Комплексна корекція післяопераційних рубців методом трикомпонентного шліфування

Сучасні методики і поєднані протоколи роботи

Logo

Популярний запит наших клієнтів – усунути рубці або зменшити їх видимість – потребує сучасних підходів та комплексної корекції. В нашій статті розглянемо комплексну корекцію післяопераційних нормотрофічних і гіпертрофічних рубців.

До фізіологічних рубців відносять атрофічні, нормотрофічні, гіпертрофічні. До патологічних – келоїдні рубці. Беручи до уваги стадії морфологічного розвитку рубця, а саме: перша стадія, післяопераційне запалення – від першої доби до 10 днів; друга,  стадія активного фібрилогенезу – від 10 до 30 днів після операції; третя стадія, виникнення міцного рубця – до 90 діб; четверта стадія, формування остаточного рубця – до 12 місяців, – ми рекомендуємо приступати до корекції післяопераційних змін не швидше ніж рік після операції.

Винятком є діти, де в перші три роки після оперативного втручання достатньо призначити топічно силіконовий гель, і тільки якщо після трьох років зміни залишаться стійкими, тоді можна підбирати й запропонувати методи естетичної корекції післяопераційних змін у дитини.

Також, крім вікових особливостей, слід взяти до уваги фактори, які впливають на формування рубців: загальні (наприклад, генетично-детерміновані ознаки, імунний статус) та місцеві (локалізація ран, характер і масштаб уражень).

Комплексна корекція післяопераційних рубців трикомпонентним методом механічного шліфування передбачає підготовку до процедури, саму корекцію та домашні рекомендації на різних етапах реабілітації.

Протокол корекції має три складові:

  • макроексфоліація – відлущування верхнього ороговілого шару шкіри за допомогою одноразової абразивної насадки з мікрокристалічним напиленням дорогоцінних мінералів у супроводі мікровібрацій, які забезпечують ефект анальгетика;
  • світлова терапія фотодинамічною хвилею (led-therapy) 633 нм;;
  • мікровібраційно-компресійний масаж, спрямований на стимуляцію вироблення еластину та колагену, а також підтягнення й оновлення шкіри. 

Такий метод трикомпонентного шліфування демонструє гарні результати навіть у пацієнтів з обтяженим анамнезом та рубцевими змінами понад 12 місяців від оперативних втручань.

В розглянутих нижче кейсах як підготовка до корекції були проведені інʼєкції препарату з полінуклеотидами (за тиждень до трикомпонентного механічного шліфування).

В обох кейсах у період реабілітації після процедури пацієнтам було рекомендовано заспокійливий та моделюючий засіб з властивостями епітеліанта, до складу активних діючих речовин якого входять два види гіалуронової кислоти. Кількість нанесення епітелізуючого крему – без обмежень, до відходу некротичної кірки (в наших кейсах – орієнтовно 7-10 днів). 

Після відходу некротичної кірки призначено дворазове (вранці та ввечері) застосування силіконового гелю високої щільності з вітамінами В5 та Е для відновлення гідроліпідного балансу епідермісу та посилення комплексного терапевтичного ефекту від трикомпонентного шліфування.

Хочемо зазначити важливий нюанс: наносити силіконовий гель високої щільності необхідно лише на  суху зону корекцій, а час експозиції гелю для формування невидимої плівки має бути мінімум 15 хвилин. В інших випадках одяг чи інші косметичні засоби зменшують ефективність препарату.

Якщо процедура проводилась на відкритих ділянках шкіри, перед виходом на вулицю обов’язковим є використання сонцезахисних засобів, але тільки після нанесення на зону корекції силіконового гелю та з дотриманням часу його експозиції. 

Клінічні кейси

Пацієнтка А., жінка, 33 роки, причина звернення – рубці після терапевтичної лапароскопії. Обтяжений анамнез: фосфоліпідний синдром, ендометріоз. Термін рубців – 1 рік 6 місяців.

Протокол ведення:

1) підготовка за тиждень до корекції у вигляді введення по 1 мл полінуклеотидів 20 мг/мл субдермально у зону післяопераційних рубців;

2) на першому візиті сеанс корекції складався з двох етапів:

 а) перший етап корекції: макроексфоліація насадкою Corps лінійно-ретроградними проходами на зоні рубця до появи точкових крапель крові в супроводі фотодинамічної терапії світлом 633 нм та анальгезуючого агенту мікровібрацій з частотою 100 Гц; 

 б) другий етап корекції: мікровібраційно-компресійний масаж гіпоалергенним силіконовим роликом з епітеліантом в супроводі led-therapy 633 нм, тривалість – 10 хв.

Під час другого візиту ми доповнили процедуру корекції введенням субдермально 1 мл полінуклеотидів 25 мг/мл в саму зону корекції в той самий день; 

3) домашні рекомендації на перший тиждень реабілітації: засіб епітеліант ранозагоювальний. Після відходу кірки силіконовий гель високої щільності два рази на добу, час експозиції для просихання – 15 хв.;

4) інтервали між двома сеансами – 1 місяць.

На приведених фото добре видно порівняльну різницю між двома сеансами шліфування. На першому сеансі (фото 1 А-В) була проведена підготовка, тут зона обробки менша в розмірі та, зі слів моделі, болюча та чутлива. На другому сеансі (фото 2 А-В) в зону корекції післяопераційних рубців перед процедурою вводили інʼєкційно препарат полінуклеотидів субдермально. Після введеного препарату полінуклеотидів у зону механічної макроексфоліації пацієнтка зазначила суттєве зменшення больових відчуттів,  комфортніше проходив період реабілітації.

 

 

Фото 1 А-В, 2 А-В. До и після введення препарату полінуклеотидів субдермально

На фото до і після двох комбінованих сеансів комплексної корекції (фото 3 А-В) помітне зменшення розміру рубця, крім того, усунули гіперпігментацію, також пацієнтка зазначила відсутнє ущільнення тканин, яке було до корекції.

Фото 3 А-В. До і після двох комбінованих сеансів комплексної корекції 

Пацієнтка В., жінка, 21 рік, звернулася зі скаргами на рубці після видалення апендициту, термін рубців – 5 років. Обтяжений анамнез: полікістоз яєчників.

Протокол ведення подібний до попереднього кейсу. На першому сеансі була проведена механічна трикомпонентна корекція рубця (макроексфоліація, led-therapy 633 нм, вібраційно-компресійний анальгезуючий агент), процедура виконувалась до появи точкових крапель крові. 

Динаміка після двох комплексних корекцій позитивна, краї рубця стали розмиті, а структура і колір – більш однорідними з навколишніми тканинами (фото 4-5).

 

 

Фото 4-5. Динаміка після двох комплексних корекцій 

Висновки

Процедури корекції післяопераційних рубців дають кращі результати в комплексній трикомпонентній корекції з підготовкою та домашніми рекомендаціями на різних етапах реабілітації.

Сеанси, які проходили з введенням ін’єкцій полінуклеотидів субдермально у місці рубцевих змін, мали комфортніший період реабілітації та кращу динаміку.

Метод механічного трикомпонентного шліфування (механічна макроексфоліація, мікровібраційно-компресійний масаж, фотодинамічна світлова терапія 633 нм) дозволяє розширити асортимент можливих програм корекції післяопераційних рубців та дає можливість пропонувати клієнту різні, але доступні за вартістю методи оновлення шкіри. 

Читайте також