Омолодження шкіри колагеном І типу Linerase
Характеристика препарату
Розберемося в особливостях застосування колагену І типу та можливостях його використання для омолодження шкіри.
Андреа Корбо, доктор медицини, професор університету Камеріно (MC) (Італія)
Сесілія Лучі, медичний директор приватної клініки MedicalSpa (Італія)
Джованні Мероне, медичний директор приватної клініки MedicalSpa (Італія)
Біоомолоджувальні методи лікування засновані на повторенні кількох сеансів відповідно до різних протоколів, спрямованих на забезпечення анаболічної стимуляції шкірних фібробластів. У результаті посилюється біосинтез компонентів дермального матриксу та гідратація, спостерігається ефект підтягування шкіри й відновлення фібрилярної мережі. Результати біоомолодження зазвичай задовільні на початковій та середній стадіях фото- та хроностаріння шкіри, проте потрібно періодично проводити підтримувальний курс.
У нижченаведеному дослідженні автори протестували новий медичний препарат для біоомолодження III класу на основі гетерологічного колагену I типу, що надає сприятливий вплив на шкіру на всіх етапах її старіння. Для цього автори цієї статті визначили оптимальне дозування препарату, розповіли про необхідність дотримання пацієнтом режиму та схеми лікування, визначення ступеня задоволеності клієнта, а також запропонували найкращий протокол для збереження й закріплення результатів лікування.
Інтерес до омолоджувальних косметологічних процедур значно зріс останніми роками. В основі таких процедур можуть лежати як фізичні методи впливу, а саме радіочастоти, лазер та інтенсивне імпульсне світло, так і біохімічні методи, що передбачають застосування ін'єкційних препаратів на основі некрослінкованої гіалуронової кислоти, полінуклеотидів, вітамінів, органічного силікону й багатьох інших.
Характеристика препарату та обґрунтування його застосування
Ось уже 30 років у дерматології, поряд із пластичною та судинною хірургією, для загоєння ран та лікування виразок використовується гетерологічний колаген I типу. Найпопулярніший препарат такого роду виготовлений на основі патчів ліофілізованого колагену. Зазвичай вони накладаються на рану і, стимулюючи регенерацію тканин, прискорюють загоєння. Доведено, що гетерологічний колаген впливає на мітоз фібробластів, регенерацію тканин і стимуляцію біосинтезу нового колагену.
Гетерологічний колаген отримують з ахіллового сухожилля коня. Під час виробничого процесу структура молекули колагену не зазнає хімічних змін на кшталт денатурації білка чи зшивання. Єдина хімічна маніпуляція передбачає відокремлення послідовностей колагенової потрійної спіралі від N- і C кінцевих амінокислотних, і таким чином відсутній ризик розвитку алергії.
Під час цього дослідження гетерологічний колаген мікронізували, отриманий порошок помістили у флакони та стерилізували. Безпосередньо перед використанням подрібнений порошок відновлювали у водному розчині натрію хлориду 0,9% або у воді для ін'єкцій з додаванням невеликої кількості анестетика. У результаті виходила суспензія, призначена для введення внутрішньошкірно.
Передбачуваний механізм дії ґрунтується переважно на присутності трипептидів, зокрема Pro-Hyp-Gly, отриманого при гідролізі колагену. Фактично гідроліз пептидних зв'язків може відбуватися як in vivo після ін'єкції препарату в тканини, що приймають, так і in vitro – в тому ж флаконі після відновлення продукту. Потрапляючи у фізрозчин, гетерологічний колаген піддається спонтанному гідролізу, утворює трипептиди та колагенові амінокислоти. Це гарантує повну відсутність будь-якого ризику імуногенності, оскільки маса молекул, здатних викликати імунну відповідь організму, має перевищувати 10 кДа, тоді як у препараті гетерологічного колагену маса молекул не перевищує 3-6 кДа (трипептиди).
Трипептиди – біологічні месенджери, що діють аналогічно до факторів росту. Взаємодіючи з трансмембранними рецепторами, вони активують анаболічні шляхи та стимулюють клітинний цикл фібробластів. Трипептид Pro-Hyp-Gly працює як конкурентний інгібітор матриксних металопротеїназ (MMP), який відповідає за ферментативну деградацію колагену (колагеназу).
Нарешті вільні амінокислоти, які є в препараті, за кінетикою Міхаеліса – Ментен, стимулюють роботу фібробластів і синтез нового колагену. Деякі дослідження in vitro показали, що молоді фібробласти, тобто фібробласти, утворені в результаті клітинного поділу, синтезують переважно колаген III типу, тоді як більш старі фібробласти – переважно колаген I типу. Відомо, що співвідношення колагену I/III збільшується в міру старіння шкіри.
Для загоєння ран і лікування виразок у дерматології використовується кінський колаген І типу. Доведено, що він впливає на мітоз фібробластів, регенерацію тканин та стимуляцію біосинтезу нового колагену.
