Чи не ковидом єдиним: вплив дефіцитних станів на алопеції

2021-11-16
Logo

У попередній статті ми розглянули основні причини випадання волосся. У цьому розберемо, як дефіцитні стани впливають на алопеції.

Ксенія Кісімес , провідний лікар-дерматолог, косметолог, BOGOMOLETS CLINIC, спікер, член EADV, UHPS, Української асоціації дерматовенерологів та косметологів

Розглянемо механізм дії вітаміну D при аутоімунних захворюваннях.

Вітамін D природним чином присутній лише в дуже обмеженій кількості продуктів харчування. В організмі людини він виробляється тільки в певних умовах, коли ультрафіолетові промені сонячного світла потрапляють на шкіру. Біологічно інертний вітамін D, що утворюється при перебування на сонці, що отримується з продуктів харчування і у вигляді добавок до їжі, для активації в організмі повинен пройти два процеси гідроксилювання. Перший відбувається в печінці і перетворює вітамін D на 25-гідроксивітамін D 25-OH, також відомий як кальцидіол, малоактивна (депо) форма вітаміну D. Друге гідроксилювання відбувається переважно в нирках, і його результатом є синтез фізіологічно активного 1,25-дигідроксивітаміну D 1,25-(OH), або кальцитріолу.

Доктор Robert Heaney рекомендує щоденний прийом вітаміну D 75 ME на кг маси тіла, щоб досягти рівня в сироватці крові 100 nmol/L (Can) або 40 нг/мл (США) (при вазі 70 кг 5250 ME на день).

Але можна розрахувати і самостійно: вітамін D: 1 мг 40 МО. Рівень вітаміну D у крові: 1 нг/мл 1 мг/л 2,5 нмоль/л. Оцінка: дефіцит вітаміну D3 150 нг/мл (375 нмоль/л).

Поліненасичені незамінні жирні кислоти (омега-3-ейкозапентаєнова кислота і докозагексаєнова кислота) відносяться до незамінних (есенціальних) жирних кислот. Як у чоловіків, так і у жінок поєднане застосування ПНЖК омега з цинком, таурином, рослинними поліфенолами дозволяє знизити патологічне випадання волосся і покращити їх якість (дослідження Bouilly-Gauthier D, Jeannes C, Dupont N, Piccardi N, Manissier P, Heinrich U Tronnier H. New nutritional supplementation is effective against hair loss and improves hair quality (EADV 2008; 1003). В даний час ейкозапентаєнову та докозагексаєнову кислоти широко використовують у терапії хронічних запальних захворювань шкіри (псоріаз, атопічний дерматит, акне і т.д). ПНЖК стимулюють ріст і поділ клітин, забезпечують синтез колагену, що дозволяє боротися зі зморшками, атрофією та ксерозом шкіри. В естетичній медицині ПНЖК рекомендуються для профілактики передчасного старіння шкіри, захисту від пошкоджень, пов'язаних з інсоляцією.

Дефіцит біотину може розвиватися у людей, що тривалий час перебувають на внутрішньовенному харчуванні без додавання препаратів біотину. Інші причини дефіциту: спадковість (аутосомно-рецесивний дефіцит біотинідази); застосування антибіотиків та сульфаніламідних препаратів (вони вбивають здорову мікрофлору кишечника, яка синтезує біотин), порушення травлення (синдром мальабсорбції після резекції тонкого кишечника); зловживання замінником цукру цукровином, який негативно впливає на синтез і засвоєння біотину; вживання продуктів, що містять сірчисті сполуки як консерванти (вони руйнують біотин); зловживання алкоголем, який перешкоджає засвоєнню біотину; дефіцит магнію, що перетворює біотин на активну форму. Симптоми дефіциту біотину проявляються ураженням шкіри у вигляді лущення, сухості, блідості, періорального дерматиту. І пізніше починається випадання волосся, атаксія, сонливість, депресія, слабкість та гіпотонія м'язів, високий рівень холестерину, aнемія.

Мідь та цинк застосовуються для лікування пацієнтів з різними видами алопецій. Спостерігалося достовірне збільшення щільності волосся при 50-тижневому дослідженні, протягом якого пацієнти приймали внутрішньо комплекс, що містить мідь, цинк, а також гістидин і цистеїн. Незважаючи на те, що препарати, що містять мідь та цинк, показують позитивний результат при оцінці росту волосся, кореляції між вмістом міді та цинку в сироватці крові та ступенем втрати волосся у проведених плацебо-контрольованих дослідженнях не доведені. Також показано, що для росту волосся мідь, цинк і магній необхідні в комплексі, а магній має певне патогенетичне значення при деяких видах дифузної алопеції у жінок. Препарати міді та цинку традиційно застосовуються для лікування пацієнтів із різними видами алопецій.

Яка роль амінокислот?

Сіркотримаючі амінокислоти L-цистеїн і L-метіонін беруть участь у побудові дисульфідних зв'язків у структурі кератину, покращують зростання волосся при AГА (W. Gehring et al., Magazine for Skin Deseases). Таурін синтезується на основі метіоніну та цистеїну. Необхідний для синтезу керaтину, має протифіброзну дію на фолікули волосся.

L-аргінін – попередник оксиду азоту, розширює судини, постачає калій всередину клітин, надає анаболічний ефект (Saini, R. & Zanwar, AA (2013)). pp. 73-82).

Глутамін відповідає за транспорт сірки, регулює ріст волосся, є потенційним джерелом енергії в організмі. Добавки застосовують при стресовій втраті волосся.

L-лізин – незамінна амінокислота, що грає важливу роль у синтезі колагену та інших білків. Найважливішим властивістю лізину є його здатність разом з вітаміном С образовувати L-карнітин.

L – тирозин – попередник меланіну, тироксину, дофаміну. Має стрес-протекторний, психостимулюючий, антидепресивний ефект, покращує інтелектуальні функції. У трихології застосовується при стресових та аутоімунних алопеціях.

Підсумовуючи, можемо сказати, що будь-який дефіцитний стан впливає випадання волос. Про інші дефіцити, наприклад, про залізодефіцитні стани або анемії в цілому, ми поговоримо в наступних статтях.

Читайте також:

Головні причини випадання волосся

Читайте також