Косметика з вмістом аскорбінової кислоти: стабільність й ефективність

Про доцільність використання та багатовекторну дію на шкіру

Logo

Коли йдеться про шкіру, всі знають, що головна роль вітаміну С полягає в тому, щоб забезпечити захист від вільних радикалів, працюючи з іншими антиоксидантами для створення сильного захисту як усередині, так і поза клітинами.

Видатний американський біохімік Лайнус Полінг (1901-1994) вважав, що, аби уникнути дефіциту вітаміну С, організму бажано давати свідомо підвищені дози, а він може брати потрібну кількість за потребою. І хоча ця теорія, що отримала свого часу широку популярність, не знайшла остаточного підтвердження в результатах наступних досліджень і значною мірою була відкинута, проте факт залишається фактом: життєво важливі органи людського організму можуть відчувати дефіцит вітаміну С – у тому числі й шкіра, яка отримує все їй необхідне за «залишковим принципом».

Крім того, з віком зменшується кровопостачання шкіри, що призводить до недостатності надходження до неї аскорбінової кислоти. Тому у косметологів давно зріла думка доставляти вітамін С у шкіру зовні у складі косметичних композицій.

На жаль, включення нативного вітаміну С ускладнюється його крайньою нестабільністю, що призводить до втрати ефекту та зміни органолептичних властивостей самого препарату (емульсія набуває характерного жовтуватого або навіть помаранчевого забарвлення). Крім того, водорозчинний вітамін С практично не проходить через ліпідний бар’єр епідермісу, а отже, не може потрапити за адресою – до живих клітин епідермального та дермального шарів. Вирішенням цих проблем є створення стабільної модифікації вітаміну С.

Аскорбілфосфат магнію: властивості косметичного компонента

Вже досить давно у косметичній хімії використовується аскорбілфосфат магнію. Практика показала, що він має чудові хіміко-технологічні властивості, які роблять його «зручним» косметичним компонентом, що зберігає високу біологічну активність вітаміну С і здатність проникати через ліпідні шари, а, отже, досягати місць своєї безпосередньої дії.

В аскорбілфосфаті магнію положення кисневого атома заміщено утворенням фосфорнокислого ефіру. Ця сполука розчиняється у воді і досить стійка доти, доки не відбудеться відщеплення фосфатної групи. Відбувається це за допомогою лужної фосфатази – ферменту, що є у шкірі. Таким чином, при нанесенні аскорбілфосфату магнію на шкіру повільно вивільняється аскорбінова кислота, що унеможливлює появу подразнення та алергічної реакції, які іноді трапляються при контакті з чистою L-аскорбіновою кислотою.

Для доказу доцільності використання аскорбілфосфату магнію в косметичних композиціях було проведено дослідження на біоптатах людської шкіри, в результаті яких зроблено такі висновки:

  • аскорбілфосфат магнію проходить через шкіру;
  • аскорбілфосфат магнію накопичується в роговому шарі, що підвищує ймовірність його розщеплення ферментами шкіри та вивільнення вітаміну С у глибших шарах;
  • як і нативний вітамін С, аскорбілфосфат магнію утворює з вітаміном Е ефективну антиоксидантну пару;
  • пенетрація аскорбілфосфату магнію залежить від основи косметичного засобу (максимальна при використанні рідких емульсій на основі гіалуронату натрію).

Цікавий факт, виявлений у спільних дослідженнях швейцарських та японських вчених: аскорбілфосфат магнію може успішно застосовуватися в терапії висипу вугрів, пригнічуючи розвиток Propionibacterium acne і перешкоджаючи перикисному окисленню ліпідів. Згідно з результатами проведеного дослідження, аскорбілфосфат магнію в концентрації 1% має виражену антимікробну дію щодо P. acne. Відбувається це, ймовірно, внаслідок перетворення аскорбілфосфату магнію на аскорбінову кислоту (за допомогою фосфатаз P. acne) та подальшого блокування дихального ланцюга мікроорганізму завдяки антиоксидантним властивостям вітаміну С.

Водночас показано, що аскорбілфосфат магнію не впливає на життєдіяльність мікроорганізмів, характерних для мікрофлори здорової шкіри. У клінічних дослідженнях визначено 5% концентрацію аскорбілфосфату магнію в лосьйоні для лікування вугрової висипки як ефективну та позбавлену побічних ефектів, характерних для 5% бензоїл-пероксиду, що традиційно використовується при цій проблемі.

Важливою є роль аскорбінової кислоти і в сонцезахисній рецептурі, хоча вона і не є прямим захистом від ультрафіолету. Поряд з УФ-фільтрами, що відбивають або поглинають УФ-промені, в сонцезахисні препарати додають аскорбінову кислоту як прямий антиоксидант й імуномодулятор, що перешкоджає розвитку небажаних реакцій у шкірі, пов’язаних з дією УФ-променів (особливо діапазону А, що спричиняють активацію дермальних протеїназ, що призводить до посиленого руйнування колагену і, як наслідок, до розвитку фотостаріння).

Крім корисних біологічних властивостей, вітамін С та інші антиоксиданти необхідні з технологічної точки зору, оскільки оберігають сам продукт від окислення та передчасного псування.

Підбиваючи підсумки

Отже, косметика з вмістом аскорбінової кислоти має багатовекторну дію на шкіру:

  • забезпечує синтез повноцінного колагену;
  • захищає від фотоушкоджень УФ-променями А- та В-діапазонів;
  • освітлює ділянки гіперпігментацій;
  • покращує стан при дерматозах, що супроводжуються запаленням.

Незважаючи на прихід в косметичну індустрію нових, все більш перспективних та ефективних інгредієнтів для корекції різних проблем (у тому числі й вікових змін шкіри), аскорбінова кислота досі присутня в топ-списку засобів, що віддаляють старіння. Детальне дослідження, проведене за участю понад чотирьох тисяч американок віком від 40 до 74 років, показало, що достатня забезпеченість вітаміном С та лінолевою кислотою суттєво зменшує ймовірність розвитку зморшок та атрофії шкіри.

За майже 100 років, що минули з моменту відкриття вітаміну С, ця речовина завоювала стійкий інтерес біохіміків і медиків і посідає гідне місце в арсеналі сьогоднішньої медицини, дієтології, косметичної промисловості.

Накопичені факти свідчать, що застосування АК у достатній кількості (як усередину, і зовнішньо) є одним із методів профілактики різних захворювань і розширення можливостей власних відновлювальних резервів організму, що зможе забезпечити йому довгу молодість, а також здоров’я та красу, незалежно від віку.

Читайте також