Порушення пігментації у практиці лікаря-косметолога

Шляхи вирішення проблем

2023-08-09
Logo

Сучасна дерматокосметологія пропонує для боротьби з порушеннями пігментації різні способи, які можуть зробити їх менш помітними чи навіть повністю видалити. Розглянемо, що може запропонувати дерматокосметолог своєму пацієнтові залежно від природи пігментації.

Гемангіоми

Це переважно вроджені судинні новоутворення фіолетового або червоного кольору, різної величини та форми, з чіткими контурами. У 80% пацієнтів з'являються віком від двох тижнів до двох місяців, у решти виявляються ще при народженні. Розташовуються на обличчі, задній поверхні шиї, слизових оболонках, довкола природних отворів тіла. У перші місяці життя повільно розвиваються, до двох років зазвичай стабілізуються, згодом можуть регресувати.

У період активного зростання гемангіома може виразкуватись, кровоточити, інфікуватися, проростати в підлягаючі структури та органи, порушувати життєво важливі функції, що може призвести до інвалідизації дитини. Однак навіть якщо ця вроджена вада кровоносних судин не становить небезпеки для здоров'я, вона все одно є значним косметичним недоліком, який може з часом посилитися.

Рішення проблеми

З того часу, як для видалення гемангіом став застосовуватися імпульсний лазер на фарбнику (родаміні) з довжиною хвилі 577-595 нм, ризик утворення рубців більше не лякає ні лікарів, ні пацієнтів. Промінь цього «лазера проти плям» проникає в дерму, не торкаючись сусідніх тканин, оскільки вибірково поглинається гемоглобіном судин, що формують ангіоми. Процедура практично безболісна, проте для маленьких пацієнтів деякі лікарі застосовують мазь для анестезії.

Насправді завжди починають із проведення тесту на шкірі, щоб визначити, яку потужність випромінювання треба застосувати, щоб отримати найкращий результат. Через місяць приступають до процедури, і її тривалість залежить від глибини плями. При ангіомі середньої глибини необхідно провести 5-6 сеансів із проміжком 6 тижнів. При цьому лише з третього сеансу буде помітним покращення.

Купероз

Ця проблема відносно часто виникає на тонкій і дуже світлій шкірі, а також у людей, які мають слабкість до гострої їжі, алкоголю, які зловживають сонцем або проживають у місцевості з частою зміною погоди: в горах, на морі або в сільській місцевості.

Рішення проблеми

  1. При незначному прояві проблеми, тобто за наявності розширених судин без еритрозу, найкращими способами лікування є електрокоагуляція або лазеротерапія. При електрокоагуляції йдеться про руйнування кожної судини волосковим електродом, яким проходить електричний струм слабкої інтенсивності. Ця процедура скоріше неприємна, ніж болісна, і вимагає проведення дерматологом 5-6 сеансів, між якими потрібен щонайменше тижневий проміжок. Після цього можуть знадобитися кілька підтримуючих сеансів, якщо будуть розширюватися інші судини.
  2. Коли купероз супроводжується еритрозом, потрібно провести 2-4 сеанси з проміжком 1 місяць. Ефективним буде YAG- або KTP-лазер. Розширені судини легко зникнуть, проте еритроз тільки стане менш вираженим.
  3. При куперозі з дуже сильним еритрозом рекомендовано імпульсний лазер на барвниках, проте він може залишати невеликі гематоми.

Єдині запобіжні заходи, які слід застосовувати пацієнту, – це не засмагати на сонці за місяць до проведення процедури та до закінчення лікування. Після чого, звичайно, обов'язковий сонцезахисний крем.

«Маска вагітності»

Хлоазма – різновид гіперпігментації, що виникає під час вагітності, зазвичай під час другого триместру, яка особливо помітна у жінок з темним волоссям та смаглявою шкірою, особливо влітку, оскільки уражена шкіра засмагає швидше, ніж навколишні ділянки. «Маска вагітності» проявляється пігментними плямами, які поступово поширюються по лобі, вилицях, щоках і навколо рота, нерівномірно, трохи нагадуючи географічну карту, і супроводжуються окремими плямами, розсипаними де-не-де.

