Пептидна корекція гіперпігментацій
Пептидні сполуки, що мають освітлювальну дію
Нерівний колір обличчя завдає безліч турбот не лише пацієнтам, а й лікарям-косметологам. Ціла низка факторів впливає на зміну кольору шкіри. Розберемося на можливості корекції гіперпігментацій пептидами.
Фактори, які впливають на зміну кольору шкіри, можуть бути як зовнішніми (впливають переважно на епідерміс), так і внутрішніми (впливають на дермальний шар). Сучасні методики дозволяють ефективно впоратися з пігментованою шкірою, але з часом чорна або коричнева пляма з'являється знову. Сьогодні велика увага приділяється зовнішньому вигляду шкіри, тому багато косметичних і фармацевтичних компаній зосереджено на дослідженнях, які дозволяють впоратися з гіпермеланозами.
Формування пігментної плями – процес складний, і щоб розібратися, як коригувати цю проблему, треба розглянути процес синтезу меланіну.
Колір шкіри людини формується в епідермісі, де локалізуються меланоцити, які продукують пігмент меланін. Після дії на шкіру ультрафіолетового випромінювання меланогенез посилюється активацією ключового ферменту меланогенезу – тирозинази. Тирозиназа є глікопротеїном, розташованим у мембрані меланосоми – бульбашки всередині меланоциту (фото 1). Меланогенез відбувається у меланосомах. У них синтезуються два типи меланіну: еумеланін та феомеланін.
Фото 1. Електронно-мікроскопічне зображення меланоциту, фарбованого ДОФА
Синтез меланіну починається з каталізу субстратів L-фенілаланіну та L-тирозину з утворенням L-DOPA через фенілаланін-гідроксилазу, тирозиназу та частково тирозиназу гідроксилазу 1 (TH-1). Потім шляхи поділяються на еумеланогенез чи феомеланогенез. Іншими меланогенними ферментами є TRP-2 (DCT) та TRP-1 для еумеланогенезу. Жодних специфічних ферментів, які беруть участь у феомеланогенезі, поки що не знайдено.
Рисунок 2. Синтетичний шлях меланіну
Якщо проаналізувати механізм дії відомих активних речовин, то більшість з них мають інгібуючу дію на тирозиназу, що призводить до зниження загального виробництва меланіну. Деякі з інгібіторів тирозинази, що використовуються сьогодні – коєва кислота, арбутин, азелаїнова кислота, похідні аскорбінової кислоти та різні види рослинних екстрактів – екстракт шовковиці, екстракт солодки. Відомі також речовини, які впливають на перенесення меланіну з меланоцитів до кератиноцитів – ніацинамід. Для освітлення шкіри, вирівнювання рельєфу хороший результат показують кератолітичні інгредієнти – АНА, папаїн та бромелайн, ретинол.
Тобто в ідеалі для корекції пігментації лікар має спрямувати зусилля одночасно на всі ключові точки формування пігментної плями. І якщо раніше єдиним варіантом впливу на меланогенез було інгібування тирозинази, то сучасні технології розширили терапевтичні можливості. І ключовою мішенню сучасних досліджень є меланоцитстимулюючий гормон (МСГ, MSH). Завдяки запобіганню активації рецепторів МСГ, розташованих у клітинних мембранах меланоцитів та кератиноцитів, пригнічуються всі наступні етапи меланогенезу. Такі властивості мають олігопептиди, і саме їх можна розглядати як перспективний клас освітлювальних інгредієнтів. Амінокислоти або олігопептиди з коротким ланцюжком є відносно новою і перспективною областю дерматології. Олігопептиди визначаються як послідовність амінокислот в діапазоні від 2 до 20. Цей клас білків передбачає сильнодіючі біологічно активні сполуки, які можуть модулювати різні клітинні та молекулярні процеси. Нещодавні дослідження показують, що використання різних біологічно активних пептидів може призвести до сприятливих клінічних результатів, у тому числі корекції гіперпігментації.
Основними перевагами пептидних сполук є їх відносна простота синтезу та безліч модифікацій, які можна застосовувати для підвищення активності, специфічності, гідрофільності або гідрофобності та цитотоксичності.
Близько 10 років тому виявлення гена, що кодує ген транскрипційного фактора (MITF), стало важливим стимулом для вивчення регуляції транскрипції в лінії меланоцитів. Дійсно, MITF, мабуть, лежить в основі регуляторної мережі транскрипційних факторів та сигнальних шляхів, які контролюють виживання, проліферацію та диференціювання меланобластів та меланоцитів. Цей білок впливає не тільки на розвиток меланоцитів, але й на пігментацію за допомогою його регулювання транскрипційного впливу на тирозиназу, TRP-1 та TRP-2. Було показано, що MITF відіграє центральну роль у синтезі меланіну, а також у біогенезі і транспорті меланосом.
Пептидні сполуки, що мають освітлювальну дію
Sepiwhite™ MSH – це ліпоамінокислота, що виробляється з фенілаланіну – амінокислоти, що бере участь у синтезі меланіну. Запобігає зв'язуванню МСГ з рецептором MC1R у клітинній мембрані меланоцитів та МСГ-рецептором кератиноцитів.
