Антивікова профілактика: домашній догляд за зрілою шкірою

Що має входити до складу косметологічних засобів для домашнього використання?

Logo

Проблема старіння суспільства є однією з актуальних, тому доцільно зупинитися на засобах корекції вікових змін, доступних й ефективних для застосування в домашніх умовах.

Старіння – це запрограмований біологічний процес, що характеризується віковими обмінними, структурними та функціональними змінами клітини, пов’язаними з виснаженням біоресурсів організму. На відміну від старіння внутрішніх органів та систем організму, що має прихований перебіг, вікові зміни шкіри, на превеликий жаль, добре помітні як самій людині, так і навколишнім. Тому профілактика цього процесу й антивікова корекція стану шкіри сьогодні є досить затребуваними.

Ознаки старіння

Основні ознаки природного старіння шкіри поділяються на морфологічні та гістологічні

Морфологічні ознаки природного старіння шкіри починають поступово розвиватись з 40-річного віку, а після 70 років їхні прояви є найбільш вираженими. З боку епідермісу зазначається зменшення кількості і згладження епідермальних відростків, у базальному шарі посилюється відмінність щодо розміру й забарвлення цитоплазматичних мікровідростків, характерних для молодої шкіри. У шипуватому та зернистому шарах скорочується кількість клітинних рядів, що призводить до стоншання епідермісу, де, своєю чергою, знижується кількість меланоцитів і клітин Лангерганса. У клітинах зменшується кількість органел, зокрема мітохондрій, внаслідок чого ослаблюються енергетичні процеси і проліферативна здатність епітеліоцитів. Роговий шар, навпаки, стовщується, натомість власне рогові лусочки значно тоншають порівняно з молодою шкірою, а також набагато повільніше злущуються. Крім того, в старіючій шкірі посилюється процес трансепідермальної втрати вологи, призводячи до сухості й лущення.

Гістологічні ознаки природного старіння спостерігаються в дермі: зменшуються кількість та розмір таких клітин, як фібробласти, макрофаги, тканинні базофіли, а також об’єм основної речовини, колагенових та еластинових волокон. Скорочення загальної кількості клітин дерми, зокрема фібробластів, супроводжується зниженням їхньої проліферативної та синтезуючої здатності, що, своєю чергою, призводить до зменшення вироблення основної речовини дерми – гіалуронової кислоти. Як наслідок, погіршується гідратація, тургор та еластичність шкіри, зростає її сухість й утворюються зморшки. В старіючій шкірі також знижується кількість судинних структур, а отже, сповільнюється забезпечення її поживними речовинами.

Корекція вікових змін шкіри

Усі зазначені вище ознаки старіння шкіри, безперечно, вимагають корекції.

Для досягнення оптимального результату дерматологу-косметологу слід підібрати комплексні методи, які були б спрямовані на вирішення основних проблем, що хвилюють пацієнта. 

До такого комплексу заходів можуть входити:

  • процедури, спрямовані на корекцію вікових змін (наприклад, мезотерапія, ін’єкції ботулотоксину типу А, контурна пластика тощо); 
  • фізіотерапевтичні методи (тривимірний лімфодренажний масаж, фотоомолодження, мікрокристалічна дермабразія);
  • пластична хірургія. 

Водночас будь-які комплексні заходи в умовах клініки необхідно поєднувати із застосуванням серії косметологічних процедур і препаратів для домашнього використання. 

Косметологічні засоби для домашнього використання

Призначення засобів для домашнього догляду – сприяти посиленню досягнутого в клініці естетичного ефекту і його пролонгація. У деяких випадках (неможливість проведення косметологічних маніпуляцій, обтяжений алергологічний анамнез, наявність загальних медичних протипоказань) такі косметологічні препарати застосовуються як монотерапія. 

Вони спрямовані на корекцію вікових змін шкіри, які найчастіше спостерігаються у віці 45+:

  • гравітаційний птоз тканин обличчя;
  • сухість і виснаження шкіри;
  • зниження еластичності шкіри;
  • пізні вугрові висипання;
  • набряклість періорбітальної ділянки;
  • підвищена чутливість шкіри;
  • порушення пігментації;
  • надмірний ріст волосся в ділянці обличчя;
  • фоточутливість шкіри.

З метою корекції цих змін до складу косметологічних засобів для домашнього використання мають входити: 

  • речовини, що виявляють вплив на фібробласти й активізують їхнє скорочення, поділ та синтез; 
  • речовини, що поліпшують здатність кератиноцитів до скорочення; 
  • антиоксиданти; 
  • речовини, що сприяють зволоженню шкіри;
  • фотозахисні фільтри (особливо в засобах, призначених для нанесення вдень).

Для посилення антивікового естетичного ефекту косметологічні засоби в домашніх умовах рекомендується використовувати на регулярній основі як підтримуючий догляд після проведення процедур в умовах косметологічної клініки. А також як монотерапію – якщо отримання регулярної косметологічної допомоги в спеціалізованих закладах з якихось причин є неможливим.

 

Читайте також