Однак хлоазма також може з'явитися і у молодих жінок, які приймають протизаплідні таблетки, або просто в дітородний період. У цьому випадку вона найчастіше вражає шкіру навколо рота.

Рішення проблеми

До пологів не варто нічого робити. І лише через 6-8 місяців після народження дитини слід подумати про лікування. У деяких випадках «плями вагітних» зникають самостійно, в інших – можуть зберегтися, особливо при поверненні до комбінованих оральних контрацептивів.

Єдиний спосіб профілактики виникнення хлоазми полягає в тому, щоб захищати обличчя від сонячних променів за допомогою повного екрану. Якщо ж хлоазма з'являється внаслідок прийому гормональних контрацептивів, що містять естрогени і прогестерони, краще проконсультуватися з гінекологом, що лікує, і розглянути інші варіанти.

Якщо плями все ж таки з'явилися, у нашому розпорядженні є сучасні депігментуючі креми, здатні освітлити шкіру. Однак ніколи не орієнтуйте пацієнта на стовідсотковий результат: ці засоби дозволяють лише зменшити вираженість плям і запобігти ризику рецидивів при перебуванні на сонці.

Після закінчення періоду годування дитини можна використовувати засоби, що містять гідрохінон. Чудові результати можуть дати пілінги з фруктовими кислотами.

Лентиго

Свідки часу, що минає, і надмірного захоплення сонячними ваннами − старечі плями починають з'являтися на тильній стороні кистей приблизно в 45–50 років, залежно від типу шкіри та доз сонячного опромінення, накопичених від народження, а також на скронях і на лобі, іноді в області декольте. Спочатку виглядають як крихітні блідо-бежеві плями з нечітким контуром і не спричиняють сверблячки. Але згодом їх стає дедалі більше, вони темнішають і, відповідно, видають вік. На щастя, сьогодні ми маємо засоби, що дозволяють зробити їх менш помітними або зовсім прибрати.

Рішення проблеми

Якщо плями нещодавні, незначні і нечисленні, цілком достатньо косметичного крему для депігментації. За наявності більш темних і численних плям можна призначити крем з ретиноєвою кислотою, який одночасно надає депігментуючу і відлущувальну дію. Недоліком ретиноїдів є те, що вони подразнюють шкіру. При цьому, заичайно, необхідний адекватний захист від сонця.

Гіпомеланози

Це незначне дерматологічне порушення найчастіше вражає людей старше 40 років і з'являється після відпустки, коли засмага блідне. У будь-яких місцях тіла, але, перш за все, на ногах, руках і передпліччях, найчастіше на зовнішній стороні, починають привертати увагу маленькі білі цятки, ніби розсипані по шкірі. Насправді це невеликі ділянки шкіри, які не засмагли. І з віком ці крихітні плями поступово розсіюються ще більше і стають більш вираженими.

Причина виникнення гіпомеланозу ще мало вивчена, вчені вважають, що це порушення розподілу меланоцитів, відповідальних за пігментацію шкіри. В основі його лежить перевищення дози сонячного опромінення щодо «сонячного капіталу» людини.

Рішення проблеми

Сьогодні ефективних способів лікування досі мало. В очікуванні досягнень дерматології доведеться задовольнятися маскувальним засобом з покриваючою основою або використовувати автобронзант. До речі, свою ефективність при гіпомеланозі показав у тому числі ретинол.

Ця стаття є частиною спецпроєкту Пігментація шкіри та її корекція

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЄКТ. Пігментація шкіри та її корекція


Катрін де Гурсак, доктор медицини, дерматолог (Франція)

Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №5 (87), 2014

Читайте також