Реабілітаційний період у косметологічного пацієнта

Поговоримо про те, на що варто звернути увагу пацієнта на успішне відновлення організму після інвазивних косметологічних процедур.

Logo

Успішна реабілітація – запорука ефективного результату процедури. Але не завжди фахівець може проконтролювати як проходить відновлювальний період пацієнта, чи він дотримується всіх рекомендацій. Обговоримо, на що варто звернути увагу для успішного відновлення після інвазивних процедур.

Ольга Лукіна, лікар-дерматокосметолог, провідний спеціаліст компанії Laura Beaumont (Україна, Київ)


Реабілітація – це найважливіший штрих, без якого не може бути завершено виконану роботу. За рахунок пошкодження епідермального бар'єру значно підвищується трансепідермальна втрата води, що призводить до порушення водно-електролітного балансу у шкірі та її зневоднення. Крім того, навіть за точно дотриманою методикою проведення процедур є ймовірність розвитку низки побічних реакцій та ускладнень, таких як стійка гіперемія та десквамація, післязапальна гіперпігментація, себорея, загострення герпетичної інфекції.


Враховуючи актуальність цього моменту, пропоную докладно зупинитися на відновлювальних процедурах, які найчастіше проводять косметолог у період реабілітації клієнта після пластичної операції та інших естетичних інвазивних втручань.

Цілі та особливості процедур відновлення

За допомогою реабілітації досягаються такі результати:

  • створюються оптимальні умови для швидкого та сприятливого післяопераційного загоєння тканин;
  • прискорюється розсмоктування набряків та гематом;
  • зменшуються дискомфортні відчуття та психологічна напруга.

Отже, мета реабілітаційних процедур – скоротити терміни відновлення організму, профілактувати та лікувати побічні ускладнення, допомогти пацієнтові швидше повернутися до звичного способу життя.

Важливою умовою успішного відновлення шкіри після пошкодження є застосування засобів, що забезпечують на період регенерації захисну функцію шкіри . Втрата рідини, що відбувається з поверхні пошкодженої шкіри, сприяє її висиханню, стягуванню і свербінню. Дегідратація, у свою чергу, перешкоджає нормальному загоєнню, оскільки цей процес швидше відбувається саме у вологому середовищі. Ще нещодавно до рекомендацій входило використання медичного вазеліну на ранніх етапах реепітелізації, який, створюючи на поверхні шкіри вологонепроникну перешкоду, зупиняє трансепідермальну втрату води, тим самим зберігаючи необхідний водний баланс. Однак це його властивість - блокувати ТЕПВ - гальмує і реакцію у відповідь, спрямовану на відновлення шкірного покриву. Крім того, за даними електронної мікроскопії, вазелін проникає у верхні шари епідермісу та порушує структуру ламеллярних тілець. Останнє покоління захисних зовнішніх засобів - зволожуючі гелі, що відновлюють, створюють на поверхні шкіри фізіологічну «дихаючу» плівку, яка не тільки перешкоджає втраті води шкірою і утримує вологу у верхніх шарах епідермісу, але і не порушує ходу природних процесів відновлення шкіри.


Для запобігання розвитку пігментації рекомендується протягом усього курсу процедур унеможливити перебування на відкритому сонці, повністю відмовитися від відвідування соляріїв. Необхідно щодня застосовувати сонцезахисні засоби, незалежно від сезону, зі ступенем захисту (SPF) не менше 30 . У разі пошкодженої шкіри оптимальний варіант захисту від сонячних променів – засоби з неорганічними фільтрами на основі окису цинку та двоокису титану. Ці речовини не проникають у шкіру, хімічно інертні, практично не викликають алергічних реакцій та здатні ефективно відбивати ультрафіолетове випромінювання. З метою профілактики гіперпігментації з продуктів повсякденного догляду за шкірою краще виключити косметичні засоби, що містять фотосенсибілізуючі компоненти: олії бергамота, апельсина, лимона, помаранчі, кориці, лаванди, солодки, екстракти звіробою та конюшини.

Першорядні дії

Перша проблема, що спостерігається після процедур із порушенням цілісності шкіри, – це запалення. Згадуємо: rubor tumor calor dolor functio laesa – почервоніння, набряк, жар, біль та порушення функції. Для зменшення виразності цих реакцій відновний догляд повинен включати:

  • зволоження,

  • відновлення епідермального бар'єру,

  • профілактику інфікування

NB! У ранній період відновлення пацієнт не повинен застосовувати косметичні засоби, що містять гліколеву кислоту , оскільки це може призвести до більш глибокого пошкодження шкіри.

Лікування проводиться за принципом «мокре лікувати мокрим, сухе – сухим» .

