Класичне поєднання: пілінг і мезотерапія

Комбінований вплив на шкіру

Logo

Для швидкого омолодження шкіри, профілактики старіння, а також лікування деяких патологічних станів найбільш ефективним є поєднання пілінгу та мезотерапії. Розберемося у цій методиці.


Юлія Злотницька, лікар-косметолог, директор навчально-методичного центру ін’єкційної косметології й засновник клініки естетичної медицини Aesthetics Hall (Україна)


Особливості пілінгу як компонента терапії

Комбінована процедура «пілінг + мезотерапія» виправдана при проведенні поверхневого пілінгу, коли хімічне пошкодження епітелію не зачіпає базальну мембрану, у процес запалення не залучається дерма і реепітелізація проходить в стислі терміни. З цією метою найчастіше у косметології використовуються АНА-кислоти, зокрема гліколева кислота. Вона зменшує когезію клітин рогового шару, відлущує їх, сприяє оновленню епідермісу та гідратації рогового шару, на рівні дерми стимулює проліферацію фібробластів та синтез глікозаміногліканів, зокрема гіалуронової кислоти. Оптимальним є поєднання в пілінговому складі гліколевої кислоти з кислотами, що мають протизапальні властивості і здатність інгібувати тирозиназу, – койєвої та фітинової. Койова кислота має бактерицидну, інсектицидну та фунгіцидну дію, а також нейтралізує іони міді, необхідні для синтезу меланіну. Фітинова кислота має високу антиоксидантну активність, зв'язуючи іони заліза, здатна інактивувати тирозиназу, є донором для АТФ, значно посилює обмін речовин та потенціює синтез колагену й еластину. В результаті контрольованого пошкодження епідермісу відбувається потужна стимуляція зародкового шару, посилюється проліферація та диференціація кератиноцитів, нормалізується ліпідний баланс, очищуються протоки сальних залоз. Отже, зменшується жирність шкіри, що запобігає появі вугрів і комедонів, освітлюються ділянки шкіри з гіперпігментацією. Посилення синтетичної активності фібробластів дерми призводить до ущільнення та підтяжки шкіри.

Процедура гліколевого пілінгу проводиться за протоколом відповідно до рекомендацій компанії-виробника. У період передпілінгової підготовки рекомендовано застосування кремів із низьковідсотковою гліколевою кислотою, у проміжках між сеансами – відбілюючих, протизапальних засобів. Під час курсу пілінгів, а також у перед- та постпілінговий період обов'язковим є використання фотозахисних засобів.

Дуже важливим є період постпілінгової реабілітації. Домогтися швидкого рівномірного відновлення шкіри можна за допомогою гелю, що містить епідермальний фактор росту – EGF. Це термостабільний білок, що належить до групи цитокінів. Він відіграє важливу роль у регуляції обмінних та відновлювальних процесів, стимулює таксис протизапальних клітин і диференціацію відновлюваних, що сприяє швидкій та якісній епітелізації. У нормальних умовах зміст факторів зростання в дермі невеликий та стабільний. Але у разі виникнення ушкодження, у разі хімічного пошкодження епідермісу на інвазивній поверхні різко зростає кількість рецепторів до EGF. Застосування його у постпілінговий період скорочує час епітелізації, зменшує ймовірність інфекційних ускладнень, запобігає зростанню рубцевих тканин та відновлює нормальне функціонування дерми після хімічного пошкодження.

Механізм ексфоліації

Епідерміс є динамічною тканиною, клітини якої перебувають у постійному несинхронному русі. У роговому шарі міграція кератиноцитів припиняється і корнеоцитами, тобто роговими клітинами, що відторгаються з поверхні шкіри. З дермою епідерміс пов'язує особлива структура – базальна мембрана, де перебуває зародковий шар епідермісу – однорядний шар циліндричних клітин, що мають необмежену здатність до поділу. Серед зародкових клітин розташовуються:

  • меланоцити – клітини, які синтезують меланінвмісні органели (меланосоми) та передають їх кератиноцитам;
  • клітини Меркеля, або дотикові, які сприймають подразнення, що виникають при зіткненні шкіри з предметами навколишнього середовища, та передають їх чутливим клітинам спинномозкових гангліїв;
  • клітини Лангерганса, які керують діяльністю інших клітин за допомогою регуляторних молекул. При стресових впливах, коли на поверхню шкіри діють хімічні або фізичні травмуючі фактори, клітини Лангерганса дають зародковим клітинам сигнал до посиленого поділу. Також за допомогою цих клітин епідерміс може впливати на клітини дерми, змушуючи їх посилювати чи уповільнювати синтез різних речовин.

Ефективний мезококтейль

Для досягнення швидкого та клінічно значущого результату пілінг рекомендується поєднувати з дермальним запровадженням мезококтейлів, до складу яких можуть входити такі компоненти.

