ реєструються після 35-40 років і досягають свого максимуму під час менопаузи. Описані зміни зумовлюють патогенетичну основу корекції вікових змін.

Що може дати нашій шкірі косметика із пептидними комплексами?

Пептиди підтримують високому рівні активність клітинних систем. Це означає, що шкіра краще захищена, клітини більш стійкі до нестачі кисню, дії токсичних речовин та інших руйнівних агентів. Завдяки впливу пептидів, можуть зменшитися вже наявні зморшки, шкіра підтягнеться, зволожиться, активно чинитиме опір численним факторам старіння, колір обличчя покращиться. Пептиди також сприяють зміцненню контурів обличчя, підвищенню загального тонусу шкіри, зміцненню колагенових волокон. Постійне застосування пептидів сприяє нормалізації відновлювальних процесів в органах та тканинах. Пептиди впливають на функціональну активність тканин як у стандартних, і у критичних умовах. Це означає, що в будь-яких, навіть найагресивніших умовах, в які потрапляє людський організм, дія пептидів підтримує на належному рівні чисельність зрілих, активних клітин, а також регулює їхній метаболізм. Даний механізм лежить в основі ефективної взаємодії всіх органів, і багато в чому завдяки йому наш організм може злагоджено діяти як єдине ціле, адекватно реагувати на умови навколишнього світу, що змінюються, і адаптуватися до них.

Пептиди відіграють важливу роль у відновленні нормального функціонування клітин, мають високу антиоксидантну активність, тому шкіра при їх впливі омолоджується, а загальне старіння - сповільнюється. Пептиди впливають на вироблення генів, відповідальних за розмноження клітин, а це має пряме відношення до оновлення шкіри. Пептиди виступають у ролі носіїв інформації на клітинному рівні: вони передають клітинам відповідні сигнали, запускаючи процеси самовідновлення, а також є транспортерами речовин, що діють, зі складу косметичних препаратів у клітини. Активні інгредієнти косметики важко і в дуже малій кількості проникають через епідерміс, якщо їм не допомагати, тому косметика, позбавлена провідних речовин, здатна надати на шкіру тільки мінімальний зовнішній вплив. Молекули ж пептидів настільки малі, що проникають у найглибші шари шкіри та стимулюють виробництво всіх активних речовин у потрібних кількостях у повній відповідності до ваших біологічних ритмів та індивідуальних особливостей шкіри. Пептиди відновлюють порушену мікроциркуляцію у різних шарах шкіри, нормалізують стан стінок судин. Це, у свою чергу, призводить до поліпшення кровопостачання та нормалізації живлення клітин шкіри, що проявляється у покращенні кольору обличчя, зменшенні судинних сіточек та зірочок.

 

RENAISSANCE - італійська компанія, яка просуває ексклюзивний асортимент інноваційних, активних та високоякісних продуктів, гарантує відмінні результати завдяки грамотному та продуктивному поєднанню пептидів та рослинних інгредієнтів. Серцем розробки є ОMEGA-CTP – комплекс – інкапсульований пептид, який шляхом посилення сигналу з мембрани клітин сприяє зростанню потенціалу клітин шкіри. Процес позитивної трансформації структур шкіри регулюється наявністю ефективних антиоксидантів.


 

Сучасне розуміння комплексної естетичної корекції неможливе без включення до алгоритму корекції процедур, що покращують «якісні» показники шкіри.

Чим ефективніші процедури, тим більш природними та довгостроковими будуть результати ін'єкційних та апаратних методів корекції. І пацієнти, і фахівці перебувають у постійному очікуванні на інновацію — результативний, безпечний спосіб нівелювати вікові зміни. На жаль, довгоочікуване диво іноді «відсуває» безпеку продукту на другий план. За останні кілька років з'явилося кілька брендів з факторами зростання і деякими пептидними комплексами, які, по-різному позиціонуючись на ринку, насправді виробляються на тому самому заводі за практично однаковою рецептурою.

Отже, що краще: гіалуронова кислота чи ДНК, вітаміни чи пептиди, чинники зростання чи дивовижні витяжки з рослин? Цей список можна продовжувати. Не до кінця досліджені ефекти комплексного використання пептидів можуть таїти чимало потенційно небезпечних пасток, адже кожна комбінація матиме унікальні властивості, нестиме унікальне, властиве тільки їй інформаційне навантаження.