Дослідження та результати
Для визначення оптимальної дози було використано три різні дози гетерологічного колагену. 120 пацієнтів віком від 35 до 65 років розділили на три групи по 40 осіб у кожній. Кожній групі призначали різні дози: 50, 100 і 200 мг стерильного дрібнодисперсного порошку, відновленого в 4,5 мл фізіологічного розчину з додаванням 0,5 мл 2% розчину лідокаїну.
Отриманий препарат вводили випробуваним внутрішньошкірно методом точкової мезотерапії – близько 0,1 мл ін'єкцію. Шкірні папули були зосереджені на відстані 2 см на обличчі, шиї, області декольте і руках. Кожен пацієнт отримав чотири сеанси лікування – по одному кожні 2 тижні протягом 8 тижнів. Стан шкіри до та після лікування задокументовано на фото. Усі відчуття пацієнтів зафіксовано.
З суб'єктивних відчуттів випробувані зазначали переважно почервоніння, підвищення температури шкіри у місці введення та дискомфорт, болючість у місці введення. У групі, якій призначили дозу 50 мг, один із випробуваних скаржився на зазначені вище відчуття тривалістю від декількох годин до доби; у групі з дозуванням колагену 100 мг один пацієнт зазначав дискомфорт у місці введення тривалістю від кількох годин до доби; у групі, яка одержує 200 мг препарату, вісім пацієнтів повідомили про відчуття тривалістю від кількох годин до доби.
Динаміку поліпшення стану шкіри оцінювали самі дослідники та лікар. Пацієнтів просили заповнити анкету, щоб з'ясувати їхню думку про текстуру власної шкіри, її яскравість, зволоженість і пружність. Результати груп, яким було наказано дозування 100 і 200 мг, виявилися подібними, тоді як у групі з дозуванням 50 мг динаміка була гіршою.
Ефективність лікування оцінювалася шляхом спостереження за зміною стану шкіри пацієнта після чотирьох сеансів лікування. 20 пацієнтів у групі з дозуванням 50 мг зазначили покращення зовнішнього вигляду шкіри після чотирьох сеансів лікування, тоді як у групі з дозуванням 100 мг покращення зовнішнього вигляду шкіри підтвердили 38 пацієнтів, а у групі з дозуванням 200 мг – 39 (рис. 1).
У результаті для подальшого лікування як оптимальна була визначена доза 100 мг, оскільки співвідношення між ефективністю лікування та ризиком виникнення дискомфортних відчуттів у цьому випадку краще.
Для комплексного лікування шкіри обличчя, шиї, області декольте та рук 321 пацієнту вводили по 100 мг гетерологічного колагену (0,1 мл кожні 2 см, один сеанс кожні 2 тижні, всього – чотири сеанси) відповідно до протоколу, описаного вище (100 мг порошку, розчиненого у 4,5 мл фізіологічного розчину з додаванням 0,5 мл лідокаїну 2%, загальний обсяг розчину – 5 мл). Як і у випадку попередньої групи, було підготовлено фотозвіт, проведено анкетування.
Серед основних відчуттів тривалістю від кількох годин до доби, зазначених менш ніж 1% пацієнтів – почервоніння шкіри, свербіж, виникнення на оброблених ділянках шкіри незначних хворобливих відчуттів або дискомфорту (рис. 2). При зборі даних не враховувався тимчасовий дискомфорт наприкінці сеансу лікування, оскільки він виникає внаслідок будь-яких ін'єкцій, незалежно від матеріалу, що використовується.
В результаті лікування текстура, структура, яскравість і гідратація шкіри пацієнтів покращали більш ніж у 95% випадків. Практично всі піддослідні зазначили відновлення текстури шкіри, 3 особи не помітили змін її структури, 46 пацієнтів зазначили, що яскравість шкіри не змінилася, а ще 27 не спостерігали після лікування ефекту зволоження (рис. 3).
Тест split face проводили у 64 пацієнтів, яких розділили на дві групи по 32 особи. Препарат використовували у дозі 100 мг. У першій групі пацієнтів ін'єктували половину обличчя свіжоприготовленим препаратом, а другу половину – розчином дводенної давності, який зберігали за температури 4°С. У другій групі пів обличчя ін'єктували свіжоприготованим розчином, другу половину – розчином, приготованим 4 дні тому. Ін'єкції проводились відповідно до протоколу, описаного вище. У всіх випадках дозування визначалося згідно зі стандартним протоколом, розчин готували з використанням зазначеного об'єму фізіологічного розчину й анестетика та вводили точково в однакових об'ємах (по 0,1 мл через 2 см).
