Акне та депресія як взаємопов’язані явища
Як впливає вугрова хвороба на психічний стан підлітків
Акне у підлітків і депресії — два поширених та взаємопов'язаних явища, які можуть значно впливати на фізичний і психічний стан підлітків. Акне, також відоме як вугрова хвороба, є досить поширеним явищем, що часто виникає саме під час підліткового періоду розвитку.
Ганна Кібіцька, лікар-дерматовенеролог, косметолог, член PBA (Professional Beauty Association USA), член NCEA (National Coalition of Estheticians Association USA)
Акне — це хвороба сальних залоз шкіри, прояви якої ми можемо спостерігати у вигляді висипань, запалень та почервоніння на обличчі, спині та інших частинах тіла. Депресія, з іншого боку, є серйозним психічним розладом, що характеризується постійним почуттям смутку, втрати інтересу до життя та змінами настрою, його погіршенням.
Існує безліч факторів, які можуть сприяти розвитку акне у підлітків, серед них зміни гормонального балансу, генетичні передумови. Надмірна продукція чоловічих статевих гормонів (гіперандрогенія) або ж генетично зумовлена надмірна чутливість рецепторів сальних залоз до чоловічих статевих гормонів призводить до збільшення вироблення себуму, паралельно відбуваються процеси фолікулярного кератозу, зміни pH, зниження бар’єрної функції шкіри, а це в свою чергу створює сприятливі умови для розвитку Propionibacterium acne. І, як наслідок всього цього, виникає запалення сальних залоз з подальшим розвитком проявів акне на шкірі.
Однак вугрова хвороба не тільки фізично впливає на підлітків, а й може мати психологічні наслідки. Поява акне на обличчі та інших видимих частинах тіла може викликати у підлітків почуття сорому, низьку самооцінку та соціальну ізоляцію. Це може призводити до розвитку депресії, яка посилює негативні емоції та відчуття безпорадності.
У свою чергу, депресія може впливати на стан шкіри підлітків. Стрес, що супроводжує депресію, може призводити до збільшення вироблення гормонів, які впливають на шкіру та можуть сприяти появі акне. Таким чином, акне та депресія здатні утворювати замкнене коло, в якому один стан посилює та загострює інший.
Хочу представити один з кейсів. Підліток 15 років звернувся на прийом з акне середнього ступеню тяжкості. За словами пацієнта, перші прояви з’явилися в 12 років, з того часу були спроби лікування як у дерматолога, так і в кабінеті косметолога, але завершувалися невдало. Батьки пацієнта відмітили значні зміни настрою, дитина втратила інтерес до пізнання нового, обмежила своє коло спілкування з друзями, а згодом взагалі стала закритою до спілкування через висипку та запалення на обличчі, що викликало почуття сорому, адже однолітки мали чисту, здорову шкіру обличчя.
Невдачі від попереднього лікування стали наслідком нерозуміння того, що терапія акне — це довгий складний процес, не справа кількох тижнів, а комплексна робота дерматолога, косметолога та психолога. І не рідко на початкових етапах лікування може відбуватися загострення хвороби, що ставить під сумнів ефективність та отримання бажаного результату в очах пацієнта, а особливо підлітків, чия нервова система дуже лабільна, схильна гіперболізували певні обставини та схильна до частих депресій через гостроту сприйняття думки оточуючих. Тому було прийняте рішення щодо застосування медикаментозних препаратів, використання спеціальних схем по догляду за шкірою у кабінеті косметолога, а саме препаратів азелаїнової кислоти в комплексі з додатковою ексфоліацією для перешкоди механізмів розвитку акне. А також правильних та дієвих засобів по догляду за шкірою, сеанси психотерапії для сприйняття себе, що є надзвичайно важливим моментом, адже сприяє кращому розумінню хвороби і допомагає подолати її.
Сеанси психотерапії проходили раз на тиждень, і їх розпочали разом з призначенням продуктів домашнього догляду за шкірою, за місяць до призначення медикаментозного лікування та косметологічних процедур, щоб з’ясувати, що відчуває пацієнт, допомогти йому краще пізнати себе та хворобу, знайти питання на всі відповіді що його турбують. Саме завдяки такому алгоритму вже за три місяці ми мали прогрес, а за 6 місяців досягли вагомих результатів.
Важливо, що акне та депресія є зворотними станами, які можуть бути успішно проліковані та керовані. Консультація з лікарем-дерматологом та психологом може допомогти підліткам знайти ефективні стратегії для управління акне та депресією. У підсумку, акне у підлітків і депресія — це два взаємопов'язані стани, які можуть негативно впливати на фізичне та психічне здоров'я підлітків. Розуміння цього зв'язку та сприйняття відповідних заходів для лікування та координування цими станами можуть допомогти підліткам подолати фізичні та емоційні труднощі, пов'язані з акне та депресією.