Питний колаген: міф чи реальність?
Оздоровлення організму
Колаген – основний білок у складі людського тіла, частку якого припадає близько 30% від загальної маси білків. Розберемося, який буває колаген і чи варто його пити.
Колаген – природний фібрилярний білок, що становить основу сполучної тканини організму людей та тварин. Він підтримує структуру кісток, шкіри, сухожиль, кровоносних судин, зміцнює тканини, забезпечуючи їх міцність та еластичність. З віком кількість колагенових волокон зменшується, він втрачає еластичність, що є основою багатьох зовнішніх ознак старіння.
До 40% колагену зосереджено у шкірі, де він виконує структурну функцію, беручи участь у організації дермального матриксу, забезпечує міжклітинну взаємодію, відіграє найважливішу роль репаративних процесах.
Основний компонент шкіри – це колаген І типу. Його амінокислотний склад має низку особливостей. До складу колагену входять окислені форми амінокислот: гідроксипролін та гідроксилізин. Причому первинна структура цього білка характеризується багаторазовим повтором трьох амінокислот, найчастіше гліцину, проліну, оксипроліну (колагеновий мотив), завдяки чому в фізіологічних умовах такий ланцюжок закручується в ліву спіраль, на кожен виток якої припадає три амінокислоти (вторинна структура білка). Три поліпептидні ланцюжки об'єднуються в єдину правозакручену суперспіраль, формуючи характерну третинну структуру колагену, стабілізовану водневими та ковалентними дисульфідними зв'язками.
Дослідження, проведені у 2013 році, довели користь прийому цього білка у вигляді додаткових препаратів. Прийом колагену у вигляді харчових добавок протягом восьми тижнів позитивно впливає на стан шкіри, зменшує кількість зморшок та позитивно впливає на синтез дермального матриксу.
Типи колагену
Як уже говорилося вище, колаген складається з амінокислот: гліцин, гідроксипролін та аргінін. Залежно від того, в якій послідовності розміщуються амінокислоти та молекулярні структури, розрізняють понад 20 типів колагену. Розглянемо основні їх, необхідні для підтримки здоров'я та краси.
Колаген I типу міститься у всіх типах тканин. Відповідає за еластичність, баланс води та засвоєння поживних речовин. Необхідний для підтримки здоров'я шкіри, кісток та сполучних тканин.
Колаген II типу зосереджений у суглобах та сухожиллях. Використовується в харчових добавках та мазях, як лікарський та профілактичний засіб при ревматизмі, артриті та інших захворюваннях та запаленнях. Забезпечує відновлення суглобів, дисків, хрящів.
Колаген III типу відповідає за еластичність, метаболізм і стан клітин шкіри, волосся та нігтів, омолодження й тонус.
Що таке колаген та який він буває?
Отримати колаген з їжі у достатній кількості за сучасного темпу життя й культури харчування досить складно, тому сьогодні існує різна кількість технологій для отримання колагену.
Найчастіше на ринку препаратів можна зустріти колаген тваринного походження (бичачий, свинячий). Він найдешевший, добре засвоюється, перевірений роками використання, його регулярний прийом заповнює запаси організму, у результаті допомагає контролювати появу зморшок.
Також існує морський колаген, який витягують із тканин епідермісу риб. Його структура дуже близька до тієї, яку мають волокна колагену в людини. Вважається ефективнішим, оскільки повністю всмоктується через стінки кишківника і сприяє виробленню власного колагену.
На ринку медичних препаратів та добавок колаген представлений у різних формах. Наприклад, поширені косметичні засоби для топічного застосування: колагенові сироватки, маски, креми з великим вмістом гідролізату цього білка. Не менш популярними є ін'єкційні форми колагену, які широко використовуються в естетичній медицині для профілактики різних дефектів шкірного покриву: зморшок, складок, нормотрофічних та атрофічних рубців, а також для моделювання губ, вилиць, підборіддя. Крім цього, поширеною формою є призначення мікронізованих форм колагену у вигляді харчових добавок і коктейлів.
Лікарі рекомендують додавати до свого раціону профілактичні курси прийому колагену, оскільки з віком організм виробляє його недостатню кількість. За ступенем засвоюваності та безпеки колаген у вигляді харчової добавки є оптимальним та найбільш перспективним для профілактики.
У якій формі колаген краще приймати?
Безумовно, найкращий колаген – це той, що синтезується власним організмом, оскільки використовується для міжклітинного матриксу та сполучної тканини, і достатнє забезпечення пептидами й амінокислотами сприяє поповненню колагену. Саме тому найкраще засвоюється колаген, який максимально гідролізований, тобто чим менші частини розбито волокно, тим простіше засвоїти його організму, відповідно, легше виробити свій власний колаген.
Серед різноманітності варіантів ми можемо вибрати найприйнятніший для себе прийнятний. Відмінність між порошком, капсулами, рідкою формою та таблетками полягає у зручності прийому, часу засвоюваності й ціні.
Скільки потрібно колагену та з чим його приймати?
Більшість виробників рекомендують вже готову добову норму прийому – 5 г. Така норма відповідає профілактичному дозуванню. При призначенні терапевтичної норми дозування подвоюється.
Також важливо пам'ятати, що, приймаючи різні типи колагену (а саме колаген I та III типу та колаген II типу), робити це потрібно різними курсами, тому що при прийомі всіх типів організм отримуватиме невірне співвідношення амінокислот, і тим самим необхідного ефекту не буде . До того ж потрібно пам'ятати, що приймати колаген найкраще натще – саме так організм отримує правильне співвідношення амінокислот.
І найголовніше. Без присутності вітаміну C синтез колагену неможливий, тому що тільки завдяки присутності вітаміну С амінокислоти можуть зв'язуватися та правильно формувати колагенові волокна.
Колагенові коктейлі, вітамінні комплекси та харчові добавки з колагеном набувають особливої популярності. І якщо у випадку з ін'єкційним введенням все зрозуміло, то механізм доставки амінокислот, що пройшли етапи травлення, у незміненому вигляді до дерми досить складний процес. У життєдіяльності організму безперервно витрачаються поживні речовини. Їх джерелом є різні продукти харчування, що складаються зі складного комплексу білків, жирів та вуглеводів, і вони в процесі травлення перетворюються на засвоювані речовини.
Завдяки своїй низькій молекулярній масі й маленьким розмірам колаген починає засвоюватися на ранніх етапах травлення і краще всмоктується. Але наш організм влаштований так, що всі необхідні речовини (в цьому випадку амінокислоти) в першу чергу направляються у внутрішні органи, кістки та суглоби, а шкіра, волосся та нігті забезпечуються за залишковим принципом. Більшість органів складається з сполучної тканини, що підтверджує її важливе значення і роль колагену, що входить до складу, тому препарати з колагеном не можуть бути не гідно оцінені з метою загального оздоровлення організму.
Вперше стаття була опублікована в лютому 2020 року.
Читайте також
- Початок новітньої ери правильного колагеноутворення: презентація всесвітньо відомого препарату
- Стимулювання метаболізму шкіри: можливості трансмембранного протеїну
- Умови формування колагену
- З ретинолом і без нього: нові косметичні інгредієнти
- Омолодження шкіри колагеном І типу Linerase
- Мідь у шкірі та косметиці
- Колаген