Ключові переваги:
- сприяє більш рівномірному кольору шкіри;
- сприяє зменшенню кількості та кольору вікового лентиго;
- ефективний для всіх типів шкіри та етнічних груп;
- сертифікат EcoCert;
- біорозкладний;
- не фототоксичний.
У косметичних продуктах показує високу стабільність без зміни кольору чи запаху.
Сумісність з іншими інгредієнтами:
- сумісний з формулами, що містять АНА та коєву кислоту (pH нижче 5);
- сумісний з формулами, що містять арбутин, гідрохінон, ніацинамід і вище pH 7;
- сумісний із сонцезахисними кремами.
SulforaWhite – це ліпосомний препарат із паростків швейцарського крес-салату, багатий на сульфорафан – потужний антиоксидант фітонутрієнт. SulforaWhite ефективно пригнічує розвиток пігментації, контролюючи дві ключові стадії реакції в каскаді синтезу меланіну: він не тільки нейтралізує активні форми кисню, але також пригнічує α-MСГ.
Ключові переваги:
- зменшує вплив атмосферних стресорів;
- інгібує продукцію меланіну (активність α-MСГ);
- стимулює природну антиоксидантну систему;
- забезпечує виняткові освітлювальні переваги;
- вирівнює тон шкіри;
- ефективний для всіх типів шкіри та етнічних груп;
- застосовуватиметься у боротьбі зі старінням, у корекції пігментних плям та порушеннями пігментації.
Сумісність з іншими інгредієнтами:
- SulforaWhite продемонстрував синергетичну активність з екстрактами солодки та мучниці.
Melanostatine-5 являє собою біоміметичний пептид, який пригнічує синтез меланіну, індукованого α-MСГ, і запобігає його гіперпродукції. Melanostatine-5 не впливає на функції меланоцитів, тому він є ідеальним інгредієнтом для косметичних продуктів, які пригнічують меланогенез без цитотоксичності.
Ключові переваги:
- знижує інтенсивність прояву пігментних плям,
- оптимізує вироблення меланіну у шкірі;
- освітлює та вирівнює тон шкіри;
- надає еластичність кожному покриву;
- омолоджує та розгладжує шкіру.
- мумісний з іншими компонентами косметики;
- нкономний у використанні;
- не подразнює шкіру;
- захищає від УФ-випромінювання.
Висновок
Останнім десятиліттям було досягнуто великих успіхів у розумінні біології пігменту та процесів, що лежать в основі пігментації шкіри. Дослідження призвели до розробки більш безпечних та ефективних інгредієнтів, що освітлюють шкіру, одними з яких є пептиди.
Але, як правило, профілактика краща, ніж лікування, і лікування не завжди дає позитивний результат.
Запам'ятайте кілька порад, щоб уникнути появи пігментних плям:
- Стережіться сонця!
- Займайтеся профілактикою пігментних плям, використовуйте сонцезахисні засоби, антиоксиданти
- Запобігайте післязапальним плямам на шкірі
- Під час вагітності уникайте сонячних променів
- Під час прийому гормональних препаратів уникайте сонячних променів
- Якщо ви вже маєте пігментацію, остерігайтеся застосування препаратів, що депігментують, сумнівного складу.
Ця стаття є частиною спецпроєкту Пігментація шкіри та її корекція
Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:
СПЕЦПРОЄКТ. Пігментація шкіри та її корекція
Література:
- Олена Моспанова, провідний сертифікований тренер DermaGuest, фарм. н., доцент, лікар-дерматокосметолог. – Косметолог №4. – 2019.
- Pigmentation Disorders: Diagnosis and Management/Plensdorf S, Livieratos M, Dada N // Am Fam Physician. – 2017. – Dec 15. – 96(12). – P:797-804.
- Postinflammatory hyperpigmentation: A comprehensive overview: Treatment options and prevention/ Chaowattanapanit, Silpa-Archa, Kohli, Lim, Hamzavi // J Am Acad Dermatol. – 2017. – 77(4). – P:607-621.
- Minireview: Peptide аналогів і шорти sequence oligopeptides as modulators of skin pigmentation / Ubeid AA, Hantash BM // Curr Top Med Chem. – 2014. – 14(12). - P:1418-24.
- Novel peptides with tyrosinase inhibitory activity / Schurink M, van Berkel WJ, Wichers HJ, Boeriu CG // Peptides. – 2007. - 28(3) - P:485-95.
Читайте також:
Профілактика післязапальної пігментації після лазерних шліфувань і глибокого пілінгу
Читайте також
- Комплексна позитивна біостимуляція тканин за допомогою синтетичних екзосом та пептидних нанобустерів
- Комплексна корекція гіперпігментації шкіри: лікуємо причину
- Гіперпігментації: алгоритм щоденного догляду за шкірою
- Відбілюючі процедури: вибір програм висвітлення шкіри
- Ведення пацієнта з гіперпігментаціями: загальні рекомендації
- Набуті гіпермеланози: диференційна діагностика
- Застосування цистеаміну в сучасних комбінованих протоколах лікування гіперпігментації
- Що таке пептиди і яка їхня роль у косметології
- Пептиди
- Дисхромія