У перші дні призначаються зовнішні лікувальні засоби як розчинів, рідин, пінок, антисептичних барвників, примочок. Як тільки відбувається епітелізація та зникає мокнути та ерозії, переходимо на косметичні препарати у вигляді крему.
Залежно від вираженості запалення креми можуть містити стероїдні гормони, що регенерують речовини (плаценту, пантенол, ретинол, бісаболол, цинк, азулен), що відновлюють водно-ліпідну мантію компоненти (масло ши, фосфоліпіди, цераміди, омега-6, – незамінну помічницю, яка зволожить шкіру та прискорить регенерацію, а також вітаміни та антиоксиданти, що гальмують перекисне окислення ліпідів і, як результат, що запобігають появі післязапальної гіперпігментації. Прекрасним засобом для зволоження та відновлення шкіри послужать маски. Вони можуть мати в своїй основі колаген, каолін, мигдальне масло, вітамін Е (наприклад, Collagen Mask Laura Beamond, Intense Revitalizing Mask Spa Abyss, Porcelan Mask Сhristina), а також спіруліну, ментол, білу глину, яка є природним антисептиком (наприклад, кріомаска Cold Mask Laura Beamont, Cooling Mineral Mask DR Spiller, Firming Stimulation Algae Mask Сhristina).
Найчастіше, при нехтуванні проведенням алергопроби перед пілінгом, можна отримати ускладнення у вигляді алергічної реакції. У таких випадках призначаються антигістамінні засоби, препарати кальцію, сорбенти, зовнішньо примочки та стероїдні мазі.
При порушенні асептики та антисептики можливе інфікування ран хвороботворними мікробами. Для вирішення таких ускладнень призначаються внутрішньо та зовнішньо препарати, що містять антибіотики.


Апаратна реабілітація

Наступним етапом реабілітації є методики апаратної косметології та мануальний масаж, за допомогою яких можна відновити місцевий кровообіг, прискорити розсмоктування гематом та набряків, покращити лімфоток, звільнити організм від зруйнованих клітин та токсинів. Мануальний лімфодренаж посилює ефект процедур догляду за обличчям, оскільки стимулює лімфообіг, покращує обмін речовин та забезпечує очищення підшкірних тканин. Лімфодренаж дає моделюючий та ліфтинговий ефект, знімає набряк, підвищує тонус м'язів, покращує колір обличчя. Одна з важливих переваг цієї техніки – розслаблення. Ритмічність і легкість натискань, притаманних цієї техніки, сприяють релаксації як особи, а й всього тіла. Рекомендується як основна техніка відновлення після пластичних операцій. На першому місці серед апаратних корекцій – мікроструми та ультразвук.


Мікрострумова терапія.

Методика оптимальна для зняття післяопераційних болів та зменшення набряків. Суть її полягає у комплексному впливі на організм імпульсами електричного струму надмалої частоти. Лікарі-дерматокосметологи рекомендують використовувати мікрострумову терапію після будь-яких пластичних операцій, особливо після кругової підтяжки обличчя або блефаропластики, оскільки у цих випадках протипоказані ручні масажі. Головна перевага мікрострумів – це здатність виводити токсичні речовини та надлишок рідини зі шкіри. В результаті зменшуються та пропадають набряки та синці, проходить стягнутість шкіри. Завдяки посиленню обміну речовин активізується процес омолодження шкіри та покращується м'язовий тонус. Це прискорює процеси загоєння тканин, покращує обмін речовин, відновлює фізіологічну активність ушкоджених клітин.
Навіть пара таких процедур здатна скоротити відновлювальний період приблизно на третину, але загалом курс передбачає 7–15 сеансів, періодичність яких підбирається індивідуально. Простота методу, мала кількість протипоказань, висока ефективність визначили широке застосування та велику популярність мікрострумової терапії в галузі естетичної медицини.
Дарсонвалізація. Струми Дарсонваля – високочастотні струми слабкої сили – є одним із класичних методів фізіотерапевтичного лікування. У косметології дарсонвалізація використовується як омолоджуюча, регенеруюча процедура. Проходячи через тканини обличчя, струми Дарсонваля викликають покращення кровообігу та стимуляцію обміну речовин. Дарсонвалізація в різних областях голови та шиї може сприяти зменшенню болю, а також покращувати кровообіг. Зазвичай струми Дарсонваля використовують у комплексі з іншими відновлювальними процедурами.


Ультразвукова терапія

Під впливом високочастотних звукових коливань відбувається локальне нагрівання тканин, що викликає прискорення обмінних процесів. Це забезпечує протизапальний та знеболюючий ефект, сприяє поліпшенню периферичного кровообігу та розсмоктування рубців. Процедура займає 10-30 хвилин. Курс розрахований на 12-15 сеансів, що проводяться двічі-тричі на тиждень.

Релаксуючі процедури

Будь-яке інвазивне втручання – стрес для організму. Подолати почуття тривоги, відчуття самотності, незахищеності, якими можуть супроводжуватися пластичні операції, глибокі пілінги, допомагають релаксуючі процедури: лімфодренажний масаж, класичний, стоун-терапія.


