Профілактика післязапальної пігментації після лазерних шліфувань і глибокого пілінгу

Як попередити розвиток РІН (Post-Inflammatory Hyperpigmentation)

Logo

Попередження розвитку пігментації після лазерної дії: успішне використання топічних засобів.

Попри всі обмеження останніх місяців, запроваджені у світовій б'юті-індустрії, популярність лазерних технологій залишається, як і раніше, високою, а в деяких країнах навіть зазначають збільшення попиту на естетичні процедури лазерної медицини. Це цілком зрозуміло: лазерна дія добре вивчена, передбачувана, механізм дії енергії лазера цілком фізіологічний і стимулює природні механізми захисту й відновлення шкіри людини. Крім того, накопичено багаторічний досвід – лазерні технології в медицині широко застосовуються вже понад п'ятдесят років, що свідчить про безпеку їх застосування за умови дотримання досить зрозумілих і не надто складних методів попередження побічних ефектів та ускладнень. Треба зазначити, що ринок лазерного обладнання теж вигідно відрізняється: попри присутність «сірих виробників», які копіюють технології, використовуючи низькоякісні матеріали та методи виробництва, основні великі виробники успішно просувають ідеї безпеки, створюють умови для того, щоб клініки естетичної медицини могли собі дозволити придбати якісне обладнання, але головне – постійно та дуже активно займаються навчанням й освітою лікарів у галузі лазерних технологій. Спільнота лікарів лазерної медицини й Асоціації лазерної медицини, членом ради однієї з яких є автор, ведуть активну просвітницьку роботу, яка багато в чому спрямована на створення умов, за яких пацієнти отримають гарантії безпеки при використанні методик лазерної медицини, незалежно від того, використовується лазер для лікування проявів захворювань або з метою поліпшення зовнішності.

Треба зазначити, що хоча ризик розвитку побічних ефектів та ускладнень при використанні лазерних технологій справді відносять до невеликих, деякі побічні ефекти досить поширені. Більшість із них характеризують як незначні, проте треба розуміти, що незначність ефекту з погляду лікаря не завжди означає те, що пацієнт готовий прийняти ці ускладнення і з ними змиритися.

Характеристики незначності передбачають, що побічні ефекти безпечні з погляду здоров'я, не потребують зміни способу життя, не погіршують, звичайно ж, прогнозів про тривалість життя або стан здоров'я в майбутньому. Однак це не означає, що подібні проблеми не можуть засмучувати пацієнтів, створювати дискомфорт, призводити до зміни їхнього соціального життя й загального невдоволення результатами процедури. Частими є ситуації, коли об'єктивні результати процедури цілком задовільні, результат досягнуто, але пацієнт залишається незадоволений і негативно відгукується про процедуру, технологію, лікаря та клініку.

Мабуть, найпоширенішим із таких побічних ефектів є порушення пігментації, що розвивається внаслідок неминучого травмування епідермісу та розвитку запальних змін у тканинах після проведення процедури. Післязапальна пігментація (Post-Inflammatory Hyperpigmentation or PIH) як ускладнення лазерного впливу є одним з побічних ефектів, що найбільш часто описуються. За даними численних досліджень, частота розвитку PIH після проведення неаблятивного фраксильованого лазерного впливу досягає 31% при терапії мелазми, до 25% при проведенні впливу з метою корекції вікових змін, до 41% при лікуванні рубців постакне. Аблятивний лазерний вплив має ще більший ризик розвитку цього побічного ефекту: до 80% при використанні СО2 лазера і до 60% при використанні ErYAG. Чим більша потужність впливу, тим вищий ризик розвитку післяпроцедурної гіперпігментації. Загалом, пацієнтів, які вже страждають на мелазму, рекомендується попереджати про те, що лазерний вплив, у тому числі неаблятивний, може посилити наявні порушення пігментації після проведення навіть одиничної процедури.

Однак розвиток PIH можна попередити з високою ефективністю, і це має бути одним із пріоритетів у підготовці пацієнтів до лазерного впливу.

Групи ризику

Які групи пацієнтів насамперед потребують призначення профілактичних засобів для запобігання розвитку пігментації?

