Природне старіння та фактори, що впливають на його швидкість

Можливості косметичного догляду

Logo

Розберемося, які чинники впливають природне старіння. А також дізнаємося про сучасні можливості неоперативного ліфтингу.


Тійна Орасмяе-Медер, лікар-косметолог, фахівець із розробки косметичних засобів, засновник бренду Meder Beauty Science (Велика Британія)


За допомогою терапевтичних неінвазивних методик косметологія також здатна «підняти», підтягнути шкіру обличчя та тіла.

Одне з найнеприємніших питань для косметолога: «Як ви думаєте, скільки мені років?» Додасте кілька років – образите клієнта. Помилитеся в інший бік – прославитеся непрофесіоналом. Потрапите в точку – заберете надію на те, що той, хто питає, виглядає молодшим за свій вік.

Коли настає старість?

Чи багато говорить нам про вік зовнішність? Чи можна довіряти тим ознакам, що видно неозброєним оком? Що визначає загальне враження молодості чи, навпаки, зрілості? Чи є однозначні «симптоми віку»? Коли та чому вони з'являються?

Якось до мене на консультацію прийшла дівчина, яка за день до цього відсвяткувала своє вісімнадцятиріччя. Вона почала ставити питання щодо програм ліфтингу та корекції зморшок. У відповідь на моє здивування вона пояснила трагічним голосом: «Вчора все почало псуватися». Звичайно, ніяких ознак старіння у неї не було, але вона переступила віковий бар'єр, за яким у її свідомості юність закінчувалася.

Коли ми говоримо про старіння, треба розуміти, що естетичне старіння та справжнє старіння організму не є синонімами

Ті вікові зміни, які виникають протягом життя, є природними і до певного моменту не є ознаками, що корелюють зі станом здоров'я або сенильними проблемами. Дитина теж «старіє», починаючи з першого дня життя, – тонка шкіра новонародженого немовля стає щільнішою і товстішою, ніжні п'яточки однорічної дитини грубіють до трьох років, пухкі щічки трирічного малюка тануть до шкільного віку. Підняті дитячі носики подовжуються до підліткового віку, світлі локони перетворюються на темне волосся, підліткове тіло змінюється на очах, але ми не називаємо це старінням. За великим рахунком, поява перших зморшок до тридцяти років, зміна овалу обличчя або форми грудей – це явища того самого порядку. Для фахівця важливіше розуміти, наскільки ті вікові зміни, які він спостерігає в кожному конкретному випадку, фізіологічні та природні, коли настає час переходити від догляду, що підтримує, до профілактичного і від профілактичного – до активної терапії.

Більшості з нас хотілося б законсервувати свою юність. Зберегти ніжність і пружність шкіри, ясність погляду, гладкість рук. На жаль, рецепту вічної молодості не існує. Однак сьогодні ми можемо значно уповільнити природний темп вікових змін та відтермінувати появу неприємних нам ознак віку.

Які ж етапні зміни мають бути сигналами для косметологів, що працюють у anti-ageing?

Етнопсихологія

Існує думка, що старіння людини починається у 25 років. Саме в цей момент багато жінок вперше починають виявляти інтерес до програм профілактики старіння, наводити довідки про можливості естетичної медицини та пластичної хірургії, замислюватися над тим, хто їм зможе допомогти залишатися молодими якомога довше. Одна молода телеведуча сказала мені, що, починаючи з 25 років, при знайомстві з пластичним хірургом або лікарем-косметологом відчуває той самий трепет, що на побаченнях у юності: «Можливо, це саме Він? Той, хто врятує мою молодість і буде багато років поряд, завжди готовий допомогти?»

Думка це має право життя. Більшість жінок, переступивши вікову межу двадцятип'ятиріччя, зовні змінюються і перестають виглядати школярками. Пов'язано це не лише з фізичними змінами, а і з певними психологічними особливостями, характерними для різних країн та етносів. Цікаво, що перші вікові зміни відзначають раніше жінки тих країн, де середній вік набрання першого шлюбу нижчий. У країнах Західної Європи, Скандинавії, згідно з даними маркетингових досліджень, косметичні креми проти зморшок купують вперше після 35 років, тоді як у країнах Східної Європи перший такий препарат з'являється в арсеналі 26–28-річних жінок. Чи це означає, що жителі Західної Європи старіють повільніше, ніж жителі Східної? Швидше, ті зміни шкіри, які у Східній Європі трактуються як вікові, у Західній Європі вважаються природними, властивими для молодого віку.

