Мезотерапія як метод лікування алопеції: перспективні компоненти
Трихологічні коктейлі для мезотерапії
Використовуючи тільки зовнішні засоби, проблему облисіння досить важко вирішити, оскільки вони впливають тільки на верхній шар шкіри, тоді як волосяні фолікули розташовані на глибині 0,5 см. Доставити діючі речовини безпосередньо до фолікулів волосся можна за допомогою ефективного засобу від алопеції – мезотерапії
Алопеція – досить поширена проблема серед пацієнтів дерматологів і косметологів, що має значний негативний вплив на якість життя. Всі види алопецій поділяються на рубцеві та нерубцеві. У практиці ми найчастіше стикаємося з нерубцевою алопецією, до найпоширеніших видів якої належать андрогенетична алопеція, осередкова, або гніздова, й телогенове випадіння волосся.
Телогенове випадіння було вперше описано Kligman 1961 року як хворобливий стан волосяного фолікулу, що супроводжується дифузним випадінням волосся у фазу телогену, що виникає через 3 місяці після настання тригерної події і, як правило, само зникає через 6 місяців. Андрогенетична алопеція являє собою витончення (мініатюризацію) волосся під впливом дигідротестостерону (ДГТ) на волосяні фолікули, що призводить у чоловіків до облисіння тім’яної та лобової областей, у жінок – до порідіння волосся в області центрального проділу голови з розповсюдженням на її бічні поверхні. Осередкова алопеція виникає в результаті аутоімунного руйнування волосяних фолікулів факторами клітинного й гуморального імунітету.
Для лікування алопеції застосовуються різні косметологічні процедури, такі як мезотерапія, мікронідлінг, ін’єкції плазми крові, збагаченої тромбоцитами (PRP, platelet-rich plasma), LED-терапія та лазерне лікування, лікування із застосуванням стовбурових клітин і факторів росту.
У цій статті ми розглянемо перспективні компоненти, що застосовуються в рамках методу мезотерапевтичного лікування найбільш поширених видів алопеції.
Трихологічні коктейлі для мезотерапії
Мезотерапія – це метод, за якого активні речовини вводяться безпосередньо під епідерміс за допомогою поверхневих мікроін’єкцій. Немає стандартизованої формули коктейлю для мезотерапії волосистої частини шкіри голови, і різні інгредієнти можуть призначатися залежно від показань.
Амінокислоти й пептиди
Так, у трихології застосовується широкий спектр амінокислот – аргінін, аланін, гліцин, серин, пролін, ізолейцин, гістидин. Амінокислоти є важливими складовими, які впливають на правильний ріст волосся, зв’язуючи білкові елементи, з яких складається волосяний стрижень. Аргінін – це один із найважливіших прекурсорів кератину, який пенетрує безпосередньо у волосяну цибулину та стимулює волосяні фолікули до формування здорової структури стрижня волосся. Орнітин – амінокислота, яка відповідає за ревіталізацію волосяних цибулин, які зазнали процесу мініатюризації.
До інших перспективних компонентів, що активно застосовуються в трихології, належать пептиди. Октапептид-2 захищає від впливу факторів довкілля, що призводять до апоптозу клітин волосяного фолікула; олігопептид-71 стимулює синтез колагену, затримує депігментацію волосся; декапептид-18 діє через активацію сигналів β-катеніну, який є ключовим механізмом диференціювання волосяних фолікулів у формуванні кератиноцитів волосся з клітин ектодерми; олігопептид-54 блокує фактор випадання волосся – BMP4 (Bone Morphological Protein), індукує ріст і зупиняє депігментацію волосся; декапептид-10 знижує активність гена, що пригнічує диференціювання клітин – DKK-1 (Dickkopf-related Protein), стимулює проліферацію та міграцію клітин волосяних фолікулів, сприяє зміцненню стрижня волосся.
Copper Peptide – комплекс трипептид-мідь, який стимулює проліферацію фібробластів та підвищує виробництво судинного ендотеліального фактору росту, а також підтримує репаративний потенціал стовбурових клітин. У лікуванні андрогенетичної алопеції застосовують Біотиноїл трипептид-1, який складається з трьох амінокислот, містить фрагмент колагену трипептид-1 (GHK) та біотин. Біотиноїл трипептид-1 здатний подовжувати фазу росту волосся (анаген) шляхом підвищення метаболічної активності волосяної цибулини. Дослідження in vitro показали, що Біотиноїл трипептид-1 сприяє проліферації кератиноцитів у волосяних цибулинах та стимулює синтез й організацію адгезивних молекул ламініну 5 та колагену IV.