Препарати на основі гіалуронової кислоти нетваринного походження. Вже давно проведено дослідження, доведені клінічно, що гіалуронова кислота в комплексі з іншими складовими (вітаміни, мінерали, амінокислоти, антиоксиданти, пептиди, фактори росту) дає більш відчутні результати, ніж монопродукт. Про результати застосування ДК сказано багато, тому докладно зупинятись на цьому не будемо. Краще розглянемо складові, які потенціюють дію гіалуронової кислоти та впливають на патогенез старіння.

Фактори росту – це природні сполуки, здатні стимулювати зростання, проліферацію та/або диференціювання живих клітин. Як правило, це пептидні чи стероїдні гормони. Чинники росту функціонують як сигнальні молекули взаємодії між клітинами. Прикладами є цитокоїни та гормони, що зв'язуються специфічними клітинними рецепторами. Італійський нейробіолог Рита Леві-Монтальчині за відкриття факторів зростання, зокрема, факторів росту нервів, отримала разом зі Стенлі Коеном Нобелівську премію з фізіології та медицини у 1986 році. Іншими широко відомими факторами росту є еритропоетин та інсуліноподібний фактор росту 1.

Вітаміни (від латів. vita — «життя») — група низькомолекулярних органічних сполук щодо простої будови та різноманітної хімічної природи. Вітаміни виконують каталітичну функцію у складі активних центрів різноманітних ферментів, і навіть можуть брати участь у гуморальної регуляції як екзогенних прогормонів і гормонів. Незважаючи на виняткову важливість вітамінів в обміні речовин, вони не є ні джерелом енергії для організму (не мають калорійність), ні структурними компонентами тканин. Більшість вітамінів не синтезуються в організмі людини, тому вони повинні регулярно і в достатній кількості надходити в організм із їжею або у вигляді вітамінно-мінеральних комплексів та харчових добавок.

Пептиди - це молекули, що складаються з двох і більше амінокислот, з'єднаних між собою пептидним зв'язком. Пептиди, послідовність яких приблизно 10-20 амінокислотних залишків, можуть називатися олігопептидами. За більшої довжини послідовності вони називаються поліпептидами. Білками зазвичай називають поліпептиди, що містять приблизно 50 амінокислотних залишків. Пептиди можуть бути одержані з рослин, тварин, а можуть бути штучно синтезовані.

Пептидні гормони та нейропептиди, наприклад, регулюють більшість процесів організму людини, у тому числі беруть участь у процесах регенерації клітин. Пептиди імунологічної дії захищають організм від токсинів, що потрапили в нього. Для правильної роботи клітин та тканин необхідна адекватна кількість пептидів, проте з віком та при патологіях виникає дефіцит пептидів, що істотно прискорює знос тканин, що призводить до старіння всього організму. Сьогодні проблему недостатності пептидів в організмі навчилися вирішувати: пептидний пул клітини заповнюють короткими пептидами синтезованими в лабораторних умовах.

Компанія Mesopharm розробила лінійку пептидних комплексів MesoPeptide , в якій втілила ідею поєднання біоміметичних пептидів, пептидів матрикінів та класичних інгредієнтів, таких як: гіалуронова кислота, вітаміни та амінокислоти. У лінійці представлені зволожуючий ревіталізант та ревіталізант з ботулоподібною дією, комплекси для лікування дифузної та андрогенної алопеції, комплекс пептидів та ПДРН для терапії гострих проявів вугрової хвороби та корекції явищ постакне, а також пептидний біоревіталізант з ефектом.

Дотримання умов

Значною перевагою використання класу синтезованих пептидів як активних косметичних інгредієнтів є їх відносна стабільність у складі емульсій та гелів, можливість регулювання пенетрації у шкіру та досить швидке досягнення робочих концентрацій активного інгредієнта. Проте необхідно пам'ятати, що для того, щоб отримати максимальний ефект від використання препарату, що містить синтезовані пептиди в рамках професійної процедури корекції, необхідно задовольнити низку умов, які можна звести до п'яти основних моментів:

• специфічне очищення із зміною бар'єрних властивостей шкіри;

• кератолітична ексфоліація;

• активація мікроциркуляції шкіри;

• створення умов активної оклюзії;

• підтримка концентрації інгредієнта протягом усього періоду корекції методом топічних аплікацій через рівні проміжки часу.