Контроль за стресом

Мабуть, перший зовнішній «сигнал тривоги», який повідомляє про початок вікових змін та перехід з юності до зрілості, – це зміна реагування шкіри на різні фактори стресу

Якщо в 18-20 років сліди безсонної ночі легко стерти умиванням і чашкою кави, то в 25-26 років настає перший ранок, коли для відновлення свіжості необхідний макіяж. Синяки під очима, стомлений вигляд, сірувато-блідий відтінок шкіри, шкіра обличчя, що нерівномірно почервоніла, злегка припухлі повіки – ознаки того, що відновлення вимагає деякого часу, період адаптації до стресу триває довше. При нашаруванні ситуацій стресу, напруження імунітету вищезгадані зміни можуть стати постійними. Такі зміни фізіологічні, і патофізіологія стресу їх повністю пояснює.

Під впливом шкідливих факторів виникає вегетосудинний дисбаланс, спазм периферичних капілярів, порушення відтоку венозної крові та підвищення в'язкості лімфи на тлі загалом менш активного виведення рідини з організму

Вже через кілька годин після початку дії фактора стресу типова реакція проявляється видимими змінами зовнішнього вигляду шкіри: пастозність, набряклість, зміна кольору та щільності. У тому випадку, коли стрес не вирішується протягом 12–48 годин, можна побачити і порушення себорегуляції як у бік підвищення жирності шкіри, так і у бік зменшення секреції шкірного сала. Поряд із цим може знизитися тургор шкіри деяких зон обличчя – про зниження еластичності шкіри говорити не доводиться, але завдяки меншій «наповненості» матриксу дерми деяка атонія може виникнути досить швидко.

Стресом, що призводить до подібних змін, може бути дефіцит сну, вживання стимуляторів, токсичних речовин (у тому числі алкоголю та нікотину), запальний процес, нервове напруження, зміна часових поясів, що психологічно травмують ситуації. Безумовно, це не означає потреби жити «під скляним ковпаком»

Такі ситуації потрібно передбачати і пам'ятати про те, що пацієнтам віком понад 25 років косметолог вже може пропонувати програми профілактики стресу, рекомендувати адаптацію домашнього догляду в стресорний період життя, а також призначати інтенсивні програми відновлення та контролю стресу, незважаючи на молодість клієнта.

Генетики сьогодні говорять про те, що темп природного старіння до 30–35 років визначається спадковими особливостями, а потім залежить переважно від зовнішніх факторів. Виходячи з генетичних особливостей реакції на стрес, можна припустити й особливості вікових змін у цьому періоді життя. Якщо мати тривалий час виглядала досить молодо попри важку роботу та непросте життя, швидше за все, і її доньки матимуть досить молодий вигляд навіть без активного догляду. Якщо ж у сім'ї є випадки раннього старіння, то в наступному поколінні потрібно приділяти достатню увагу активному профілактичному догляду і не відкладати консультацію косметолога на завтра.

Зморшки? Допоможе офтальмолог

Зморшки обличчя з'являються пізніше, ніж зміни себорегуляції, утримання вологи та дренажу тканин. У тому випадку, якщо на тлі досить здорової, молодої шкіри, що легко і активно відновлюється після пошкоджень та стресів, відзначається формування мімічних зморшок, потрібно проаналізувати можливі причини їх появи до призначення терапії та корекції. Важливо пам'ятати, що раннє формування зморшок на кшталт «гусячих лапок» найчастіше пов'язані з порушеннями зору. Недіагностована або нескоректована короткозорість, подразнення або інфекційний процес кон'юнктиви, посттравматичні та інфекційні кератити призводять до необхідності активної, іноді обсесивної міміки кругового м'яза ока та формування стійких зморшок. Таким чином, при ранніх зморшках області очей або передчасному старінні повік рекомендується в першу чергу виключити офтальмологічну патологію, а потім приступати до призначення косметичних процедур і препаратів.

