Доказова трихологія: топічні рішення, які справді працюють

Майбутні перспективи в лікуванні алопеції

2024-11-25
Logo

Поговоримо про трихологічні аспекти й топічні рішення, які лікарі використовують для вирішення питань випадіння волосся. Доповідь була представлена компанією Starlit Group на онлайн-конференції від компанії Estet «Протоколи перепрограмування шкіри: коли? як? чим?» 14 листопада.

Доповідач – Ганна Сталенна, лікар-дерматолог, трихолог, косметолог, член Асоціації трихологів України, національний тренер компанії Starlit Group, національний тренер бренду Medik8 (Україна)

Людське волосся має багатобагатошарову структуру, воно є складним нанокомпозитним волокном, яке складається, в першу чергу, із білка на 80-85%, а також з меланіну, води й ліпідів Якщо говорити про науку, яка вивчає волосся (трихологія), то це насправді галузь дерматології,  яка в сучасному світі переживає активний розвиток щодо кількості пацієнтів і навіть наукових досліджень. Число пацієнтів збільшилось під час і після пандемії COVID-19, і дуже цікаве те, що саме два розлади випадіння волосся показали значне зростання – це андрогенетична і фронтальна фіброзна алопеції. Якщо говорити про андрогенетичну алопецію, то тут важко сказати, збільшилась кількість пацієнтів чи просто число звернень до лікарів. 

Що стосується досліджень або кількості наукових публікацій, за останні десятиліття з 2011-го до 2021 року їх стало більше майже в два рази (1456 2011 року  проти 2780  2021 року). Ці статистичні дані свідчать про те, що наука розвивається, що збільшується кількість зацікавлених і лікарів, і пацієнтів. 

Також, за статистичними даними з PubMed, більшість звертань (30,6 %) повʼязані з андрогенетичною алопецією, приблизно однакові показники мають вогнищева алопеція (19, 3 %), фолікуліт (15,4 %), дифузна алопеція (15,4 %) і  себорейний дерматит (14,9 %,). Чималі показники мають склерозуючий ліхен (7,1 %) і декальвуючий фолікуліт (6,6 %). 

Андрогенетична алопеція – це найпоширеніша форма випадіння волосся, яка вражає чоловіків і жінок. На неї впливають генетика й чутливість до андрогенів. Поширеність відрізняється за статтю й расою, при цьому найбільше страждають літні чоловіки і жінки в постменопаузі. Однак стоншення волосся може початися ще в період статевого дозрівання. 

В принципі, випадіння волосся чоловічого і жіночого зразка мають і значні схожі фактори, і значні відмінності – як у проявах, так і в лікуванні. Схема втрати волосся різниться залежно від статі. На ранніх стадіях оцінка андрогенетичної алопеції передбачає інвазивні й неінвазивні методи, такі як дерматоскопія шкіри голови,  дослідження волосся скальпа, тягові тести, трихограма або біопсія, коли ми робимо біопсію на гістологічному дослідженні. 

Андрогенетична алопеція проявляється як фолікулярна мініатюризація, фіброз; зʼявляються ознаки руйнування фолікулів і пошкодження стрижня волоса. Це дуже важливо для того, щоб проводити дифдіагностику і не помилитися саме в діагнозі. Надмірна активація андрогенових рецепторів призводить до мініатюризації фолікулив,  при цьому скорочується фаза анагена. Волосяний стрижень стає більш тонким і коротшим, і волосина не може проникати в епідерміс. 

Лікування андрогенетичної алопеції 

Методи лікування, схвалені FDA: 

  • фіностерид (перорально); 
  • міноксидил (топічно);
  • низькорівнева світло- або лазерна терапія; 
  • трансплантація волосся. 

Методи лікування, не схвалені FDA: 

  • off-label лікарські препарати і гормональна терапія;
  • фітомедицина; 
  • ін’єкційна медицина; 
  • екзосоми; 
  • ад’ювантна терапія. 

Запис ефіру та відео доповіді можно переглянути на каналі PRO Cosmetology TV. 

Читайте також