Нові біотехнологічні інгредієнти з'являються у рецептурах практично щодня. Інтерес викликають і композиції пептидів з глікозаміногліканами, і комплекси синергічних пептидів, і препарати на основі рослинних інгредієнтів, поєднаних з новими пептидами. Ось не повний список інгредієнтів, які можуть зустрітися косметологу у складі препаратів (табл. 2).

Амінокислотна послідовність.Комерційне ім'яВластивостіТип пептиду
VSVAPGPalmitoyl oligopeptideСтимуляція продукції дермальних фібробластів, зниження експресії еластину, хемотаксис до фібробластівсигнальний
YYRADDAPalmitoyl oligopeptideІнгібує руйнування колагену через інгібування проколаген-З протеїназисигнальний
KTTKSMatrixylПідсилює продукцію структурних білків, зокрема колагену I та III типів, фібронектину шляхом стимуляції механізму зворотного зв'язку механізму неоколагенезусигнальний
GHKBiopeptide-CLСтимуляція синтезу колагену та глікозаміногліканівсигнальний
KFKLipospondinПосилення продукції TIMP-1 та зниження синтезу MMP-1 через активацію латентного TGF фактора росту та інгібування активності металопротеїназсигнальний
KVKSyn-CollПосилення продукції колагену через активацію TGF бета-факторасигнальний
VGVVAPGBiopeptide ELПодібний ефект із SYN-Collсигнальний
FVAPFPPeptamide-6Невідомий повністю механізм впливу, посилює опірність стресовим впливам.сигнальний
Не публікуєтьсяMelitaneАгоніст альфа-меланоцит-стимулюючого гормону. Регулює синтез меланіну через активацію рецепторів MC1-R, знижує інтенсивність запалення, у тому числі фотоіндукованих реакційсигнальний
Не публікуєтьсяThymulen-4Біоміметик, дериват тимопоетину. Компенсує природну втрату факторів тимусу, асоційовану з віковою деградацією тимусу. Посилює регенерацію епідермальних структурсигнальний
Не публікуєтьсяChroNoLineБіоміметик, виділений із фактора зростання. Підсилює синтез колагену-7, ламініну-5 та фібронектину.сигнальний
GHKCHK-CuПідвищує рівень інгібіторів металопротеїназ TIMP та сприяє дермальному ремоделюванню, стимулює синтез колагену 1, глікозаміногліканів, цитохром-С оксидази та тирозиназибар'єрний
GQMQRRАргірелін

Інгібує утворення SNARE комплексу та вивільнення катехоламінів

Нейротрансмітер модуляторний
Не публікуєтьсяОктапептиди SNAP7 та/або SNAP8Конкурентне інгібування SNAP-25Нейротрансмітер модуляторний
Не публікуєтьсяVialoxКонкурентне пригнічення АХ рецепторів постсинаптичних мембранНейротрансмітер модуляторний
Не публікуєтьсяLeuphasylІмовірно, модулює енкефаліноподібну дію в кальцієвих каналах.Нейротрансмітер модуляторний
APSyn-AkeWaglerin-1 подібна дія шляхом виникнення оборотного антагонізму м'язових нікотиново-ацетилхолінових рецепторів постсинаптичних мембранНейротрансмітер модуляторний

Таблиця 2. Перелік біотехнологічних інгредієнтів у складі препаратів

 

Нові знання та нові можливості

Поява нових біотехнологічних інгредієнтів, які мають космецевтичну ефективність у буквальному значенні цього слова, відкриває принципово нові горизонти для фахівців. Фактично космецевтичні інгредієнти нового покоління дозволяють говорити про можливість досягнення результатів від неінвазивних процедур, які можна порівняти з процедурами інвазивними і навіть хірургічними. Завдяки використанню нових активних молекул можна добиватися спрямованого, передбачуваного і стабільного ефекту косметичної корекції з вкрай низьким рівнем агресії або травматизації шкіри. Тим не менш, багато препаратів, навіть професійних косметичних ліній, розчаровують пацієнтів та фахівців. Чому так відбувається?