Ранні зморшки в області губ, виражені носогубні складки можуть свідчити про патологію прикусу. Ортодонтична корекція може надати яскраві косметичні результати. Ранні зморшки чола та перенісся характерні для постійного емоційного напруження, є ознакою психологічних проблем, а також хронічного болю. Мігрені, болі в спині, тривала посттравматична реабілітація змушують страждально морщити лоб і в результаті призводять до формування досить глибоких і стійких зморшок у молодому віці. Судинні зміни середньої третини обличчя, атонія пор, дефекти себорегуляції, купероз часто говорять про хронічні запальні захворювання слизової носа та пазух, що також потребує активного лікування, яке проводиться оториноларингологом. У тому випадку, коли вдається виявити проблему та успішно її усунути, вікові зміни досить швидко стають менш помітними, і людина «молодшає на очах», повертаючись до свого природного темпу старіння. Основна характеристика вікових змін першого етапу – оборотність. Практично будь-які зміни, що виникли у віці 25-27 років, добре піддаються корекції і дозволяють після їх позбавлення ще кілька років успішно чинити опір природі.

Вплив гормонів

Проте в організмі людини продовжують відбуватися зміни, змінюється гормональний фон, мінеральний баланс, що знаходить своє відображення насамперед у зовнішніх проявах. У віці 30-35 років потужний естрогенний фон у жінок і не менш активний андрогенний фон у чоловіків стабілізується, у минуле йдуть «гормональні вибухи» і пов'язані з ними зовнішні прояви: передменструальне акне у жінок, запалення після гоління у чоловіків. Обличчя стає більш «фактурним» через зникнення пластів жирової клітковини обличчя, що надавала рисам певну округлість та невизначеність. Деякі пацієнти трактують ці зміни, як «старіння» обличчя, особливо в тому випадку, коли стає помітніша слабкість і крихкість кісткового скелета. Одночасно під впливом зниження чутливості шкіри до естрогенів та андрогенів зменшується секреція шкірного сала, що може бути як позитивним, так і негативним. Пацієнти з жирною, проблемною шкірою задоволені тим, що їх проблеми залишилися в минулому, шкіра починає виглядати краще, не втративши при цьому свого тонусу. Пацієнтів з нормальною й особливо сухою шкірою турбує сухість, зневоднення шкіри, що легко виникає, почуття стягнутості після вмивання або прийняття душу. У тому випадку, коли на цьому етапі сухій шкірі не забезпечено адекватного догляду та захисту, можна очікувати появи дрібних зморшок не тільки в зонах активної міміки, але і в області вилиць, щік і скронь.

«Гримаси» віку

У пацієнтів з активною мімікою до 30-35 років формується звична «гримаса» або «поза обличчя», що відображає їх основні емоції. На обличчі «проступає характер» – усміхнені та доброзичливі люди помічають появу гусячих лапок «променями вгору», пацієнти, схильні до негативізму та депресії скаржаться на опущення куточків рота, заломи в області носогубних складок, стоншення верхньої губи. Спадкові особливості старіння мають значення і на цьому етапі, але сила зовнішніх факторів, способу життя та оточення набуває більшого значення. У цьому віці пацієнт може виглядати і на десять років молодше, і десять років старше. Підсумовування обтяженої спадковості, хворого життя і високого рівня стресу за відсутності адекватного косметичного догляду може істотно прискорити процес старіння шкіри. Пацієнти, яким вдається підтримувати здоровий спосіб життя, уникати патологічного стресу та доглядати за шкірою адекватно її потребам, можуть помітити значне уповільнення темпу появи вікових змін і навіть в окремих випадках бути визначені, як пацієнти з малою швидкістю старіння.

Часовий проміжок між 25 та 35 роками багато в чому є визначальним для того, як відбуватимуться вікові зміни надалі

Збереження «резерву молодості» у віці можливе. Ба більше, цілком реальне і його примноження. Вкрай важливо на цьому етапі виважено ставитись до корекції дефектів, максимально об'єктивізувати зміни, одночасно приділяючи увагу збереженню та гармонізації власних захисних можливостей шкіри.

Вікові зміни тіла

Вікові зміни зачіпають не лише область обличчя – шкіра та підшкірна клітковина тіла також змінюються, відбиваючи зміни гормонального фону та особливості способу життя. Найчастіше саме у віці 25–30 років відзначають перші ознаки естрогензалежної ліподистрофії, яку звично називати целюлітом. У разі поєднання кількох факторів ризику розвитку варикозної хвороби патологія може досягти стадії клінічних змін, що виявляються наявністю куперозу, варикозних вузлів, синдрому втомлених і тяжких ніг, патологічного лімфостазу. Жінки, що мають об'ємні молочні залози, відзначають птоз грудей, зміну форми та втрату еластичності шкіри.