  1. Вітаміни, які у вигляді коферментів чи кофакторів входять до складу ферментів дерми. Вітамін А впливає на проліферацію та диференціацію кератиноцитів, зменшує інтенсивність запальної реакції. Вітамін Е бере участь у захисті клітин від вільних радикалів; при цьому він ще й сприяє реалізації антиоксидантного потенціалу вітаміну А, захищаючи останній від окиснення. Крім цього, токоферол оптимізує тканинне дихання, стимулює синтез ряду структурних білків (зокрема, колагену), завдяки чому сприяє підтримці морфологічної та функціональної цілісності шкіри, волосся та нігтів. Вітаміни групи В беруть участь у формуванні гемоглобіну, покращують циркуляцію крові, здійснюють транспорт поживних речовин до шкіри, прискорюють процеси регенерації, сприяючи епітелізації. Вітамін D необхідний для підтримки обміну фосфору і кальцію. Вітамін С стимулює синтез колагену, знижує вироблення меланіну, тим самим перешкоджаючи гіперпігментації шкіри.
  2. Мінерали разом з іонами калію та натрію (Na+, K+) беруть участь у регуляції водно-електролітної та кислотно-лужної рівноваги, реакціях фосфорилювання. Кальцій (Са++) бере участь у активації синтезу простагландинів, магній (Mg++) як внутрішньоклітинний катіон входить до складу окисних ферментів, активує реакції фосфорилювання, перешкоджає розвитку алергічних проявів. Нестача магнію прискорює старіння шкіри.
  3. Мікроелементи входять до складу ферментів, вітамінів та відіграють провідну роль активаторів клітинних та внутрішньоклітинних біологічних процесів, підтримують фізичну та хімічну цілісність клітин і тканин. Цинк сприяє засвоєнню вітамінів групи В, мідь входить до складу багатьох антиоксидантів, у тому числі ферментів супероксиддисмутаза і тирозиназа, а також ферментів, що беруть участь у руйнуванні холестерину, селен входить до складу низки гормонів і ферментів, йод бере участь у регуляції швидкості біохімічних реакцій, залізо входить до складу  гемоглобіну та регулює оксигенацію дерми.
  4. Амінокислоти, як незамінні, так і замінні, є пластичним матеріалом для побудови тканинних структур. Як мономерні одиниці білків вони стимулюють оновлення протеїнових структур дерми та нейромедіаторів, а також регулюють вплив на різні функції організму.
  5. Препарати судинної дії – венотоніки та капіляропротектори – мають дренажну дію, активізують мікроциркуляцію як у кровоносних, так і в лімфатичних судинах дерми. Завдяки цьому покращується трофіка та оксигенація тканин, активізується венозний відтік і виведення продуктів метаболізму, знижується проникність судинних стінок, підвищується венозний тонус. Внаслідок цього знижується транссудація плазми в міжтканинний простір і зменшується набряклість та пастозність тканин. Відновлення мікроциркуляції у сосочковому шарі дає клінічний ефект вираженого омолодження шкіри.
  6. ДМАЕ як паракринний фактор бере участь у регуляції базових клітинних функцій, таких як поділ і диференціювання, організація клітинного цитоскелета, здійснення міжклітинних взаємодій тощо. Має виражену антиоксидантну активність, інгібує глікозилювання колагену, тим самим знижуючи його регідність.
  7. Гіалуронова кислота. Переважним є введення високомолекулярної немодифікованої гіалуронової кислоти у вигляді біоревіталізанта. Завдяки більш тривалому періоду катаболізму, ніж у нативної кислоти, біоревіталізант тривалий час перебуває в дермі й виявляє виражену зволожувальну а потужну стимулюючу дію.

Для довідки

Щоб розуміти ефективність складу мезококтейлю, важливо згадати складові дерми та їх основні функції. Дерма складається з колагену (70-80%), еластину (1-3%) та протеогліканів. Колаген надає дермі пружність, еластин – еластичність, протеоглікани утримують воду. Переажно в дермі є колагени І і ІІІ типу, що утворюють колагенові пучки, які розташовуються переважно горизонтально. Еластичні волокна вкраплені між колагеновими. Окситаланові волокна (дрібні еластичні волокна) виявляються в сосочковій дермі та орієнтовані перпендикулярно поверхні шкіри. Протеоглікани (зокрема, гіалуронова кислота) формують основну аморфну речовину навколо еластичних і колагенових волокон. Основна клітина дерми – фібробласт, у якому здійснюється синтез колагенових, еластинових білків та протеогліканів. Стимулюючими факторами біосинтезу є мікро- та макроелементи й вітаміни.

До питання часу

Неоднозначно розглядається питання про часовий інтервал між пілінгом та мезотерапією. Деякі автори рекомендують проводити обидві маніпуляції одномоментно, інші – з інтервалом у кілька днів. Маючи дані клінічних досліджень, проведених у нашому навчально-методичному центрі, ми можемо рекомендувати такі варіанти:

  • у тому випадку, якщо мезотерапія проводиться з використанням мезоінжектора і, відповідно, не потребує анестезії, цілком можливе поєднання двох процедур в одному сеансі;
  • якщо використовується мануальна техніка ін'єкцій і передбачається застосування анестезуючих кремів, рекомендується мезотерапію проводити на 3-4 добу після пілінгу. У ранній постпілінговий період шкіра, що зазнала стресового впливу кислоти, позбавлена водно-ліпідної мантії, знижено її бар'єрну та бактерицидну функції. Нанесення крему, що анестезує, вимагає тривалої експозиції (20–40 хв.), а також застосування оклюзійної пов'язки. Ця маніпуляція може ускладнити подальшу епітелізацію або призвести до інфікування. Щоб уникнути цих ускладнень, раціональним є поділ процедур на два сеанси.

Таким чином, при комбінованій дії відновлення шкіри відбувається набагато швидше, ніж при будь-якому іншому пілінгу аналогічної глибини. Це спричинено посиленням регенераторних функцій шкіри за рахунок додаткового введення в дерму активних компонентів. Такий поєднаний вплив є методом вибору при профілактиці старіння, терапії фото- та хроностаріння, усунення гіперпігментацій, стрій, лікування вугрової хвороби.


Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №2(32), 2008, стор.24-26

Читайте також