Патології волосся: методи діагностики в трихології

Огляд методів та їх переваг

Logo

У трихології величезну роль відіграє грамотно проведена діагностика. Лікування лупи, різних видів випадіння й алопецій, відновлення структури волосся неможливе без визначення причини проблеми. Про сучасні діагностичні методи ми і поговоримо у цій статті.

Коли до трихолога звертається пацієнт, крім збору анамнезу й візуального огляду, призначається також низка обстежень, які дозволяють оцінити структуру волосся, аномалії його росту, стан шкіри голови, фолікулярних отворів, форму фолікулів, зрозуміти етіологію хвороби.

Патології волосся, з якими пацієнти приходять на прийом до лікаря-трихолога, можуть мати різні причини. Звичайно, найпершим етапом діагностики є докладна бесіда лікаря з пацієнтом, яка дозволяє зібрати якомога більше інформації про наявне захворювання (скарги, тривалість і характер перебігу захворювання, динаміка, генетична схильність, стреси, які супроводжують захворювання, хронічні хвороби, прийом певних препаратів, характер харчування тощо). Після цього починається загальний огляд пацієнта та огляд осередка ураження на наявність будь-яких відхилень від норми (сателітні шкірні захворювання, проблеми з нігтями, віями, бровами, явища гірсутизму, елементи сипу, фактура волосся, його сухість, жирність, корені й кінчики тощо). А вже потім настає етап інструментальної діагностики, методи якої ми висвітлимо у цій статті. 

На сьогоднішній день існує багато методів діагностики трихологічних проблем, проте більшість із них є інвазивними чи напівінвазивними. Пацієнти, які мають трихологічні проблеми (особливо, якщо йдеться про випадіння волосся у жінок) і так постійно відчувають неабиякий стрес та психологічний тиск, оскільки змушені щодня маскувати дефекти свого волосся та почуватися невпевнено. Тож завдавати їм зайвий раз болю, «висмикуючи» чи вибриваючи волосся на певній ділянці, на мою думку, є наразі недоцільним, оскільки сучасна наука дає можливість використовувати більш гуманні й ефективні методики, серед яких найперше місце посідають трихоскопія та трихограма.

Трихоскопія 

Трихоскопія – це новітній метод дослідження шкіри голови, стану волосся, діагностики й аналізу різних захворювань: 

  • алопецій різних видів – дифузної (вроджена, телогенова, анагенова), місцевої, андрогенетичної (за чоловічим чи жіночим типом), гніздової (субтотальна, тотальна, універсальна, трихотиломанія), рубцевої, нерубцевої;
  • лупи (сухої й жирної), гіперкератозу, епілюючого фолікуліту, гіпергідрозу, себорейного дерматиту, псоріазу, мікроспорії, трихофітії, дерматофітії;
  • аномалії стрижнів волосся (pili torti, що нагадують скручені скляні нитки, монілетрикс – веретеноподібні волосся, синдром «волосся Віллі» – безсистемний ріст та наростаюча кучерявість, анулярне волосся, вузелкове волосся). 

За допомогою трихоскопії (без необхідності виконання біопсії скальпа) досліджується лобова, потилична, тім’яна частина голови, за необхідності – брови й вії. Визначається співвідношення термінального волосся до пушкового, оскільки для андрогенетичної алопеції характерне збільшення частки тонких волосин, звуження фолікулярних отворів, зменшення середнього діаметру волосини, підвищення кількості волосяних фолікулів з однією волосиною тощо. Цей діагностичний метод дозволяє зробити вимірювання щільності й товщини волосся в різних ділянках голови, сфотографувати кореневу частину волосся й шкіри під різним збільшенням тощо, а також для оцінки впливу різних терапевтичних препаратів або косметичних продуктів і процедур на стан волосся і шкіри голови. 

Під час процедури пацієнт не відчуває ні болю, ні дискомфорту, тому що механічного пошкодження й депіляції волосся не проводиться. Маніпуляції здійснюються за допомогою високотехнологічного комп’ютерного обладнання. Чітке, збільшене зображення ми отримуємо за рахунок сучасної мікротелекамери. На моніторі відображається волосся з усіма, навіть найдрібнішими патологіями. Завдяки цьому методу діагностики лікар одержує достовірну інформацію про будову стрижня, його фолікул, про роботу сальних залоз. Крім того, багаторазове збільшене зображення на моніторі робить комп’ютерну діагностику наочною, тож пацієнт має можливість на власні очі побачити свої проблеми. 