  • Пацієнти з мелазмою
  • Пацієнти з проявами PIH в анамнезі
  • Використання фотосенсибілізуючих засобів у місяць, що передував процедурі (засоби, що містять ретинол, його похідні, а також гідроксильні кислоти)
  • Прийом фотосенсибілізуючих лікарських засобів (пероральні контрацептиви, деякі антидепресанти, протизапальні засоби тощо – повний список у додатку)

На сьогодні з метою запобігання розвитку PIH використовуються топічні засоби, що мають підтверджену антитирозиназну активність. З цією метою найчастіше використовуються засоби на основі коєвої та азелаїнової кислот, арбутину й гідрохінону, який нерідко використовується в комбінації з третиноїном і топічним стероїдами (застосування засобів, що містять гідрохінон, заборонено в країнах ЄС). Крім того, пацієнтам зазвичай рекомендують використовувати сонцезахисні засоби із рівнем захисту SPF UVB UVA 30-50 у щоденному режимі. На жаль, більшість із перерахованих вище засобів, за винятком сонцезахисних, самі по собі посилюють сенсибілізацію шкіри до ультрафіолету, внаслідок чого зростає ризик розвитку PIH в період відновлення після лазерного або іншого впливу, пов'язаного з пошкодженням епідермісу.

Завдяки сприянню Асоціації лазерної медицини України, було проведено дослідження для вивчення перспектив використання топічного засобу, що має освітлювальну та протизапальну дію, але при цьому не сенсибілізує шкіру до ультрафіолетового випромінювання, для профілактики PIH.

Дослідження проводилось на базі кількох клінік лазерної медицини в Україні. У дослідженні взяли участь 54 пацієнти, жінки віком від 25 до 52 років. Як критерії відбору пацієнтів використовувалися:

  • Гарний стан здоров'я на момент дослідження
  • Відсутність порушень пігментації
  • II-III фототип шкіри за шкалою Фітцпатрика
  • Наявність регулярного менструального циклу
  • Відсутність досвіду аблятивного СО2 або ербієвого лазерного впливу, серединних та глибоких пілінгів
  • Відсутність в анамнезі фотосенсибілізуючих топічних засобів протягом останніх чотирьох тижнів
  • Відсутність в анамнезі прийому потенційно фотосенсибілізуючих лікарських засобів протягом останніх чотирьох тижнів
  • Відсутність запальних змін шкіри на момент проведення процедури

Усі пацієнти підписали поінформовану згоду та були обізнані про цілі й методи проведення дослідження.

Пацієнти були поділені на дві групи, в одній – 25 осіб, в іншій – 29 осіб. У групі 1 всім пацієнтам було проведено аблятивне фракційне лазерне шліфування шкіри обличчя на ербієвому лазері. 15 пацієнтів отримали рекомендації використовувати топічний засіб протягом 14 днів, що передують дії, відновити застосування засобу на 5-й день після процедури та продовжувати його використовувати протягом 30 днів. Контрольна група, що складалася з 10 осіб, не використовувала топічних засобів у підготовчий та післяпроцедурний період. Друга група (група 2) пацієнтів складалася із 29 осіб. Всім ним було проведено феноловий пілінг із використанням 35% розчину фенолу. 20 пацієнтів отримали рекомендації використовувати топічний засіб протягом 14 днів, що передують дії, відновити застосування засобу на 5-й день після процедури та продовжувати його використовувати протягом 30 днів. Контрольна група, що складалася з 10 осіб, не використовувала топічних засобів у підготовчий та післяпроцедурний період. В обох групах пацієнти не отримували інформації про склад топічного засобу, виробника або ціну засобу.

Як топічний засіб, рекомендований для використання учасникам дослідження, застосовувався водний розчин на основі:

  • рослинних екстрактів листя та плодів чорниці (3.42%);
  • тростинного цукру (1.5%);
  • екстракту плодів солодкого золотистого апельсина (0.48%);
  • екстракту медичного лимона (0.48%);
  • соку листя барбадоського алое (0.2%);
  • соку канадського клена (0.18%);
  • ніацинаміду (0,5%).

Очікуваний ефект від застосування сироватки: посилення природного антиоксидантного захисту шкіри, вирівнювання рогового шару епідермісу, зменшення активності меланоцит-кератиноцитового трансферу меланіну, зниження інтенсивності синтезу меланіну за рахунок деактивації тирозинази, відновлення тонусу капілярів мікроциркуляторного русла.