Під час проведення тесту автори виявили значне зниження ефективності при використанні чотириденного розчину: відповідь була слабкою. Ділянки шкіри, які автори вводили розчин, приготовлений чотирма днями раніше, продемонстрували слабку відповідь, тоді як дводенний препарат показав хороші результати. За оцінкою пацієнтів, лише ті ділянки шкіри, в які ін'єктували свіжоприготовлену суспензію, продемонстрували найкращі результати (фото 1 А-В). Отримані дані підтверджено клінічною оцінкою.
Фото 1 А-В. Відновлення текстури та пружності шкіри – найбільш виражений результат лікування гетерологічним колагеном. Цей результат було досягнуто при лікуванні пацієнтів різних вікових груп та з різним ступенем вираженості хроно- та фотостаріння шкіри
На останньому етапі дослідження автори випробували протокол для збереження та закріплення результатів лікування. 80 пацієнтів розділили на дві підгрупи (A та B) по 40 осіб. Для кожної групи дозування препарату було різним. У групі А для лікування застосовували 70 мг колагену за сеанс, пацієнтам було призначено три сеанси кожні 2 тижні, щоб загальна доза становила 210 мг, тоді як у групі B пацієнтам призначили таку саму дозу за чотири сеанси.
В результаті лікування текстура, структура, яскравість і гідратація шкіри пацієнтів покращали більш ніж у 95% випадків. Практично всі випробувані зазначили відновлення текстури шкіри
На останньому етапі дослідження автори випробували протокол для збереження та закріплення результатів лікування. 80 пацієнтів розділили на дві підгрупи (A та B) по 40 осіб. Для кожної групи дозування препарату було різним. У групі А для лікування застосовували 70 мг колагену за сеанс, пацієнтам було призначено три сеанси кожні 2 тижні, щоб загальна доза становила 210 мг, у той час як у групі B пацієнтам за чотири сеанси з проміжком 2 тижні вводили по 100 мг колагену, загалом – 400 мг. Контроль результатів здійснювався протягом 6 місяців і передбачав клінічне обстеження й анкетування.
За результатами дослідження автори спостерігали більш задовільний результат через 6 місяців після чотирьох сеансів лікування колагеном у дозуванні 100 мг 1 раз на 2 тижні.
Під час щомісячних обстежень пацієнтів з'ясувалося, що результати лікування, наведені ними при анкетуванні, швидше йшли на спад у групі, в якій випробовуваним призначили три сеанси введення препарату в дозі 70 мг на сеанс (фото 2 А-В).
Фото 2 А-В. Зовнішній вигляд шкіри значно покращився після першої з двох процедур лікування гетерологічним колагеном І типу
Історія застосування гетерологічного колагену дозволяє говорити про відсутність алергічної реакції на нього та про високу безпеку препарату.
Резюме
В області косметичної медицини спостерігається зростаючий попит на процедури, що покращують зовнішній вигляд шкіри і мають в першу чергу лікувальний омолоджувальний ефект, а не тільки спрямовані на корекцію або збільшення обсягу.
Тому сьогодні ринок готовий запропонувати широкий асортимент ін'єкційних продуктів з омолоджувальною дією. Зокрема, широкого застосування набула некрослінкована гіалуронова кислота. Омолоджувальні ін'єкції гіалуронової кислоти впливають переважно на гідратацію клітин шкіри, що співвідноситься з ефектом чищення активних форм кисню, проте місце для сумнівів залишається.
З іншого боку, вона по суті активує експресію гена металопротеїнази, що призводить до підвищення деградації позаклітинного матриксу. З цієї ж причини рекомендується поєднувати лікування колагеном із застосуванням інших біостимуляторів, які допоможуть підвищити виробництво колагену та знизити активність металопротеїназ. Основним стримуючим фактором для класичних біоомолоджувальних біостимулюючих ін'єкційних процедур (полінуклеотиди, вітаміни) є залишкова анаболічна дія старих фібробластів. Тому необхідно вивчити можливість застосування гетерологічного колагену. Доведено, що він стимулює мітоз фібробластів і регенерацію тканин. Молоді фібробласти, що утворилися в результаті мітозу, мають більшу анаболічну дію і здатність виробити більшу кількість колагену III типу, ніж старі клітини. Нарешті, більш ніж 30-річна історія застосування гетерологічного колагену дозволяє говорити про відсутність алергічної реакції на нього та про високу безпеку препарату, що дуже важливо, коли йдеться про косметологічні ін'єкції.
Читайте також
- Омолодження шкіри: різноманітність апаратних методик
- Апаратна аnti-age-терапія: як уповільнити старіння шкіри
- Стимулювання метаболізму шкіри: можливості трансмембранного протеїну
- Старіння шкіри з погляду біології: що потрібно знати про колаген
- Пошарова корекція шкіри – відновлення, стимуляція і біомодуляція
- Відновлення у дії – фракційний фототермоліз без пошкодження шкіри
- Умови формування колагену
- Колаген