За необхідності трихоскопію можна проводити кілька разів, вона не має побічних ефектів, усі проведені маніпуляції є безболісними й безпечними. Цей метод дозволяє одержувати точні результати та зберігати інформацію в електронному вигляді в картці пацієнта. 

Трихоскопія дозволяє: 

  • точно підрахувати кількість волосин на 1 см; 
  • визначити кількість анагенових і телогенових волосин на досліджуваній ділянці; 
  • визначити кількість диспластичних і нормальних волосин; 
  • визначити інтенсивність випадіння волосся та ступень його стоншання; 
  • провести диференціальний діагноз між андрогенним і дифузним типом випадіння волосся;
  • вирахувати індивідуальну швидкість росту волосся;
  • здійснити динамічне спостереження за швидкістю росту волосся під впливом лікування;
  • підібрати для пацієнта індивідуальну програму лікування професійними трихологічними продуктами;
  • повністю контролювати хід лікування хвороби.

Метод трихоскопії проводиться на електронному обладнанні зі спеціальним програмним забезпеченням (мікрокамера чи трихоскоп), розробленому за новітніми науковими технологіями. Різна кратність оптики (від х1 до х1000) допомагає швидко й детально оцінити дрібні пошкодження шкіри й волосся.

Фототрихограма

Фототрихограма – це метод для визначення фази росту волосся (анаген, катаген, телоген), який застосовується при діагностиці випадання волосся й алопецій. Під час проведення фототрихограми аналізується якість волосся, визначається число волосинок на різних стадіях росту, також вираховується щільність на квадратний сантиметр у тім’яній і лобовій ділянці. Наразі метод фототрихограми є загально визнаним і широко розповсюдженим у клінічній трихологічній практиці, оскільки є доволі високоточним та доступним.

Фототрихограма використовується в комбінації з оглядовими фотографіями (лінза х50, х200, х400) для визначення загальних клінічних змін у пацієнтів, які відбуваються із часом. Для клінічних і наукових досліджень оглядові фотографії робляться за допомогою цифрової фотографічної системи, яка зазвичай включена до складу програмного забезпечення трихоскопа чи мікрокамери.

Існують два різновиди фототрихограм:

  • за допомогою мікрокамери;
  • за допомогою трихоскопа.

Фототрихограма за допомогою мікрокамери дозволяє виміряти щільність волосся на невеликій ділянці шкіри голови. Трихолог повинен підрахувати кількість волосин, видимих на обраній ділянці, а мікрокамера конвертує цю кількість у реальну щільність волосся по всьому скальпу. Діаметр волосини вимірюється спеціальною лінзою (безболісний метод – немає необхідності виривати волосся, є можливість проводити вимірювання по всій довжині, наприклад, безпосередньо в шкірі голови та на кінцях). Мікрокамера дозволяє виміряти товщину волосини і визначити, тонка вони, середня чи товста. Можна вимірювати волосини довжиною навіть до 4 см.

Якщо діагностика проводиться за допомогою трихоскопа, то в цьому випадку у двох зонах голови клієнта (тім’яній та потиличній) тримером збривається волосся на ділянці 10 мм. Через 2–3 дня, коли волосся відросте на 1 мм (у нормі 0,3–0,4 мм у добу) або залишиться колишнього розміру (анагенове й телогенове волосся відповідно), ділянки підфарбовуються безаміачним барвником для волосся. Потім, зробивши знімок, використовується спеціальна комп’ютерна програма.

Трихограма

Трихограма є напівінвазивним методом, який застосовується для оцінки коренів волосся та співвідношення фаз росту волосся. Трихограмма становить собою мікроскопічний метод аналізу фолікулів волосся. Вона може проводитися за допомогою поляризованого чи звичайного мікроскопа.

Отже, як ми побачили, проаналізовані методи діагностики є безболісними й достовірними. Ці методи мають свої особливості та призначені для збільшення професіоналізму трихологічних і дерматологічних центрів.

Проте вони не виключають необхідності обов’язкових лабораторних досліджень (аналіз крові, повний гормональний і імунологічний, аналіз волосся на мікроелементи), адже правильно поставлений діагноз є основою грамотного й ефективного лікування.


За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна

Читайте також