Досягнення ефекту забезпечується синергетичною дією ніацинаміду та комплексу природних антиоксидантів, що входять до складу рослинних екстрактів цитрусових і чорниці, а також впливом на пошкоджену шкіру полісахаридів кленового й очеретяного сиропу, алое та камеді.

Ефект впливу засобів на шкіру полягає в утворенні захисної плівки, що створює умови для комфортного відновлення, з одночасною модерацією запальної реакції та активацією механізмів регенерації епідермісу, а також стимуляції синтезу структурних елементів дерми.

Механізм впливу інгредієнтів

  1. Ніацинамід має цілу низку достовірно підтверджених ефектів при топічному застосуванні. Зокрема, використання засобів з ніацинамідом протягом кількох тижнів дозволяє зменшити трансепідермальну втрату вологи (до 24% за 4 тижні) завдяки збільшенню кількості вільних жирних кислот (на 67%) та церамідів (на 34%) у роговому шарі шкіри. Також спостерігається посилення синтезу білків епідермісу – кератину, філаггріну й інволюкрину. У комплексі вони забезпечують оптимізацію агрегації кератиноцитів у роговому шарі, цілісність рогових конвертів корнеоцитів і рівну структуру рогового шару. При дослідженні впливу ніацинаміду на культуру людських фібробластів було виявлено посилення синтезу нових фібробластів (на 20%) та синтезу колагену І типу на 54%. Крім того, ніацинамід активно використовується як освітлювальний засіб, що особливо проявляє ефект у терапії посттравматичної, післязапальної та хронічної рецидивуючої гіперпігментації. Механізм впливу ніацинаміду полягає в інгібуванні меланосомально-кератиноцитового трансферу пігментних гранул (до 68% in vitro у ко-культурі меланоцитів та кератиноцитів). Ніацинамід синергетично проявляє себе у поєднанні з деякими антиоксидантами, що підвищує ефективність антиоксидантної дії та прискорює досягнення всіх перелічених вище ефектів.
  2. Екстракт чорниці містить специфічні антоціаніни та поліфеноли, що мають антиоксидантну дію. Крім цього, вони здатні зменшувати шкідливу дію оксидантного стресу, попереджати фотоушкодження шкіри, особливо пов'язане з впливом UVB-променів. Антоціаніни мають здатність поглинати широкий спектр ультрафіолетових променів, що допомагає зменшити чутливість шкіри до ультрафіолетового випромінювання при щоденному застосуванні. Особливістю антоціанінів чорниці (cyanidin-3-glucoside, petunidin-3-glucoside, malvidin-3-glucoside, і delphinidin-3-glucoside) є також здатність попереджати надмірну експресію (overexpression) генів, відповідальних за синтез металопротеїназ і пригнічення синтезу .
  3. Екстракт соку алое барбадоського (алое віра) містить понад 75 активних речовин, що мають виражений біологічний ефект. Полісахарид глюкоманнан і гіберелін взаємодіють з рецепторами факторів росту фібробластів, стимулюючи проліферативну активність клітин, що призводить до активації синтезу колагену. При топічному використанні засобів, що містять екстракт соку алое, спостерігається також посилення синтезу гіалуронової кислоти й дерматан сульфату в грануляційній тканині після пошкодження, а також посилення проліферативно-промотуючої активності клітин дерми в цілому, що сприяє прискоренню процесів загоєння й оксигенації. Екстракт соку алое має також протизапальний ефект завдяки здатності інгібувати циклооксигеназний шлях запалення та зменшувати активність простагландину Е2. Судячи з усього, цей ефект забезпечує С-глікозил хромон (C-glycosyl chromone), що міститься в соку алое. Нарешті, підтверджено також антиоксидантні властивості соку алое, які забезпечують глютатион пероксид, супероксид дисмутаза та деякі фенольні похідні.
  4. Екстракт тростинного цукру містить натуральні флавоноїди та фенольні кислоти, що мають виражену антиоксидантну дію. Щоденне використання засобів, що містять екстракт тростинного цукру, дозволяє зменшити ушкоджувальні ефекти оксидативного стресу й ультрафіолетового пошкодження різних структур шкіри.
  5. Екстракт кленового соку (Acer Rubrum) – джерело фенольних сполук, об'єднаних наявністю галоїльних груп, приєднаних до основного ядра, що містить галотаніни. Галотаніни мають антиоксидантний ефект, протидіють розвитку феномена глікації, а також мають антитирозиназну й антимеланогенну активність. Відповідно до досліджень, екстракт кленового соку здатний: (1) зменшувати активність ROS (reactive carbonic spicies); (2) пригнічувати експресію генів MITF, TYR, TRP-1, TRP-2; (3) помітно знижувати експресію протеїнів TRP-2 генів, що забезпечує зменшення активності синтезу меланіну і, безумовно, допомагає знизити ризик розвитку PIH.
  6. Екстракт медичного лимона – джерело натуральної аскорбінової кислоти і численних флавоноїдів (нобілетин, гесперидин тощо). Екстракт сприяє вирівнюванню й освітленню кольору шкіри завдяки здатності інгібувати активність тирозинази.
  7. Екстракт солодкого золотистого апельсина містить низку низькомолекулярних речовин, що мають протизапальний і судинозміцнювальний ефект, також інгібує тирозиназу та формування пігменту в меланоцитах.