Ін'єкційні методи та мікронідлінг

Через 2-4 тижні після радикальних естетичних процедур настає час більш глобального відновлення шкіри за допомогою мезотерапії та біоревіталізації. Ін'єкції вітамінних коктейлів та препаратів на основі гіалуронової кислоти потрібні для швидкої регенерації тканин. Необхідний ефект досягається не тільки за рахунок фармакологічної дії компонентів, але й завдяки стимуляції шкіри шляхом механічної дії голкою.
На фінішній прямій реабілітації постають такі питання, як корекція рубцевих елементів після хірургічної пластики, видалення утворень на шкірі, лазерне шліфування, ускладнення після глибоких пілінгів. Дуже важливо пояснити пацієнтам, що неприпустимо зривати скоринки, оскільки це може призвести до утворення грубого рубця.
У разі формування келоїдного та гіпертрофічного рубця рекомендується кріотерапія – кріодеструкція, яка дозволяє ефективно зменшувати обсяг рубцевої тканини, а також ін'єкції триамцинолону, які проводяться 1 раз на 10–14 днів, застосування силіконових пластирів, лазерна корекція.
У лікуванні гіпотрофічних рубців чудово себе зарекомендували мезоролери – унікальний медичний інструмент, що ідеально відповідає вимогам нехірургічного та неабляційного (без деструкції тканин або їх окремих структур) лікування різних шкірних захворювань, а також у методиках боротьби з віковими змінами шкіри (зморшки, складки) та для відновлення волосяного покриву.


Клінічні дослідження показали, що застосування мезоролера більш ефективно, ніж пілінг, CO2-лазер, дермабразія та радіочастотні методи стимуляції для відтворення в тканинах шкіри колагену та еластину, що дозволяють потовщувати шкіру і тим самим «прати» зморшки, згладжувати рубці та шрам.


Принцип мікроакупунктурного акупунктури полягає в тому, що невеликі уколи голками створюють локальні неоднорідності в дермі, які, у свою чергу, розпізнаються захисною системою організму, і вона спрямовує до них фібробласти. Фібробласти секретують попередників білків колагену та еластину, є первинним «ремонтним» матеріалом шкіри і завжди присутній навколо різних пошкоджень і неоднорідностей шкіри, де перетворюються на колаген і еластин і в кінцевому підсумку нарощують у місці пошкодженої тканини абсолютно новий шар, який «підпирає» шкіру зсередини , розправляючи цим зморшки і згладжуючи рубці і шрами, вирівнюючи поверхневий покрив.
У мезоролера є ще одна незаперечна перевага перед іншими системами та методами: він створює на шкірі велику кількість мікроканалів, за якими, минаючи всі бар'єри та перешкоди, всередину шкіри можна вводити будь-яку активну речовину. Інакше кажучи, лікарські препарати та косметичні засоби вводяться мезоролером внутрішньошкірно і, таким чином, діють набагато ефективніше, ніж при звичайному способі використання. Комплексні коктейлі з пептидами та олігопептидами (група органічних сполук, що складаються з двох або більше амінокислот, які пов'язані між собою хімічним зв'язком, званим пептидним зв'язком, і ідеально підходять до потрібної ДНК – наприклад, наносферичні мезококтейлі MesoActive від ТМ SPA Abys Plazan, Meso-Cocktail від ТМ Hikari), амінокислотами, гіалуроновою кислотою, ензимами, рослинними екстрактами (лікувальні концентрати дермакосметики Laura Beaumont) і т. д. проникають у дерму набагато легше, коригуючи різні зміни.


Психологічна підготовка
І насамкінець найбільш, мабуть, важливий момент реабілітації – психологічна підтримка пацієнта. Безумовно, успіх якнайшвидшого відновлення залежить від техніки, обсягу втручання, конституційних особливостей людини, загального стану організму та передопераційної підготовки, під час якої є можливість скоригувати, зменшити і, можливо, попередити різні неприємні складові реабілітаційного періоду.
Психотерапевтичній підготовці пацієнта необхідно приділяти особливу увагу, оскільки будь-яка травматична процедура спричиняє стрес. Потрібно максимально повно і достовірно розповісти пацієнтові про майбутню маніпуляцію, про всі її особливості, не заощаджуючи на цей час консультації і не думаючи, що перед вами сидить людина, яка не може розібратися в термінологічних нюансах. Сьогодні, за найбагатшою інформаційною базою, пацієнт, як правило, приходить на прийом цілком підготовленим та обізнаним, тому лікарська «зарозумілість» лише завадить встановленню контакту з ним. Позитивні установки, інформаційна підтримка, звернення уваги на позитивну динаміку, результат, ефективність, побажання гарного дня та настрою – і чудеса перетворення наших дорогих клієнтів не забаряться.


Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №4/2013, стор. 66-69

Читайте також