На відміну від вікових змін обличчя, які відносно легко піддаються контролю у пацієнтів цього віку, зміни тіла є набагато складнішими у терапії та профілактиці. Проблема ця пов'язана з тим, що практично всі естетичні дефекти тіла тісно зчеплені із соматичними захворюваннями, особливостями гормонального фону та конституції, фертильністю, гінекологічним статусом та багатьма факторами, що важко піддаються контролю. Тим не менш, корекція можлива, хоча досить трудомістка і може вимагати від пацієнта значних вкладень сил і часу.

Джерело антиоксидантів та вітамінів – важлива складова терапії старіння.

АЕвіт® Преміум рекомендується використовувати як дієтичну добавку до раціону харчування. Вітаміни А, Е – антиоксиданти, що запобігають пошкодженню клітинних структур вільними радикалами, запобігаючи передчасному старінню. Біотин – бере участь у синтезі білка-колагену, позитивно впливаючи на структуру шкіри, волосся та нігтів. Омега-3 служить профілактикою серцево-судинних захворювань, запалень суглобів, стан шкіри та волосся. Коензим Q10 – надійний захист від УФ-випромінювання з метою зниження пігментації та профілактики появи зморшок. Цинк має антибактеріальну дію. Регулює діяльність сальних залоз, допомагає впоратися з жирним блиском та покращити стан шкіри. Селен – мінерал з антиоксидантною дією.

Капітал молодості

Вік 35-40 років є об'єктивним рубежем, після подолання якого можна говорити про дебют справжніх інволютивних змін, трактуючи їх як справжнє старіння. Швидкість, характер, виразність цих змін визначатиметься не так спадковими особливостями старіння, як двома основними чинниками: зовнішній вплив і накопичений капітал молодості. Зрозуміло, у цей період життя косметологічний вплив може зробити значний внесок у боротьбу з віковими проявами.

У тому випадку, коли «капітал молодості» збережений і примножений у попередні роки, найбільшої значущості в процесі зовнішнього старіння набувають прояви естрогенного дефіциту, що неухильно розвивається. Поступово тане рівень естрогенів, що проявляється на дермальному рівні зниженням висоти дерми, зменшенням здатності шкіри до утримання вологи. Знижується інтенсивність міжтканинного обміну, можливості стресорної адаптації також зменшуються. Шкіра жінки 40-45 років стає тоншою, з'являються ознаки гравітаційного птозу, мімічні зморшки набувають глибини і починають носити постійний характер. Незважаючи на здоровий спосіб життя, адекватний косметичний догляд і попередній період тривалого благополуччя, до п'ятдесяти років переважна більшість жінок, за рідкісним винятком, відзначають подібні зміни. У тому випадку, коли «капітал молодості» був нерозумно витрачений попередніми роками, зовнішні прояви естрогенного дефіциту накладаються на зміни, пов'язані з впливом зовнішніх факторів.

Сонячне пошкодження

На сьогодні можна з великим ступенем впевненості сказати про те, що на першому місці за силою впливу на структури шкіри та підшкірної жирової клітковини стоїть ультрафіолетове випромінювання. Відомо, що сонячне пошкодження шкіри має кумулятивність, і епізоди зловживання природною або штучною засмагою протягом життя підсумовуються, виснажуючи цим здібності шкіри до відновлення та її адаптивний потенціал. Безпека засмаги визначається як часом, проведеним під впливом сонячних променів, так і їх інтенсивністю. Для того щоб правильно визначити можливий час засмаги та ступінь необхідного захисту, необхідно враховувати метеорологічний показник індексу ультрафіолету. Зараз його можна отримати, запросивши розширений метеопрогноз у відповідному регіоні. Найбільш загрозливими ускладненнями надмірної засмаги є підвищення ризику розвитку злоякісних шкірних новоутворень і сонячний еластоз – досить широко поширене в південних країнах ураження сполучної тканини дерми та гіподерми, яке проявляється появою численних грубих зморшок, що викреслюють всі відкриті поверхні шкіри, а також різка й остаточна втрата еластичності шкіри, найчастіше у поєднанні зі стійкою гіперпігментацією.