Для того щоб нові інгредієнти демонстрували біологічну активність, підтверджену в експерименті, необхідно набагато суворіше дотримання низки умов. Тільки в тому випадку, коли концентрація активної речовини є робочою та ефективною, проводиться адекватна особливостям інгредієнта підготовка шкіри, враховуються особливості фармакодинаміки інгредієнта, можливості кумуляції та швидкість виведення, можна розраховувати на отримання яскравих та стабільних результатів від проведених косметичних процедур. На жаль, досить часто можна бачити, як фахівці, у тому числі й виробники, не враховують усіх особливостей нових інгредієнтів, що призводить до практично повної втрати їхньої ефективності. Нові знання вимагають осмислення, нові можливості вимагають нових навичок, і найчастіше консерватизм у косметології стає на заваді практичного застосування наукових досягнень останніх років.

Ефективність препарату або косметичної процедури не може бути поставлена в пряму залежність від її інвазивності. Деякі косметологи та лікарі естетичної медицини поділяють популярну оману своїх пацієнтів про те, що лише процедури з порушенням цілісності шкіри, з використанням інвазивних методик можуть бути по-справжньому ефективні. Сьогодні краса вимагає набагато менших жертв, але набагато більших знань: використовуючи останні досягнення молекулярної біології та косметичної хімії, ми маємо можливість долати захисні бар'єри шкіри не менш ефективно, ніж за допомогою інвазивних впливів. Важливо розуміти, що креми перетворилися практично на скальпель, і використовувати їх у щоденній практиці потрібно з тією ж обережністю та розумінням, що й хірургічний інструмент.

 

Література:

1. Mary P. Lupo, Anna L. Cole, Peptides and Proteins, Cosmeceuticals, edited by Zoe Diana Draelos.

2. Gary L. Grove, John Damia, Charles Zerweck, Evaluating Cosmeceutical Efficiency, Cosmeceuticals, edited by Zoe Diana Draelos

3. C.Lafforgue, J. Thiroux, Producits dermocosmetiques mode d'emploi.

4. Strahlenther Onkol. 2004 May;180(5):315-22. Theta-Cream versus Bepanthol lotion в breast cancer пацієнтів під radiotherapy. A новий prophylactic agent in skin care? Röper B, Kaisig D, Auer F, Mergen E, Molls M. Департамент радіотерапії та радіолокації Oncology, Klinikum rechts der Isar, Technical University of Munich, Німеччина.

5. Int J Cosmet Sci. 2002 Oct;24(5):303-10. A synthetic hexapeptide (Argireline) з антивірусною діяльністю. Blanes-Mira C, Clemente J, Jodas G, Gil A, Fernández-Ballester G, Ponsati B, Gutierrez L, Pérez-Paya E, Ferrer-Montiel A. Центр біології Molecular y Celular, Universitas Miguel Hernández, 03202 Alicante, Spain.

6. Biochem Pharmacol. 2004 Jun 1; 67 (11): 2013-22. Activation latent transforming growth factor beta 1 and inhibition of matrix metalloprotease activity by thrombospondin-like tripeptide linked to elaidic acid. Cauchard JH, Berton A, Godeau G, Hornebeck W, Bellon G. Laboratory of Biochemistry and Molecular Biology, UMR 6198 CNRS, IFR-53 "Biomolecules", Faculty of Medicine, University of Reims Champagne-Ardenne.

7. J Biomater Sci Polym Ed. 2008; 19 (8): 969-88. Людський три-пептид GHK і tissue remodeling. Pickart L. Skin Biology

8. J Cosmet Sci. 2008 Jan-Feb; 59 (1): 59-69. p align="justify"> Biological activities of selected peptides: skin penetration ability copper complexes with peptides. Мазуровська L, Mojski M. Warsaw University of Technology, Faculty of Chemistry.

9. Владлена Аверіна "Пептиди: ефективність VS Безпека", журнал "Косметолог". – 2016. -№1.

10. Тійна Орасмяе-Медер "Нові інгредієнти в косметичних рецептурах", журнал "Les Nouvelles Esthetiques Україна".

 
 
 

Ця стаття є частиною спецпроекту "ПЕПТИДИ"

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЕКТ. ПЕПТИДИ.

Читайте також