Переродження родимки: де прихована небезпека?

Ознаки та симптоми, на які слід звернути увагу

Logo

Відповімо на найпоширеніші питання про переродження родимок, адже хоча родимки – це доброякісні утворення шкіри, які присутні на тілі будь-якої людини, вони можуть приховувати велику небезпеку.

Чим можуть бути небезпечні родимки?

Можливістю переродження в одну з найбільш злоякісних пухлин – меланому.

Чи потрібно видаляти всі родимки?

У жодному разі! Видаленню підлягають лише ті родимки, які несуть у собі небезпеку переродження.

Як впізнати родимку, яка перероджується?

Це досить просто. Потрібно запам’ятати абревіатуру АКЗРД. У ній кожна літера має значення.

  • А – асиметрія: якщо умовною лінією розділити здорову родимку навпіл – половинки здорової родимки мають бути рівними, поява асиметрії може бути однією з перших ознак переродження.
  • К – край: він у здорової родимки має бути рівним, поява нерівностей чи зазубринок, рваного краю може свідчити про переродження родимки.
  • З – забарвлення: воно має бути рівномірним, інтенсивність кольору в різних родимках може відрізнятися. Про небезпеку свідчать поява вкраплень іншого кольору – сірого, білого, чорного, червоного, темно-коричневого…
  • Р – розмір: чим більше родимка, там вищий ризик переродження. Але розмір може бути і сумарним, тобто багато дрібних родимок збільшують небезпеку переродження однієї з них.
  • Д – динаміка: про переродження можуть свідчити будь-які зміни у динаміці – збільшення розміру, кровоточивість, поява скоринок…

Які найнебезпечніші ознаки переродження родимки?

Однією з найперших і найнебезпечніших ознак переродження родимки є зміна її кольору, поява вкраплень, точок, прожилок іншого відтінку її поверхні. Іноді може бути втрата кольору у вигляді часткового освітлення родимки.

Якщо родимка збільшилася у розмірі, що це означає?

Майже всі родимки після появи на тілі трохи збільшуються в розмірі. У цьому немає нічого страшного. Особливо це помітно в період статевого дозрівання й активного зростання. Насторожити має швидке зростання (збільшення в діаметрі на 1-3 мм за 1-3 місяці) або несиметрична зміна зовнішнього кордону родимки.

Що означає, коли родимка болить?

Біль не є ознакою переродження родимки. Процес переродження відбувається безболісно, ​​що часто призводить до пізнього звернення по допомогу. Якщо вас турбує біль у родимці, це може бути пов’язано з травмою, приєднанням вторинної інфекції або іррадіацією корінцевого болю в зону родимки, наприклад, при остеохондрозі.

Що може означати поява навколо родимки білої облямівки?

Поява білої облямівки найчастіше з’являється після активної літньої засмаги і пов’язана з опіком родимки. Родимка, оточена білою облямівкою-пояском, називається галоневус. Поступово протягом кількох років така родимка може повністю знебарвитися. Поява кількох галоневусів може бути провісником розвитку вітіліго.

Які родимки найчастіше перероджуються?

Родимки, які розташовані у зонах частої травматизації. Родимки, що мають нерівномірне забарвлення або форму, а також уроджені безволосі невуси.

Що робити, якщо родимка травмується?

Якщо родимка травмована одноразово, необхідно дочекатись повного її загоєння та поспостерігати в динаміці за змінами. А от якщо вона травмується постійно – краще її видалити профілактично.

Що сприяє переродженню родимок?

Спадкова схильність, часте травмування, сонячні опіки.

Від чого з’являються родимки?

Поява родимок насамперед пов’язана зі спадковими факторами, але провокується сонячними опіками, засмагами, лікуванням УФ-променями.

Що таке меланома?

Меланома – одна з найбільш злоякісних пухлин, що розвивається з клітин – попередників меланоцитів. На сьогодні смертність від меланоми в Україні сягає майже 95%. Тобто після встановлення такого діагнозу протягом 5 років в Україні помирає 95 зі 100 пацієнтів. Водночас у США смертність становить лише 5%. Така різниця залежить насамперед від термінів виявлення меланоми. Чим раніше виявлено і видалено пухлину, тим вищий шанс на виживання.

Чим небезпечна меланома?

Дуже швидким метастазуванням, тобто розсіюванням пухлинних клітин по інших органах і тканинах, що призводять до порушення їх функцій та смерті пацієнта. Одна з форм меланоми може метастазувати через пів року після появи первинної пухлини.

У кого найчастіше з’являється меланома?

У людей зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі, у тих, хто в дитячому віці кілька разів згоряв на сонці, у тих сім’ях, де в одного з прямих родичів діагностували меланому, а також люди з диспластичними й атиповими невусами.

Як ставлять діагноз меланома?

Зазвичай у кілька етапів. Для встановлення попереднього діагнозу найчастіше достатньо клінічного огляду у досвідченого фахівця. Для визначення остаточного діагнозу, прогнозу життя та подальшої тактики лікування необхідне хірургічне видалення пухлини з її подальшою гістологічною діагностикою.

Чи може меланома передаватися у спадок?

Сама меланома не передається у спадок, а ось схильність до її появи в сім’ях з меланомою в анамнезі значно вища. Описано також випадки внутрішньоутробної передачі меланоми від матері новонародженому.

А чи може меланома з’явитися без родимки на здоровій шкірі?

Так, меланома може виникнути як самостійна пухлина, схожа на змінену родимку. При цьому розмір її спочатку може бути досить невеликим (всього кілька міліметрів)

Чи буває меланома у дітей?

Буває, але досить рідко. Найчастіше меланома вражає людей молодого працездатного віку.

Від чого залежить успіх лікування меланоми?

Найголовнішим фактором успішного лікування є час виявлення та правильного видалення меланоми. Чим раніше видалена меланома, тим вищий шанс на відсутність метастазів.

Чим відрізняються меланома та рак шкіри?

Типом клітин шкіри, з яких починається зростання пухлини. При меланомі вихідними є меланоцити (клітини, що містять пігмент меланін), а при раку шкіри – кератиноцити (клітини, тілесного кольору, які не мають пігменту). Крім цього, рак шкіри має значно сприятливіший перебіг, розвивається роками і дуже рідко метастазує.

Чи захищають сонцезахисні креми родимки від переродження?

На жаль, сонцезахисні креми не захищають родимки від переродження та не знижують ризик розвитку раку шкіри.

Як запобігти переродженню родимки?

Повністю запобігти йому, на жаль, неможливо, оскільки фактор спадковості відіграє високу роль. Але знизити – цілком реально, зменшивши ультрафіолетове навантаження, постійне травмування або своєчасно видаливши родимку, що змінюється.


За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна

Читайте також