Результати

В обох групах 100% пацієнтів зазначили хорошу переносимість, простоту використання та відсутність виражених суб'єктивних відчуттів при використанні засобу як у період, що передує проведенню фенолового пілінгу або аблятивної дії ербієвим лазером, так і в період після проведення процедур. В обох групах не було зазначено жодних побічних ефектів, потенційно пов'язаних із застосуванням засобу.

У групі 1 серед пацієнтів, які використовували засіб, не було зазначено жодного випадку PIH, тоді як у контрольній групі один випадок PIH був діагностований, і пацієнтка отримувала додаткову терапію, спрямовану на корекцію гіперпігментації. Термін відходження скоринок у групі, що використовувала засіб, становив 3-4 дні, у контрольній групі – 5-7 днів. У групі 2 результати були подібними. Серед пацієнтів, які використовували засіб, випадки PIH були відсутні, у контрольній групі було діагностовано один випадок PIH, який потребував додаткової терапії. Терміни відходження скоринок становили 3-4 дні для пацієнтів, які використовували засіб, та 5-7 днів для пацієнтів контрольної групи. Дані сумовані у таблиці 1:

МетодКількість пацієнтів Частота РІНТерміни відходження скоринок (дні)
Феноловий пілінг 35%, використовували засіб2003-4
Феноловий пілінг 35%, контроль9115-7
Аблятивне фракційне шліфування ербієвим лазером, використовували засіб1503-4
Аблятивне фракційне шліфування ербієвим лазером, контроль10105-7
 

Таблиця 1.

Висновок

Враховуючи результати дослідження, можна припустити, що застосування засобу на основі рослинних екстрактів та ніацинаміду в період підготовки й реабілітації після лазерного впливу або глибоких пілінгів з високою ймовірністю сприяє скороченню термінів ранньої реабілітації пацієнтів та зменшенню ризику розвитку післяпологової гіперпігментації (PIH). Скорочення термінів реабілітації та зменшення ймовірності розвитку побічного ефекту, що найчастіше зустрічається, підвищує задоволеність пацієнтів, покращує їх соціалізацію та комфортність раннього реабілітаційного періоду, що позитивно позначається на віддалених результатах втручання та показниках роботи клініки й окремих фахівців. Хороша переносимість і відсутність протипоказань до використання засобу дозволяє рекомендувати призначення його в період підготовки та відновлення після лазерних впливів та хімічних пілінгів у комплексі із засобами захисту шкіри від сонця.

Disclosure

Для проведення дослідження надано 100 флаконів сироватки NRJ-Serum 3SN Meder Beauty Science. Упаковка була 150 мл airless, флакони без маркування. Засоби надала компанія Meder Beauty International (United Kingdom). Учасники дослідження не отримували винагороди. Фахівці клінік, які взяли участь у дослідженні, не отримували жодних грантів, винагороди чи іншої матеріальної чи нематеріальної стимуляції. Ця стаття була написана за відсутності спонсорської підтримки з боку компанії-виробника.

Ця стаття є частиною спецпроєкту Пігментація шкіри та її корекція

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЄКТ. Пігментація шкіри та її корекція

Стаття вперше була опублікована на сайті 1 грудня 2020 року

Читайте також