Диспігментози, які можна трактувати як одну з вторинних ознак старіння, також здебільшого пов'язані саме з надмірною інсоляцією та численними опіками шкіри обличчя, які траплялися у різні періоди. Дифузна, нерівномірна гіперпігментація, іноді з осередками гіпопігментації, локалізується найчастіше в області обличчя, шиї, декольте та кистей рук. У деяких випадках гіперпігментація може бути пов'язана з іншими причинами – гормональний дисбаланс, побічний ефект прийому медикаментів, фототоксичні ураження шкіри. Для вибору стратегії терапії дуже важливо визначити причину виникнення цього неприємного косметичного дефекту.

Шкіра курця

Куріння протягом кількох років може призвести до розвитку патології окисних процесів шкіри обличчя, іноді досить вираженої та важко оборотної. При курінні механізм ушкодження шкіри досить складний. Зміни шкіри пов'язані не лише з тим, що виникає порушення трофіки та зниження оксигенації шкіри після кожної викуреної сигарети, хоча це має велике значення. Спазм периферичних капілярів шкіри обличчя, шиї, гіподермального шару кінцівок збіднює кровообіг і триває від 40 хвилин до півтори-двох годин, що призводить при викурюванні 10-12 сигарет на день до стійких порушень трофіки шкіри, що розвиваються протягом кількох тижнів у більшості людей. Крім того, токсична дія продуктів окислення і смол на матричну структуру дерми цілком порівнянна з пошкодженням, що отримується при постійному впливі ультрафіолетового опромінення. Продукти згоряння паперу і тютюну механічно пошкоджують шкіру в процесі «омивання» шкіри димом від сигарети, що викурюється.

Фактично куріння є повним антагоністом принципу косметичної корекції: для успішного догляду за шкірою та її захисту необхідно не лише використовувати засоби зовнішнього нанесення, а й коригувати вітамінно-мінеральний баланс за допомогою внесення до раціону певних харчових продуктів та використання харчових добавок

При курінні шкіра ушкоджується місцевими токсичними продуктами горіння, одночасно одержуючи пошкодження і зсередини речовинами, що провокують посилення окисних процесів. «Шкіра курця» – це певний діагноз, що передбачає такі симптоми, як зміна кольору обличчя, гіперкератоз, тьмяний відтінок шкіри з легким сальним блиском і одночасним дрібним лущенням. Мімічні зморшки, особливо нижньої третини обличчя, стають грубішими, ніж це могла зумовити природна міміка, шкіра досить швидко втрачає тонус, еластичність і знижує власні можливості до регенерації.

Такий фактор, як постійний істинний стрес, причиною якого можуть бути емоційний конфлікт, хронічні захворювання, больовий синдром, дефіцит сну, також робить свій внесок у прискорення природного темпу старіння шкіри тіла, не обмежуючись тільки обличчям.

У період менопаузи

За відповідністю темпу старіння фізіологічному до віку менопаузи зазначається стійке зниження еластичності й тургору дерми, посилення рихлості та зміна об'єму підшкірної жирової клітковини обличчя й тіла, а також формування експресивного профілю обличчя – стійкого малюнку мімічних зморшок. Надалі зовнішнє старіння йде шляхом арифметичного прогресування вираженості цих змін. У тому випадку, коли організм зазнавав впливу безлічі різноманітних ушкоджувальних факторів до моменту настання менопаузи ознаки естрогенного дефіциту наклалися на зміни, що розвинулися протягом життя – осередки диспігментації, порушення трофіки тканин, структурні пошкодження підтримуючих структур, – можна побачити так зване обвальне старіння. У 60-65 років відбувається масивна втрата тонусу шкіри, формування складок і борозен у проєкції мімічних зморшок, витончення шкіри та поява таких старечих дерматозів, як сенільне лентиго, кератоми та деякі інші патології.

Процес старіння залишається для нас багато в чому таємницею. Природність вікових змін не означає того, що корекція їх безглузда – кожна людина має право самостійно вирішувати, наскільки для неї важливо виглядати молодшою за свої роки. Важливо пам'ятати, що поряд із усіма сучасними можливостями косметичного догляду та естетичної медицини необхідно підтримувати певний стиль життя і здорового харчування, оскільки саме вони визначають утримання того природного багатства, яке отримує кожна людина при народженні.

Література:

KOSMETIK international journal, №1 (35)

Читайте також