Вітаміни
Традиційно для лікування алопеції застосовують вітаміни групи В. Вітамін B2 (рибофлавін) полегшує поглинання кисню клітинами шкіри, нігтів і волосся, сприяє прискоренню в організмі перетворення вітаміну B6 (піридоксин) на його активну форму. Вітамін В3 (нікотинамід) необхідний для трансформації амінокислот і біосинтезу морфологічних елементів і кератину, які складають стрижень волосся. Вітамін В6 (піридоксин) збільшує вироблення червоних кров’яних тілець, що сприяє хорошій циркуляції крові в шкірі голови, а також посилює ефекти цинку – інгібітора 5-альфа-редуктази. Вітамін В7 (біотин) входить до складу ферментів, що регулюють білковий і жировий обміни, і є коферментом різних ферментів, у тому числі транскарбоксилаз; бере участь у синтезі пуринових нуклеотидів та є джерелом сірки, яка бере участь у синтезі колагену й таким чином позитивно впливає на структуру шкіри, волосся та нігтів. Дефіцит вітаміну В7 призводить до розриву дисульфідних зв’язків, що спричиняють обривання волосся за довжиною. Вітамін В12 (ціанокобаламін) допомагає доставляти кисень у шкіру голови та відновлює пошкоджені цибулини, запобігаючи випадінню волосся. Препарати, які містять у складі вітаміни групи В, застосовують у терапії телогенового випадіння волосся, андрогенетичної алопеції, а також для прискорення росту волосся.
Вітамін А відіграє регуляторну роль у процесах росту епідермальних клітин та кератинізації, індукує активність дермальних фібробластів і синтезу колагену. Стабілізована форма вітаміну А, ретиніл пальмітат, забезпечує живлення волосяних фолікулів, має високу антиоксидантну активність і має пом’якшувальну дію на шкіру, підвищуючи її еластичність, активізуючи процес оновлення клітин волосся та шкіри волосистої частини голови.
Рослинні екстракти
Екстракт гінкго білоба збільшує перифолікулярний кровотік, має антинабряковий та антиоксидантний ефект, містить дитерпен, який інгібує фактор, що активує тромбоцити, і знижує агрегацію тромбоцитів.
Гінсенозиди, що містяться в женьшені, відіграють важливу роль у лікуванні пацієнтів з андрогенетичною алопецією за допомогою пригнічення процесу транскрипції андрогенового рецептора, індукованого ДГТ. Ефект гінсенозидів – протидія мініатюризації волосся. Екстракт плодів карликової пальми також блокує DHT (дигідротестостерон) та стимулює фактори росту волосся.
Азелаїнова кислота – органічна сполука, яку можна знайти в злакових культурах – житі, ячмені та пшениці, також застосовується в лікуванні алопецій. Існує кілька теорій щодо дії азелаїнової кислоти проти підвищеної втрати волосся. Дослідження, які були опубліковані в Британському журналі з дерматології, свідчать, що ця кислота може бути потужним інгібітором 5-альфа-редуктази.
Мікроелементи
Мікроелементи, що застосовуються в трихології, – це кобальт, мідь, літій, магній, марганець, фосфор, селен, сірка та цинк. Цинк діє як інгібітор 5-альфа-редуктази. У нещодавньому дослідженні було описано позитивний вплив міді в лікуванні ангдрогенетичної алопеції завдяки балансуванню активності стероїд-конвертуючих ензимів, подовження анагенової фази росту волосся та стимуляції проліферації клітин волосяного сосочка.
Статтю вперше було опубліковано в Les Nouvelles Esthetiques Україна, №5 (129), 2021
Читайте також
- Види алопецій: складності диференціації
- Патології волосся: методи діагностики в трихології
- Алопеція: реакція на порушення у функціонуванні організму
- Малоінвазивні методики: мезотерапія
- Дифузна алопеція: питання діагностики
- Гніздова алопеція: повторний маніфест випадання волосся
- Мезотерапія при гіперпігментації
- Інʼєкційна терапія целюліту
- Ліполітична мезотерапія
- Алопеція
- Мезотерапія
- Інвазивна процедура